DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> buton frana mana DSN, tutorial

nicolaem
post 5 Aug 2005, 13:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 September 02
From: Bucuresti




Multe DSN-uri au probleme cu ruperea butonului de la frana de mana. Din fericire acesta exista ca piesa de schimb de origine, impreuna cu tija si arcul aferent. In targul Vitan, la Ovidiu, costa 150 K. Inlocuirea este relativ usoara si necesita doar un pic de indemanare si ceva rabdare. Nu este necesar accesul pe sub masina, pentru a slabi cablul franei de mana, asa cum procedeaza unii mecanici.

Componenta: Prin levierul franei de mana se afla un ax, ce are la unul din capete butonul franei (infiletat) si un arc. La capatul opus butonului, tija are un soi de carlig ce agata cama mecanismului cu clicket. Arcul tijei are rolul de a impinge butonul cu tija cu tot in afara, tragand prin intermediul tijei cama, astfel incat aceasta sta presata de semiroata dintata, levierul fiind blocat. Acesta nu poate fi coborat decat prin apasarea butonului din capat.

Functionare : cand se apasa butonul din capatul levierului franei de mana, este deplasata tija impreuna cu cama de la clicket. In acest mod cama se departeaza de semi roata dintata si permite coborarea franei de mana.

Inlocuire buton:

1. Se demonteaza masca de plastic ce acopera levierul franei de mana. Aceasta este prinsa in 2 suruburi, unul sub manerul levierului iar celalalt catre banchetele din spate. Se indeparteza complet aceasta masca, prin culisare inainte, catre schimbatorul de viteze si ridicare.
2. In treimea inferioara a levierului franei de mana exista un mic ax, fixat cu o siguranta. Acesta fixeaza cama de la mecanismul cu clicket (ce produce zgomotul caracteristic tragerii franei de mana). Se indeparteaza siguranta si se scoate axul.
3. In acest moment cama este libera si poate fi indepartata, aceasta eliberand si tija butonului franei de mana. Se scoate tija, prin tragere.
4. Se introduce noua tija cu butonul si arcul respectiv.
5. Se monteaza cama. Aceasta este operatia ce necesita cea mai multa rabdare si indemanare fiindca trebuie potrivit orificul camei cu gaura de pe levierul franei, astfel incat cama sa intre si in curbura (carligul) tijei. Recomand folosirea unui distantier pentru a forta levierul sa stea ridicat iar apoi sa se potriveasca cama cu o mana, in timp ce cu cealalta sa se introduca axul.
6. Se pune la loc siguranta din capatul axului camei.
7. Se fixeaza masca de platic, in cele doua suruburi.

Succes.


--------------------
Dacia DSN Confort - B-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladutz
post 8 May 2006, 22:52
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 2 January 06




Da dar se poate ca tija metalica sa nu fie bine conceputa din fabrica si sa nu poata trage "limba" care blocheaza maneta cand e frana de mana trasa si poate sa ramana trasa sau nu mai merge trasa.Acest lucru se poate remedia prin ingustarea lacasului de la capatul tujei("U"-ul) pentru a micsora jocul cu "limba"


--------------------
Dacia 1300 - PH-xx-BIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 5 Sep 2006, 14:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




merci mult ....m-a ajutat enorm chestia asta..am scos-o la imprimanata si am stat cu foaia langa mine cand am schimbat tija+buton biggrin.gif ...MULTUMESC MULT !!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rheum
post 15 Sep 2009, 20:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 21 April 09




ph34r.gif sa ai sanatate si tot ce doresti in viata dupa 3 ore de chin, cu ajutorul a inca o pereche de maini am reusit. MARE DOMN ph34r.gif


--------------------
dacia supernova rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 7 Feb 2010, 12:42
Post #5


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Si pentru cei care nu au posibilitatea sa ajung in targ sau sa iau acel buton din alta parte??? Mie mi sa rupt din surubul acela ( practic sa spart tot filetul acela ) si ma gandeam sa topesc niste plastic in buton si apoi sa il bag rpd la loc . Prinde?? Mai functioneaza corect apoii??


