DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

4x4
post 18 Nov 2018, 19:13
Post #181


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




https://www.facebook.com/dumitru.vesa.9/vid...45065189811455/

Si acum stiu ca nici nu am sa mai merg vreodata cu trenul in romania


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Nov 2018, 21:40
Post #182


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




Din pacate e mai rau decat era inainte de 1989:



--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 19 Nov 2018, 12:20
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 16 Nov 2018, 18:53)
La asta ma gandeam si eu referitor la trenurile DSB: la vitezele cu care vor fi exploatate la noi, m-as mira sa avem problemele danezilor.


Discutabil, avand in vedere ca danezii au renuntat la ideea de a le face functionate (la IC2 ma refer) si le-au vandut fara nicio garantie.
Mai multe detalii:

"ROMANIA: Open access operator Astra Trans Carpatic ran a demonstration Timișoara - Arad - Oradea - Baia Mare service on September 8 using one of the AnsaldoBreda IC2 diesel multiple-units it has acquired from Denmark’s DSB.

Regular services are planned from the December timetable change. The IC2 units would run in pairs from Timișoara to Arad and Oradea, where trains will divide with one unit continuing to Baia Mare and the other to Cluj-Napoca.

The two-car IC2 DMUs offer modern passenger information systems, audio-video entertainment, wi-fi, 230V power sockets and air-conditioning. They have a design speed of 200 km/h, but this is not currently possible on Romanian infrastructure.

DSB withdrew its fleet of 23 IC2 units in 2016 after abandoning attempts to resolve long-running problems with reliability.

In June 2017 Astra Trans Carpatic agreed to buy an initial three of the units for an undisclosed price on an ‘as-is’ basis with no warranty, with an option for up to 12 more subject to obtaining approval for use in Romania. It now expects to put all 15 into into service by April 2019
."
Sursa:
https://www.railwaygazette.com/news/tractio...atic&no_cache=1

Am tot respectul si admiratia pentru ce au reusit sa face cei de la Astra, insa asta cu IC2 nu prea este ce trebuie.
Ideea de baza ramane, noi in RO ne bucuram de ceea ce in Europa civilizata merge la groapa de gunoi.

19 Nov 2018, 14:22:
@4x4

Nu cred ca are rost sa generalizam, nu toata calea ferata din RO se prezinta precum cea din filmul de pe facebook.

This post has been edited by gibonu: 19 Nov 2018, 12:22


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 19 Nov 2018, 13:48
Post #184


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(gibonu @ 19 Nov 2018, 12:20)
Nu cred ca are rost sa generalizam, nu toata calea ferata din RO se prezinta precum cea din filmul de pe facebook.
*



Cum poti stii? Aparent nici cfr nu are habar ce face. Cred ca unicul motiv pentru care nu a avut loc o tragedie e viteza foarte mica a trenurilor.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Nov 2018, 14:22
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Chiar și la viteze mici tot se întîmplă tragedii. Să nu uităm de fata care a murit acum vreo zece ani pentru că o bucată de șină a trecut prin podeaua vagonului. sleep.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Nov 2018, 14:26
Post #186


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(4x4 @ 18 Nov 2018, 20:13)
https://www.facebook.com/dumitru.vesa.9/vid...45065189811455/

Si acum stiu ca nici nu am sa mai merg vreodata cu trenul in romania
*


sa nu zici niciodata, la cum conduci ai toate sansele sa devii si pieton la un moment dat si sa ai nevoie de tren.

Asta ca sa nu mai zic ca trebuie sa si intelegi cum se prinde sina de traversa.....

This post has been edited by einstein1984: 19 Nov 2018, 14:29


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 Nov 2018, 15:39
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@gibonu: danezii au renuntat la ideea de a le face functionale deoarece ei au nevoie de trenuri care sa mearga in mod curent cu peste 100-140 la ora. La noi inclusiv la trenurile Regio ce merg spre Predeal sau spre Constanta (R3001 sau cele din gara Obor), parcursul trenului este facut pentru viteza de 100 de km/h, desi vagoanele sunt apte de 120 si liniile de 140, respectiv 160. Adica nu se gandeste nimeni sa compenseze opririle dese cu o viteza mai mare in parcurs, chiar si cu IR am patit-o ca pe Campina-Ploiesti sa nu depaseasca trenul 120...

