DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bara fata, cum demontez

Alexinhio
post 28 Jan 2011, 21:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 10
From: Baicoi PH




salutare tuturor......maine as vrea sa imi pui proiectoare pe o Slz...si as vrea sa dau bara jos...dar problema este ca nu prea stiu sa demontez bara fata....ma poate ajuta cineva?thx rolleyes.gif


--------------------
Opel,Dacia Astra G,Solenza 2001 1.7dti,2005 1.9D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrusiri
post 28 Jan 2011, 22:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 830
Joined: 18 December 07
From: iasi




salut.daca vrei sa iti pui proiectoare nu trebuie sa dai bara jos.cel putin eu nu am dat-o.am decupat cu un cutter locul locul acela ( am dat o gaura cu un cutit cat sa imi intre lama) si apoi m-am bagat sub masina si le-am prins cu suportii lor.nu este greu dar,trebuie sa ai rabdare daca vrei sa iti iasa bine,sa nu iti fuga cutterul,sa zgarii vopseaua.mai ales ca din cate vad in poza de la avatar ai bara vopsita.iar la conectarea mufelor si la trasul cablului,eu l-am tras pe traversa de sub sau din fata radiatorului.oricum,daca este original este la marime standard si iti dai seama pe unde vine tras.spor la treaba,

This post has been edited by alexandrusiri: 28 Jan 2011, 22:07


--------------------
dacia Lodgy 1.5 dci 107 cp 2013 - IS-54-SIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 28 Jan 2011, 22:06
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Din cate imi amintesc, bara fata este prinsa in 3 sau 4 suruburi in zona numarului de inmatriculare cum te uiti de jos in sus trebuie sa le vezi, cate un surub in fiecare parte cu care se prinde de aripi si care vor fi ruginite si vei injura mult dar tot nu vei reusi sa le desfaci (eu zic sa incepi cu astea), mai sunt suruburile care tin bara prinsa de contraaripa din plastic (parca 3 pe fiecare parte) si inca 2 suruburi in partea de jos a barii langa fiecare proiector, fixate in caroserie la baza motorului prin niste urechiuse din plastic care au prostul obicei sa se rupa.
Atasez si o poza in speranta ca iti dai seama mai bine despre ce este vorba.
Bafta.

Attached thumbnail(s)
Untitled.jpg ( Size: 122.47k ) Number of downloads: 576


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexinhio
post 28 Jan 2011, 22:11
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 10
From: Baicoi PH




thx guys...abia astept sa ma apuc de treba\:D/...app aveti idee se potriveste bord de megane 2 pe Slz?biggrin.gif


--------------------
Opel,Dacia Astra G,Solenza 2001 1.7dti,2005 1.9D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blueted
post 10 Mar 2017, 11:26
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 January 17




salut... imi cer scuze ca redeschid topicul acesta dupa 6 ani wink.gif) dar am tot cautat sa vad cum se monteaza bara fata la solenza si nu prea am gasit...chestia este ca ma cumparat o bara noua pentru ca pe cea a fost distrusa de un "autor necunoscut"!
Insa nici ce veche bara nu cred ca a fost prinsa in toate subururile si as dori sa stiu daca gasesc un kit complet de montare a barii...(suruburi , cleme etc) sau macar ceva compatibil...
Multumesc frumos si scuze daca am postat unde nu trebuia...


--------------------
dacia solenza 2004/1.4mpi - gr10toz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 13 Mar 2017, 08:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Vezi poza de mai sus in care gasesti unde e prinsa .....clemele din lateralele barii se gasesc mai peste tot dar poti sa intampini proobleme la piulitele nituite in bara de ranforsaare . Am reusit sa gasesc (pe comanda la dacia) dar sunt mai greu de pus ...un cleste mai special sau printr'-o metoda de pe youtube .

Si video....[URL=http:// https://youtu.be/3Og-tHIR_0I]piulite nituite[/URL]

This post has been edited by Maiorul: 13 Mar 2017, 08:27


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:19
Forum Renault