DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme acceleratie, accelereaza greu, foarte greu sau deloc

Lordu'
post 11 Feb 2013, 11:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




Salut
pana sa ajung la un service pentru diagnostic poate aveti voi idee care e cauza problemei si o rezolv "batraneste". am cautat intr-o gramada de topicuri pe aici dar nu am gasit simptomele astea asa ca... va multumesc anticipat.

simptome:
- accelerare de la 0 la 80 greoaie - pedala apasata peste normal
- accelerare de la 80 la 120 foarte grea - pedala apasata aproape de podea
- peste 120... probabil, daca as fi insistat, in 5 minute as fi ajuns la 125 km/h - pedala la podea
- consum enorm - 12l/100 (19l consumati pentru 160km din care 120km au fost pe A1...)
constatari:
- peste 120 turatia nu creste, motorul nu urla, de fapt nu se intampla nimic semnificativ
- accelerare fara sarcina - ca si pana acum
- relantiul - normal
- accelerare fortata in sarcina, treptele 1, 2, 3, schimbate la 5000 ture minimum - mi s-a parut cam greoaie dar s-a dus fara probleme
- accelerare fortata treapta 4 - foarte grea de abia ajung la 3500 ture
- zgomote suspecte la motor - nu am sesizat (doar un suierat din dreptul clapetei care se vede dupa ce scoti capacul de la filtrul de aer, dar nu pot spune ca nu se auzea si inainte pt ca e prima oara cand desfac capacul si ma uit cu atentie la clapeta)
- cateva pete/stropi de ulei (sau ce naibii o fii) in interiorul capacului si pe filtrul de aer

mi s-a mai intamplat aceeasi chestie si acum doi ani, dar am dat vina pe calitatea benzinei. am bagat de 98 si si-a revenit. acum nu a mai vrut...
asa ca inainte sa-mi spuna vreun mecanic ca trebuie sa schimb motorul poate e pe aici cineva care a avut aceeasi problema si vrea sa se "spovedeasca" biggrin.gif

pax vobiscum! wink.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 11 Feb 2013, 12:16
Post #2


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Injectoarele? Filtrul de aer neschimbat cam de multisor?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Feb 2013, 12:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




La mine nu era strans bine capacul de la filtrul de aer.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 11 Feb 2013, 12:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




@corbex
filtrul e ok. la injectoare n-am umblat... dar trec pe lista wink.gif
@Victoras2001
m-am gandit si eu ...d-aia am si desfacut capacul ala, dar n-a avut efect

...in schimb am scos plusul de la baterie de seara pana dimineata. m-am gandit ca se reseteaza calculatorul si va reveni la normal, dar in afara de ceas si codul ce la radio nu s-a mai resetat nimic biggrin.gif
altele...
- am verificat cablul - nu agata... se misca normal
- clapeta se deschide/inchide normal
- la motor n-am vazut pete suspecte, furtune sparte, cabluri rupte, mufe scoase samd



--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 11 Feb 2013, 13:18
Post #5


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Bună ziua.
La ambreiaj te-ai uitat? Ceva reglaje pe acolo?
Roțile cumva încinse?
Că dacă patinează ambreiajul sau ai frânele blocate...

This post has been edited by bleumineral: 11 Feb 2013, 13:20


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 11 Feb 2013, 16:57
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




@bleumineral
Buna ziua
...am mers si cu ambreiaj bulit (patina in draci) si cu frane blocate, toate rotile - s-a blocat pompa, atat de blocate incat la destinatie toata vaselina se arsese iar din discuri/jante iesea un fum de credeam ca vor lua foc ...deci cunosc simptomele si nu e din cauza lor.
din cate am vazut, pe aici si nu numai, problema e undeva la pompa, catalizator, injectoare, mpp samd biggrin.gif
dar nu am gasit nici macar 51% din probleme comune cu alt user/post ca sa-mi dau seama de la ce e si daca ma mai grabesc cu banii la service sau imi iau bere de ei o rezolv loco. d-aia am si deschis topicul... biggrin.gif
mersi oricum!


