DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare supape 1.6 16V

YRX
post 28 Apr 2015, 13:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ei dupa ce am ruginit cativa ani, schimband un bec, o husa etc., a venit vremea de niste mecanica adevarata.
Urmare a unei mici greseli la schimbul curelei de distributie (n-am strans calumea afurisitul ala de surub de la fulie) am strambat supapele.
A urmat un pic de studiu pe manuale si forumuri, o mica verificare a compresiei (3 cilindri aveau 0) si strangerea pieselor si materialelor necesare am trecut la treaba.

Primul lucru, am vrut sa fac ceva cu nenorocitul ala de pinion fara pana de la viblochen care e un rahat imens facut de Renault, nu stiu ce-a fost in capul lor. De fapt am aflat ulterior, cand am pus cureaua de distributie cu pinionul nou (ajungem si acolo).
Deci, pe niste forumuri din Polonia si Ucraina am gasit o informatie utila - exista pinion cu pana si a inceput sa fie montat la Dacia de prin 2007 sau 2009. Codul lui este 8200758088, adica asta:

P1100687.jpg ( Size: 208.67k ) Number of downloads: 1150


In poza mai vedeti si surubul de la fulie si capacele din capul arborilor de distributie care la Renault au un pret nesimtit, alea Corteco au fost 12 lei cu 8 lei.
Am mai adunat si alte piese necesare:
- set de garnituri chiulasa Victor Reinz 265 lei
- suruburi chiulasa tot Reinz 65 lei
- supape 300 lei

P1100682.jpg ( Size: 194.25k ) Number of downloads: 1194


Scule:
- presa supape "motoare mici" - China Made - 80 lei
- bat si paste de rodat supape - Draper - 60 lei
- cadran strangere unghi - China Made - 20 lei
Restul de scule uzuale le aveam - chei, dinamometrica, patent, sarma, ciocan biggrin.gif

P1100685.jpg ( Size: 176.73k ) Number of downloads: 1191


P1100686.jpg ( Size: 206.71k ) Number of downloads: 1181


Am mai avut nevoie de agent de curatare planuri de imbinare si resturi de garnituri - am folosit un "paint remover" sau decapant, motorina, etansant, carpe etc.

Urmeaza lucrarea, postez mai pe seara, sa fac resize la poze.


29 Apr 2015, 07:38:
Sa reluam...

Depa ce am demontat admisia de plastic, distributia, esapamentul, capacul chiulasei, am scos arborii si tampoanele hidraulice am reusit sa scot chiulasa de pe masina. Asa arata scoasa cu galeriile inca pe ea.

P1100683.jpg ( Size: 266.64k ) Number of downloads: 1157


A urmat scoaterea galeriilor (e mult mai comod sa le scoti cu chiulasa afara) si scoaterea supapelor. Supapele de admisie sunt in regula (cele mari), supapele de evacuare sunt 5 strambe vizibil, dar si restul au atins pistoanele (exista urmele pe pistoane). Oricum am avut pe toate 16 si le-am schimbat.

P1100688.jpg ( Size: 170.28k ) Number of downloads: 320


Chiulasa se prezenta in felul urmator:

P1100689.jpg ( Size: 260.82k ) Number of downloads: 302


Avea ceva depuneri de calamina cu toate ca masina are cam 60.000 de km si s-a circulat mai mult interurban.

P1100690.jpg ( Size: 217.35k ) Number of downloads: 304


P1100691.jpg ( Size: 235.79k ) Number of downloads: 283


P1100692.jpg ( Size: 102.97k ) Number of downloads: 274


P1100693.jpg ( Size: 170.05k ) Number of downloads: 290



Am curatat-o calumea si am trecut la evaluarea scaunelor. Scaunele de admisie aveau ceva puncte si gaurele pe ele, scaunele de evacuare erau in stare mai buna. Probabil difera si materialul din care sunt facute. Oricum, gradul de uzura mi s-a parut maricel pentru vechimea motorului, am mai desfacut un VW care avea vreo 270.000 de km si arata mai bine. Daca faceam testul cu motorina sigur curgeau.
Am scos apoi simeringurile de supape, se scot foarte usor cu un patent si se monteaza la fel de usor cu mana, singurul lucru bun de altfel, pentru ca sunt mult mai scumpe decat la alte masini. Separat se vand la 15 lei bucata, de asta am cumparat setul complet de garnituri. Pentru cine crede ca poate sa nu le schimbe - o poza cu cel vechi si cel nou, se observa clar diferenta de diametru al gaurii.