Asadar, cat timp la noi ruleaza binemersi Malaxe de cand era regele Mihai in liceu, eu zic ca o sa ruleze si garniturile ATC.
Capture.PNG ( Size: 755.28k ) Number of downloads: 347


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Nov 2018, 23:29
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 19 Nov 2018, 16:26)
... trebuie sa si intelegi cum se prinde sina de traversa.....


Te rog, poti sa ne dai mai multe detalii despre terasament, prindere sina, buloane, etc.
Una este sa-ti explice unul care se pricepe si alta este sa ma uit io ca aiurea pe Internet.
Multumesc.

@Laurentziu83
Ideea de baza ramane: cumpararam tot ceea ce Europa civilizata arunca la gunoi.
Plus ca din seria de articole "Pericoul pe roti de fier" [inclusiv comentariile] rezulta ca pericolul de incendiul exista si la viteze mici.

Altfel spus, tu imi vinzi o masina care ia foc la viteze mari pe autostrada iar eu o cumpar pentru ca nu voi merge cu masina respecitva pe autostrada, ci doar pe drumul judetean,

Foarte tare poza cu automotorul seria 77.
Pe ce linie circula?

Un automotor seria 78 l-am vazut luna trecuta in gara la Constanta, pleca spre Mangalia.

L.E.

Inca una tare, o romaneasca profunda, data din putul gandirii: nu se mai pot transporta biciclete in trenurile Regio.

10.jpg ( Size: 137.16k ) Number of downloads: 324

Sursa: https://www.cfrcalatori.ro/transportul-bici...-si-schiurilor/

Comparativ, in Ungaria, MAV-ul [Caile Ferate Maghiare] are in dotare vagoane cu compresor pentru umflarea rotilor bicicletelor.

12.jpg ( Size: 76.72k ) Number of downloads: 312


Ca alternativa, ramane intelegerea cu nasul si de vazut oferta de transport a operatorilor feroviari privati [daca nu ma insel, pe 09.12.2018 intra in vigoare noul mers al trenurilor].

In rest, traiasca pomana comunista pentru studenti.

This post has been edited by gibonu: 20 Nov 2018, 23:43


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Nov 2018, 08:45
Post #189


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ma gandesc ca cei care au luat trenurile stiau ce FIAT-IVECO iau .
Le-or fi zis mecanicilor:
- Bah baieti, nu rulati peste 80 km/h , ca va ia mama zmeului, se dezintegreaza troaca!
Le-au pus eventual si limitator de viteza si aia e.

Romanul oricum e nascut bricolator, le-or fi facut niste bride la turbo-urile alea, ma gandesc.
Poate le-au bagat niste radiatoare mai mari, cine stie.

This post has been edited by dizzy: 21 Nov 2018, 08:51


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Nov 2018, 10:16
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@dizzy

Nu ma pricep, doar intreb ca prostu': pe italieni si pe danezi nu i-o fi dus capu' sa puna niste bride si niste radiatore mai mari?

Adica aia sunt atat de prosti iar cei de la Astra sunt niste geniali?

Cu tiganii (numite elegant bricolaj) nu mergem inainte, nu ne dezvoltam.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Nov 2018, 11:34
Post #191


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Acu si eu chibitez pe marginea santului.
Habar n-am!
Din cate am mai lucrat eu cu personal tehnic de la firme din tari cu apa calda, improvizatiile - bricolajele - tiganelile (cum bine le zici) sunt strict interzise la ei.
Piesa A se cupleaza cu piesele B si C.
Daca nu ai piesa A, nu le prinzi pe alelalte doua cu banda adeziva.
Am avut caz in care un adaptor de mufe era livrat gresit si tehnicicanul nu a fost de acord sa taiem firele si sa le lipim pe direct.
Posibil, ca satui de belelele cu troacele alea italienesti, sa se gandeasca danezii ca mai bine se lipsesc de ele.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Nov 2018, 11:45
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(gibonu @ 20 Nov 2018, 23:29)
Te rog, poti sa ne dai mai multe detalii despre terasament, prindere sina, buloane, etc.
Una este sa-ti explice unul care se pricepe si alta este sa ma uit io ca aiurea pe Internet.
Multumesc.

risc mare de deraiere , alea de erau slabe tine sina problema extrem de grava


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Nov 2018, 12:33
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 21 Nov 2018, 13:34)
Posibil, ca satui de belelele cu troacele alea italienesti, sa se gandeasca danezii ca mai bine se lipsesc de ele.


