DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare toba completa

gamerul
post 7 Feb 2012, 12:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 7 January 11




Deci va zic din start ca nu ma pricep la mecanica , am problema cu toba mai exact s-a uitat cineva sub ea si mi-a zis ca e varza toata si nu merge nici macar sudata , problemele in afara de cele sonore mai sunt ca imi baga gaze in masina daca am usa sau geamul deschis , am gasit Toba mijloc si Toba finala in total vreo 180 de lei , le iau bine ? astea sunt tot ce imi trebuie ? am vazut ca sunt la vanzare si coliere pentru toba , cate imi trebuiesc ?
Multumesc celor care ma pot ajuta.


--------------------
Dacia Supernova 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 7 Feb 2012, 12:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




nu te apuca sa cumperi pana nu vezi ce ai defect cu adevarat ,ai putea sa te interesezi cat costa sa iti faci o evacuare de inox :X cel putin toba finala o gasesti la dezmembrari cu cateva sute ce mi si nu sa compara cu mizerile care le gasesti in magazine


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Feb 2012, 12:29
Post #3


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sa recomanzi cuiva sa cumpere o toba sh, este ca si cum ai recomanda unei persoane care vrea sa isi inlocuiasca uleiul, sa puna unul sh, ca doar gaseste un ulei rodat maxim 5000 km.... huh.gif

Tobele din link sunt de conex sau ceva asemanator. Te tin 3-4 ani in functie de noroc si de ce baltoace iei pe drum. Daca nu ma insel ai nevoie de 2 coliere. Unul intre finala si intermediara, si unul intre intermediara si toba de la catalizator. Iti recomand sa inlocuiesti si suportii aia de cauciuc sau cum le spune. Sunt 6 la numar.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamerul
post 7 Feb 2012, 14:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 7 January 11




mersi pentru info, am sa fac comanda.


--------------------
Dacia Supernova 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 7 Feb 2012, 14:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




pai sa vedem aia de inox nu rugineste ar un sunet mai frumos oricum asta e parerea mea acum el cumpara ce vrea


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 7 Feb 2012, 17:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




doar un colier in fata la catalizator.....ia unu nou ca cel de pe masina sunt sanse mari sa se rupa.
cumpara toba noua nu te complica cu tobe de inox si alte labareli prea multi bani incat sa merite.....la dezmembrari nu isi arunca nimeni toba de inox stai linistit... si ce o sa gasesti sunt aceleasi mizeri de conex.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 7 Feb 2012, 19:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Eu sunt foarte multumit de traseul Stelco, din tabla aluminizata.Il am pe masina din 2008. Am vazut ca se gasesc inca in targul Vitan.
Nici eu nu as lua de la dezmembrari. Chiar daca vizual arata ok, sitele din interior pot fi foarte ruginite.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 8 Feb 2012, 00:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Am si eu aceeasi problema, adica trebuie sa schimb traseul complet (solenza euro 2). Aici in Constanta exista ambele tipuri de tobe: atat cele de Conex cat si cele Stelco despre care se spune ca ar fi dintr-o tabla aluminizata. Nu stiu daca mai exista si alti producatori. Interesant ar fi daca cineva ar putea face vreo comparatie intre ele, insa e putin probabil ca cineva sa le fi avut pe amandoua in mana si eventual sa le fi sectionat ca sa vada exact diferentele. Despre cele Stelco nu stiu absolut nimic insa despre cele de Conex, un vanzator de aici din Constanta sustinea ca ar avea tabla dubla, ca un fel de camasa (ma refer la toba in sine si nu la teava) dar nu stiu cat e de adevarat. M-ar mai interesa si o varianta de inox insa din ce am vazut pe aici pe forum evacuarile celor de la Borla erau de tip sport, adica cu diametre mai mari ( pe 50 sau chiar mai mari) iar pe mine ma intereseaza strict pe diametrul original. Nu stiu daca s-au fabricat de inox pe diametrul original si am mai inteles ca cei de la borla nu mai mai fac deloc evacuari pentru solenza si supernova. Daca gresesc poate ma corecteaza cineva cu informatii mai proaspete si poate chiar si cu preturi.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 8 Feb 2012, 10:23
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




tobele de la stelco is ff bune, stiu multi prieteni care au de vreo 4 ani pe sn-uri si pe slz


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu T.
post 8 Feb 2012, 13:01
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 3 November 10
From: Simeria




Eu am de aproape 2 ani toba de mijloc si finala de conex si sunt multumit.Se comporta destul de bine.Trebuie schimbate toate colierele, cu siguranta nu le mai poti folosi.
De cand am masina, de 2 ani, nu am apucat sa montez si alt fel de esapament de alta firma si nu pot sa-mi dau cu parerea si de alte firme.Eu sunt multumit de conex.