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 11 Feb 2013, 17:19
Post #7


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Și după problemele pe care le-ai scris aici mai ai pretenții să mai meargă tată? Ce ți-o fi făcut săraca de ți-ai bătut așa joc de ea?
Asta așa ca o glumă spus... Nu-mi dau seama ce ar putea să aibe...Poate îi trebuie alt motor că la ăsta de-l ai n-o mai avea segmenți.

This post has been edited by bleumineral: 11 Feb 2013, 17:20


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu2010
post 11 Feb 2013, 17:48
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 4 January 13




Cand ai sesizat problema cu pricina?Cati km. are?A mers vreodata altfel?S-a reparat ceva la masina?

This post has been edited by sergiu2010: 11 Feb 2013, 17:48


--------------------
Dacia Logan Laureat - B--------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 11 Feb 2013, 18:21
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




@bleumineral
...da. o iau ca pe o gluma pt ca ghici ce? nu cu ea am mers asa ci cu alte doua masini. si daca vrei ceva in plus cu cea careia ii patina ambreiajul am mers vreo 5km, vara la peste 30 de grade, cu garnitura de chiulasa sparta. ce te-ai mai fi amuzat sa vezi cum iesea apa pe teava de esapament... laugh.gif
ideea e ca de nevoie faci anumite lucruri fara sa mai pui pret pe un fier ci pe viata/sanatatea ta si a celor de langa tine. dar astea-s povesti offtopic asa ca inchei ca in filme: niciuna din masinile de mai sus nu a patit nimic si au "trait" fericite pana la remat...
de segmenti nu se pune problema, cred. ar fi scos fum mult la forje... nu?

@sergiu2010
...sambata trecuta. 83k. am zis mai sus... acum doi ani. nimic esential: un senzor de turatie si un termostat.
nu am gpl... si n-am tunat nimic la motor. e cum l-a facut ma-sa Dacia.
ce-i drept n-am schimbat bujiile pana acum dar nu vad de ce ajung la peste 5000 de ture pe liber sau pana-ntr-a treia si pe urma cu greu se duce-n 3000.
la altii am vazut ca le scadea turatia sau se inega brusc... nimic din toate astea la mine. merge frumos motorul la relanti, se duce sa zic ok pana pe la 80km/h si am mers cu 120 de parca aveam pilot automat.

blink.gif



--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu2010
post 11 Feb 2013, 19:31
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 4 January 13




Daca la relanti si pe liber motorul merge bine si se tureaza usor atunci eu banuiesc infundarea sitei(filtrului)de benzina care se afla in rezervor.Pentru asta se demonteaza ansamblul pompei de benzina.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B--------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 12 Feb 2013, 11:53
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




of... cam dificil de ajuns acolo. e capsulata, nu?
o sa ma duc pana la urma la un test sa vad care-i buba sad.gif

...nu cred ca ma incumet la asa ceva
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25486&st=0

13 Feb 2013, 10:51:
...am fost la constatare. ei zic ca de vina e catalizatorul iar calculatorul ca nu exista erori/probleme. cand le-am zis ca daca sunt 100% siguri sa-l schimbe si daca, dupa aceea, merge la fel sa-l ia inapoi fara sa platesc nimic, nici catalizator si nici manopera, au spalat putina. cica ei trebuie sa elimine posibile cauze... Pe banii mei probabil si daca piesele inlocuite erau bune aia e... am piese noi acum blink.gif
deci...
o sa mai merg si la altcineva pentru alta opinie.

