DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Omologare motor/culoare, tarife RAR

SiloS
post 25 Jan 2010, 11:43
Post #1


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Tocmai ce m-am intors de la RAR unde am fost sa ma informez care sunt pasii legali pentru a-mi trece in legalitate masina. Multumita unui dobitoc de acolo m-am intors fara sa aflu nimic si cu un pachet de nervi. Angajatul de acolo mi-a inchis ghiseul in fata, chiar daca eu mai voiam sa il intreb si altceva.

Masina in carte are motorul original de 1.8(carburator), dar sub capota se afla unul de 1.6(injectie).
Ma gandeam sa omologhez motorul asta pentru taxele mici, asa ca am fost la RAR sa ii intreb cat ma costa. Prima data respectivul angajat mi-a zis ca nu intelege ce am facut si pe urma imi raspunde sec "7 milioane" si imi inchide ghiseul.

As mai fi vrut sa il intreb cate ceva, de exemplu mie mi se pare ca ar trebui sa omologhez si schimbarea de culoare; in carte masina este GRI iar eu am vopsit-o ALBA.

Masina este pe numele celui de la care am cumparat-o si as fi vrut sa o trec pe numele meu.

Cum astea doua probleme nu sunt suficiente, adaug si un condiment special: masina nu are ITP si pana in martie as vrea sa i-l fac.


Ca o paranteza, dupa ce am ajuns acasa am sunat la RAR si i-am intrebat cat ma costa sa omologhez motorul de 1.6. Am primit un alt raspuns decat cel de la angajatul care mi-a inchis ghiseul in nas si anume ca "NU SE POATE OMOLOGA".


Am ajuns intr-un punct in care nu mai stiu ce sa fac.
Eu as fi vrut sa am masina pe numele meu, dar daca trebuie sa platesc foarte mult pentru a-mi scoate carte noua ma las pagubas. Am inteles ca ar costa 7 milioane sa scoti carte noua.
Acum 2 ani costa 3 milioane.

Am inteles ca se poate face ITP la masina fara ca aceasta sa fie pe numele meu.
Daca da, oare pot sa iau ITP-ul la ea daca nu corespunde nici la motor si nici la culoare? Ca solutii alternative exista bani pentru ITP, exista masina gri pentru pozat...

Daca as vrea sa ii fac ITP urmand toti pasii legali, normal ar fi ca cei de la statia ITP sa ma trimita la RAR pentru a-mi omologa culoarea si motorul.
Cat ma costa aceste 2 operatiuni?

Poate cineva sa ma ajute?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 25 Jan 2010, 15:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




la culoare nu stiu daca ai probleme (de cand au scos din culorile posibile, multe masini albe apar gri in talon), dar cu motorul schimbat nu treci itp-ul



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 26 Jan 2010, 18:57
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Poti sa faci ITP fara sa fie proprietarul cu masina, iti trebuie CIV+talon+BI/CI al tau.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduro1985
post 15 Dec 2010, 02:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 December 10




OK! Scuze de deranj! Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva! Am o masina cu motor de 1.6 l benzina nu retin exact puterea(in acte), dar in realitate maina are un motor de 1.9l benzina! Stie cineva daca il pot omologa si cam cat ar costa?


--------------------
Peugeot 405 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Dec 2010, 09:17
Post #5


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(anndi @ 7 Dec 2010, 13:20)
Problema cu omologatul este ca puterea motorului sa nu depaseasca cu mai mult de 40% din puterea motorului omologat. Daca se depaseste trebuie facut test dinamic de frana si  multe altele care costa mult.
*




QUOTE(anndi @ 7 Dec 2010, 13:28)
Am facut omologare artizanala. Taxa platita la registru a fost de 380 sau 308 lei, nu mai stiu exact. Au pus masina pe stand si au verificat riguros franele, suspensia si directia. Prima data m-au respins pentru GAZE. Nu corespundeau normelor non euro, ci se incadrau la EURO1. Dar dupa o ciorba de burta si-a dat seama si domnul injiner de acolo ca e o aberatia si am trecut. La fel am patit si cu GPL...gaze de euro2 si m-au respins deoarece masina e non-euro.
*



omul din citat si-a facut omolagarea acum mai mult timp, deci sumele s-ar putea sa nu mai corespunda, dar macar stii ca se poate

This post has been edited by Ov: 17 Dec 2010, 09:18


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traktor_cerber
post 17 Jun 2017, 10:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 March 16




Din 2010 a mai incerca altcineva sá inlocuiască și să omologheze un alt motor pe dacia 1300?


--------------------
Suzuki/Bmw/Kawasaki Sx4/330d/ZR7R 2011-1.6/2004-3.0/2001-75 - BD93288
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:42
Forum Renault