DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum am intors roata de rezerva, - la logan

klaus
post 1 Dec 2004, 18:56
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Consideratii generale:
Din motive de cost, roata de rezerva din logan este montata in compartimentul special cu janta "in sus", facandu-se astfel economie la suportul de polistiren extrudat/expandat care ar fi trebuit montat in roata (pentru cric, coarba, trusa scule etc.) si pentru bucata de placaj mai tare necesara a fi montata sub mocheta portbagajului.
Pentru a castiga spatiu suplimentar, am intors roata de rezerva.
Pentru acest lucru a fost necesara crearea unei piese de strangere a rotii, avand in vedere ca acum distanta intre fata interioara a jentii si fundul compartimentului rotii de rezerva este mult mai mica.

Consideratii practice:
Surubul de prindere a rotii de rezerva este surub de 10.
Filetul surubului nu este metric (banuiesc ca este filet de 3/8, dar sigur nu este metric). Din acest motiv nu am putut monta pur si simplu o flansa cu o piulita fluture cu filet de 10).
Am utilizat piesa de strangere originala, pe care am scurtat-o.

Etape:
1. S-a taiat piesa originala de unde incepea conul, obtinandu-se 2 piese, cea cu flansa si con, si cilindru cu filet - asa cum se vede in "imag 1.jpg".
2. S-au dat gauri in ambele piese rezultate si s-au dat zone de aderenta (la pila) - "imag 2.jpg"
3. s-a introdus partea cilindrica (cea cu cu filet) in interiorul piesei conice. Pentru acest lucru a mai trebuit ajustata piesa conica (s-a mai taiat din capat) astfel incat piesa cilindrica sa iasa fest prin terminatia ingusta a conului - "imag 3.jpg"
4. S-a umplut zona libera intre piesa conica si piesa cilindrica cu adeziv epoxidic tip plastelina (figurat ca exemplificare in "imag 3.jpg", dar nu este necesara folosirea tipului pentru apa pe care l-am folosit eu; am folosit de tipul acesta pentru ca din acesta aveam in casa), asa cum se vede mai bine in "imag 4.jpg"
5. S-a lasat la intarit (rolul gaurilor in cele doua piese se vede acum clar ca este de a intra acest adeziv in ele si a da o rezistenta la rasucire piesei interioare)
6. S-a taiat surubul de fixare a rotii de rezerva la nivelul jantei astfel intoarse - "imag 5.jpg"
7. S-a montat pe versoul mochetei portbagaj un placaj, prin prindere cu capse de mobila.
8. Pentru a nu zdrangani placajul, s-a lipit pe acesta (cu partea spre roata de rezerva) cateva strifuri de banda buretoasa.

Costuri totale:
cca 30 k lei, adezivul epoxidic (se foloseste in fapt mai putin decat bucata ramasa in tub din "imag 3.jpg")
30 - 80 k lei costul pfl-ului (placajului, cartonului presat etc - de 3-6 mm nu PAL de 16-18 mm!!) care trebuie montat deasupra rotii pentru a asigura planeitatea portbagajului
cca. 30 k lei costul bandei de etansare buretoase care trebuie pusa pe placaj pentru a nu zdrangani.


Attached thumbnail(s)
imag_1.jpg ( Size: 58.12k ) Number of downloads: 4711
imag_2.jpg ( Size: 39.88k ) Number of downloads: 4889
imag_3.jpg ( Size: 98.95k ) Number of downloads: 5072
imag_4.jpg ( Size: 81.46k ) Number of downloads: 4956
imag_5.jpg ( Size: 39.78k ) Number of downloads: 5318
imag_6.jpg ( Size: 56.13k ) Number of downloads: 4149


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 26 Dec 2004, 17:55
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




Te felicit, dar ai muncit prea mult. Eu am rezolvat problema mult mai usor folosind un surub de la GOLF, comandat la dealerul VW, contra 200.ooo.lei. Toata operatia mi-a luat 1/2 h.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 8 Jan 2005, 00:42
Post #3


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




moama ce de munca, voua chiar nu va place sa faceti ceva folositor... trebe sa cumparati totul. am afcut si eu mersi klaus... era prea de tot cu bucata aia metalica de vroiam eu s-o fac la strung...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 2 Mar 2005, 12:33
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




io am intors roata pur si simplu
nu e fixata, da ca sa se miste de acolo tra sa ma dau peste cap, si oricum nu pica de tot ca am pus surubu la loc ... asa inalt cum era
nu am pus mocheta sub roata .... asa e buna ideea .. tra sa fac si io
(cu toate ca atunci se va misca mai usor roata in lacas ... fara mocheta sta mai bine deoarece cauciucul nu aluneca pe tabla)
de placaj nu e neaparat nevoie, ca am umplut gaura cu de toate (cablu remorcat, scule, carpe, furtun benzina etc.) si mocheta e destul de grosuta ...
nici nu se vede, daca apesi cu mana simti putin loc liber sub mocheta ... da atata tot ....