This post has been edited by Lordu': 13 Feb 2013, 10:51


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 13 Feb 2013, 11:50
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Lordu, ca sa elimini catalizatorul din ecuatie poti incerca sa mergi putin fara prima sonda lambda- daca catalizatorul ar fi infundat, masina ar trebui sa traga mai bine (bineinteles, va fi zgomotoasa, dar e doar de proba)


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 13 Feb 2013, 12:47
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




corect. numai ca nu s-a inghesuit nimeni s-o demonteze. cel caruia i s-a repartizat masina a zis din start ca el nu face asta iar ceilalti s-au imprastiat care incotro...
ce naiba o fi atat de greu pentru unul care e de meserie nu stiu...
ideea e ca au tinut-o intr-una ca trebuie sa schimb catalizatorul si ca degeaba scot ei prima sonda ca de la catalizator e.
...m-am acrit de reprezentante. cred ca 90% sunt sub orice critica

inca ceva... cum am spus mai sus: masina trage ok in treptele 1,2,3 si bine intr-a 4-a. intr-a 5-a urca mai greu si pe la 3000 ture o apuca damblaua si adoarme.
am facut un drum ...pe centura wink.gif dupa ce am plecat de la priceputi. am ajuns relativ ok la 140km/h dar nu ca inainte cand "bagam piciorul in ea" si se ducea mult mai repede in 140 de la 110-120. sa nu inteleaga cineva ca am piciorul greu. nu. merg normal dar cand am nevoie in depasiri insist un pic pe pedala. ce nu inteleg (nu pot accepta) e faptul ca daca la 5000 de ture intr-a 1,2,3-a mananca jar de ce intr-a 5-a creste greu de la 3000 la...5000.
daca nu-i dau de cap aia e... decat sa dau 2500 de lei pe catalizator mai bine merg cu ea asa.


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 13 Feb 2013, 13:16
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Lordu' @ 13 Feb 2013, 13:47)
daca la 5000 de ture intr-a 1,2,3-a mananca jar de ce intr-a 5-a creste greu de la 3000 la...5000.
*



Nu stiu cum iti ajungea tie asa usor intr-a 5-a la 5000rpm blink.gif ...ca a mea mai mult de 4600rpm, hai maxim 4800rpm intr-a 5-a nu cred ca a vazut vreodata...si asta cu blana pe km intregi, cu "multa munca de lamurire". In g-ral, de la 4000rpm in sus incepe sa se cam plafoneze. Si nu e vb. de ambreiaj sau catalizator.
In tr. 5 urca mult mai greu in ture...oricat de bine ai cadea pe turatii cand schimbi din 4 in 5. Sa presupunem ca schimbi in 6000rpm din 4 in 5. O sa pici in 5 (oricat de bine si rapid ai schimba) nu mai sus de plaja 3800-4000rpm, iti garantez. De acolo, ca sa mai urci 1000ture in plus...cam te milogesti rau de motor. Tr. 5 e o tr. economica, nu de forja. Daca vrei "forja pe logan 1.4" (ce belea suna radmasa.gif ) , tr. 2 si 3 sunt cel mai bune ptr. ture mari.
Sa pastram simtu' proportiilor...totusi vb. de un aspirat de 75-82cp maxim (daca ai cip).
In concluzie, parerea mea e ca n-are nimic catalizatoru' si masina e ok.

This post has been edited by Kojak: 13 Feb 2013, 13:34


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 13 Feb 2013, 14:06
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




mda... mai mult ca sigur ca n-am fost atent la viteza/turatie cand mergea ok. am zis 5000 "din poanie". din cate imi aduc aminte la 3500 de ture viteza este de 130 si parca 4000 la 140. dar nu stiu sigur pentru ca nu am dat importanta. acum ce m-am mai uitat la bord si tot degeaba... ca nu sarea de 3000 nici s-o-mpingi.
laugh.gif cu totii stim ca nu avem ferrari si e corect ca urca mai greu, cu toate ca nu am avut probleme intre 120-140, dar de data asta nu a urcat deloc peste 120.
cred si eu ca nu-i de la catalizator ca altfel s-ar fi auzit zgomote din el si ar fi fost erori pe sondele lambda, dar ceva e sau a fost ...si sper sa nu mai fie.
tot imi zumzaie mie ceva in cap ca ar fi trebuit resetat calculatorul. le-am zis sa faca asta dar habar n-aveau si trebuia sa astept pe cineva priceput. asa ca ...am plecat de acolo ca cine stie ce mai ziceau aia sa schimb de nu acopeream nota nici daca le dadeam masina blink.gif
oricum multumesc tuturor si daca am noutati revin cu un edit mic. cheers.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu2010
post 13 Feb 2013, 20:20
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 4 January 13




Masina are sigur o problema. Nu are voie sa nu ajunga la 180 pe bord.140 de voie.Daca nu dai pompa jos verifica debitul de benzina la nivelul rampei injectoarelor.
Ai schimbat curand distributia?

