DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amenda telpark timisoara

pi-ng
post 23 Sep 2007, 17:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 July 06




am primit recent o amenda de la telpark timisoara pt ca am stationat pe calea martirilor (partea opusa siemensului). imi explica cineva ce-i cu astia si cu ce drept mi-au dat amenda? ideea e ca nu=s din timisoara si nu inteleg ce autoritatea au.. doar e domeniu public, si semne nu erau ca-i parcarea/oprirea/stationarea interzisa sau ceva de genul asta.
intrebarea ar fi daca sa platesc amenda si ce se va intampla daca n-o platesc?


--------------------
Dacia Logan 1.4 - AR 14 CRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 Sep 2007, 20:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Plateste-o!


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 23 Sep 2007, 20:13
Post #3


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ce e aia "telpark timisoara"? huh.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Sep 2007, 20:36
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pi-ng
post 23 Sep 2007, 21:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 July 06




ideea era ca pe martirilor nu am vazut sa fie indicator, nici macar la intersectie


--------------------
Dacia Logan 1.4 - AR 14 CRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 24 Sep 2007, 01:29
Post #6


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




se tot incearca scoaterea sistemului da primaria tot timpu reuseste impiedicarea scoaterii....telpark e un sistem de jaf la drumu mare...io nu folosesc tichete numa sa le fac in ciuda si nici nu m-au prins pana acuma


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 24 Sep 2007, 11:39
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




QUOTE(pi-ng @ 23 Sep 2007, 15:42)
am primit recent o amenda de la telpark timisoara pt ca am stationat pe calea martirilor (partea opusa siemensului). imi explica cineva ce-i cu astia si cu ce drept mi-au dat amenda? ideea e ca nu=s din timisoara si nu inteleg ce autoritatea au.. doar e domeniu public, si semne nu erau ca-i parcarea/oprirea/stationarea interzisa sau ceva de genul asta.
intrebarea ar fi daca sa platesc amenda si ce se va intampla daca n-o platesc?
*



Trebuie sa iti cumperi bilet de stationare pe zona aia sau sa platesti abonament,daca esti angajat zimanz e cam nasol ptr ca astia nu vor sa plateasca abonamente de genul ala si nici parcare nu au doar 3 locuri ptr sefime.(Fost angajat wink.gif )
Ai dreptu' la 3 astfel de amenzi, la a 3-a iti blocheaza roata si trebuie neaparat sa le platesti pe cele din urma,am si eu una de anul trecut neachitata pana in prezent. Din cate stiu,legal nu au dreptul sa primeasca informatii despre proprietarul masinii de la politie,au facut asta in trecut si s-au ales dati in judecata,au cam muscat-o rau,de aceea acuma e regula ca iti blocheaza masina la 3 amenzi parca(dar si asa nu stiu cat de legala e toata treaba cu blocatul).
Nu te mai stresa ptr ea,ai grija unde parchezi si ia si tu un bilet sau 2 de stationare ptr o zi sa ai in masina ptr astfel de situatii.

L.E.:Parca abonamentul pe zona aia era vreo 2 mil ROL pe an,daca imi aduc bine aminte.

L.L.E.:@cata87: Pai nu se reuseste scoaterea ptr ca in treaba cu telpark e bagata sotia primarului nostru Ciuhandu wink.gif .

This post has been edited by LC_TM: 24 Sep 2007, 11:48


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 24 Sep 2007, 12:41
Post #8


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Da-i in ma-sa pe aia de la telpark! Cand mi-am adus masina in Timisoara am zis "hai sa fiu in regula cu legile locale si sa-mi fac abonament telpark pe un an de zile". Zis si facut: ma duc hotarat, intreb cat costa un abonament pe un an (era parca 100 sau 150 RON). Ma intreaba: "masina este proprietate personala?" la care raspund si eu tot cu o intrebare: "conteaza?" si raspunsul vine ranjind: "Daca e pe firma abonamentul costa dublu". M-am abtinut cu greu sa le zic ce sa faca cu abonamentele lor, am facut stanga-mprejur si de atunci am cumparat doua sau trei tichete cand am avut nevoie sa parchez chiar in centru.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 24 Sep 2007, 13:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Asa-i,pe astia cu masini pe firma ii taxeaza dublu,doar e firma si isi permit. Dar daca esti persoana fizica autorizata si masina e pe numele tau? naughty.gif


