DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De la Moscova la New York, Dintr-o lume intr-alta

alecsz99
post 9 Jan 2019, 18:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Orice calatorie incepe cu un plan. Si orice plan nu este final, de neatins si de neschimbat.

America este pe lista de dorinte a tuturor si era, evident si pe lista noastra.

Totul a inceput prin noiembrie cand idea a prins conturul necesar pentru a devein plan iar planul a inceput sa insemne si actiuni concrete.

Primul pas a fost studierea opriunilor de bilete, variantele fiind multe insa, ca orice calator nu ne-am dorit sa cheltuim prea mult pe avion. Asadar am ales cel mai ieftin zbor, pe ruta Bucuresti – Moscova – New York. Iar aici a intervenit prima schimbare in plan. Daca tot ajungem la Moscova, nu face sens sa vedem si orasul, si Rusia? Face!

Am intreprins formalitatile necesare pentru vize, prima oara de SUA pentru ca acolo am considerat ca este mai greu. Dar nu a fost, totul a decurs facil si rapid. La cateva ore dupa ce ne-a fost admisa viza SUA am luat biletele de avion, Bucuresti – Moscova – New York, cu o pauza de 2 zile in Rusia intre zboruri. Asta inainte sa luam viza de Rusia, pe care am considerat-o mai mult o formalitate. Si am avut dreptate. Viza SUA este foarte calitativa, sunt atenti la detalii, sistemul este facut sa functioneze. Viza de Rusia este mai mult birocratie, sa ai toate actele, tot ce trebuie la dosar. Daca intereseaza pe cineva voi detalia experienta privitoare la vize intr-un post separate, nu are rost sa plictisesc inutil.

Asadar iata-ne cu vizele in pasaport, cu bilete de avion si cu bagajele facute.


Moscova


Am plecat imediat dupa Craciun, cu un zbor al companiei ruse Aeroflot, de la Bucuresti la Moscova.

Prima impresie despre Aeroflot a fost ca este un fel de Tarom rusesc, companie de stat. Odata ajungi insa la Moscova ne-am data seama ca este mai mult un fel de Turkish Airlines decat Tarom, cu o flota imensa, rute in toata lumea si 95 de ani de experienta. Citisem inainte de plecare opinii despre aceasta companie, cele din urma cu cativa ani amintin de calatori beti si problemele generate de acestia. Insa acum alcoolul este interzis pe rutele Aeroflot iar compania este condusa dupa standard occidentale. Recomanda cu drag oricui are spiritual de aventura necesar!.

Zborul Otopeni – Sheremetyevo l-am facut in 3 ore cu un Airbus A320, destul de plin avand in vedere perioada.
Am aterizat pe Sheremetyevo, la 29 km nord de centrul Moscovei la ora locala 4 A.M. Formalitatile vamale au durat fix 30 de secunde, practice doar am aratat pasaportul care a fost stampilat si ne-a fost inmanata fisa de migratie, o hartie ce contine datele de intrare in Federatia Rusa si care trebuie pastrata in permanenta pe toata durate sederii. Fisa ne-a fost ceruta la hotel, odata cu cazarea.

Rezervasem o masina la Sixt Rent a Car in aeroportul Sheremetyevo, Informatiile disponibile online si experientele celorlalti nu ar fi recomandat in primul rand aceasta companie din Moscova insa era singura deschisa 24/7 si avand in vedere ora aterizarii, nu am avut alte optiuni. Si aici insa pot spune ca nu au fost probleme, asadar e bine peste tot in lume sa ai propia experienta sis a tragi propriile concluzii, trairile altora nefiind neaparat relevante pentru tine.

Preluarea masinii a durat cam 30 de minute apoi iata-ne la volanul unui Hyundai Solari automat, pe benzina.

Eram gata de drumul spre hotel si avand in vedere ora matinala ne asteaptam la un drum scurt si deja ne gandeam la patul cald ce ne astepta.