P1100694.jpg ( Size: 88.34k ) Number of downloads: 311


si o poza, cam neclara, a unui scaun de admisie:

P1100696.jpg ( Size: 126.54k ) Number of downloads: 280


In continuare trecem la montaj



This post has been edited by YRX: 29 Apr 2015, 06:38


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 29 Apr 2015, 08:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




supapele ce firma sunt si cat au costat?
am vazut ca semeringurile sunt aprox 7.5 lei bucata pe reinz.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 29 Apr 2015, 14:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Supapele sunt de origine, procurate pe canale neoficiale. am scris mai sus 300 de lei toate 16. Daca nu mi se ivea ocazia cu astea luam Osvat sau Gieffe, fac sub 300 de lei setul, altele gen TRW, AE sau OEM la pret "oficial" sunt mult mai scumpe. Am avut dilema daca nu cumva Renault a folosit pe evacuare supapele cu sodiu, dar s-a dovedit ca nu, sunt pline.
Simeringurile nu le-am gasit decat la 15 Reinz si 13 Elring, dar ma rog, poate se poate si mai ieftin smile.gif

Continuam...

Dupa curatarea temeinica cu decapant (apropos asta este mama tuturor mizeriilor, curata resturi de garnitura, calamina, ulei, etansant etc.), baie de motorina si stergere cu o gramada de carpe am trecut la "valve job". Am bagat intai supapele noi pe ghiduri, sa vad cum merg, daca nu sunt si ghidurile cumva afectate, nu erau, supapele stateau fest in ele (fara simeringuri).
Am trecut la "valve lapping" sau pe romaneste rodarea, pasuirea supapelor pe scaune. Asta am facut manual cu batul cu ventuze si pasta fina. Am zis ca daca pun supape noi n-are rost sa bag pe aia "coarse".
Asa arata o supapa pasuita:

P1100697.jpg ( Size: 106.65k ) Number of downloads: 334


Sper ca se observa banda gri-mat de pe talerul supapei. Aia este rezultatul frecarii cu pasta fina din trusa in scaun. Scaunul arata la fel, n-am facut poza din pacate. Treaba a mers repede - 1-2 minute de frecare pe fiecare supapa, le ataca pasta de zici ca nu-i adevarat, probabil si metalul de calitate superioara Renault ajuta biggrin.gif
Bineinteles, cand se face chestia asta se ung cu ulei ghidurile de supapa
Toate bune si frumoase, am pus toate supapele in gauri (dupa rodare se numeroteaza si nu se mai schimba in alt scaun - logic!) si am facut testul cu motorina.

P1100701.jpg ( Size: 198.5k ) Number of downloads: 332


P1100702.jpg ( Size: 196.43k ) Number of downloads: 291


La testul cu motorina am avut infiltratii la supapele de evacuare 4, 6, 7, 8, nu cine stie ce, dar erau. Le-am refacut cu pasta mare si apoi mica si n-au mai curs. La operatia asta trebuie sa ai rabdare, sa le faci pana ies perfect.
Am vazut pareri pro si contra acestei operatiuni, eu am decis ca este o treaba buna si am facut-o.

A urmat apoi instalarea simering-urilor de supapa, dupa cum spuneam, se pun cu mana (unse cu ulei) si le-am apasat suplimentar, asa de control, cu o tubulara de marime potrivita.

