DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rog parere scurta

MDima
post 28 Apr 2015, 10:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 28 April 15




Salut !
Am citit topicurile asemanatoare insa nu sunt convins daca am pus un diagnostic corect. Situatia se prezinta astfel:
- Putere motor = scazuta
- Peste 2500/2800 ture in functie de sarcina se aude un suerat, nu-mi dau exact seama daca este zgomot metalic sau ceva gen aer absorbit sau suflat.
- Pete ulei in zona turbocompresorului
- Km reali - 122.000

---
Am comandat kit reparatie turbosuflanta ( practic alta turbina fara carcasa )
Credeti ca am pus corect diagnosticul ? Ma framant ca ma gandesc sa nu fi comandat degeaba acest Kit ( aprox 800 Ron ). Nu-i bai, il pot revinde sau tinut ca rezerva, nu saracesc de atat, dar ma oftic daca asi bloca niste bani in ceva diagnosticat gresit !

Multumesc anticipat !

P.S. In poza am marcat cu sageti zonele unde am depistat ulei.

This post has been edited by MDima: 28 Apr 2015, 10:57


Attached thumbnail(s)
10405572_812938972079106_6636764363925368282_n.jpg ( Size: 81.54k ) Number of downloads: 164


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kert
post 28 Apr 2015, 11:30
Post #2


Group: Moderatori


Group: Members
Posts: 360
Joined: 12 September 12
From: Bucuresti




Sa-ti zic cum am patit eu:
- putere motor scazuta (in sarcina)
- la accelerari (numai in sarcina) se auzea un fâsâit/suerat, la relanti indiferent de turatie nu fâsâia.
- viteza maxima cu pedala la podea era de 110Km/h
- nu aveai cum sa depasesti nici o masina (nu aveai "cu ce"...)
Ce s-a bulit? Conducta de aer care iese din turbina si intra in corpul ala in care e prins EGR-ul, era crapata - turbina sufla aer... afara...
La Dacia costa numai 500 de lei.
Am reparat-o cu powertape - merge brici.
Daca o dai jos, sa ai grija la montare ca are niste garnituri, iar colierele de stringere trebuie pozitionate corect pe conducta care are niste profile mai ciudate - altfel risti ca la stringerea colierelor sa o deformezi si va scapa aer pe acolo.
Bafta!
conducta2.jpg ( Size: 162.54k ) Number of downloads: 170
conducta3.jpg ( Size: 45.54k ) Number of downloads: 175


--------------------
dacia Logan/Sandero Stepway 2006 dci/2017 09Tce-EasyR - .
Daca prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam - Mark Twain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDima
post 28 Apr 2015, 12:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 28 April 15




Pai .. am stat cu gandul ca este defecta turbina. Si m-am suparat si mi-am luat acel kit ( l-am comandat fdimineata, omul deja l-a pus la pachet ). Acum, de nu o fi turbina, asta este, nu-mi permit sa ma jos cu nervii vanzatorului care a fost corect fatza de mine !
Daca e dus acel furtun, cu siguranta il voi carpi. Turbina o pun la pastrat. Se gaseste a se vinde cumva, chiar si la un pret mai mic, asta este, omul mai si greseste / pierde. Revin cu detalii dupa 1 mai, cand voi demonta masina smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDima
post 5 May 2015, 06:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 28 April 15




Am desfacut tubulatura Loganului meu. Din pacate sau din fericire am gasit un furtun spart de la turbina catre EGR ( cel din imaginea colegului, mai sus ). Remediat.
Acum m-am pricopsit cu miezul turbinei. Este nou, nu l-am montat, ambalaj original, luat de la OKTURBO / echilibrat, numai bun de bagat in carcasa. Daca este cineva interesat il vand cu reducere semnificativa. Am garantie si factura ( pe numele meu, evident ).
CODURI TURBINA Logan 1,5DCI Euro3-4:
New OE turbo 5435 988 0033
OMX Exchange 5435 988 0011
---
Detalii pret pentru a nu incalca regulile, pe privat.
Rog un moderator sa ma indrume daca am postat gresit.

O zi buna.


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 5 May 2015, 07:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




la bursa...se poate edita postarea - prima parte sa ramina iar a doua, cea referitoare la vinzare, se poate transforma in topic de vinzare la bursa cu detalii: pret, stare, foto...

bafta,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 18:12
Forum Renault