DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

msanyix
post 2 Jun 2008, 07:52
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 9 November 07
From: Livezeni, Mures




Am citit aici o gramada despre faptul cand te prinde politia cu radarul ce are si ce nu are voie sa faca si ce acte trebuie si ce nu trebuie sa aiba asupra lui.
Observatiile mele in legatura cu radarele:
1. prin Mures intodeauna stationeaza masina cu radar si la 100 m o alta masina cu 2 politisti care te opresc (E60 iesira catre Brasov), in cazul in care procesul verbal este nul daca cel care il intocmeste nu este operatorul de radar atunci de ce fac asta cel putin de 5 ani (de atunci am eu permis)

2. daca ai o contestatie nu-ti arata nimic nu iti spune nimic (poza si viteza cu care te a masurat) ci iti spune ca poti depune plangere la judecatoria....
dac ai vre-o obiectie.

Acum sa-mi spuna careva dintre voi, care conduce civilizat pt o amenda de 50-150 ron (60-750Km/h in localitate) cine are chef sa depuna contestatii si sa umble pe la judecatorie jumatate de an. Eu personal nu am timp pentru asa ceva.


--------------------
VW Passat B5.5 Variant 1.9 TDI - MS 08 PNK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Jun 2008, 10:41
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(msanyix @ 2 Jun 2008, 08:52)
procesul verbal este nul daca cel care il intocmeste nu este operatorul de radar
*
Unde se regaseste prevederea legala care spune asa ceva?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 8 Jun 2008, 12:33
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




Nu exista o astfel de prevedere legala.


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 12 Jun 2008, 09:25
Post #34


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Pai, cum ramane cu intamplarea cu Becali ?
Un agent de politie l-a observat in trafic ca depaseste coloana la semafor, sau ceva de genul acesta. In orice caz o contraventie. Acesta alerteza pe statie un coleg pe motocicleta, care-l ajunge, il opreste si il avertizeaza verbal. Faza a fost observata si de alti participanti la trafic, care obiecteaza, destul de vocal.
Seara, la stirile TV iese pe sticla purtatorul de vorbe al IGPR, care specifica faptul ca nu l-au amendat pe Becali si nu i-au retinut permisul in vederea suspendarii pt. ca nu l-a oprit agentul constatator.
Deci... wacko.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 12 Jun 2008, 10:41
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




..., deci legea "ie" pentru cei care traiesc din salariu si nu pentru cei care ii pot cumpara pe politisti cu tot cu case, neveste, mobila si acareturi !!!


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 12 Jun 2008, 14:30
Post #36


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




@xcristina, cred ca Axe a spus ca legea e aceeasi pentru toti, difera modul in care ea e aplicata. Si asta mi se pare destul de relevant. De fapt, de la el pleaca toata cangrena asta nenorocita din Romania.
Din punctul meu de vedere o lege e nula daca nu se aplica, sau se aplica discretionar, fiindca nu produce efecte pe termen lung.

Edit: Am vrut sa spun, evident, efecte dorite, fiindca de cele nedorite avem parte din plin.

This post has been edited by adip: 12 Jun 2008, 14:32


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 12 Jun 2008, 14:38
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Ma refeream la ceva relevant si constructiv pe tema discutiei, nu eternele lamentari pe tema ne/aplicarii legii...


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 12 Jun 2008, 21:50
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(xcristina @ 12 Jun 2008, 14:38)
Ma refeream la ceva relevant si constructiv pe tema discutiei, nu eternele lamentari pe tema ne/aplicarii legii...
*



degeaba vorbim noi costructiv ca nu noi punem legile in aplicare, era un caz clar; omul a scapat pt ca este cine este !

si, cam ce ar trebui sa fac ca nush defel ce ?


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 13 Jun 2008, 10:25
Post #39


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(adip @ 12 Jun 2008, 14:30)
@
Din punctul meu de vedere o lege e nula daca nu se aplica, sau se aplica discretionar, fiindca nu produce efecte pe termen lung.


*



Pai, nu e nula, pentru simplu fapt ca exista. Dar, e mai rau decat daca nu ar fi, pentru ca te astepti sa se aplice. Si cei de buna credinta sunt frustrati cand vad ca legea se aplica discretionar.

This post has been edited by Dodone: 13 Jun 2008, 10:26


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jun 2008, 10:52
Post #40


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Offtopic ... si-mi merit soarta:

Ce-mi plac mie discutiile astea rafinate si ultratehniciste pe tema viciilor de procedura si a netemeiniciei administrarii probelor ... wacko.gif .