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danimar
post 25 May 2010, 23:54
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 25 February 10




Ce am facut eu: cand mi-a sarit cât colo butonul frânei de mâna, l-am gaurit in continuarea filetului rupt cu un spiral de 3 mm si am infiletat aceeasi tija in buton, fara ca aceasta sa iasa afara prin buton(ajunge doar cu doua-trei ture, oricum nu se mai sparge), am indoit un pic "u"-ul acela al tijei, inchizându-l un pic si l-am montat la loc, fara sa uit sa pun la loc si arcul.
Pot sa zic ca merge struna pe 0 lei si nici nu se va mai rupe.
Bafta !


--------------------
Dacia SuperNova 2001/Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pais_valenciano
post 30 Jun 2013, 10:24
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 24 April 09




QUOTE(nicolaem @ 5 Aug 2005, 14:55)
Multe DSN-uri au probleme cu ruperea butonului de la frana de mana. Din fericire acesta exista ca piesa de schimb de origine, impreuna cu tija si arcul aferent. In targul Vitan, la Ovidiu, costa 150 K.  Inlocuirea este relativ usoara si necesita doar un pic de indemanare si ceva rabdare. Nu este necesar accesul pe sub masina, pentru a slabi cablul franei de mana, asa cum procedeaza unii mecanici.

Componenta: Prin levierul franei de mana se afla un ax, ce are la unul din capete butonul franei (infiletat) si un arc.  La capatul opus butonului, tija are un soi de carlig ce agata cama mecanismului cu clicket. Arcul tijei are rolul de a impinge butonul cu tija cu tot in afara, tragand prin intermediul tijei cama, astfel incat aceasta sta presata de semiroata dintata, levierul fiind blocat. Acesta nu poate fi coborat decat prin apasarea butonului din capat.

Functionare : cand se apasa butonul din capatul levierului franei de mana, este deplasata tija impreuna cu cama de la clicket. In acest mod cama se departeaza de semi roata dintata si permite coborarea franei de mana.

Inlocuire buton:

1. Se demonteaza masca de plastic ce acopera levierul franei de mana. Aceasta este prinsa in 2 suruburi, unul sub manerul levierului iar celalalt catre banchetele din spate. Se indeparteza complet aceasta masca, prin culisare inainte, catre schimbatorul de viteze si ridicare.
2. In treimea inferioara a levierului franei de mana exista un mic ax, fixat cu o siguranta. Acesta fixeaza cama de la mecanismul cu clicket (ce produce zgomotul caracteristic tragerii franei de mana). Se indeparteaza siguranta si se scoate axul.
3. In acest moment cama este libera si poate fi indepartata, aceasta eliberand si tija butonului franei de mana. Se scoate tija, prin tragere.
4. Se introduce noua tija cu butonul si arcul respectiv.
5. Se monteaza cama. Aceasta este operatia ce necesita cea mai multa rabdare si indemanare fiindca trebuie potrivit orificul camei cu gaura de pe levierul franei, astfel incat cama sa intre si in curbura (carligul) tijei. Recomand folosirea unui distantier pentru a forta levierul sa stea ridicat iar apoi sa se potriveasca cama cu o mana, in timp ce cu cealalta sa se introduca axul.
6. Se pune la loc siguranta din capatul axului camei.   
7. Se fixeaza masca de platic, in cele doua suruburi.

Succes.
*



La Dacia 1310 a fost destul de greu sa fac ce scrie la punctul 1 biggrin.gif . Sunt 4 suruburi tongue.gif , a trebuit sa indoi sanatos conexiunile de la centurile de siguranta si sa le trag prin masca ( cred ca se puteau demonta, am vazut ca aveau suruburi in podea dar nu stiu in ce si cum se infiletau biggrin.gif ), iar culisarea mastii inainte a fost destul de dureroasa (ma m spart serios la maini prin fiarele scaunelor sleep.gif ) nu am putut sa culisez inainte pentru ca lovea in schimbator, nu puteam sa ridic masca pentru ca maneta franei de mana statea jos la podea , asa ca , cu o mana tineam maneta in sus si cu alta mam chinuit sa indoi masca impingand o inainte pe langa schimbatorul de viteze. biggrin.gif


--------------------
DACIA 1310 BREAK 1997 - B77CHG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:27
Forum Renault