--------------------
Dacia Supernova 2002-Clima. - HD-72-BMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 8 Feb 2012, 13:04
Post #11


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(Claudiu35 @ 8 Feb 2012, 00:17)
Am si eu aceeasi problema, adica trebuie sa schimb traseul complet (solenza euro 2). Aici in Constanta exista ambele tipuri de tobe: atat cele de Conex cat si cele Stelco despre care se spune ca ar fi dintr-o tabla aluminizata. Nu stiu daca mai exista si alti producatori. Interesant ar fi daca cineva ar putea face vreo comparatie intre ele, insa e putin probabil ca cineva sa le fi avut pe amandoua in mana si eventual sa le fi sectionat ca sa vada exact diferentele. Despre cele Stelco nu stiu absolut nimic insa despre cele de Conex, un vanzator de aici din Constanta sustinea ca ar avea tabla dubla, ca un fel de camasa (ma refer la toba in sine si nu la teava) dar nu stiu cat e de adevarat. M-ar mai interesa si o varianta de inox insa din ce am vazut pe aici pe forum evacuarile celor de la Borla erau de tip sport, adica cu diametre mai mari ( pe 50 sau chiar mai mari) iar pe mine ma intereseaza strict pe diametrul original. Nu stiu daca s-au fabricat de inox pe diametrul original si am mai inteles ca cei de la borla nu mai mai fac deloc evacuari pentru solenza si supernova. Daca gresesc poate ma corecteaza cineva cu informatii mai proaspete si poate chiar si cu preturi.
*



Eu am originala Cowell finala si Conex intermediara, am luat conex pentru ca aveam nevoie urgent de masina si nu am gasit altceva. Aia conex nu s-a potrivit la fix la dimensiuni, s-a chinuit mecanicu de l-au gasit dracii ca sa o monteze oke, astfel incat sa nu bata.
Ca producatori mai exista Borla.
Deci NU conex, asam, autospeed, dragonu' rosu.

EDIT: Incearca la Casa de Cultura, in Constanta. Sigur vei gasi acolo ce te intereseaza.

This post has been edited by Iulikk: 8 Feb 2012, 13:06


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 8 Feb 2012, 14:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




QUOTE(Claudiu35 @ 8 Feb 2012, 00:17)
Am si eu aceeasi problema, adica trebuie sa schimb traseul complet (solenza euro 2). Aici in Constanta exista ambele tipuri de tobe: atat cele de Conex cat si cele Stelco despre care se spune ca ar fi dintr-o tabla aluminizata. Nu stiu daca mai exista si alti producatori. Interesant ar fi daca cineva ar putea face vreo comparatie intre ele, insa e putin probabil ca cineva sa le fi avut pe amandoua in mana si eventual sa le fi sectionat ca sa vada exact diferentele. Despre cele Stelco nu stiu absolut nimic insa despre cele de Conex, un vanzator de aici din Constanta sustinea ca ar avea tabla dubla, ca un fel de camasa (ma refer la toba in sine si nu la teava) dar nu stiu cat e de adevarat. M-ar mai interesa si o varianta de inox insa din ce am vazut pe aici pe forum evacuarile celor de la Borla erau de tip sport, adica cu diametre mai mari ( pe 50 sau chiar mai mari) iar pe mine ma intereseaza strict pe diametrul original. Nu stiu daca s-au fabricat de inox pe diametrul original si am mai inteles ca cei de la borla nu mai mai fac deloc evacuari pentru solenza si supernova. Daca gresesc poate ma corecteaza cineva cu informatii mai proaspete si poate chiar si cu preturi.
*


Stiu sigur ca pana acum un an pe site-ul Romcat-Borla exista in oferta traseu complet de inox Supernova-Solenza E2 la dimensiunile celui original, de 45. Pretul era mai mare, dar in conditiile in care vrei sa tii masina mai multi ani consider ca merita. De altfel, exista in acest sens si topicuri mai vechi la sectiunile ''Imbunatatiri Supernova si Solenza''.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 8 Feb 2012, 19:51
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Atentie la cei cei care inlocuiti evacuarea cu tobe de Conex,nu se "pupa"cum trebuie la catalizator,si dupa o zi doua incepe sa urle.O spun din propria experienta,acu doi ani dupa ce am schimbat tobele ( cu connex) vreo doua luni am schimbat in fiecare saptamina colierul si solutia de etansare tobe,ca urla de-o lua dracii.Solutia:colier din doua parti, cu doua suruburi ,ca o brida.Cred ca era made in Belgia,oricum nu am mai avut probleme de atunci,si am facut vreo 20 mii de km.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Feb 2012, 21:03
Post #14


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am intermediara si finala conex de 3 ani jumate' si nu urla absolut nimic. Singura problema ce o am este la finala, unde sunt sitele, a inceput sa rugineasca in partea de jos si s-au format cateva gaurele. Dar tinand cont ca sunt conex, 3-4 ani ca si medie de exploatare, este mai mult decat decent. Cat despre potrivit depinde si de noroc. Eu imi aduc aminte ca nu s-a chinuit mecanicul mai mult de o ora sa le puna.