Oare de ce nu ne straduim noi sa respectam legea ... care este, in loc sa ne lamentam pentru durerea vecinului si barna din ochiul caprei !? huh.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 16 Jun 2008, 20:29
Post #41


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




De ce ?
Ca sa nu platim amenzi ca fraierii.
Acum sunt in concediu prin Ardeal. Am trecut de doua ori prin loc. Balauseri, unde am fost informat in prealabil ca stau tot timpiul cu radaru'. A doua oara ploua aproape torential, dar ei continuau sa opreasca masini si sa amendeze. Or, pe timp de ploaie, din cunostintele mele, nu se pot face masuratori corecte.
Daca pe mine m-ar opri in asemenea situatie, as suna direct la 112 si as cere sa-mi faca legatura cu ofiterul de serviciu pe IPJ. Acesta are obligatia de a consemna sesizarea in registrul lui si sa-mi comunice nr. de inregistrare. Pentru ca situatia de sus e nelegala.
Asta nu inseamna ca sunt un vitezoman deranjat de radare, mai ales ca circul cu sotia si copilul si nu sunt stresat de ore fixe de sosire.
Ce ma deranjeaza pe mine la circulisti in general este ca te iau de fraieri, ei cred ca nimeni nu stie din regulamentele lor de ordine interioara.
In concluzie, eu nu cred ca vorbim aici discutii.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 18 Jun 2008, 00:54
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Sfatul meu ar fi sa nu suni la 112, pt ca acela e un numar pt urgente.
Nu ai face altceva decat sa tii o linie ocupata in timp ce este posibil ca cineva care are intradevar o urgenta ar putea sa nu poata intra in contact cu opratorii.
Mult mai recomandat ar fi sa suni la nr. 0800.806.806 este un numar netaxabil (telverde) de la DIRECȚIA GENERALĂ ANTICORUPȚIE. Banuiesc ca cei de acolo vor fi mai interesati de o astfel de problema.
smile.gif


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Jun 2008, 21:15
Post #43


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




as fi si eu curios cum dai de pe strada un telefon de pe fix, ca sa fie netaxabil. ca de pe mobil e taxabil...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Jun 2008, 21:26
Post #44


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Dodone @ 16 Jun 2008, 20:29)
De ce ?
Ca sa nu platim amenzi ca fraierii.
Acum sunt in concediu prin Ardeal. Am trecut de doua ori prin loc. Balauseri, unde am fost informat in prealabil ca stau tot timpiul cu radaru'. A doua oara ploua aproape torential, dar ei continuau sa opreasca masini si sa amendeze. Or, pe timp de ploaie, din cunostintele mele, nu se pot face masuratori corecte.
Daca pe mine m-ar opri in asemenea situatie, as suna direct la 112 si as cere sa-mi faca legatura cu ofiterul de serviciu pe IPJ. Acesta are obligatia de a consemna sesizarea in registrul lui si sa-mi comunice nr. de inregistrare. Pentru ca situatia de sus e nelegala.
Asta nu inseamna ca sunt un vitezoman deranjat de radare, mai ales ca circul cu sotia si copilul si nu sunt stresat de ore fixe de sosire.
Ce ma deranjeaza pe mine la  circulisti in general este ca te iau de fraieri, ei cred ca nimeni nu stie din regulamentele lor de ordine interioara.
In concluzie, eu nu cred ca vorbim aici discutii.
*



Vecine, faptul ca-i oprea si le dadea amenzi nu implica neaparat radar!
Poate nu aveau luminile aprinse, au depasit pe linie continua sau mai stiu eu ce altceva !
Sa nu platim ca fraierii sunt perfect de acord, daca n-au dreptate dati-i in gat ... la telverde !
Eu faceam referire la lamentarile de genul "Ce daca am avut 135 Km/h in localitate ?! Agentu nu avea toti nasturii incheiati si chipiul pe cap asa ca e nul procesul-verbal !" wink.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 21 Jun 2008, 09:58
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(klaus @ 2 Jun 2008, 11:41)
Unde se regaseste prevederea legala care spune asa ceva?
*




conform normelor de metrologie legala publicate in MO in data de 07.12.2005 se pare ca exista o astfel de prevedere, citeste la art 21.