P1100699.jpg ( Size: 251.67k ) Number of downloads: 288


P1100698.jpg ( Size: 247.02k ) Number of downloads: 244


P1100700.jpg ( Size: 247.66k ) Number of downloads: 237


A urmat apoi montajul arcurilor de supapa cu presa. E ceva de migala aici, dar cu ajutorul unei pensete si a unei surubelnite magnetice m-am descurcat sa pun pastilele de blocare. Mai injuri cand iti scapa pe jos sau prin chiulasa dar asta e ... smile.gif


Mai povestim despre montajul galeriilor, a chiulasei pe masina si a distributiei.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Apr 2015, 16:14
Post #4


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ce fata de masa cu floricele ai!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 29 Apr 2015, 21:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




testul se face cu benzina. motorina e mai densa, mai groasa.
si nu se face asa. se baga benzina in galeria de admisie , respectiv evacuare, si se verifica la etanseitatea dintre supapa si chiulasa, pe unde se umezeste

This post has been edited by edy99: 29 Apr 2015, 21:09


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 30 Apr 2015, 06:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ironick-ule esti un hater ... tongue.gif ... Am fata de masa si cu pisici, da e mai noua si n-am vrut sa o imput.

Edy, am citit despre multe metode de verificare, dar asta cu chiulasa intoarsa mi s-a parut cea mai ergonomica. Cat despre fluidul cu care faci testul majoritatea foloseau diesel sau petrol, am vazut inclusiv cu apa sau lichid de parbriz. Motorina am lasat-o cam 20-30 de minute si eu zic ca-si face treaba.

Continuam...

Dupa ce am pus arcurile pe supape m-am apucat de montajul galeriilor si a cutiei termostatului, cu garnituri noi evident. Mai putin la galeria de esapament unde aveam, din fabrica, o garnitura metalica dubla (2 foi sudate in puncte) si am preferat sa o pun pe cea veche decat pe cea noua Reinz care era simpla.
Procedura de montare implica strangere in ordine si la cuplu, am respectat lucrul asta.

Am trecut apoi la blocul motor unde am curatat planul de asamblare, calamina de prin cilindrii si, foarte important, gaurile prezoanelor.

Am pozitionat motorul cu pistoanele cam la jumate, inainte de TDC, ca sa pot manevra in liniste arborii cu came.

P1100704.jpg ( Size: 176.6k ) Number of downloads: 311


Aici ar mai trebui un SDV Renault, o tija de centrare garnitura chiulasa (are numai un pin care o tine spre distributie) dar e dificil de folosit. Chiulasa am montat-o cu galeria de evacuare pe ea si trebuie bagata un compartimentul motor oarecum inclinata spre spate ca sa nimeri teava de esapament si cele 2 suruburi de prindere, asa ca mi-am luat un reper vizual la marginea dinspre cutie si am asezat usurel chiulasa pe garnitura, am mai miscat-o un pic, am mai aranjat-o si m-am pus pe introducerea suruburilor.
Suruburile noi erau unse usor cu ulei in cutie si eu le-am mai dat o picatura de ulei sub cap ca sa nu mi se gripeze la strangere.
A urmat procedura de strangere a chiulasei din manualul oficial 20Nm si 240 de grade care am mai "nuantat-o" putin. Am vazut pe la straini ca strangeau gradele in trepte - 60+60+60+60, 90+90+60 sau 120+120. Eu am strans-o 120+120 cu pauza de 10 min intre ele.
Oricum am injurat copios pe ala care a facut manualul pentru ca poza chiulasei cu ordinea de strangere este invers, dinspre galeria de evacuare, asa ca trebuie sa tii manualul cu susul in jos.

Acum putin despre suruburi. Dacia zice ca poti refolosi suruburile de chiulasa daca nu depasesc 117,7 mm. Suruburile noi Reinz aveau 117,10 iar cele scoase de pe masina aveau intre 117,30 - 117,48. Oricum mi-am cumparat noi pentru ca n-am vrut sa ma trezesc duminica ca n-am cu ce sa montez masina la loc. A, si a mai fost o chestie - pe toate cataloagele apar suruburi cu cap E12, eu pe masina aveam E14.

A urmat apoi montarea rolelor si tampoanelor hidraulice. De asemenea si aici manualul Dacia e pe langa. Zice ca daca s-au dezamorsat tampoanele sa le scufunzi in motorina. O prostie, dupa cum au constatat si altii pe forumuri straine, se pot amorsa foarte usor pusi pe pozitie in chiulasa si cu o seringa fara ac se baga ulei in ei prin gaura de sus.

La montajul arborilor se foloseste ulei din plin pe lagare si se pozitioneaza la TDC pentru montajul capacului. Capacul are 23 de suruburi, ordine de strangere si cuplu care evident trebuie respectat.