Nu posibil ci sigur.

A incercat Astra o tentativa de argumentare, ca danezii isi electrifica reteaua feroviara si nu mai au ce face cu ramele diesel IC2.
Adica danezii sunt niste idioti, nu au nicio coordonare si pur si simplu s-au trezit ca au niste rame diesel perfecte pe care trebuie sa le puna pe linii electrificate.

Totusi, vorbim despre Danemarca, una dintre cele mai destepte tari din lume. Este adevarat ca s-au ars cu Ansaldo-Breda, insa au invatat din greseli si nu mai pun botu' la marfa italieneasca.

"DENMARK: Four manufacturers have prequalified to bid for the Future Trains contract to supply and maintain at least 100 electric multiple-units[I] which would replace most of national passenger operator DSB’s diesel fleet.

They are:

Alstom Transport Danmark;
Bombardier Transportation Denmark;
Siemens Mobility;
Stadler Bussnang
."
Sursa: https://www.railwaygazette.com/news/tractio...html?sword_list[]=denmark&no_cache=1

L.E. Ca esecul IC4/IC2 a grabit procesul de electrificare al cailor ferate din Danemarca e alta problema.

@bygy007
M-am referit la niste explicatii referitor la tot sistemul de prindere a sinei.

This post has been edited by gibonu: 21 Nov 2018, 12:45


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 21 Nov 2018, 17:56
Post #194


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(bygy007 @ 21 Nov 2018, 11:45)
risc mare de deraiere , alea de erau slabe tine sina problema extrem de grava
*


Alea de erau slabe tin sina sa nu se deplaseze in plan vertical. Era undeva un normativ cu permisiunea ca doar 50% dintre ele sa fie ok. Ecartamentul este asigurat de fixarea in placile metalice respective.
Normal ca nu e ok. Mie aproape ca nu imi vine sa cred, ma gandeam la o linie dezafectata, desi sina nu pare ruginita.
....? Mda, nu stiu ce sa zic.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Nov 2018, 18:51
Post #195


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai trenul oricum are aer din frane, e de ajuns un regulator cu furtun si manometru.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Nov 2018, 19:52
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




Pentru ce? Ca oricum dacă legăturile de aer se desfac trenul se frânează


This post has been edited by bygy007: 21 Nov 2018, 19:53


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Nov 2018, 20:34
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 21 Nov 2018, 00:29)
Ideea de baza ramane: cumpararam tot ceea ce Europa civilizata arunca la gunoi.
Plus ca din seria de articole "Pericoul pe roti de fier" [inclusiv comentariile] rezulta ca pericolul de incendiul exista si la viteze mici.

Altfel spus, tu imi vinzi o masina care ia foc la viteze mari pe autostrada iar eu o cumpar pentru ca nu voi merge cu masina respecitva pe autostrada, ci doar pe drumul judetean,

Foarte tare poza cu automotorul seria 77.
Pe ce linie circula?

Un automotor seria 78 l-am vazut luna trecuta in gara la Constanta, pleca spre Mangalia.

L.E.

Inca una tare, o romaneasca profunda, data din putul gandirii: nu se mai pot transporta biciclete in trenurile Regio.
*


Experienta ultimilor 30 de ani postcomunisti ne-a aratat ca gunoaiele aduse din vest au fost mai bune decat rablele autohtone. Avem plin forumul daciaclub cu exemple de imbecilitate pe Dacia 1310, ce nu se regaseau pe tigaile cumparate cu cateva sute de marci imediat dupa revolutie. Daca nu dadea guvernul legea cu "interzis a se inmatricula masini mai vechi de 8 ani", dadea faliment Dacia cum a dat faliment si ARO iar Loganul nu s-ar mai fi fabricat la noi.