--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 21 Jun 2008, 10:27
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Nu ai citit cu atentie documentul pe care l-ai atasat, acolo se face referire la art 21 din Ordonanta 2 din 12 iulie 2001, privind regimul juridic al contraventiilor
Iar cuprinsul articolului 21 este urmatorul:
QUOTE
CAPITOLUL III: Aplicarea sanctiunilor contraventionale
Art. 21
(1) In cazul in care prin actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiilor nu se prevede altfel, agentul constatator, prin procesul-verbal de constatare, aplica si sanctiunea.
(2) Daca, potrivit actului normativ de stabilire si sanctionare a contraventiei, agentul constatator nu are dreptul sa aplice si sanctiunea, procesul-verbal de constatare se trimite de indata organului sau persoanei competente sa aplice sanctiunea. In acest caz sanctiunea se aplica prin rezolutie scrisa pe procesul-verbal.
(3) Sanctiunea se aplica in limitele prevazute de actul normativ si trebuie sa fie proportionala cu gradul de pericol social al faptei savarsite, tinandu-se seama de imprejurarile in care a fost savarsita fapta, de modul si mijloacele de savarsire a acesteia, de scopul urmarit, de urmarea produsa, precum si de circumstantele personale ale contravenientului si de celelalte date inscrise in procesul-verbal.

In documentul atasat de tine, a fost adaugat acel comentariu care in lege nu se regaseste si nici nu rezulta din cuprinsul textului original.


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 21 Jun 2008, 11:09
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






L-am primit pe mail acel text de lege, nu stiam ca e modificat.... Mersi de precizari! smile.gif


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 22 Jun 2008, 17:04
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Stiu. Si eu am primit un mail asemanator. smile.gif


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 26 Jun 2008, 07:43
Post #49


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Mai fratilor laudabila actiune.Sincer pe mine nu ma deranjeaza faptul ca stau radare pe drum dar ma deranjeaza atunci cand acestea stau ascunse dupa gherete, boscheti, drumuri secundare, fac instanturi si etc, pt ca atunci aceia nu mai sunt politisti ci jepcari iar noi fraieri si dispare caracterul preventiv al radarului.Sa nu uitam ca rolul radarului este acela de a mai domoli elanul unor conducatori auto si de a face conducatorii auto sa circule legal si nu acela de a umple buzunarele cuiva.Stima


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 26 Jun 2008, 22:21
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






Asta sa le-o spui celor de la politia rutiera, ca sa stie si ei de ce sunt pusi acolo. Nu cred ca vom vedea prea curand "caracterul preventiv" al radarului la noi...


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TNY
post 4 Jul 2008, 12:03
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 July 08




1. prin Mures intodeauna stationeaza masina cu radar si la 100 m o alta masina cu 2 politisti care te opresc (E60 iesira catre Brasov), in cazul in care procesul verbal este nul daca cel care il intocmeste nu este operatorul de radar atunci de ce fac asta cel putin de 5 ani (de atunci am eu permis) cum a zis msanyix aici nu intra chestia aia care spune ca procevul verbal nu este valabil daca nu e intocmit de agentul constatator?????in cazul de fata agentul care constata ca ai depasit viteza e la 100 m si nu iti face el pv deci???


--------------------
renault megan 1.5dci 100cp 2007 sedan

skoda superb 1.9tdi 131cp 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 28 Jul 2008, 21:17
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





Se face dreptate!! tongue.gif

QUOTE
Un judecator din Urziceni 'desfiinteaza' radarele mobile
de C. Marin HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2008, 20:27 Actualitate | Esențial

Radarul mobil la control
Foto: Rompres
Radarele folosite de agenti pot sa stabileasca ce viteza au soferii din trafic doar daca masina de politie stationeaza, anunta PRO TV, care citeaza un judecator din Urziceni. Magistratul sustine ca aparatul nu este omologat in cazul in care vehiculul echipajului este in miscare.

Judecatoria Urziceni a anulat, in urma cu doua saptamani, un proces verbal de contraventie prin care un bucurestean fusese amendat cu 750 de lei pentru depasirea vitezei legale. Un echipaj al Politiei Rutiere, aflat si el in miscare, stabilise cu ajutorul unui radar mobil ca bucuresteanul ar fi circulat cu 120 de kilometri la ora pe un segment de drum unde viteza maxima era de 50 kilometri pe ora.