Insa am gresit….nici nu am iesit bine din aeroport si traficul din Moscova ne-a trezit la crunta realitate! Conduc zilnic in Bucuresti, am condus de nenumarate ori in Istanbul, prin Roma, am condus in nenumarate capitale Europene aflate in topul negative al traficului aglomerat, am vazut traficul din Bangkok insa Moscova este din alta lume! Totul este blocat tot timpul! Si nu vorbim de lipsa infrastructurii cum este cazul in Bucuresti ci de faptul ca sunt bulevarde cu 10-12 benzi pline ochi de masini, la toate orele zilei si noptii. Eram pregatit pentru ce e mai rau, dar nici atat de rau! De fiecare data cand merg la Istanbul spun ca nu o sa ma mai plang de traficul din Bucuresti. Dupa Moscova, nu ma voi mai plange de traficul din Istanbul! Punctez si o parte buna a traficului aglomerat, la fel ca la Istanbul. Orice manevra vrei sa faci, atat timp cat semnalizezi, ti se face loc. Practic poti trece de de banda 5 pe banda 1 si apoi sa faci dreapta fara problem. Desigur ca la randul tau trebuie sa faci loc celorlalti.

Cu siguranta condusul prin Rusia este o experienta aparte!

Am plecat insa pregatit, citisem ca Waze este inutil pentru ca nu-l foloseste nimeni si deci nu are informatiile din trafic necesare penntru a calcula rutele optime si a evita aglomeratia. Asa ca am descoperit ce folosesc Rusii, anume Yandex Navigator. Il aveam instalat pe telefon si a fost un real ajutor atat timp cat am condus prin Moscova.

Distanta de la aeroport la hotel a insemnat aproape 2 ore de trafic aglomerat si blocaje. Avand in vedere si gradul nostru de oboseala si lipsa somnului, a fost si mai greu. Insa am ajuns cu bine la hotel, am parcat masina, am mancat si ne-am culcat, fiind demult cazul sa o facem!

Ne-am trezit pe la pranz surprinsi de intunericul de afara. Parca erau primele ore ale diminetii! Cer plumburiu, prin de nori, -7 grade si o ninsoare fina, doar cat sa fie nevoie sa folosesti stergatoarele, nu mai mult.

Prim destinatie a fost,evident, Piata Rosie si Kremlinul. Yandex ne-a ajutat iar, gasind o parcare chiar langa Piata Rosie, la magazinul GUM, faimos in Moscova, un fel de magazine universal comunis transformat in mall de lux, cu toate brandurie occidentale prezente si preturi pe masura.

Din pacate atat Piata cat si Kremlinul erau delimitate cu un cordon de securitate, probabil fiind in lucru ceva important pentru viitorul politic rus si mondial. Asadar in prima zi nu ne-am putut apropia mai mult decat pentru a face cateva poze din strada.

Apoi ne-am plimbat prin centrul Moscovei, pe strazile impodobite de sarbatoare, ninse si aglomerate.

Moscova este de vazut iarna, clar acesta este farmecul orasului. Iar cum rusii sarbatoresc Craciunul si Anul Nou pe stil vechi, ei abia se pregateau de sarbatoare, ceea ce a adaugat un farmec in plus orasului.

IMG_6133.jpg ( Size: 132.93k ) Number of downloads: 892


pentru nostalgici

IMG_6131.jpg ( Size: 147.93k ) Number of downloads: 903

toate cladirile din Moscova sunt decorate, iar cladiri comuniste in centru nu exista

IMG_6120.jpg ( Size: 81.09k ) Number of downloads: 907

Catedrala Sfantul Vasile

IMG_6116.jpg ( Size: 81.48k ) Number of downloads: 901


IMG_6111.jpg ( Size: 89.03k ) Number of downloads: 892

Piata Rosie

IMG_6107.jpg ( Size: 124.66k ) Number of downloads: 122


IMG_6104.jpg ( Size: 96.88k ) Number of downloads: 105


IMG_6086.jpg ( Size: 111.86k ) Number of downloads: 91


IMG_6080.jpg ( Size: 144.22k ) Number of downloads: 73


IMG_6075.jpg ( Size: 102.63k ) Number of downloads: 73


IMG_6063.jpg ( Size: 146.16k ) Number of downloads: 102


In fiecare piateta exista cate un targ de Craciun. Observ aici fetele oamenilor, mult mai fericite si mai linistite decat, sa zicem, la Viena.
IMG_6051.jpg ( Size: 83.35k ) Number of downloads: 125