Si aici am cam inchis motorul. Urmeaza distributia si surprizele ei ... smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 30 Apr 2015, 08:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Propun ca acest topic sa fie facut sticky; este de departe unul din cele mai complete si complexe atat ca informatie tehnica cat si ca grad de dificultate practica


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 2 May 2015, 06:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Sa continuam....

Dupa ce am strans toate suruburile capacului, epuratorul de ulei si am fixat esapamentul la loc am trecut la distributie.
Arborii cu came i-am pozitionat din montaj in pozitia de calaj si motorul jumatate de tura in spate (cu toate pistoanele coborate pe la jumate). Dupa ce am invartit un pic de arborii cu came sa ma asigur ca s-au asezat bine am revenit cu ei in pozitia de calaj - verificata cu unealta Mot-1496 bagata in capatul lor opus distributiei. Aceasta unealta este absolut necesara la orice schimb de distributie pentru ca tendinta arborilor este de a bascula un pic de la pozitia exacta (evacuarea vine spre fata si admisia spre spate) ducand la decalarea distributiei.
Am venit apoi cu motorul in fata pana la TDC, lucru verificat cu scula Mot 1489, si am blocat tot.

Am trecut apoi la montarea curelei de distributie. Schema de montaj a curelei este asta:

tb.jpg ( Size: 179.09k ) Number of downloads: 292


Acum cateva consideratii generale:
- de cand am citit prima oara manualul Dacia privitor la montajul curelei de distributie mi s-a parut o chestie ciudata faptul ca se instaleaza cureaua intinsa pe rola intinzatoare si apoi se monteaza rola infasuratoare, cureaua fiind astfel tensionata in spate si moale in fata. Orice curea de distributie se monteaza, ca regula generala, intinsa bine pe partile fixe urmand ca rola excentrica sa preia "jocul". Nu si la Renault ... biggrin.gif
- pinionul fara pana recupereaza acest joc de pe partea din fata in momentul intinderii cu rola excentrica corectand astfel decalajul. De asta a si fost folosit.
- cureaua de distributie este ... cam scurta ... nu permite o instalare clasica in care sa poti sa pui cureaua pe toate rotile ca apoi sa o intinzi.

Prin urmare in momentul in care am folosit pinionul cu pana s-a complicat putin situatia. A trebuit sa o instalez intinsa in partea din fata si sa las tot jocul la rola de intindere. Usor de zis greu de facut, in momentul in care puneam cureaua pe pinioane si pe rola fixa nu mai intra rola mobila, daca lasam montata rola mobila nu mai intra cureaua pe pinioane si tot asa ... biggrin.gif
Pana la urma am gasit rezolvarea punand cureaua pe arborii cu came, corectand pozitia lor usor - chiar si cu scula bagata in capetele lor tot se lasa putin (fanta din arbori este putin mai mare decat scula si stau un pic strambi), punand-o pe roala fixa, pompa de apa, vibrochen si montand rola de intindere cu pinul care o fixeaxa de motor afara din canal. Apoi am ridicat usor rola de pe surub si am pus pinul in canal.
Am intins cureaua si am rotit motorul 2 ture la mana. Am verificat calajul cu uneltele si de data asta arborii cu came au venit perfect aliniati.
Pinionul s-a potrivit perfect:

P1100705.jpg ( Size: 85.7k ) Number of downloads: 251






--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Aug 2015, 08:43
Post #9


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Felicitari....treaba facuta ca la carte.....tura viitoare sa probezi daca inchid supapele cu benzina! wink.gif
Si pe mine m-a chinuit rau o laguna 2 si pana nu am dat de cala aia de blocat arborele tot degeaba,eu o decalasem cu un dinte maxim......si totusi cred ca la strangere era buba la mine,atunci cand strangeam aluneca fulia cu tot cu pinion.....in cele din urma am reusit-o,cu pinionul ei....de strans nu mai stiu exact cat am strans-o dar am strans tare ,la mana,cu prelungitor,tl pe surub,masina circula si acum,cred ca a parcurs cel putin 10oookm deci am nimerit-o biggrin.gif
Chiar ca merita pus la sticky mai ales ca s-a descris corect modul de lucru si s-au dat si coduri la toate piesele +codul de upgrade(pinionul cu pana) !!!