This post has been edited by sergiu2010: 13 Feb 2013, 20:20


--------------------
Dacia Logan Laureat - B--------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 14 Feb 2013, 10:40
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




are sigur... ceva nu da drumul la benzina/amestec in momentul ala, oricat as apasa pedala. sau naiba stie ce e...
cand sa va face frumos afara o sa desfac sa vad ce si cum e pe la corpul ala cu clapeta si prin zona aia si, intre timp, poate gasesc pe cineva sa-mi reseteze calculatorul (injectoare, clapeta, bla bla). in oras vad ca merge super ok. fac azi plinul sa vad cum sta cu consumul. la nepriceputii aia de la reprezentanta nu mai merg. atata prostie, hotie si bataie de joc n-am pomenit.
nu prea... acum doi ani.


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 14 Feb 2013, 15:43
Post #18


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




QUOTE(sergiu2010 @ 13 Feb 2013, 20:20)
Masina are sigur o problema. Nu are voie sa nu ajunga la 180 pe bord.
*


Salutare.
Când ai ajuns ultima dată la 180 pe ceas? Câte ture /min aveai? Coborai, urcai, erai pe drum drept? Din avatarul dumitale nu îmi dau sema dacă ai tot motor de 1.4, ca dacă nu, atunci vorbim discuții...

This post has been edited by bleumineral: 14 Feb 2013, 15:48


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 14 Feb 2013, 16:41
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




180 pe ceas ar fi aprox. 162 reali, cam viteza maxima declarata de Dacia, o valoare care poate fi atinsa (nu chiar usor).
Matematic, la acea viteza ar avea o turatie de 4775 in treapta 5.
Sau, in treapta a 4-a, cam 6185 rpm.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 14 Feb 2013, 16:43
Post #20


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Scoasa din viteza, orice masina ajunge la turatii de formula 1. Asemanator si in treptele inferioare de viteza. In viteza a 5-a e mai greu, cuplul la roata e mic, fortele care trebuie sa le invinga motorul sint mari. Poate sa nu ajunga suficienta benzina, bujiile pot reactiona prost la turatii mari, motorul poate avea ceva uzura.
Masoara sonda lambda. Nu te infige direct in catalizator.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 14 Feb 2013, 20:52
Post #21


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Diferența dintre kilometrii afișați/indicați de vitezometrul de bord și un radar e 9 la Logan stock. Adică, eu, cu mașina din semnătură, fară nicio modificare la data aceea, aveam 120 km/h indicați de vitezometrul din bord și gps-ul îmi arăta 111. Am trecut de mai multe ori pe lângă mai multe radare din diferite localități din Europa și întotdeauna diferența era de 9- 10 km. Dacă ajungi la 180 pe ceas ai mai mult de 162. Am ajuns o singură dată la viteza asta pe coastă la vale dincolo de Budapesta pe autostradă. Sunt tare curios unde anume a ajuns omul de aici care spune că Loganul 1.4 TREBUIE să ajungă fără probleme la 180 pe ceas. Fără discuție că valorile constatate de mine sunt orientative, însă nu cred că diferența e atât de mare între ceas și real (180ceas= 162 reali), sunt 18 km diferență...


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 14 Feb 2013, 23:32
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Diferenta e procentuala, cam 10%. La 30 kmh afisati ai de fapt 27, la 100 ai cam 90, la 60 ai cam 54. Joaca-te cu un gps si vezi.

