DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alegeri prezidențiale, Virtuale: L. Dragnea vs. N. Ceaușescu

Dacă trebuie ca mâine să alegeți între cei L. Dragnea și N. Ceaușescu, pe cine ați vota la prezidențiale?
 
Liviu Dragnea (susținut de PSD, așa cum îl știm azi) [ 4 ] ** [14.29%]
Nicolae Ceaușescu (susținut de PCR, ca în anii '70) [ 8 ] ** [28.57%]
Mă piș pe el de vot! [ 16 ] ** [57.14%]
Total Votes: 28
Guests cannot vote 
marksman
post 23 Nov 2017, 08:51
Post #1


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Să presupunem că mâine sunt alegeri prezidențiale și avem doar doi candidați: Liviu Dragnea, susținut de PSD-ul de azi, și Nicolae Ceaușescu, susținut de PCR-ul din anii '70.
Ce ați alege?

LE: rog un moderator să modifice textul poll-ului. Există acolo un "cei", introdus de autocorrect, care mereu crede că știe mai bine decât mine ce vreau să scriu.

This post has been edited by marksman: 23 Nov 2017, 08:55


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Nov 2017, 09:12
Post #2


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Hei, ai avut cosmaruri azi noapte de ai viziuni atat de sumbre? biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 23 Nov 2017, 09:33
Post #3


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




"Ma, ce blestem o fi pe capul poporului asta ca trebuie sa aleaga intre doi comunisti?!?"

Mai on-topic, si Ceasca parea mare vizionar si conducator la inceputul "domniei" lui.
Treptat a devenit paranoicul pe care-l stim, ajutat din belsug de traditionala lingusire a sefului. Si de una, Elena.

Taranoiul de Teleorman are in plus mustata, dar nu are o Elena. Insa e la fel de machiavelic, desi n-a domnit nici un minut.

Eu votez Moise Guran Presedinte dry.gif







--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 23 Nov 2017, 10:00
Post #4


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Gigi Becali.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Nov 2017, 10:45
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pentru 4 ani, presedinte si atat? Nu conteaza cine-i in parlament? Atunci oricare, e la fel de legat de maini. Deci ma pis pe el de vot.
EDIT: ma rog, 5 ani.

This post has been edited by tatabobu: 23 Nov 2017, 10:46


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Nov 2017, 11:16
Post #6


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ba, la cat se chinuie fix pesedeul sa ingradeasca institutia prezidentiala, postul de presedinte n-ar fi cel mai periculos loc in care sa se afle, ala de premier e muuuult mai suculent in ziua de azi.

Presedintele e mai degraba un reprezentant al tarii, asa ca doar mi-ar fi rusine la maxim de fiecare data cand ar deschide din gura la cate-o intalnire la nivel inalt.
Oricum, naspa pentru Dragnea cand realizezi ca pana si nea nicu il depaseste la subiectul prestanta.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Nov 2017, 12:47
Post #7


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(tatabobu @ 23 Nov 2017, 10:45)
Pentru 4 ani, presedinte si atat? Nu conteaza cine-i in parlament? Atunci oricare, e la fel de legat de maini. Deci ma pis pe el de vot.
EDIT: ma rog, 5 ani.
*


Președinte cu susținerea pe care am precizat-o: PCR-ul din anii '70 pentru Ceaușescu și PSD-ul actual pentru Liviu Dragnea.

@radian: nu chiar, dar vreau sa fac un studiu.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 23 Nov 2017, 12:59
Post #8


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Ce studiu?

Ca, de fapt, nu ne-ai dat decat optiunea sa ne pisam.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Nov 2017, 13:05
Post #9


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Scrieti si voi altele, daca aveti alte idei.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 23 Nov 2017, 13:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




studiu ca aia cu alba neagra, haules baules gitanes, aia nu fura ci studiaza calculul probabilistic si incearca diferite metode spre a-l imbunatati.

Cum era aia cu echipe mixte procurori-securisti? Dar intre Codrutza si Ana Pauker, pe cine ati vota? Intreb si eu..


