DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster Adventure

SiminaC
post 3 Sep 2014, 10:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 September 14




Buna ziua,

Am o mica problema, si sper sa puteti sa ma ajutati.
In iunie 2013 am cumparat o Dacia Duster Adventure (4WD) - editie limitata. Masina este rulata in Belgia, si putin in Romania din iunie cand am venit aici, in total aproap 17mii km. Are cateva extra optiuni pe ea, aproape tot ce am putut sa punem si nu avea inca.
Acum avem nevoie sa o vindem deoarece ne mutam iar...problema este ca ma uit pe site-urile de specialitate, si mi se par destul de mici preturile pentru Duster 2013, si plus nu prea am cu ce sa compar, fiind o editie limitata care din cate vad, nu se gaseste la vanzare in Ro.
Stiu ca valoarea unei masini scade foarte mult chiar si imediat dupa cumparare, dar sa scada aproape de jumatate in doar un an mi se pare prea mult, eu as vrea sa cer cu cel putin 2-3mii euro peste preturile pe care le vad pe site.
Credeti ca puteti sa ma ajutati sa calculez/cer valoarea (aproximativ) adevarata?

Va multumesc foarte mult!
Simina


--------------------
Dacia Duster Adventure 2013, 4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Sep 2014, 11:37
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




@Iszy, ai legatura!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Sep 2014, 12:08
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




vinde-o in belgia, poate or fi alte preturi acolo, si de noi si de sh...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiminaC
post 3 Sep 2014, 12:41
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 September 14




Sunt deja in tara, nu mai ajung inapoi in Belgia...


--------------------
Dacia Duster Adventure 2013, 4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 3 Sep 2014, 15:17
Post #5


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(SiminaC @ 3 Sep 2014, 10:22)
....
Stiu ca valoarea unei masini scade foarte mult chiar si imediat dupa cumparare, dar sa scada aproape de jumatate in doar un an mi se pare prea mult, ....


chestia asta cu scaderea este relativa .... tie ca vrei sa vinzi ti se pare mult ... celui care vrea sa cumpere sigur gandeste altel

trebuie sa iei in consierare urmatoarele:
- masina noua - garantie, poate la vanzare se transfera .... dar nu e chiar acelasi lucru (perioada mai scurta, etc)
- masina noua - poti valorifica tichete RABLA .... in functie de costul masini ai o pondere mai mare sau mai mica .... la masina SH ai zero avantaj din acest punct de vedere
- masina noua - ai acces la credite in conditi destul de avantajoase, masina SH foarte rar o iei cu credit iar conditiile difera. Similar la CASCO

Eu personal la o masina de genul acesta nu as accepta un SH decat cu un minim 6.000 Euro diferenta fata de nou (3.000 Euro echivalare ticket RABLA, 2000 "creditare", restul - risc de a cumpara o masina uzata)

This post has been edited by tarzy: 3 Sep 2014, 15:18


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 3 Sep 2014, 22:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Piata auto SH ( second hand ) in Romania are citeva caracteristici privind marile comercializate ( unele marci sunt dorite altele dimpotriva ) , tara de origine a marcii (!) si bineinteles preturile vehiculate.
La noi se vinde pe piata BMV, Mercedes, Golf, Pasat la o enumerare succinta.Preturile acestora sunt deja traditional fixate prin tirguri.
Romanul nu are bani de masina noua sau putin rulata ( si scumpa ). Se multumeste cu SH ( shit ) vecinului pe care il cumpara azi in piata, i-si baga piciorul 2-3 luni in ea, pe urma o lustruieste si o vinde la vecinul cu casa mai in vale. Este arhi multumit daca reuseste sa dea un ' tun '.
Exceptiile ( bulibasele ) cumpara Ferarri, Lamborghini. Asta este structura societatii.
Dusterul nu prea se incadreaza in nici unul din tipicurile descrise si dorite de majoritate, deocamdata.
Reamintesc ca nici firmele de leasing autovehicole, nu au reusit sa valorifice masinile putin uzate din contractele anulate. Ar fi puitut dar cu o pierdere semnificativa de pret. Au preferat sa le reexporte in Europa de Vest si sa le valorifice acolo
In acest context subscriu la sfatul dat mai sus, este mai eficienta valorificarea Dusterului unde a fost cumparat sau oriunde dar nu in Romania.