PS. M-am uitat prin evidentele mele, si acum 3 ani jumate' erau 85 bucata (intermediara sau finala), de conex.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 9 Feb 2012, 21:17
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




si eu am 4 ani cu finala si intermediara tot de conex.... finala-i varza acuma si trebuie sa o schimb, am gasit la 108 lei, si eu sunt destul de mutumit sa zic asa:D
se poate face ceva la toba adica revopsita/grunduita incat sa tina mai mult sau nu rezolv nimic ca o revopsesc eu cu altceva... si sa dau o gaura in toba incat sa iasa condensu? ce recomandati?


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 11 Feb 2012, 21:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Am revenit cu câteva informații. Am reușit sa găsesc în Constanta (la Casa de Cultura cum spunea Iulikk) traseul complet la 330 lei (175 intermediara+155 finala), piesa de origine. Aveau și de Conex la vreo 220. Diferența ar fi ca cele "originale" ar avea tabla mai groasa după spusele vânzătoarei. Având în vedere ca mașina e fabricație 2004, adică ... m-au ținut aproape 8 ani cele originale, în proporție de 90% ma voi orienta spre acest traseu de evacuare. Intre timp am cautat sa vad dacă mai exista Romcat Borla și cu mare greutate am dat doar de un număr de telefon pe un site și atât (http://www.bizoo.ro/firma/borlaromcat). In rest cam nimic oficial de la ei ( ma refer la o pagina oficiala de prezentare, cu produse, preturi, eventual un catalog online...) dar poate nu am știut eu sa caut sau și-or fi schimbat denumirea sau... Voi încerca luni sa dau un telefon și sa întreb de curiozitate dacă mai au sau dacă mai produc asa ceva pentru solenza și pe la ce preț. Asta în varianta ca mai găsesc pe cineva sau ca mai e valabil acel telefon. Voi reveni cu amanunte.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 12 Feb 2012, 09:52
Post #17


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Tobele 'de origine' sunt facute tot de Borla.
Vezi ca userul Vladd zicea ca si-a comandat tobe de la ei de curand.....
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uscatu83
post 13 Jul 2012, 18:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 20 November 07
From: Turnu Magurele - Bucuresti




Eu am pe masina tobe cowell asa scrie pe ele, fabricate in 2005 dar au fost puse pe masina in 2006,au aproape 70 de mii de km facuti si pana acum am o gaura in cea intermediara pe care am astupat-o si cea finala s-a retezat teava chiar de la intrere in toba,dar nu de rugna, cred ca nu a fost sudata bine, dar in rest arata bine tabla la ele. mai tin lejer doi ani. Deci daca credeti ca faceti economie cu conex care tine trei ani, eu zic ca e mai bine sa luati originale.

This post has been edited by uscatu83: 13 Jul 2012, 18:13


--------------------
Dacia Super Nova cu Ac. 2001
Detinator de Super Nova cu Ac si rugina.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 14 Jul 2012, 10:14
Post #19


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Ale mele sunt borla...luate de 3 ani si arata ca noi si acum. Daca ma mai duc inca pe atat sunt multumit.Numai bine!


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 15 Jul 2012, 20:26
Post #20


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu am SLZ dar tobele sunt la fel ca la DSN. Am luat niste tobe de Brasov - 85 lei bucata in Vitan, Bucuresti. Nu mai stiu exact numele firmei - parca ceva ce incepea cu S.

Mie mi se pare ca toba finala face un zgomot uruit destul de neplacut si intra intr-o rezonanta dubioasa pe la 3500 rpm.
Sa vedem cum se comporta in timp - dar cred ca va fi un comportament proportional cu pretul...
Daca cineva stie unde se mai gasesc tobe "de origine" - care mie mi-au placut mult, atunci sa zica si aici.
Multumesc.

This post has been edited by i96nds: 15 Jul 2012, 20:58


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 15 Jul 2012, 21:22
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




stelco ?


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:34
Forum Renault