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Nov 2017, 13:08
Post #11


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Intreaba in alt poll, nu deturna discutia ca postacii.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 23 Nov 2017, 13:51
Post #12


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




LD, pentru ca e mai prost ca NC si poate fi daramat mai usor.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Nov 2017, 14:11
Post #13


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai da, e ca intrebarea de pe death row, "preferi scaunul electric sau streangul?"


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 23 Nov 2017, 14:21
Post #14


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(Bicicleta galbena @ 23 Nov 2017, 09:33)
Eu votez Moise Guran Presedinte dry.gif

Gabriela Firea for president! 243.gif tongue.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 23 Nov 2017, 14:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(marksman @ 23 Nov 2017, 14:08)
Intreaba in alt poll, nu deturna discutia ca postacii.
*



Ai uitat sa il mentionezi pe Johanis, candidat la presedinte. Vrei sa il adaugi, te rog? Sau ai vreo informatie ca nu mai candideaza, ceva dosar cu casele alea luate pe naspa prin fals si uz de fals?

23 Nov 2017, 15:25:
Parerea mea, Johanis plus Codrutza bate la c*r orice Ceausescu.

Visu ud al oricarui dictator, echipe mixte procurori-securisti. Daca avea ceasca asa ceva, era si acum la domnie.

This post has been edited by neumann: 23 Nov 2017, 14:25


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 23 Nov 2017, 14:45
Post #16


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(neumann @ 23 Nov 2017, 14:06)
Cum era aia cu echipe mixte procurori-securisti?
*




QUOTE(neumann @ 23 Nov 2017, 15:23)
Visu ud al oricarui dictator, echipe mixte procurori-securisti.
*



Usurel cuane, nu trebuie sa te repeti, am inteles din prima ce tema ati primit saptamana asta.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Nov 2017, 15:03
Post #17


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(neumann @ 23 Nov 2017, 14:23)
Ai uitat sa il mentionezi pe Johanis, candidat la presedinte. Vrei sa il adaugi, te rog? Sau ai vreo informatie ca nu mai candideaza, ceva dosar cu casele alea luate pe naspa prin fals si uz de fals?

<span class='edit'>23 Nov 2017, 15:25:</span>
Parerea mea, Johanis plus Codrutza bate la c*r orice Ceausescu.

Visu ud al oricarui dictator, echipe mixte procurori-securisti. Daca avea ceasca asa ceva, era si acum la domnie.
*


Băi pulică, scuze că-ți spun pe numele mic, dar care parte din "întreabă în alt poll" și din "nu deturna discuția" nu ai înțeles?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 23 Nov 2017, 16:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Gitanes, explica-ne procesul cognitiv prin care ai ales numele alea doua.. stiintific vorbind, evident.

Eu ti-am explicat, adauga-l pe Johanis ca am inteles ca_candideaza iar. Poi poll fara actualul prezident? Se puate?


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 23 Nov 2017, 17:05
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Dl noimam îți explic eu procesul cognitiv de alăturare al numelor...
Ceau este pe lumea ailalta, și mulți dintre noi îl vor și p ălalalt pe lumea ailalta...


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Nov 2017, 17:10
Post #20


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




@neumann: Nu ți-am cerut nicio explicație și nici nu-ți datorez vreuna, științifică sau nu. Vrei poll-ul într-un anumit fel? Fă-ți unul așa cum îți place.

@axa: alăturarea are alte baze, dar e amuzantă presupunerea ta. Cum ai votat?

This post has been edited by marksman: 23 Nov 2017, 17:12


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Nov 2017, 19:35
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




In orice sistem pana si in cele mai crunte dictaturi macar aparent votul e secret.Tu vii ca momaranau si dai cu bata. Intreba-l pe pm. cool.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Nov 2017, 19:38
Post #22


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




O fi, dar uite că DannyY a zis ce și cum. Firește, nimeni nu e obligat să își justifice opțiunea, nici să voteze cu unul sau cu altul.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Nov 2017, 20:55
Post #23


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Oricare politician ales prin vot democratic in momentul in care este contestat invoca in propria-i aparare legitimitatea sa, faptul ca este reprezentantul unui numar de oameni care l-au votat.