--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Sep 2014, 22:51
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Iszy @ 3 Sep 2014, 22:07)
Piata auto SH ( second hand ) in Romania are citeva caracteristici privind marile comercializate ( unele marci sunt dorite altele dimpotriva ) , tara de origine a marcii (!) si bineinteles preturile vehiculate.
La noi se vinde pe piata BMV, Mercedes, Golf, Pasat la o enumerare succinta.Preturile acestora sunt deja traditional fixate prin tirguri.
Romanul nu are bani de masina noua sau putin rulata ( si scumpa ). Se multumeste cu SH ( shit ) vecinului pe care il cumpara azi in piata, i-si baga piciorul 2-3 luni in ea, pe urma o lustruieste si o vinde la vecinul cu casa mai in vale. Este arhi multumit daca reuseste sa dea un ' tun '.
Exceptiile ( bulibasele ) cumpara Ferarri, Lamborghini. Asta este structura societatii.
Dusterul nu prea se incadreaza in nici unul din tipicurile descrise si dorite de majoritate, deocamdata.
Reamintesc ca nici firmele de leasing autovehicole, nu au reusit sa valorifice masinile putin uzate din contractele anulate. Ar fi puitut dar cu o pierdere semnificativa de pret. Au preferat sa le reexporte in Europa de Vest si sa le valorifice acolo
In acest context subscriu la sfatul dat mai sus, este mai eficienta valorificarea Dusterului unde a fost cumparat sau oriunde dar nu in Romania.
*


Concluzia este simpla: romanul nu da nici macar un shit pe Dacia.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 4 Sep 2014, 08:48
Post #8


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Revânzarea după o perioadă atât de scurtă nu este recomandabilă din punct de vedere economic.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 4 Sep 2014, 09:10
Post #9


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 3 Sep 2014, 22:51)
Concluzia este simpla: romanul nu da nici macar un shit pe Dacia.
*



Locuiesti in Romania? ... arunca o privire pe feresatra ... nu-i asa ca minim 50% din masinile pe care le vezi sunt "Dacia"?


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiminaC
post 4 Sep 2014, 09:40
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 September 14




Intr-adevar, Dusterul este foarte popular si apreciat in vest, acolo nu exista conceptia: ai dacie, esti sarac smile.gif multumesc de sfaturi si informatii, voi incerca sa o vand si inapoi in Belgia, nu doar aici, desi e complicat acum, fiind deja in Ro...


--------------------
Dacia Duster Adventure 2013, 4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 4 Sep 2014, 10:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Aici in Romania sunt prejudecati.

Daca ne uitam pe geam Dacii vedem, Duster mai putin.

Acelas trend este si la cumpararea de masini de cusut.


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Sep 2014, 10:05
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Iszy @ 4 Sep 2014, 10:02)
Acelas trend este si la cumpararea de masini de cusut.
*


Clar exemplul cu masini de cusut e edificator!
Toata lumea a luat contact cu piata de masini de cusut, avem producatori interni cat cuprinde...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 4 Sep 2014, 21:18
Post #13


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Exemplul cu masini de spalat era edificator.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Sep 2014, 22:59
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De ce, se vand foarte bine masinile de spalat artic si mult mai prost cele beko?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 5 Sep 2014, 07:46
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




si producatorul roman unde e? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 5 Sep 2014, 07:47
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




salut,

romanul se ghideaza pe idea ieftin si bun.
Si bineinteles majoritatea cumpara prost si scump, fiind pacaliti de publicitate, firma si ce zice vecinul, prietenul si mai ales televizorul.

Cati dintre voi nu aveti acasa obiecte, lucruri si altele, pana si o masina
care nu va e de folos dar le-ati cumparat ca sa fie?