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 2 Mar 2005, 17:27
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




offff pana si la logan proprietarul trebuie sa ii faca inbunatatiri,constructorul nu este in stare de nimic,le asambleaza ca pe ouale Kinder.
Parerea mea ca ar trebui ca viitorul proprietar de logan sa se duca la fabrica si sa o caomande cu toate inbunatatirile pe care le are in cap(bord cu lumini albastre,galerii admisie,evacuare,butoane albastre,xenoane etc)si poate asa or invata si aia de la afbrica cat de importante si pranctice sau ajutatoare sunt aceste idei.
Romanul tot carpaci ramane sad.gif
Oricum nu spun nimic despre ideea asta decat ca este foarte buna happy.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 2 Mar 2005, 17:45
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




daca ar fii o masina perfecta ne-am plictisi tongue.gif

mie imi place sa mai fac si lucru manual din cand in cand 04.gif

buna chestia cu spatiul in plus care se castiga...creca am sa intorc si eu roata invers in curand smile.gif

mi-a placut solutia lui rdesign...fara carpeli(scurtat surubul, etc) wink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Mar 2005, 23:00
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu scurta tu surubul, si ai sa vezi bucurie la infiletarea piulitei aleia pe surubul lung...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 31 Jul 2005, 05:56
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Dupa ce am intors roata,am taiat "chestia"aia care fixeaza roata ca sa intre in noul spatiu,partea hexagonala(care are filet)am taiat-o separat si am folosit-o pe post de piulita.Acum sta perfect.Si foarte simplu de realizat.


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
softmatix
post 20 Aug 2005, 12:25
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 August 05




Si eu mi-am propus sa intorc roata de rezerva la Logan inca de cind am vazut-o prima data la dealer...

Dupa ce am citi cu atentie postul lui Klaus, mi-am propus sa aflu "de cit e?" totusi filetul buclucas - la un magazin "profesional" poti totusi gasi cam orice piulita, chiar si cele nestandard.

Am luat un surub "clasic" de M10 si am vazut ca standardul avea dreptate: era cu pas de 1.5 mm.

Apoi am incercat sa aflu de cit e cel din prtbagaj: am numarat 50 de spire si am masurat cu sublerul. 76 mm ! Deci - daca admiteam ca am grasit la numarare cam cu o spira - e tot de 1.5 mm !

Atunci m-am gindit ca un surub normal, cu pas de 1.5, nu intra pe tija din prtbagaj pentru ca "profilul" sau "diametrul de fund" al filetului e diferit. Asa am re-filetat surubul din portbagaj cu o filiera "normala" de M10x1.5 si a fost ok, am putut folosi o piulita fluture M10 "clasica".


Nu am pus mocheta intre roata de rezerva si locasul ei deoarece am observat ca se sprijina doar pe circumferinta axiala a cauciucului rotii (deci nu e contact metal pe metal - ma rog, vopsea pe vopsea rolleyes.gif ) si m-am gindit ca daca o sa fiu nevoit sa schimb roata intr-o zi ploioasa si o sa o bag uda, mocheta va fi ca o sugativa care va pastra apa si locasul va fi mai predispus sa rugineasca decit daca il las fara mocheta. Parerea mea !... rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 22 Aug 2005, 13:51
Post #10


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




un tips excelent !!! acum nu mai are 510 litir ci respectiv 520 - 525 litri spatiu in portbagaj !!!


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drel
post 22 Aug 2005, 23:21
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 23 December 04




nu prea inteleg rostul intoarcerii rotii de rezerva ... pt ca mai cistigi unpic de spatiu .. ???... o sa va treaca cu intoarcerea rotii de rezerva .. la prima pana .. mai ales daca o sa fie pana pe fata ... atunci tot ce o sa fie in interiorul rotii de rezerva va iesi de acolo NEGRU ... adica acel praf negru de la placutele de frina ...


