DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Depuneri de calcar?!

Ucenic
post 24 Feb 2019, 13:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 January 19




Salut!Nu stiu daca mai exista un topic asemanator,dar nici nu am cautat deoarece nu am stiut exact cum sa caut.
Problema mea este ca persoana de la care am cumparat masina nu a prea circulat cu ea vreo 6 luni iar la primul schimb de antigel pe care l.am efectuat am descoperit niste depuneri foarte mari in vasul de expansiune...depunerea semana ca un plastic casant..toate bune si frumoase,am scos vasul, l.am spalat,am facut schimbul de antigel si credeam ca am scapat de problema,pana cand am urmarit un tutorial de curatare a radiatorului din habitaclu,si am zis sa incerc si eu sa fac asta..cand am scos radiatorul si l.am desfacut,aceleasi depuneri le.am gasit si aici fapt care m.a cam ingrijorat..si nici nu vreau sa ma gandesc ce se afla in motor..
Intrebarea mea este,a folosit cineva solutii din acelea de curatare a motorului de aceste depuneri?


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Feb 2019, 18:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





E clar ca persoana de la care ai cumparat-o nu prea a ingrijit masina, cel putin la capitolul intretinere....

Eu zic sa te feresti de solutii de curatare sistem racire, poti desprinde diverse depuneri din locuri unde nu fac probleme si sa le mobilizezi in locuri in care fac probleme, pot aparea pori si scurgeri nedorite sau pot sa atace furtunele prin care circula antigelul....

Cel mai bine este sa clatesti sistemul cu apa rece- ai grija sa nu sochezi termic motorul - sa faci o inspectie vizuala a furtunelor si sa schimbi eventualele furtune deteriorate si sa folosesti antigel cu norma recomandata.....niciodata apa, doar antigel diluat !

Stiu despre ce tutorial vorbesti, eu am curatat radiatorul de habitaclu cu mult inainte sa apara acel tutorial si la mine nu a mai etansat cum trebuie dupa....poate am fost eu ghinionist, sau am strans prea tare, nu prea conteaza.....ideea e ca eu nu ma mai incurc cu desfundarea radiatoarelor, si il schimb direct; daca dai gres cu desfundarea/curatarea dai bani in plus pe unul nou si lucrezi si de 2 ori.....

Vezi ca masinile cu GPL au prostul obicei sa infunde rapid radiatorul de habitaclu, datorita pozitiei.....membrana din vaporizator este ff sensibila la antigel, care desprinde bucati ( reactioneaza chimic sau ce dreq face) din ea si le mobilizeaza si te trezesti cu ele in radiatorul de habitaclu, cum am patit eu....in plus, radiatorul de habitaclu este mai sus pozitionat fata de cel de racire al motorului si e logic ca acolo se vor strange toate mizeriile precum si aerul, asa ca e bine sa nu mergi cu antigelul pe minim.....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ucenic
post 24 Feb 2019, 19:05
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 January 19




De cand am masina am folosit doar antigel cu apa dedurizata..nu am gpl.sa inteleg ca daca decuplez toate furtunele,si bag apa in bloc de la robinet..as vrea ca dupa ce se mai incalzeste afara sa merg la tara si sa bag un furtun cu apa de la robinet in motor poate asa pot scoate eventualele depuneri...


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Feb 2019, 19:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Da, metoda e buna, am facut si eu....dar mare grija sa nu fie motorul incins !!!

Desfaci si scoti termostatul si bagi cu furtunul usor, FARA PRESIUNE !!, in bloc si clatesti pana iese apa curata....apoi desfaci si furtunele la radiatorul motorului si il clatesti si pe ala, limpezesti pana iese apa curata.....

Vezi cum te descurci cu colierele de la radiator, la desfacut si la montat....e ceva de lucru...

Inca ceva.....ia sa verifici daca vasul de expansiune are fundul spart, de obicei sunt de slaba calitate, li se sparge fundul si zboara bucati de plastic in instalatie......verificarea e simpla, cu el scos si golit, il agiti....daca zdrangane ceva in el - bucati de plastic- e bun de aruncat....

Deci ai grija, poti folosi furtunul cu apa de la robinet, dar grija la temperatura motorului si cel mai important, nu folosi presiune....altfel risti sa spargi radiatoare si alte chestii...

LE :

uite mai jos, cum sa te descurci cand speli sistemul sau schimbi lichidul de racire

flushing coolant


si aici, motivul pt care se infunda radiatorul habitaclu, la cele fara GPL - adica ce ziceam eu mai sus :

aici

This post has been edited by user123: 24 Feb 2019, 19:26


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:30
Forum Renault