This post has been edited by sobolan: 10 Aug 2015, 08:49


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 10 Aug 2015, 09:26
Post #10


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




Tutorial de tutorial!
Felicitari!

o intrebare am: de unde ai cumparat unealta de "valve lapping"?
LE: alta intrebare bonus: unealta poate fi facuta cu o bormasina cu acumulator? adica sa nu se frece de mana(ca in alte vremuri, setarile de fabrica), electric...

This post has been edited by marian_ariciuc: 10 Aug 2015, 09:32


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Aug 2015, 09:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




ca idee poate fi folosita si varianta asta... am un prieten mecanic care asa face(mi-a facut si mie o curatare la supape) si iese mult mai bine si mai repede smile.gif
https://www.youtube.com/watch?v=TrKINFBsQD8

uite si pasta la prima strigare :
http://www.bizoo.ro/firma/emcomsrl/vanzare...braziva-si-fina

This post has been edited by sorin1983: 10 Aug 2015, 09:31


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 10 Aug 2015, 09:36
Post #12


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




aha, deci unealta de prindere in bormasina are un avantaj: ca daca țăranu trage tare, scapa supapa, deci nu poate trece dincolo cu ea...

off: frate dar pe ala l-a apucat lucrul fix intre masini...


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Aug 2015, 09:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




nu te speria ca nu treci cu ea dincolo smile.gif))


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 10 Aug 2015, 10:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Unealta de rodare supape, impreuna cu pastele sunt Drapper si le-am cumparat din Autovit, se gasesc si pe magazine online si pe la piese auto.
Nu am ales varianta cu bormasina pentru ca am vrut mai mult control, pastele ale ataca si scaunele si supapele rau de tot. Oricum, nu va speriati ca nu e mult de munca, este cea mai usoara dintre operatiuni, dupa ce demontezi o jumatate de zi, o juma' de ora - o ora e putin.
Plus de asta erau si cateva teorii ca nu e bine sa rodezi intr-un singur sens, la mana mai ridici supapa, o mai misti un sfert de tura, o asezi din nou si pilesti mai "amestecat".

M-ati omorat cu proba cu benzina. Eu din ce am citit prin cartile batranilor, din ce am vazut pe internet, marea majoritate ziceau motorina sau gaz lampant. Erau si exceptii - benzina, lichid de parbriz, alcool.
Mie mi-a sunat bine motorina pentru ca este un lichid foarte "penetrant", are tendinta sa se infiltreze peste tot, o foloseam inainte de WD40 ca degripant.
Promit ca la urmatoarea chiulasa reconditionata fac versus pe fiecare cilindru alt lichid... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Aug 2015, 12:38
Post #15


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




un furtun pus pe coada supapei si celalalt capat prins pe mandrina cu un stut si gata.....aia e unealta de rodat supapele de nota 10.
Pasta se face,freci 2 pietre de polizor intre ele,pui ulei si cu ce rezulta pasuiesti supapele beton !


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 10 Aug 2015, 13:08
Post #16


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




dar proba cu alcool, de etanseitate, se face dupa ce se pun arcurile, asa-i? sleep.gif


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Aug 2015, 13:58
Post #17


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




nu,fara arcuri si se face cu benzina....


si-apoi una peste alta daca merge ok asa inseamna ca e bine....

Din experienta proprie la slefuire supape:
-pasta o fac singur prin frecarea a doua pietre de polizor cu granulatie mica ."Praful" ala rezultat amestecat cu ulei face minuni.
-pentru pasuirea lor se foloseste o bormasina,un furtun de cauciuc si rabdare....se agata un capat de furtun de mandrina si celalalt capat de coada supapei,se invart la rotatii medii,cu ridicare(exact ca in filmul postat mai sus),neaparat ulei pe coada supapei.....
-etanseietatea supapelor e verifica cu banzina,pui supapa in locas si torni banzina in camera de ardere din chiulasa(fara tensionarea supapelor cu arc)
-chiuloasa se strange la cuplul final de 6,5-7 danm in etape.....cu pauza de 10 minute pentru destindere....garnitura e din tabla ,asta e,aluminul e pacatos,trebuie rabdare....