Exista teoria de a alege raul mai mic dintre doua rauri, dar exista si aici o limita. In momentul in care din cele doua optiuni ambele imi ofera o speranta care tinde asimptotic spre zero de a veni in intampinarea asteptarilor mele, imi rezerv dreptul de a nu ma implica in legitimizarea niciuneia din variante astfel incat sa nu am mustrari de constiinta ca azi l-am votat pe X si maine il contest pe X.

Personal, singurul scrutin electoral la care n-am votat a fost cel din turul II la prezidentiale dintre Iliescu si Vadim Tudor.

In alta ordine de idei, autorul topicului introduce un termen interesant in ecuatie, care bag seama a cam scapat atentiei voastre. Mai exact "Ceausescu ca în anii '70".

De dragul jocului, hai sa vedem cum au fost anii '70. Au fost anii de aur ai Epocii de Aur. Oponentii politici au fost deja de mult eliminati fizic si cei putini care au supravietuit erau redusi la tacere.

Gigel, Gica, Gheorghita erau luati de la coada vacii, dusi la oras, bagati la profesionala unde invatau o meserie, sofer, strungar, etc. Primeau un loc in caminul de nefamisti si dupa ce cunosteau o Mariuca si intemeiau celula de baza a societatii primeau un apartament la bloc cu 2 camere.

Pentru respectivii a fost un salt imens in ceea ce priveste nivelul de trai. Plecati dintr-o gospodarie rurala saraca, unde locuiau o gramada la un loc in conditii vai de mama lor si unde munceau 7 zile pe saptamana de dimineata pana seara au ajuns la oras, cu curent electric, cu apa care curge direct din perete. Duminica libera. Domnie...

Gigel strungarul, din anii '70 avea un salariu decent. Cu banii castigati mergea la alimentara unde avea de ales intre 2, 3 sortimente de paine, 5, 10 sortimente de mezeluri si 4, 5 sortimente de bere. De la "Intreprindere" primea un concediu moca la mare. Neam de neamul lui nu vazuse marea si nu-si putea inchipui ce-i ala concediu. Adica primesti bani sa te duci sa freci menta. Pai se putea compara "boieria" asta cu copilarie lor sau cu traiul parintilor lor care au facut foamea dupa razboi?

Daca incercai sa-i explici in anii '70 lui Gigel ceva de genul "bai fraiere, tu ai de ales la alimentare inre 2, 3 sortimente de paine in timp ce proletarul din RFG merge la hypermarket si are de ales intre 200 de sortimente de paine" iti spargea botul. Sistemul lui de valori se raporta la cum traisera parintii lui dupa razboi. Generatia celor care acum voteaza neconditionat PSD...

Daca am face o medie ponderata, candidati Lliviu Dragnea, 2017 vs. Ceausescu, 1970, de dragul jocului, doi candidati, jumatate din electorat, romanii din 2017, jumatate romanii din 1970, sunt convins ca Ceausescu ar castiga cu o majoritate covarsitoare.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Nov 2017, 22:42
Post #24


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(radian @ 23 Nov 2017, 20:55)
Oricare politician ales prin vot democratic in momentul in care este contestat invoca in propria-i aparare legitimitatea sa, faptul ca este reprezentantul unui numar de oameni care l-au votat.

Un vot, oricat de democratic ar fi el, poate fi nereprezentativ. Daca o buna parte din electorat nu se prezinta la vot si nu se impune un procent minim de prezenta, te trezesti ca politicieni creditati cu sanse minime de reusita in mod normal, sunt alesi democratic sa reprezinte un intreg popor. Nu e cazul PSD, care avea deja un procentaj foarte mare de alegători.

QUOTE

Exista teoria de a alege raul mai mic dintre doua rauri, dar exista si aici o limita. In momentul in care din cele doua optiuni ambele imi ofera o speranta care tinde asimptotic spre zero de a veni in intampinarea asteptarilor mele, imi rezerv dreptul de a nu ma implica in legitimizarea niciuneia din variante astfel incat sa nu am mustrari de constiinta ca azi l-am votat pe X si maine il contest pe X.