LE: http://en.wikipedia.org/wiki/Speedometer#I...onal_agreements

European Union member states must also grant type approval to vehicles meeting similar EU standards. The ones covering speedometers [4] [5][6] are similar to the UNECE regulation in that they specify that:

The indicated speed must never be less than the actual speed, i.e. it should not be possible to inadvertently speed because of an incorrect speedometer reading.
The indicated speed must not be more than 110 percent of the true speed plus 4 km/h at specified test speeds. For example, at 80 km/h, the indicated speed must be no more than 92 km/h.

This post has been edited by roland: 15 Feb 2013, 10:16


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 16 Feb 2013, 09:35
Post #23


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Puțin mai mult OFF-TOPIC. post-336-1110552475.gif
M-am jucat și cu gps și cu radarele fixe de pe șosele, am menționat. Diferența era de 9-10 km la diferite viteze, tindea spre 9 la viteze mici era peste 10 la viteze mai mari, viteza mai mare însemnând 140-150/h.
Topicul era despre mașina care nu vrea să fugă mai tare de 120/h și ea de fapt nu are voie să nu treacă chiar, de 180 pe ceas radmasa.gif . Aflați că și eu am observat aceeași chestie, menționând-o în alt topic din acest forum, ajunge ușor la 120-130, de acolo în sus ehee, trece apă muuultă pe Dunăre și trebuie să ai ”șușeaua” liberă pe distanță mare ca să urci, sau să cobori o rampă și să te țină să ai accelerația la podea.
După cum spuneam și în topicul respectiv Dacia putea să pună motor de 1.6 la versiunea de bază, prin aceasta dovedind că a evoluat față de vechea berlină 1410.
Am arătat și acolo, că aia avea 65 de cai asta are 75(cu indulgență) Ai pe ea A.C., te-a scurtat imediat de 10 cai frumoși, mai rămâi cu fix cât avea vechea berlină și aia fiind mai ușoară îți dă ăla fum la nas.
NU cunosc ce-ar putea avea mașina inițiatorului acestei discuții, dar s-ar putea încadra în categoria ”așa face toate”, toate cele cu motor de 1.4 și AC, deoarece e ditai hărăbaia , are 1097 de kg și motorul e de trotinetă.
Știu... cunosc... de ce nu mi-am luat 1,6 de ce nu-i dau nuș ce bujii sau nuș ce benzină... chestii socoteli. Un lucru trebuie să fie de căpetenie, și cu asta închei, de atâția bani, atâta pește, însă am impresia că la Dacia e mult mai puțin pește față de câți bani am dat pe ea.

This post has been edited by bleumineral: 16 Feb 2013, 09:39


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu2010
post 16 Feb 2013, 12:51
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 4 January 13




Voi va bateti capul care este eroarea de viteza si cum ajub\nge loganul la 180 cand colegul nostru coforumist zice ca ni sare de 3000rpm sau 120km/h.E clar ca are o problema si nu se poate categorisi la categoria "asa face toate".Loganul merge cu 180 dar pana sa te incumeti sa o probeazi tre sa fii un pic curajos pentru ca riscul sa sari cu tigaia de pe sosea este destul de mare.Daca ai reusit o data cu greu te incumeti sa mai repeti experienta.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B--------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 16 Feb 2013, 19:14
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




eu nu cred ca e cineva care sa plece urechea la vorbele astea. daca zice un mecanic "asa face toate" iti dai seama ca-i un nevleg si nu-i mai lasi masina pe mana. cat priveste expresia "ce vrei dom-le sa ai la banii astia?" ...ala e demn de o baie in haznaua comunala. dar asa-s majoritatea pseudomecanicilor de la noi. niste otzi.
revenind la topic, din pacate n-am mai ajuns si la a doua opinie nu ca n-am vrut ci ca mi s-a parut neserios mecanicul si n-am mai stat sa atarn dupa el. dar am alta programare peste o saptamana si sper sa ii dau de cap acolo. nu merg eu cu 140-150 dar nici sa sta la 120 oricat as apasa pedala nu e normal sad.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 17 Feb 2013, 07:55
Post #26