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Sep 2007, 13:56
Post #10


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(LC_TM @ 24 Sep 2007, 14:06)
...
Dar daca esti persoana fizica autorizata si masina e pe numele tau? naughty.gif
*


Teapa...pentru ei... radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 24 Sep 2007, 14:15
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Si pe unde activeaza telPark astia? Ca eu am fost anul asta in Timisoara si am parcat pe interzis pe un sens unic si nu mi-a dat nimeni amenda? Am parcat pe langa Timisoareana pe acolo. Sau acolo le e frica sa vina? smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 24 Sep 2007, 14:18
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




Activeaza cam in tot orasul pana pe la ora 19,dupa ora 19 poti sa parchezi linistit ca nu te mai amendeaza,nu-s sigur daca era 19 sau 17,cert e ca era in intervalul in care omuletii erau la job.


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 24 Sep 2007, 14:29
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Mda...si mai ziceati ca va ia Mazare banii.....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 24 Sep 2007, 14:31
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




In concluzie ...fara numar broscoiului barbos si nehalitei sale familii mad.gif

bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 24 Sep 2007, 14:33
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




radmasa.gif radmasa.gif
Hai ca zici bine radmasa.gif !


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 24 Sep 2007, 16:07
Post #16


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Illusi0n @ 24 Sep 2007, 13:41)
Da-i in ma-sa pe aia de la telpark! Cand mi-am adus masina in Timisoara am zis "hai sa fiu in regula cu legile locale si sa-mi fac abonament telpark pe un an de zile".
*


radmasa.gif Asa am facut si eu, mai ales ca in fata sediului firmei se putea parca numai cu Telpark. Dupa o perioada s-au gindit ei ca-i mai bine sa faca o intrare de aia monstru spre Kaufland au pus un semn cu parcare interzisa si au ridicat toate masinile de pe strada (noroc ca am obiceiul sa apar mai tirziu pe la servici biggrin.gif ) De atunci un ban n-au mai vazut de la mine. Intre timp s-au calmat si lumea parcheaza tot acolo. Stau si ma gindesc unde credeau ei ca o sa parcheze cei ce stau ce circumvalatiunii ca nici in spatele bocurilor nu erau locuri.

Cred ca singurul avantaj al lui telpark e ca poti sa-ti iei bilet de parcare din TM si sa-l folosesti la szeged.

This post has been edited by kaspersky: 24 Sep 2007, 16:09


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 24 Sep 2007, 16:37
Post #17


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




QUOTE(LC_TM @ 24 Sep 2007, 15:18)
Activeaza cam in tot orasul pana pe la ora 19,dupa ora 19 poti sa parchezi linistit ca nu te mai amendeaza,nu-s sigur daca era 19 sau 17,cert e ca era in intervalul in care omuletii erau la job.
*


pana la ora 17...tot ma certam cu un prieten pe urmatoarea tema: daca la ceasu meu e 5 si 1 minut si la ala ce da amenzi e 5 fara 2 minute....ce se intampla ? excl.gif imi da sau nu amenda ? icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 24 Sep 2007, 16:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




radmasa.gif Interesanta dilema,nu am idee,oricum eu am luat amenda pe la ora 12,am observat ca pe atunci umblau in zona respectiva 11:30-15:00,dupa aia nu mai aveau treaba pe acolo,poate au luat altii mai devreme de ora 12,dar stiu inca unul care a luat tot asa vreo 2 amenzi pe la 12,la ultima i-au blocat roata(mai avea una din urma wink.gif,asa ca a decontat 1.5 mil ca sa ii deblocheze masina).