--------------------
dacia 1310 - is02swl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 23 Aug 2005, 00:48
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(drel @ 22 Aug 2005, 23:21)
nu prea inteleg rostul intoarcerii rotii de rezerva ... pt ca mai cistigi unpic de spatiu .. ???...  o sa va treaca cu intoarcerea rotii de rezerva .. la prima pana .. mai ales daca o sa fie pana pe fata ... atunci tot ce o sa fie in interiorul rotii de rezerva va iesi de acolo NEGRU ... adica acel praf negru de la placutele de frina ...
*



La masini straine am vazut ca au un soi de cosulet in roata de rezerva, intoarsa, in care erau deja scule in legatura cu roata sau iti puteai pune ce doresti.
Ai dreptate, sa pui ceva direct in roata nu are haz, zgirieturi pe janta, zgomot, etc.
In legatura cu 'negrul de placute' smile.gif oricum trebuie sa speli ulterior roata cind vei avea posibilitatea.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Aug 2005, 07:15
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu am o carpa in interiorul rotii si dupa aceea am bagat obiectele utile acolo. Si asa nu se murdaresc...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 28 Aug 2005, 13:11
Post #14


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




Deja ma gandesc cum ar arata un "cofraj" (inca nu stiu din ce sa-l fac), plasat in "golul" jentii, in care sa stea frumos aliniate diferite obiecte gen cric, carlig de remorcare, stingator, botz metalic si chei de impreunare pentru eventuale remorcaje, si altele, daca incap acolo. Ma gandesc la o spuma poliuretanica dura, sub forma de bloc, din care sa sculptez cu o freza, locasuri pentru toate cele. Oare se gaseste pe undeva?


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 1 Oct 2005, 23:55
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Bab:
Intra la o firma ce se ocupa de reclame & materiale publicitare si intreaba de "Comatex".
Sunt niste placi (albe), foarte usoare si rigide. (grosimi intre 3 si 40 mm).
Faci "un tort" smile.gif din straturi. Decupezi in fiecare strat formele de care ai nevoie.
Bine, iti trebuie multa rabdare.

Poate mai bine comanzi "piesa" de la VW ............. (golf IV variant).


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 2 Oct 2005, 03:21
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(anamana @ 1 Oct 2005, 23:55)
Poate mai bine comanzi "piesa" de la VW ............. (golf IV variant).
*


Tu ai facut tortul? La cita munca (sau costuri la firma de publicitate) presupune mai ramine sa-i pui si luminari si sa-i dai foc... la idee. laugh.gif
Esti sigur ca de la golf4variant se potriveste la roata de Logan? Ai vazut sau doar ai auzit? Oricum, ar trebui sa aiba in mijloc gaura pentru surub.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Oct 2005, 17:16
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Io zic ca merge si de Skoda octavia (aceleasi dimensiune de jenti... stiti voi...). Nu vad de ce nu ar merge cea de golf.
Si in afara de Comatex, se poate folosi la "prajitura in straturi" si polistiren extrudat, care daca il gasesti la placa (nu la bax) poti iesi mai ieftin, ca se gaseste mai des.
Eu am folosit totusi niste burete mai dens de saltele cu care am "tapetat" interiorul rotii si am "umplut" roata cu diverse, iar daca e "plina", nu zdrangane ce este ianuntru. Cost total: 1 mp burete cca. 150.000 lei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 3 Oct 2005, 14:58
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Klaus, ca zici de polistiren; ... cu ce se poate lipi?
Eu am incercat cu mai multi adezivi, si ... problema e ca dizolva polistirenul.
Cum sa spun ... se fac niste gauri acolo unde pun 'lipici'.
Sigur cunosti fenomenul...


btw: Comatex-ul nu e foarte scump. Plus ca se gasesc bucati de dimensiuni apreciabile printre deseurile firmelor pe panouri publicitare.
Eu il mai folosesc pe post de "placa de baza", la diferite chestii... stii tu, ai de montat 2-3 piese pe un suport...

This post has been edited by anamana: 3 Oct 2005, 15:05


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Oct 2005, 16:56
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai eu zic ca polistirenul se lipeste cu ... adeziv de polistiren.
Plus ca eu zic de polistirenul EXTRUDAT, mult mai rezistentla agenti.
Merg si adezivi de contact (gen prenadez, gen adezivi de oglinzi), merg si silicoane acetice, mai putin acide, siliocoane neutre, "silicoane" de parbriz (inclusiv poliuretanice)
Desi nu pare, sunt suficiente solutii de lipire a polistirenului, mai ales a celui extrudat. Totul e ca ele sa nu contina compusi dizolvanti...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 7 Oct 2005, 12:30
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Da Klaus, n-am fost atent la inceput cand spuneai de polistiren EXTRUDAT.
Mi-a scapat din vedere materialul asta pana acum. E misto.
Am incercat sa-l lipesc cu silicon, si ai dreprtate, tine brici. Thanx.


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aicidincolo
post 7 Dec 2006, 01:13
Post #21


in timp ce tu citesti eu ma plimb cu masina !


Group: Members
Posts: 161
Joined: 13 March 05
From: Valcea&Bucuresti




deci e prea minunat sa nu se mai vada in portbagaj lanturile pt iarna , funia de tractat, o lanterna si ce mai statea naspa pe acolo cand aveai portbagaju gol!
O bere virtuala o ai de la mine klaus!