Strainii au o alta mentalitate, iti trebuie ceva cumperi, si de ce sa iei scump cand poti sa iei ieftin (Dacia), pe cand romanul zice: '' de ce sa iau o dacie noua cand pot sa iau un VW, BMW, Mertzan, Opel la mana a doua?" pe care in final daca faci un calcul dai mai mult decat ai lua o Dacie noua, pe revizii si reparatii..


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Sep 2014, 09:16
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Banuiesc ca opinia despre "strainii care au o alta mentalitate" e bazata pe o extinsa experienta personala si analiza unor studii privind obiceiurile de consum din UE...
Sau ma insel?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 5 Sep 2014, 10:01
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




1)Am avut norocul sa lucrez pana in momentul de fata cu peste 90 % straini... am cunoscut multi chiar si in persoana.
Daca ii vezi pe strada fara sa ii cunosti nu dai doi lei pe ei, si mai ale nu iti inchipui ca au in cont zeci sau chiar sute de mii de euro.
Am vazut pana si englezi mergand cu noul logan MCV. Dar stiu o multime de romani care sunt in anglia si au BMW-uri, Mercedes si Audi, cu volan pe dreapta (oare de ce?)

2)si ma bazez si pe succesul pe care il are Dacia in afara tarii,
dar sa nu uitam ca tinta este omul din clasa financiara mijlocie, spre saraca (ca na e si a fost, si dupa unii va fi criza).

E o parere personala si nu vreau sa influentez pe nimeni,
mai mult decat atat eu unu mi-as lua Dacia Logan 2 fara sa clipesc, daca as avea banii, e mai mult decat ok... Duster in schimb e un nivel mai sus, mare diferenta de pret, si in fond in 75/80 % din locurile unde te duce Dusterul te duce si Loganul.



--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Sep 2014, 09:39
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ferice de tine!
Eu stiu destul de multi corporatisti care lucreaza cu tot felul de straini, dar, sincer, nu stiu nici unul care sa fi lucrat, in tara, aproape exclusiv (peste 90%) cu straini. Chiar daca au niste sefi straini, niste colegi straini, tot mai au contacte cu niste clienti, cu niste furnizori etc, care nu-s chiar straini toti.
Si daca au contact cu 5 furnizori/clienti romani si in firma au 6 straini, deja "persoanele cu care lucreaza" sunt doar 54% straini, ca restul sunt romani...
Doar sa fii emigrant prin alte tari (atunci logic ca lucrezi cu 90% straini) sau poate sofer de tir pe curse externe.
Chiar ar fi interesant pentru mine sa stiu ce angajator din Curtea de Arges lucreaza doar cu straini, fara romani (vorba aia, de ce naiba a venit sa investeasca aici daca lucreaza doar cu straini?)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 10 Sep 2014, 15:27
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




ok, hai sa nu fim laudarosi smile.gif (mai mult rautaciosi)
cauta pe net GDM ELECTRONICS NV si ai sa vezi si mai completez - din portfoliul de cateva sute de furnizori , avem doar 2 din Romania, si astia la randul lor tot cu strainatatea lucreaza asa ca...

are rost discutia asta?
eu cred ca tu tii cu ursul, nu?



--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Sep 2014, 16:26
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




@velceani: scrie undeva ce ai zis pe aici in ultimele 2-3 postari si reciteste-le peste vreo 10 ani, cand o sa mai cresti...
Poate atunci o sa stii ca "strainii" sunt tot oameni normali nu sunt cine stie ce creaturi supranaturale, ca e absolut normal sa te comporti normal chiar daca ai "conturi cu zeci de mii de euro" (numai toparlanii ajunsi si scroafele urcate in copac de se cred privigehtori de pe la noi sunt altfel, dar asta nu e "normaulul"), ca si strainii au problemele lor financiare si isi iau masinile pe care si le permit.
Si ca majoritatea celor care isi iau Logan in vest sunt fosti cumparatori de masini SH (ca atata isi permiteau), sh-uri care aveau pretul unui logan, si si-au luat logan ca e o masina noua, cu garantie. Nu sunt fosti posesori de mercedes (luat de nou) care acum cu bucurie au trecut la Logan.
In ce priveste procentul, imi mentin opinia, nu mi se pare ca in fabrica ar lucra 90% straini. Si cu aia din fabrica tot trebuie sa lucrezi, chiar daca tu ai lucra "in centrala" nu la productie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Sep 2014, 17:25
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(klaus @ 10 Sep 2014, 16:26)
cand o sa mai cresti...
*
Lasa ca sunt unii pe topic mult mai in varsta si tot la fel gandesc. Degeaba.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 11 Sep 2014, 07:49
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