"Din plansele foto depuse la dosar rezulta ca autoturismul politiei pe care se afla amplasat radarul era in miscare. Aparatul radar de tip PHYTON II a fost insa omologat de Biroul de Metrologie Legala numai in modul de stationare", precizeaza judecatorul, citat de PRO TV.

Politia a contestat sentinta care ar putea 'desfiinta' sistemul de radar utilizat pana acum.

Tribunalul Ialomita va judeca in octombrie contestatia, insa sentinta ar putea ramane definitiva. Intre timp, Directia Politiei Rutiere a declansat o ancheta menita sa lamureasca ce s-a intamplat cu aparatul radar contestat.



Sursa


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Jul 2008, 21:30
Post #53


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Poate ca, tehnic vorbind, s-a gasit o cale de a anula procesul verbal dar, daca acceptam o eroare de 20%, adica un fel de "ochiometru", tot ramane destula viteza din 120 Km/h intr-o zona cu limitare la 50 !!!
Eu consider ca a fost o "gaselnita", adica inca un "smecher cu pile" in justitie si bani a sfidat politia !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 28 Jul 2008, 21:57
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Smecheria e ca respectivul radar a fost omologat pentru a functiona doar daca masina de politie e stationata, atfel rezultatele ar putea fi "viciate". Atat timp cat legea se aplica in doar la unii si cand politia rutiera nu isi face treaba ca lumea ma bucur ca se mai gasesc unii care sa le dea peste bot!


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 28 Jul 2008, 22:35
Post #55


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@adi_ar
Sunt de acord cu tine ca foarte probabil ca tipul a incalcat legea. Da' pe ce baza il sanctionezi ? Cu probe obtinute ilegal, din punct de vedere juridic si tehnic ?
La mijloc e un viciu de procedura pentru care cineva din Politie ar trebui sa platesca cu functia si cheltuielile de judecata din salariu.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Jul 2008, 23:03
Post #56


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Indiscutabil cetatenul respectiv se misca prea dinamic pentru segmentul de drum respectiv, dar asta nu justifica faptul ca aparatul de inregistrare a vitezei nu masura corespunzator.
Si la cetateanul respectiv hai ca treaba e clara, dar in cazul cuiva care circula legal dar cu eroarea aparatului i s-a dat amenda nelegal ce facem?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Jul 2008, 00:16
Post #57


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Este BS, e vorba de un radar Python care e omologat (si proiectat) sa functioneze si in miscare. Politia nu a depus nu's ce hartoaga la dosar iar viciul asta a fost exploatat de avocatul respectiv...

Mai exista posibilitatea ca operatorul radar sa fie prea cascat si sa uite sa comute radarul pe mod MOV (moving), dar mi se pare putin probabil (i-ar sari repede in ochi ca nu are viteza in campul PATROL)....


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 Jul 2008, 06:34
Post #58


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




@Dodone:
Ei, chiar cu functia este cam mult dar la salariu ar cam trebui sa-i "piste" pe cei care inregistreaza mai multe "vicii" de procedura. Acelasi lucru l-as aplica la toate actiunile "delta force" in care se implica cu toate fortlele politia dupa ce face pierdut pe la toaleta cate un neispravit.

@Klaus:
Da si nu ! Pentru eroarea aparatelor implicate (radar si vitezometru) exista acea toleranta de +10 Km/h.
Este frustrant sa fii amendat pentru 62 Km/h (sau 68 Km/h, ca mine icon_mrgreen.gif ) dar asta este, trebuie sa existe undeva delimitarea legal/nelegal si nu cred ca o toleranta de +15Km/h ar schimba ceva.

Parerea mea este ca a fost vorba de un neghiob care a intocmit dosarul cu cine stie ce lipsuri si neglijent dar nu as numi asta justitie ci mai degraba viciu in aplicarea legii si neglijenta in serviciu, ca sa nu intru mai adanc cu suspiciunile.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 29 Jul 2008, 08:21
Post #59


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Daca aparatul radar NU este omologat de BRML in "miscare" , nu mai e nimic de discutat, clar, PV este nul ( ce contestatie???). Nu mai conteaza toleranta, acel mijloc de masurare nu are agrementul BRML deci acel aparat radar NU exista!


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 29 Jul 2008, 14:11
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai si daca pe mine m-au prins magarii cand ei erau in miscare, si am vrut sa le zic dar blush.gif , si am si platit amenda, s-a terminat, nu-i asa?
Data viitoare! mad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:56
Forum Renault