Carpeli si alte alea se practica peste tot in mentenanta romaneasca, noi putem distruge orice, no problem.

Poza cu automotorul e luata de aici: https://www.flickr.com/photos/desiro256/27159191233
Piatra Olt-Caracal

Nu se mai pot transporta bicicleta in trenurile Regio deoarece nu toti biciclistii cunosc ca au si obligatii, nu doar drepturi, prin urmare au pretentia sa-si urce bicicletele inclusiv in trenuri compartimentate, supraaglomerate, duminica dupa-amiaza, cand nu poti sa arunci un ac intr-un tren. Probabil au mai si racnit la ceilalti calatori cu "e dreptul meu, dom'le". Daca pasagerii respectivi erau deja enervati de faptul ca mergeau in picioare la tarife nesimtite, probabil dupa ce au coborat din tren s-au dus direct la ANPC. Dupa ce CFR a platit amenda, i-a fost mai simplu sa interzica bicicletele in tren, de vagoane noi cu spatii de bicla nu se pune problema.

Eu insa sunt sigur ca, daca te orientezi bine inainte ca trenul cu care vei merge sa aiba spatiu de biciclete (cum au toate vagoanele etajate albastre 26-16, unde la un capat langa scari poti pune lejer 2-3 biciclete fara sa jeneze pe nimeni), eventual sa urci si sa cobori la statii unde trenul sta mai mult, sau sa nu fie un grup prea mare, impaturesti 5 lei/bicicleta si il bagi in bilet si il dai nasului, el nu te va refuza. Important e ca el sa nu aiba reclamatii de la ceilalti calatori, altfel iti va refuza banii, ca are suficiente dureri de cap.
Oricum am patit-o de multe ori sa mi se refuze eliberarea biletului de bicicleta in conditiile in care trenul era gol si avea si rastel de bicle; asta dupa ce am stat si 20 de minute la coada (neputand sa iau biletul de la automat), asa ca am preferat sa iau bilet de la automat si sa-si dau spaga nasului.

La Sibiu la sfarsit de mai, am avut surpriza placuta sa mi se elibereze bilet de bicla fara probleme la casa, atat pana la Medias, cat si pana la Miercurea Sibiului. Trenurile au fost un Desiro si un Duewagg (cred), ambele cu spatii de bicle; am facut 2 ture foarte misto, una Medias-Agnita-Cincu-Marpod-Sibiu (sudul Transilvaniei e moartea mea) si Miercurea Sibiului-Poiana Sibiului-Tilisca-Poplaca-Sibiu. Sunt convins ca si la anu' voi gasi o cale sa sui bicla in trenurile de acolo, ele nefiind aglomerate sambata dimineata; plec dimineata pana intr-un punct cu Regio-ul (sa zicem Brasov-Racos), apoi ma intorc pe bicla pana in oras.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Nov 2018, 20:35


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 21 Nov 2018, 21:18
Post #198


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(bogdanbiciusca @ 21 Nov 2018, 17:56)
Mie aproape ca nu imi vine sa cred, ma gandeam la o linie dezafectata, desi sina nu pare ruginita.
*



Idem. Nici sina in sine nu mai e utilizabila, cred ca poate fi refinisata partea de sus daca nu exista defecte in interiorul materialului, dar arata ca naiba, ca si cum nu a mai avut nimeni grija de ea. (ma gandesc ca faptul ca nu a fost bine fixata a contribuit la "exfolierea" care se vede, deci nu sau slabit in septembrie, ci sunt slabite de ani buni, dar aici e posibil sa fiu complet pe langa, am studiat masini nu trenuri)

QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Nov 2018, 20:34)
Nu se mai pot transporta bicicleta in trenurile Regio deoarece nu toti biciclistii cunosc ca au si obligatii
*



Pai asta am vazut tot in germania rezolvat cu un simplu panou cu text. Au voie un numar maxim de bicle pe vagon, nu cred ca iti trebuie bilet special (cel putin asa era pe trenul "local" cu care mergeam eu). Problema aglomeratiei era rezolvata in alta parte, practic erau curse mai dese, si lumea avea bun simt sa nu se urce bicicletele peste oameni.