Mosu Klaus, tu te contrazici cu mine, eu avand aceeasi parere ca si a ta.
Ori eu nu stiu sa ma exprim, ori tu ai citit printre randuri..
smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 11 Sep 2014, 14:24
Post #24


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE
Strainii au o alta mentalitate, iti trebuie ceva cumperi, si de ce sa iei scump cand poti sa iei ieftin (Dacia), pe cand romanul zice: '' de ce sa iau o dacie noua cand pot sa iau un VW, BMW, Mertzan, Opel la mana a doua?"

Sa nu uitam de o alta mentalitate romanesca:
QUOTE(velceani @ 5 Nov 2010, 09:17)
Eu unul iubesc tuningul auto, si daca nu am bani sa imi iau o frumusete straina, cu n sute de cai putere si cu lacuri si vopsele perfecte, as vrea totusi sa am putin din acele masinute...  wub.gif

Si eu vreau sa imi fac un tuning la motor, exterior, interior dar asta nu se poate face fara cativa bani... muuulti bani.

Totusi eu as incepe cu suspensii sport, evacuare performanta si resoftarea si apoi cu exteriorul.
*


Iti cumperi o masina de 2 lei, pe care mai apoi, o incarci de kitsch crezand c-o vei face "frumusete straina". Asta in loc sa-ti cumperi o "frumusete straina" care sa-ti ofere din start suspensii sport, evacuare si mai multa putere.

This post has been edited by AR-18-MOS: 11 Sep 2014, 14:25


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 11 Sep 2014, 18:58
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Dacia a incetat demult sa mai fie o firma romaneasca. Din partea mea Loganul precum si Dusterul sunt ok din punct de vedere al fiabilitatii. Cel putin motorizarile pe benzina. Fata de cazanul numit passat B6 Dacia e praf din toate punctele de vedere mai putin al fiabilitatii. Acum depinde ce se prefera, o masina care scartie, partaie dar te duce unde vrei sa ajungi, sau o masina de fite pentru care ajungi sa iti vinzi casa si restul ce mai ai pentru piese si nu intotdeauna ajungi unde vrei.
Daca ai "fonduri" o masina puternica, moderna, intotdeauna va fi pe primul loc si chiar merita din toate punctele de vedere, mai ales al sigurantei, in caz de lipsa de fonduri merge si un logan sau duster.
Totusi eu zic ca "marfa" Renault e al naibii de scumpa.
Totul se reduce la un numitor comun si anume banii....
PS: Daca ai bafta, o masina straina va fi cu mult peste orice low cost de la Renault.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Sep 2014, 19:56
Post #26


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Unii nu isi vand casa pentru o masina. Asta-i doar o vorba pentru cei care nu au, dar sufera.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 12 Sep 2014, 17:22
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




De asta zic, mai bine casa si masina sa isi faca treaba, decat "masina casa"


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2014, 19:00
Post #28


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(velceani @ 12 Sep 2014, 17:22)
De asta zic, mai bine casa si masina sa isi faca treaba, decat "masina casa"
*


nu ne-ai povestit cum este cu tiuningul?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 15 Sep 2014, 08:39
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




cred ca ai confundat borcanele domnule .. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Sep 2014, 09:07
Post #30


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(velceani @ 15 Sep 2014, 08:39)
cred ca ai confundat borcanele domnule .. smile.gif
*


pai continua ce a inceput mai sus AR-18-MOS


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:40
Forum Renault