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




@ sergiu2010
Bună dimineața.
Până să afli cât de curajos sunt eu la viteze mari nu mi-ai răspuns la întrebarea adresată în postul anterior.
Ți-o mai adresez odată:
-când ai ajuns ultima dată și în ce condiții cu un Logan 1.4 la 180 de km/h(pe ceas);
-ce parametrii îți arătau aparatele de bord.
Așa... ca să ne facem și noi o impresie ăștia, fricoșii.
De asemenea post-336-1110552475.gif
Mea culpa.

This post has been edited by bleumineral: 17 Feb 2013, 07:56


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu2010
post 17 Feb 2013, 10:40
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 4 January 13




QUOTE(bleumineral @ 17 Feb 2013, 07:55)
@ sergiu2010
Bună dimineața.
Până să afli cât de curajos sunt eu la viteze mari nu mi-ai răspuns la întrebarea adresată în postul anterior.
Ți-o mai adresez odată:
-când ai ajuns ultima dată și în ce condiții cu un Logan 1.4 la 180 de km/h(pe ceas);
-ce parametrii îți arătau aparatele de bord.
Așa... ca să ne facem și noi o impresie ăștia, fricoșii.
De asemenea  post-336-1110552475.gif
Mea culpa.
*


Eu nu stiu ce- ti pare suspect ca loganul merge 180 de tot insisti.Daca ai dubii intra pe you tube si vezi acolo cum urca loganul in viteza si sare de 180.Sper sa fii multumit ca eu nu pot sa-ti aduc dovezi.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B--------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 17 Feb 2013, 15:40
Post #28


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Prietene, pe youtube e ceea ce au făcut alții. Eu te-am întrebat TU când ai ajuns ultima dată cu un Logan 1.4 la 180 pe ceas și în ce condiții. N-ai ajuns, nu mai spune basme. Loganul e o mașină de familie, cu performanțe mediocre, consumul mare, aerodinamică exact ca o cărămidă,(ce senzație ai când trece altă mașină pe lângă tine, prima dată te sperii, zici că te răstorni, vechea Dacia ședea mai bine pe roți decât asta), tablă de cutie de conserve, se deformează cu degetul, ai atins-o de ceva, bagi bani la greu în ea, singurul lucru la care e tare fiind spațiul.
Tot post-336-1110552475.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 17 Feb 2013, 18:23
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Daca tot ati adus in discutie vitezele atinse de logan 1.4, o ard si eu putin in offtopic, sa ma laud si eu, ce kkt biggrin.gif

Vb de vitezele afisate pe bord:
175km/h am atins eu cu tigaia din dotare, o singura data, cu vant din spate si oleaca de declivitate. Ambitie prosteasca.
180km/h, n-am reusit never - ever...si chiar am insistat...daca panta era mai accentuata si mai lunga, poate... tongue.gif
170km/h am atins de mai multe ori fara mari probleme. Nu am putut rula constant...la cea mai mica declivitate scade la 160...daca panta e si mai pronuntata, 150 etc. Sau daca ai vant mai puternic din fata, iar s-a terminat smecheria.
160km/h am rulat constant chiar zeci de km...de multe ori. E incredibil cum se duce benzina la viteza aia...vazand cu ochii. biggrin.gif
De fiecare data la forjele astea am fost singur in masina si pe autostrazi.
NU recomand insa. Senzatia de nesiguranta e cam nasoala si se percepe din plin, parca esti cu piftia pe sosea, indiferent daca soseaua e "coala de hartie" sau starea amrtizoarelor, gumelor etc. Dupa cativa km, te obisnuiesti, dar ce folos...Basca harmalaia din habitaclu...tre' sa fai radiou' la blana ca sa intelegi ceva. Nici nu se pune problema de acoperit zgomotul de fond. Oricum, stiti si voi treaba asta.
De ceva timp insa nu mai depasesc 140km/ h la rulaj constant si asta doar pe autostrada in condititii de carosabil uscat si conditii de trafic decente...pur si simplu mi-e frica sa-i dau mai mult, recunosc. La alte masini pe care le mai conduc ocazional, nu intampin problema asta. A imbatranit masina si eu cu ea tongue.gif si senzatia de instabilitate s-a accentuat la viteze mari. Cel putin asa o simt eu, desi e ok d.p.d.v. tehnic. Mi-am facut destul damblaua cu masina asta la viteze, nu poti face din kkt, bici. biggrin.gif