Mi se pare foarte straniu sa le interzici cu totul, pentru ca mergeau mana in mana.
Poti pedala pana undeva si apoi lua trenul inapoi acasa. Sau mergi undeva cu trenul, apoi te plimbi cu bicla prin zona si te intorci tot cu trenul. Sau faci naveta si e mai ieftin si eficient sa mergi prin oras cu bicla dupa ce cobori din tren. sad.gif


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Nov 2018, 21:32
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




Sina aia are uzura excesivă după mine trebuia înlocuită de mult


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Nov 2018, 21:38
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai da, dar la noi cei ce mergeau cu bicicleta erau considerati ultimii oameni, prin urmare nu numai ca nu au fost dezvoltate facilitati pentru ei, ci chiar le-a fost interzis accesul.

Nu s-a gandit nimeni sa dezvolte transportul in comun ca unul multimodal civilizat, ca noua nu ne trebuie.

Ca tot suntem pe subiect, am gasit o harta a transporturilor din Romania din 1939, harta ce ne-a aratat ca, in linii mari, reteaua feroviara era aproape completa in interbelic, comunismul doar a dublat si a electrificat o parte din aceste linii.
Harta am luat-o de aici: http://historymaps.ro/?p=3018

Romania_transporturi_1939.png ( Size: 4.73mb ) Number of downloads: 208


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Nov 2018, 15:28
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(4x4 @ 21 Nov 2018, 21:18)
lumea avea bun simt sa nu se urce bicicletele peste oameni.

Păi tocmai ăsta-i secretul. Acolo lumea are bun simț. Aici nu.



--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Nov 2018, 17:06
Post #202


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 22 Nov 2018, 16:28)
Păi tocmai ăsta-i secretul. Acolo lumea are bun simț. Aici nu.
*


oare de aia sunt mai curate trenurile la ei? blush.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Nov 2018, 17:17
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Nov 2018, 22:34)
Carpeli si alte alea se practica peste tot in mentenanta romaneasca


In cazul IC2 nu este vorba doar de carpeala.
Din cate am inteles, acele trenuri au niste defecte care rezulta din proiectarea lor. Probleme cu motorul si amplasare acestuia, cu racirea alternatoarelor si nu in ultimul rand, probleme cu franare.
Daca am intele bine, franarea se face prin intermediul unui soft, nu prin intermediul unui robinet de aer comprimat din cabina mecanicului.

Cel mai simplu: danezii nu sunt idioti cand au hotarat casarea lor, dupa ani de munca si multi bani bagati in ele.

QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Nov 2018, 22:34)
Poza cu automotorul e luata de aici:


Vad ca poza este din 2016. Sa inteleg ca acel automotor inca mai circula?
Nu ca m-ar mira.

QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Nov 2018, 22:34)
nu toti biciclistii cunosc ca au si obligatii, nu doar drepturi, 


Corect.
Foarte simplu este sa aliniezi ghidonul paralel cu cadrul, astfel incat bicicleta va ocupa mai putin loc in tren. Trebuie doar sa slabesti suruburile de la pipa sau (mai incomod dupa gustul meu) sa scoti roata fata.
Ambele sunt operatiuni care iau maxim 30 de secunde, insa nu prea multi biciclisti sunt dispusi sa le faca.
S-a mai intamplat sa le spun unor biciclisit prin trenuri aglomerate sa alinieze ghidonul paralel cu cadrul, insa oamenii s-au uitat la mine de parca ii injuram de masa.

Cat despre "orinetare" intr-o tara civlizata nu iti alegi momentul plecarii in tura in functie de programul studentilor, al existentei vagoanelor pentru biciclete din trenuri, al aglomeratiei trenurilor, etc.
Sa zicem ca io sunt mai flexibil si accept cele de mai sus, insa asta nu este civilizatie.

In rest, suntem praf.
O sa revin cu niste exemple despre cum au intleles altii sa transporte bicicletele in mijloacele de transport in comun.

Nu in ultimul rand, multumesc frumos pentru harta cailor ferate din 1939. Foate tare, atat harta cat si site-ul.

<span class='edit'>23 Nov 2018, 01:12:</span>
In tarile civilizate te poti urca cu bicicleta in tramvai.