YRX,era ok ca dupa strangerea facuta ca la carte sa pui o cheie dinamometrica pe prezoanele chiulasi si al fuliei si sa vezi cam la ce moment face click....asa aflai direct cuplul de strangere si era utila traba si pentru tine pe viitor si pentru altii....
In rest felicitari,ai demonstrat ca stii si ca poti...bravo !!!

BTW : Lucrai la un opel Z16xe si surubul fuliei se strange la 9-9,5 danm + 30 de grade.....era ok sa fie specificat asa si in cartea de la dacie,adica o valoare mai mare si un unghi mai mic.....daca nu ma insel la 8v ai 30nm+ 120 ....cat despre prezoanele de la chiulasa se specifica doar unghi,excrecabil laugh.gif de ok manualul de dacie....

This post has been edited by sobolan: 11 Aug 2015, 00:50


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 11 Aug 2015, 06:16
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da, proba se face fara arcuri, simpla asezare a supapei in scaun ar trebui sa etanseze perfect. Plus de asta daca mai trebuie sa intervii, nu prea e placut sa dai arcurile jos din nou biggrin.gif
Si atentie sa nu fie un lichid prea volatil ca se va evapora si din camera si din galerii si va da indicatii false.

Nenea Sobolan recomand pastele alea Drapper, nu sunt o avere, merg foarte bine, ai granulatie uniforma (adica particulele abrazive de aceeasi dimenisiune) si din tubuletele alea cred ca faci vreo 20 de chiulase. Am pus cate un varf de scobitoare pe fiecare scaun.

Daca puneam cheia mea dinamometrica trebuia sa ghicesc cuplul, pentru ca este cu declansare, daca aveam una cu ceas mergea.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Aug 2015, 13:09
Post #19


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(YRX @ 11 Aug 2015, 07:16)
Daca puneam cheia mea dinamometrica trebuia sa ghicesc cuplul, pentru ca este cu declansare, daca aveam una cu ceas mergea.
*



il luai prin invaluire radmasa.gif ,dadeai pe 6 apoi pe 6.5 pana nimereai.....eu zic ca e undeva pana in 7dan la chiuloasa....la volant ai 8-9 maxim....naiba stie...surubul la volant e tot de metric 12?
Din cauza pinionului cu pana tura viitoare cred ca poti face lejer distributia si fara cala de blocare...
Da-mi si mie un cod /reper ceva/link cu calele tale te rog!

This post has been edited by sobolan: 11 Aug 2015, 13:10


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 11 Aug 2015, 13:35
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




M12 cred ca e, cu hexagon de 18
Blocare arbore cotit

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4122532

Cotele sunt pe topicul de distributii de la tutoriale.

Cala de blocare arbori de distributie n-am pozat-o dar am facut-o din niste profile de imbinare L de 5 mm grosime. Am taiat si am potrivit cu suruburi pana mi-a iesit, cotele sunt de asemenea pe topicul distributiilor.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 12 Aug 2015, 09:39
Post #21


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




ca tot veni vorba de cale,
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4122532 pe asta din urma o am si eu, dar m-a costat strunjirea vreo 15lei...in plus a mea are brizbriz-uri pe maner, brizbriz0-uri incluse in pret.

cea care imi lipseste e cea de la axele cu came...
4mm este latimea fantei din axe, asa-i?

This post has been edited by marian_ariciuc: 12 Aug 2015, 09:40


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 12 Aug 2015, 10:37
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Asta este schita dupa care mi-am facut-o pe a mea.

mot_1496.jpg ( Size: 44.13k ) Number of downloads: 207



Si o versiune mai "cruda" a lui 1490 - unealta de blocare pinioane. Daca face cineva rost de cotele si desenul exact, vreau si eu.

mot1490.jpg ( Size: 8.29k ) Number of downloads: 129


This post has been edited by YRX: 12 Aug 2015, 10:39


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 12 Aug 2015, 11:40
Post #23


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




5mm are grosime acea parte care intra in fanta de pe axe? nu-i groasa?
cum naibii se fixeaza acea cruce a Sf.Andrei?

rasfoind am mai gasit cate ceva.
http://www.forum-auto.com/pole-technique/m...192666-1050.htm
am asistat mai demult la un megane cu 1.6.16V la schimbarea distributiei si imi amintesc ca una din axe parca sa zic ca avea un pinten pe centru si una din laturile mot1490 trebuia sa aiba un decupaj...
YRX la noi e asa?