Personal, singurul scrutin electoral la care n-am votat a fost cel din turul II la prezidentiale dintre Iliescu si Vadim Tudor.

Personal, am fost la toate alegerile si am ales, atunci cand nu aveam ce, raul cel mai mic, sau mi-am invalidat votul. Am votat pana si intr-o gara, fiind in deplasare pe atunci. Intre Iliescu si Vadim l-am ales pe primul, pe considerentul ca nu va mai avea posibilitatea/tupeul de a chema minerii, pe cand Vadim n-ar fi avut vreo reticenta sa faca procese pe stadioane, sa provoace vreun razboi cu Ungaria sau sa alunge orice investitor strain. Ca politician, Vadim era zero barat. Iliescu in schimb avea stofa de om politic, dar a fost un ticalos.

QUOTE

In alta ordine de idei, autorul topicului introduce un termen interesant in ecuatie, care bag seama a cam scapat atentiei voastre. Mai exact "Ceausescu ca în anii '70".

De dragul jocului, hai sa vedem cum au fost anii '70. Au fost anii de aur ai Epocii de Aur. Oponentii politici au fost deja de mult eliminati fizic si cei putini care au supravietuit erau redusi la tacere.

Gigel, Gica, Gheorghita erau luati de la coada vacii, dusi la oras, bagati la profesionala unde invatau o meserie, sofer, strungar, etc. Primeau un loc in caminul de nefamisti si dupa ce cunosteau o Mariuca si intemeiau celula de baza a societatii primeau un apartament la bloc cu 2 camere.

Pentru respectivii a fost un salt imens in ceea ce priveste nivelul de trai. Plecati dintr-o gospodarie rurala saraca, unde locuiau o gramada la un loc in conditii vai de mama lor si unde munceau 7 zile pe saptamana de dimineata pana seara au ajuns la oras, cu curent electric, cu apa care curge direct din perete. Duminica libera. Domnie...

Gigel strungarul, din anii '70 avea un salariu decent. Cu banii castigati mergea la alimentara unde avea de ales intre 2, 3 sortimente de paine, 5, 10 sortimente de mezeluri si 4, 5 sortimente de bere. De la "Intreprindere" primea un concediu moca la mare. Neam de neamul lui nu vazuse marea si nu-si putea inchipui ce-i ala concediu. Adica primesti bani sa te duci sa freci menta. Pai se putea compara "boieria" asta cu copilarie lor sau cu traiul parintilor lor care au facut foamea dupa razboi?

Daca incercai sa-i explici in anii '70 lui Gigel ceva de genul "bai fraiere, tu ai de ales la alimentare inre 2, 3 sortimente de paine in timp ce proletarul din RFG merge la hypermarket si are de ales intre 200 de sortimente de paine" iti spargea botul. Sistemul lui de valori se raporta la cum traisera parintii lui dupa razboi. Generatia celor care acum voteaza neconditionat PSD...

Daca am face o medie ponderata, candidati Lliviu Dragnea, 2017 vs. Ceausescu, 1970, de dragul jocului, doi candidati, jumatate din electorat, romanii din 2017, jumatate romanii din 1970, sunt convins ca Ceausescu ar castiga cu o majoritate covarsitoare.
*


Da, ce ai scris tu mai sus referitor la anii '70 explica o parte a votantilor PSD. Exista insa si votantii "profesionisti", care-si vand votul cui da mai mult, si votantii din convingere, de orice culoare politica. Insa, in contextul de azi, in care romanul de rand, dupa aproape 30 de ani de la Revoluție vede ca lucrurile sunt departe de a se imbunatati, cred ca va sta, scarbit, la o parte, pe principiul "oricum nu se schimba nimic", in loc sa faca ceva, orice, chiar sa aleaga raul cel mai mic.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 24 Nov 2017, 07:31
Post #25


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




După care #rezist a.
Și ce deștept e el.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 24 Nov 2017, 10:38
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(radian @ 23 Nov 2017, 21:55)


In alta ordine de idei, autorul topicului introduce un termen interesant in ecuatie, care bag seama a cam scapat atentiei voastre. Mai exact "Ceausescu ca în anii '70".