This post has been edited by LC_TM: 24 Sep 2007, 16:42


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 24 Sep 2007, 16:48
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Daca nu au indicatoare care sa specifice clar ca acolo nu e voie sa parchezi decat cu plata poti sa te cam iei de ei. Mi ae pare aiurea daca vin din alt oras sa-mi dea amenda fara sa ma informeze inainte cum stau lucrurile. (oricum o sa caut un fierestrau electric la 12V pentru orice eventualitate tongue.gif )


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 24 Sep 2007, 16:52
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




Tu crezi ca pe ala care te amendeaza il intereseaza ca tu ai vazut sau nu indicatorul?Iti gasesti amenda prinsa in stergator cu ora la care te-a prins,motivul si cat ai de platit. Ti se face poza din N unghiuri si ceau calu',te descurci ca noi avem poze!


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 25 Sep 2007, 11:57
Post #21


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




odata pe c.d. loga era unu cu o dacie 1310 fara tichet de telpark(eu asteptam in masina pe maicamea) si vine unu cu amenzile.si cand sa ii scrie amenda la ala cu 1310 apare si proprietaru,se leaga de ala cu amenzi si pur si simplu nu l-o lasat sa scrie amenda.s-o urcat in dacie si s-o dus.

altadata,aveam un tichet dintr-o luna deaia din josu tichetului(,partea stanga jos) si mi se potrivea ora si ziua cu luna incare eram,am ras luna care imi trebuia(care venea in dreapta sus la coloanele cu luni) si l-am pus pe bord,acoperind "din greseala" partea de jos a tichetului.

am un prieten care le prinde de geamu soferului da cu capu in jos icon_mrgreen.gif ...sa-si rupa macar aia gaturile cand se uita

pot sa scriu o carte cu pataniile cu telparku,dar n-am luat pana acum nici o amenda cool.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 25 Sep 2007, 14:10
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 24 Sep 2007, 17:48)
oricum o sa caut un fierestrau electric la 12V pentru orice eventualitate


Recomand un invertor de 1KW + polizor unghiular aka flex...e ceva mai scump, dar termini mai repede treaba. tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 25 Sep 2007, 14:28
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




QUOTE(cata87 @ 25 Sep 2007, 09:57)
odata pe c.d. loga era unu cu o dacie 1310 fara tichet de telpark(eu asteptam in masina pe maicamea) si vine unu cu amenzile.si cand sa ii scrie amenda la ala cu 1310 apare si proprietaru,se leaga de ala cu amenzi si pur si simplu nu l-o lasat sa scrie amenda.s-o urcat in dacie si s-o dus.

altadata,aveam un tichet dintr-o luna deaia din josu tichetului(,partea stanga jos) si mi se potrivea ora si ziua cu luna incare eram,am ras luna care imi trebuia(care venea in dreapta sus la coloanele cu luni) si l-am pus pe bord,acoperind "din greseala" partea de jos a tichetului.

am un prieten care le prinde de geamu soferului da cu capu in jos  icon_mrgreen.gif ...sa-si rupa macar aia gaturile cand se uita

pot sa scriu o carte cu pataniile cu telparku,dar n-am luat pana acum nici o amenda  cool.gif
*



radmasa.gif Super faza,cu biletele vechi mergea treaba mai usor,indoiai totul,dar nu rupeai nimic,nu aveau cum sa demonstreze ca tu ai indoit doar luna,ziua si ora si ca sub bilet se afla ele,apoi le indreptai si il foloseai in alta zi naughty.gif .

Cu biletele noi se poate face alta smecherie,daca ai imprimanta scoti o bulina alba cu o steluta(de fapt scoti 3,una ptr luna,alta ptr zi si alta ptr ora,parca erau si ptr minut,deci 4 pana la urma) si ai grija cum o pui pe buline sa para ca ai razuit,dar pe asta nu am apucat sa o mai aplic ca schimbasem locatia si acolo aveam parcare. Oricum e jaf la drumu mare porcaria de telpark!

This post has been edited by LC_TM: 25 Sep 2007, 14:44


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 26 Sep 2007, 10:59
Post #24


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




radmasa.gif nu m-am gandit la faza cu bulinele cu x la imprimanta...da o sa incerc icon_mrgreen.gif ...nu cred ca e om normal in timisoara sa fie de acord cu sistemu asta,normal banii ar trebui sa fie folositi pentru parcari noi,da in tm numa loc de parcare nu gasesti


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:43
Forum Renault