Potsdam, septembrie 2018.

Tramvaiul nr. 91 [podeaua joasa 100% este standard]

03.jpg ( Size: 466.98k ) Number of downloads: 125


Dotat cu doua locuri pentru biciclete [probabil daca n-o fi vreun carucior prin zona].

02.jpg ( Size: 416.1k ) Number of downloads: 46
01.jpg ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 45


Acum ne intoarcem in RO, unde tramvaiul cu podeaua joasa 100% este inca SF [cel putin in Bucuresti] si unde pare cam greu sa te poti urca cu bicicleta si in tren.

This post has been edited by gibonu: 22 Nov 2018, 23:15


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Nov 2018, 09:37
Post #204


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




exista si tramvaie cu podea joasa 80% in bucuresti, dar putine. Treaba ast cu dus bicileta in parc cu metroul sau tramvaiul mi se pare dubiaoasa, ori salvam planeta si nu poluam ori poluam ca sa ne putem da cu bicicleta??


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Nov 2018, 15:42
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In orasele mari poate ai nevoie sa parcurgi si 15-20 de km dintr-un loc in altul, ca nu toata lumea sta in centru. Asadar nu mi se pare ceva SF sa poti urca bicicleta in tramvai.

Imi amintesc de trenul de aeroport de la Helsinki, ce pleca de la gara la care locul de biciclete si carucioare de copii a fost plin si folosit pe toata durata drumului; unii au urcat, altii au coborat, atat cu biciclete, cat si mamici cu carucioare.
20180812_175553.jpg ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 41
20180812_175637.jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 41
20180812_175653.jpg ( Size: 1.58mb ) Number of downloads: 34


This post has been edited by Laurentziu83: 23 Nov 2018, 15:49


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Nov 2018, 15:46
Post #206


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(einstein1984 @ 23 Nov 2018, 08:37)
exista si tramvaie cu podea joasa 80% in bucuresti, dar putine. Treaba ast cu dus bicileta in parc cu metroul sau tramvaiul mi se pare dubiaoasa, ori salvam planeta si nu poluam ori poluam ca sa ne putem da cu bicicleta??
*


Du-te in jurul oricarui parc din bucuresti intr-o zi insorita si incearca sa parchezi. Mult succes. wink.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Nov 2018, 16:02
Post #207


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Mi-ar placea sa locuiesc, de exemplu in Snagov, sa pedalez dimineata pan ala gara, sa urc cu bicla in trenul de Bucuresti, sa ma dau jos la gara Baneasa, si apoi sa pedalez pana la serviciu.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Nov 2018, 16:03
Post #208


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




no,asta e si mai marfa, sa duci biciceta cu masina in parc (si ma duc des in ior, gasesc loc de parcare la 200 m de gardul parcului). Deja nu mai vorbim de trenuri si tramvaie (care tramvaie ar fi ultimul loc unde sa ma impiedic de bicilete daca e aglomerat)


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Nov 2018, 16:06
Post #209


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Asa-i ca n-ai copii mici?
Iete ca dna dizzy vine cu aftabuzul in Herastrau cu plodu' mic si bicicleta lui, in timp ce eu merg cu plodul mare pe bicle pana acolo.
tongue.gif

This post has been edited by dizzy: 23 Nov 2018, 16:07


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Nov 2018, 16:09
Post #210


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ba am, ca de aia ma duc cu masina, altfel mergeam cu tramvaiu. Si cu copil as fi mers cu tramvaiul daca era LF si urcam caruciorul in el.

23 Nov 2018, 17:10:
QUOTE(dizzy @ 23 Nov 2018, 17:02)
Mi-ar placea sa locuiesc, de exemplu in Snagov, sa pedalez dimineata pan ala gara, sa urc cu bicla in trenul de Bucuresti, sa ma dau jos la gara Baneasa, si apoi sa pedalez pana la serviciu.
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Asta da spôrt, pedaelaza 5 minute.... Vino cu bicicleta in baneasa ca ai cat, 20 de km de drum intins?? e mai rapid decat masina

This post has been edited by einstein1984: 23 Nov 2018, 16:10


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 21:45
Forum Renault