DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot partea dreapta Logan 1.6 16v, Posibil probleme caseta directie

Bobo1973
post 6 May 2015, 08:54
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




In urma cu 30 de zile din cauza aparitiei unor zgomote pe fata am schimbat in service bieletele de directie si capetele de bara. Dupa inlocuire zgomotele au disparut in totalitate, dar dupa parcurgerea a 1000 de km masina a inceput sa prezinte niste zgomote ca un troncanit, se aude pe dreapta fata, dar aici este partea mai ciudata, doar atunci cand masina se incalzeste dupa un drum mai lung. Troncane asa de tare incat ai impresia ca s-a slabit ceva, scut, cadru support motor, etc. Cand masina se raceste, zgomotele dispar. Am verificat in service suplimentar si am inlocuit si rulmentii de presiune din capul amortizoarelor si .... nimic. Am verificat caseta de directie si la prima vedere nu prezinta joc.
Acum in service au inceput sa vehiculeze idea ca ar fi bucsa de ghidare din caseta, aflata in partea dreapta.
Partea ciudata este ca la rece, masina prezinta nici un zgomot, nici macar dupa ce se incazeste motorul la 4 linii, doar sa spunem ca dupa 30 min de functionare continua in regim de drum national sau autostrada, zgomotul incepe sa se auda din ce in ce mai tare pana ce troncane infiorator. Nu are legatura cu calitatea drumului, indiferent daca este ca in palma sau cu denivelari se aude la fel de tare, am mers pe drum cu denivelari de exemplu si nu s-a auzit nimic si am mers pe autostrada unde troncanea intruna de aveai impresia ca acum se desprinde ceva de pe masina.
Nu este o bataie ritmica, nu are legatura cu turatia motorului.
Domnilor colegi orice sugestie este binevenita mai ales ca nu as dori sa cumpar o caseta de directive si sa ma trezesc ca in continuare am aceleasi simptome.

This post has been edited by Bobo1973: 6 May 2015, 11:03


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 6 May 2015, 10:44
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




Nu are nici o legatura caseta de directie cu zgomotele de care povestesti.Chiar tu spui asta (''Nu are legatura cu calitatea drumului, indiferent daca este ca in plama sau cu denivelari se aude la fel de tare, am mers pe drum cu denivelari de exemplu si nu s-a auzit nimic si am mers pe autostrada unde troncanea intruna de aveai impresia ca acum se desprinde ceva de pe masina'').Cred ca undeva in compartimentul motor ai probleme,sau ceva pe dedesupt.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2015, 10:53
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu m-as uita la esapamanet si tablele din jurul lui, la prinderile scutului motor


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 6 May 2015, 11:02
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Cu motorul oprit daca balansez masina se aude, la fel daca apas ritmic pe partea din fata a masinii. Dar numai daca masina este "incinsa" de un drum mai lung. Un amic care a mers cu mine ieri pe autostrada sustinea ca simtea bataia in zona de sub bordul masinii pe partea pasagerului. In Bucuresti intr-o parcare am miscat masina si din interior se auzea destul de tare, din exterior cand ascultam nimic, am ascultat zona amortizoarelor si cea a tamponului motor. Are directa legatura cu factorul de dilatare termica, pentru ca face doar cand este "incinsa" de un drum mai lung, se dilata ceva care automat slabeste de exemplu un support. Si mie imi vine greu sa cred ca este caseta de directie, de aceea apelez la ajutorul vostru poate reusesc sa-i dau de cap fara sa ma apuc sa schimb jumatate de masina.

This post has been edited by Bobo1973: 6 May 2015, 11:08


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2015, 11:28
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Vezi sa nu fie din zona aerotermei din bord.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 6 May 2015, 12:11
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Sunetul este ca de metal pe metal. O sa verific si aeroterma astazi.


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 6 May 2015, 12:46
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Chiar daca zici ca nu are legatura cu mersul motorului, uita-te si la fulia de antrenare curea de accesorii.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 7 May 2015, 20:50
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Am verificat aeroterma si este in regula, nu este ea sursa. Astazi am fost plecat, bineinteles dupa ce s-a incazit a inceput troncaneala. M-am oprit undeva si cat am stat masina s-a racit. Cand am plecat liniste, dupa ce s-a incalzit, a inceput din nou.
Astazi s-a auzit foarte clar la plecarea de pe loc.
La service mecanicii ridica din umeri, ce ma deranjeaza este faptul ca este un zgomot destul de puternic ce se transmite in caroserie. Sper sa rezolv cat mai repede mai ales ca se apropie o deplasare de cateva mii de kilometri.

This post has been edited by Bobo1973: 8 May 2015, 11:58


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 8 May 2015, 08:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(Bobo1973 @ 7 May 2015, 20:50)
Astazi s-a auzit foarte clar la plecarea dupa loc.
*



Dupa ce loc? sad.gif

PS: ai incercat si la alt service?

This post has been edited by roland: 8 May 2015, 08:08


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 May 2015, 08:39
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bobo1973, ia o teava goala, preferabil de plastic ca e mai usoara (teava de la aspirator, teava de scurgere de la 25 in sus etc), incalzeste motorul si pune un prieten sa-ti balanseze masina.
Tu plimba teava aia de plastic prin compartimentul motor (sau in habitaclu) tinant urechea la celalalt capat.
Cu cat te vei apropia mai mult de sursa cu atat zgomotul va fi mai puternic.
Il localizezi si apoi analizezi zona.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 8 May 2015, 11:41
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




"roland" - scuze, am gresit, am corectat.
"klaus" - asa o sa fac, am un prieten care are un stetoscop auto si o sa incercam maine dimineata in service-ul lui.
Este foarte frustrant sa ai ditamai bataia la masina si nimeni sa nu ii dea de cap.

This post has been edited by Bobo1973: 8 May 2015, 12:00


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XanRO
post 8 May 2015, 13:42
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




La mine face un zgomot asemanator cu ce descrii tu un cap de esapament fals atasat pe teava normala.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 2006 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 20 May 2015, 11:48
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Nu am rezolvat desi am mers cu masina in cateva unitati service.
Un ultim diagnostic, bucsa caseta directie.
Rugaminte - daca stiti unde se schimba si ce cost implica. La mine in oras nu se fac asemenea inlocuiri.
Ma intereseaza un atelier in Bucuresti, Ploiesti sau Targoviste.

This post has been edited by Bobo1973: 20 May 2015, 15:11


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 30 May 2015, 12:02
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Astazi am remediat problema aparuta. Din fericire nu a fost caseta. De vina a fost una din bieletele noi montate, care atunci cand se incalzea se bloca.
La deblocare prin actiunea unui factor, ex. denivelare, pleca cu un troznet puternic ce in masina se auzea ca o bataie. De mentionat este ca la rece nu "batea".

Am montat pe masina bielete Lemforder.
Din fabrica am vazut ca au venit cu o vaselina alba aplicata pe rotula, foarte putina, as avea o intrebare daca stiti ce tip de vaselina este aceasta alba pentru articulatii, este pe baza de litiu?
Va intreb pentru ca as vrea sa aplic acolo un strat mai consistent de vaselina din acest tip, alba. Pentru moment au gresat in service cu vaselina normala auto.

Va multumesc pentru sugestiile date!

This post has been edited by Bobo1973: 30 May 2015, 12:03


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 05:39
Forum Renault