De dragul jocului, hai sa vedem cum au fost anii '70. Au fost anii de aur ai Epocii de Aur. Oponentii politici au fost deja de mult eliminati fizic si cei putini care au supravietuit erau redusi la tacere.

Gigel, Gica, Gheorghita erau luati de la coada vacii, dusi la oras, bagati la profesionala unde invatau o meserie, sofer, strungar, etc. Primeau un loc in caminul de nefamisti si dupa ce cunosteau o Mariuca si intemeiau celula de baza a societatii primeau un apartament la bloc cu 2 camere.

Pentru respectivii a fost un salt imens in ceea ce priveste nivelul de trai. Plecati dintr-o gospodarie rurala saraca, unde locuiau o gramada la un loc in conditii vai de mama lor si unde munceau 7 zile pe saptamana de dimineata pana seara au ajuns la oras, cu curent electric, cu apa care curge direct din perete. Duminica libera. Domnie...

Gigel strungarul, din anii '70 avea un salariu decent. Cu banii castigati mergea la alimentara unde avea de ales intre 2, 3 sortimente de paine, 5, 10 sortimente de mezeluri si 4, 5 sortimente de bere. De la "Intreprindere" primea un concediu moca la mare. Neam de neamul lui nu vazuse marea si nu-si putea inchipui ce-i ala concediu. Adica primesti bani sa te duci sa freci menta. Pai se putea compara "boieria" asta cu copilarie lor sau cu traiul parintilor lor care au facut foamea dupa razboi?

Daca incercai sa-i explici in anii '70 lui Gigel ceva de genul "bai fraiere, tu ai de ales la alimentare inre 2, 3 sortimente de paine in timp ce proletarul din RFG merge la hypermarket si are de ales intre 200 de sortimente de paine" iti spargea botul. Sistemul lui de valori se raporta la cum traisera parintii lui dupa razboi. Generatia celor care acum voteaza neconditionat PSD...
*




Pe bune ca imi place cand scrii coerent.

Iti dau foarte mare dreptate si e ce vreau sa vad. Nu stiu, poate tu crezi ca trebuia sa ii ia cineva din case de chirpici si de la agricultura de subzistenta si sa ii puna direct in S klasse, la 50 de sortimente de paine? Ai vazut cat costa un covrig in Bavaria, sau o paine mai rasarita?

Personal asta mi-as dori sa vad si acum, sa vad clasele de jos cum au o sansa reala sa se ridice. Da, o profesionala, un instalator, un zugrav.. (in schimb invatamantul e prastie, exceptand cateva scoli/licee de elita care s-au mentinut sau au luat-o in sus, deoarece influenta si bani de la parinti) .Poate cladirile din cartierele normale gen Militari, Drumul Taberei nu o sa mai arate asa jalnic ca alea din ghetourile africane. Daca vrei sa schimbi imaginea tarii si nivelul de trai, nu o vei face adancind prapastia intre clasele sociale, pe principiul mafiei ucrainene.

Crezi ca n-ar trebui sa aibe si ei un concediu la mare? Ai vazut ce tristete e pe litoral, in afara de Mamaia, tinuta sus de mafiotii locali? N-ar trebui dat un var pa hotelurile alea care stau goale, si aduse cumva la un pret rezonabil sa se poate duce si strungarul o data pe an, o saptamana la mare? Intreb si eu.. Chiar si cu o usoara subventie de la stat, sunt convins ca s-ar mentine pe linia de plutire, problema e ca au ajuns la niste "patroni" care daca nu fac milioanele de euro intr-un an.. mai bine "investesc" la bursa.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 24 Nov 2017, 11:40
Post #27


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




M-am mai gandit, nu ma mai pis pe el de vot, votez Dragnea, macar pot pleca din tara.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Nov 2017, 11:57
Post #28


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Degeaba, a castigat cizmarul sad.gif
Pregateste sacosele cu sticle, maine dimineata la 4 vine laptele la Lidl.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 24 Nov 2017, 11:58
Post #29


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Deocamdata cei mai multi se pisa pe el de vot.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Nov 2017, 12:00
Post #30


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Votat, pisat.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 08:34
Forum Renault