--------------------
DACIA LOGAN 2006 - VLxxXXX
chestii de tabla vopsita cu 4 roti care ar trebui sa se invarta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NIN
post 22 Dec 2006, 13:39
Post #22


Membru de seara


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 September 04
From: Timisoara/Jimbolia




Solutie rapida:
Intoars roata, si intre Piulita de fixare si janta bagat un sul scotch(banda adeziva) lat. Roatat sta fixata!

E o solutie asa fara alte modificari....

Apropo in spatiul de imbinare al spatarului spate cu podeaua portbagajului bagati ceva?(e umpic de loc , mascat de mocheta)

Am observat ca si in partile laterale (verticale) sub mocheta mai e ceva spatiu...

This post has been edited by NIN: 22 Dec 2006, 13:40


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate Plus 1.4MPI - TM-XX-T??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Dec 2006, 18:24
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(NIN @ 22 Dec 2006, 13:39)
Apropo in spatiul de imbinare al spatarului spate cu podeaua portbagajului bagati ceva?(e umpic de loc , mascat de mocheta)

Am observat ca si in partile laterale (verticale) sub mocheta mai e ceva spatiu...
*
Alea-s locurile speciale, concepute din fabrica, pentru marfuri de contrabanda, sa nu le vada vamesii...
Si mai intra si cate un triunghi daca e din ala in carcasa mini


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 23 Dec 2006, 09:08
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.715
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




In ce priveste spatiul dintre spatele scaunelor si mocheta eu l-am rezolvat simplu cu ocazia confectionarii planseulul pentru portbagaj. Am croit placa de lemn dupa cotele mochetei si mi-a acoperit perfect spatiul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 19 Jan 2007, 17:01
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Super tare klaus smile.gif

abia acum am gasit asta, voiam si eu sa imi fac chestia asta pt ca ambele au roata cu janta in sus... smile.gif


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 9 Apr 2007, 13:27
Post #26


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(NIN @ 22 Dec 2006, 13:39)
Solutie rapida:
Intoars roata, si intre Piulita de fixare si janta bagat un sul scotch(banda adeziva) lat. Roatat sta fixata!

E o solutie asa fara alte modificari....
*



Merge si o doza derivatie pentru instalatii electrice, care se pun in perete, daca cioplesti putin din capac.

QUOTE(NIN @ 22 Dec 2006, 13:39)
Apropo in spatiul de imbinare al spatarului spate cu podeaua portbagajului bagati ceva?(e umpic de loc , mascat de mocheta)

Am observat ca si in partile laterale (verticale) sub mocheta mai e ceva spatiu...
*



Intra o scandura (pentru cric) si in partea cealalta cutia cu triungi reflectorizant.
Eventual triunghiul se poate pune vertical, pe perete, in partea dreapta, prins cu niste 'soricei'.

In roata eu am pus: pompa de roti, extinctor, trusa sanitara, vesta reflectorizanta si-o umbrela mica tongue.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 10 Apr 2007, 07:29
Post #27


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




am vazut la un vw,la rezerva intoarsa in interiorul ei o trusa de scule rotunda ,care intra perfect acolo ,se pot cumpara trusele astea?


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 28 Jul 2009, 22:33
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




poate va ajuta ce am facut eu
o teava de plastic sau pvc cum se numeste habar nu am , am masurat si are 15cm si scrie 050*1,8 tongue.gif
interiorul 15cm lungime taiata pe verticala, eu zic ca este pt intarirea celei pe exterior
exteriorul 12cm
roata sta fix(beton) nu se misca deloc si pt mine nu mai este necesar sa fac capac sa nu se lase mocheta, fiindca este la inaltimea roti de rezerva

Attached thumbnail(s)
P1030950.JPG ( Size: 671.05k ) Number of downloads: 2023
P1030951.JPG ( Size: 617.55k ) Number of downloads: 785
P1030952.JPG ( Size: 686.57k ) Number of downloads: 661
P1030953.JPG ( Size: 651.91k ) Number of downloads: 580


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aicidincolo
post 29 Jul 2009, 16:41
Post #29


in timp ce tu citesti eu ma plimb cu masina !


Group: Members
Posts: 161
Joined: 13 March 05
From: Valcea&Bucuresti




capac de audi (ca e putin mai mare decat la golan) pus pe roata intoarsa sta moketa perfect, poze doar la cerere


--------------------
DACIA LOGAN 2006 - VLxxXXX
chestii de tabla vopsita cu 4 roti care ar trebui sa se invarta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draculafly
post 1 Aug 2009, 10:35
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 25 March 08




vreau poze pleaseeeee!


--------------------
dacia logan kiss 2007 - b91 fad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:30
Forum Renault