This post has been edited by marian_ariciuc: 12 Aug 2015, 11:52

Attached thumbnail(s)
images.jpg ( Size: 23.38k ) Number of downloads: 124


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 12 Aug 2015, 12:52
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Arborii au cate o crestatura > de 5mm, excentrica (deci nu fix diametrul) ca sa nu-i pui la 180 de grade. Decupajul ala nu este necesar, sunt pur si simplu 2 tevi crestate. Utila este urechea care se prinde cu un surub in capacul chiulasei, asa poti sa lasi unealta pe pozitie cat lucrezi.
Daca o faci conform schitei merge sigur, o sa o pozez pe a mea sa va dati seama cum am facut-o.

Atentie la MOT 1489 - lungimea tijei este de 69,5 mm, nu 68 cum mai este prezentata in diverse schite.

MOT 1490 se fixeaza pe fulii, fiecare fulie are cate 2 gaurele in care intra pinii uneltei blocandu-le pe pozitie, daca vrei sa umbli la simeringuri de exemplu.
Ea arata altfel, dar nu am gasit niciodata vreo schita a ei cu cote. Singurii, ucrainienii au improvizat ca am postat eu mai sus.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakuxxx
post 18 Aug 2015, 13:26
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 8 March 08




Intrebare: se pot stramba supapele asa din senin fara sa fie fortat motorul? M-am trezit cu 2 supape strambe si se pare ca nimeni nu stie de ce. Distributia nu a sarit, nu s-a rupt nicio curea nimic. Pur si simplu a fost schimbat releul de incarcare, s-a facut proba 10 mine a mers, oprit motorul si dupa 30 de min cand a fost pornit a inceput sa bata si sa troncane. Verdict 2 supape strambe, chiuloasa de rectificat, la masina din semnatura.


--------------------
Opel Zafira 2006, 1.9
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 19 Aug 2015, 09:57
Post #26


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




doar n-a sarit de la punct apoi a sarit din nou la locul ei... sleep.gif

PS: deschide un topic la rubrica diverse si lasa-l pe asta "curat"...(nu stiu de ce dar am un drag de topicul asta, il vizitez zilnic...prevesteste ceva? tongue.gif )


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Aug 2015, 11:49
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.726
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Se pot stramba si fara sa sara distributia. Cine ti-a diagnosticat-o cu 2 supape strambe nu a spus si de ce?


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 19 Aug 2015, 12:19
Post #28


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(YRX @ 19 Aug 2015, 12:49)
Se pot stramba si fara sa sara distributia. Cine ti-a diagnosticat-o cu 2 supape strambe nu a spus si de ce?
*



doar daca n-a fost strans bine surubul de la fulie,a patinat pinionul pe arbore.....altfel nu vad cum.......


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakuxxx
post 19 Aug 2015, 12:36
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 8 March 08




Nu, nu si-au dat seama de ce s-au strambat. Initiam trebuia sa schimbe releul de incarcare, l-au schimbat cu unul de proba, a pornit si a mers foarte bine motorul, a venit releul nou si dupa ce l-au montat a inceput sa pocneasca motorul cand am dat sa il pornim. Dupa ce au desfacut motorul s-au gasit cele 2 supape strambe. La fulie nu s-a umblat, doar anul trecut cand s-au schimbat rulmentii de la alternator.


--------------------
Opel Zafira 2006, 1.9
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 19 Aug 2015, 14:34
Post #30


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




fulia de pe arbore....daca ti-au desfacut-o si n-au strans-o bine s-o fi slabit .....calele de blocare ale arborelui se tin pe bloc pana se strange tot,pana la ultimul surubel ,daca desfaci fulia aia gasesc logic sa blochezi arborele iar,pinionul ala de la distributie sta fixat prin strangerea fuliei,nu stiu daca intelegi exact ce zic,ala n-are pana......fulia alternatorului n-are nici o treaba in ecuatia asta...


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 12:00
Forum Renault