Pe de alta parte, colegu' Roland, scria mai sus: "Diferenta e procentuala, cam 10%. La 30 kmh afisati ai de fapt 27, la 100 ai cam 90, la 60 ai cam 54. Joaca-te cu un gps si vezi."

Eu cred totusi ca e vorba de 10-11km, marja de eroare bord vs real, NU procente.
Daca s-ar aplica 10%, la o viteza afisata pe bord de sa zicem 180km/h, ca tot s-a vb. de ea, pe care nu o prea vezi niciodata la un 1.4, ar insemana real, fix 162km/h, cat da constructoaru' in talon, viteza maxima. Mai departe, asta inseamna ca de fapt, practic, nu se atinge niciodata viteza aia...ci mai degraba un 155-157km/h. Ceva pute...
in celalalt caz, 175km/h pe ceas - 10-11, hai 12km/h marja de eroare, inseamna 163 - 165km/h, reali. Cred ca asa mai venim de-acasa.
Din practica stim ca viteza constructiva data in talon, in conditiile in care masina are o stare tehnica buna, se depaseste.

Lordu, incearca sa-i dai in gura dupa o alimentare cu maxx 100 de la omv si sa-i schimbi bujiile. Poate, cine stie....isi revine masina si mai scutesti niste bani.

This post has been edited by Kojak: 17 Feb 2013, 19:12


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordu'
post 18 Feb 2013, 10:09
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 21 December 06




laugh.gif unde dai si unde crapa...
tks de sfat. asa o sa si fac: sa schimb bujiile (chiar daca porneste la sfert) si sa resetez(e) injectia, sondele lambda si mpp-ul (sau ce naibii e acolo biggrin.gif). cat despre forja... i-am dat de i-a iesit pe nas de cateva ori, cu benzina de 98 de la petrom, si s-a mai dezmortit, la modul ca marti, dupa ce am plecat din serviceul ala de doi bani, am iesit pe centura si m-am dus in 140 relativ normal, fara sa mai zaca la 120 (asa cum bine spui... nici eu, acum dupa aproape 7 ani, nu mai am curajul sa sar de 140 cu masina asta) insa mie mi-a ramas un pitic pe creier cu lipsa ei de reactie la 120 si caut sa-i dau de cap, dar nu schimband catalizatorul, apoi pompa si injectoarele cum au zis "meseriasii" din service. ca-s prosti si hoti nu ma deranjeaza. eu m-am dus la ei nu ei m-au luat cu japca de pe strada. ce ma deranjeaza e ca se mai apuca si scriu in calculator tot felul de ineptii, fara sa aiba nicio dovada - si mizeriile astea raman asa cum raman porcariile scrise de gabori cand vor sa arda pe cineva. cand le-am zis sa-si asume decizia si sa schimbe catalizatorul pe barba lor, iar daca masina se comporta la fel sa mi-l puna pe al meu (ma rog... toata evacuarea pana la finala), sau sa mergem la statia itp, care e in incinta reprezentantei, la doi pasi de service si sa zica omu ala (fara sa platesc nicio constatare pentru ca ei trebuie sa dovedeasca defectul nu eu) daca aparatele lui indica un defect la catalizator. au zis ca nu s-a mai pomenit asa ceva si s-au imprastiat. insa s-a pomenit ca sa schimbe piese bune doar ca li se pare lor ca ar fi defecte? cu siguranta da...


--------------------
Dacia Logan 2006 / 1,4MPI - B-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:14
Forum Renault