IMG_6049.jpg ( Size: 108.29k ) Number of downloads: 105


IMG_6036.jpg ( Size: 97.19k ) Number of downloads: 82


IMG_6034.jpg ( Size: 140.12k ) Number of downloads: 88

Teatrul Balshoi

IMG_6023.jpg ( Size: 142.9k ) Number of downloads: 89


IMG_6018.jpg ( Size: 152.24k ) Number of downloads: 84


IMG_6012.jpg ( Size: 93.84k ) Number of downloads: 77


IMG_6005.jpg ( Size: 202.47k ) Number of downloads: 62


IMG_5996.jpg ( Size: 110.77k ) Number of downloads: 61


IMG_5994.jpg ( Size: 125.58k ) Number of downloads: 52


IMG_5991.jpg ( Size: 103k ) Number of downloads: 50


IMG_5990.jpg ( Size: 98.66k ) Number of downloads: 55


IMG_5982.jpg ( Size: 104.54k ) Number of downloads: 94

Inca se vinde benzina de 92. Pretul pentru benzina 95 este sub 3 lei litrul. Inutil de spus ca marea majoritate a masinilor au motoare pe benzina.

IMG_5981.jpg ( Size: 137.25k ) Number of downloads: 143


In Moscova TOT TIMPUL se deszapezeste, atat pe strata cat si pe trotuare.

IMG_5977.jpg ( Size: 114.84k ) Number of downloads: 132


IMG_5975.jpg ( Size: 101.26k ) Number of downloads: 106


IMG_5974.jpg ( Size: 132.84k ) Number of downloads: 83


IMG_5972.jpg ( Size: 113.99k ) Number of downloads: 106


Primul contact cu Moscova ne-a dus direct in frigul noptii si traficul infernal spre oras.

This post has been edited by alecsz99: 9 Jan 2019, 18:58


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Jan 2019, 23:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Foarte tare. De mult timp n-am mai fost aici pe forum o poveste atat de interesanta.
Asteptam continuarea.

Daca se poate, te rog, la final, da-ne cateva detalii referitor la costuri [zbor, cazare, carciuma, etc] si despre cum se obtine viza pentru Federatia Rusa.

Pana acum, stiu [din auzite] ca Moscova si Sankt Petersburg sunt niste destinatii foarte scumpe.

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Jan 2019, 00:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




aplauze.gif
si pe mine m-ar interesa detalii de preturi chestii socoteli... poate spicuiesti printre post-uri pasii necesari...
astept cu nerabdare continuarea, vorba lui gibonu e interesant! niste destinatii clar diferite


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Jan 2019, 15:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ai avut ceva curaj sa inchiriezi masina in cea mai aglomerata capitala din lume. Cate grade erau la Moscova la momentul vizitei?

Eu la Istanbul, acum 3 ani, dupa ce am facut 2 ore din dreptul aeroportului Ataturk si pana la cazarea din centru, am lasat masina in fata cazarii si n-am mai miscat-o pana in ziua plecarii.

@gibonu: simulasem eu pentru la vara o Rusia cu Blue Air spre Helsinki, apoi Sankt Petersburg cu trenul Allegro, apoi Moscova cu trenul Sapsan si retur Bucuresti cu Aeroflot-ul si imi iesise vreo 2000 de euro doar transportul si vizele pentru 2 persoane pe o saptamana. Nu am mai calculat si cazarea dupa ce am facut totalul, asa mai pun 500 de euro si ma duc in Noua Zeelanda.
Scandinavia anul trecut ne-a costat 1500 de euro.

This post has been edited by Laurentziu83: 10 Jan 2019, 15:12


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Jan 2019, 15:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Cumva costul de 2000 Euro rezulta din faptul ai luat la Aeroflot doar un singur zbor.
Tin minte ca mai demult, la cursele de linie asa cum este si Aeroflot, un singur zbor costa mai mult decat un zbor dus-intors.

Poti sa ne povestesti si noua cum a fost in Scandinavia?

P.S. Sa inteleg ca la Istanbul ai inchiriat masina ca sa te deplasezi de la aeroport in oras?

This post has been edited by gibonu: 10 Jan 2019, 15:49


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Jan 2019, 20:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Intr-adevar, era diferenta mica de pret de la one way la return, insa nu mai voiam sa pierdem facem de 2 ori un traseu. Sapsan-ul insa era destul de scump, gen 75 de euro de persoana/sens. Allegro-ul finlandez era mai ieftin, chiar ne uitam ca era mai scump sa-l rezervi de la rusi decat la finlandezi. Mai era si Blue Air-ul care s-a cam scumpit in ultima vreme.

Scandinavia va urma daca voi reusi sa recuperez pozele de pe microsd-ul din telefon, card ce a crapat in ultima zi a excursiei, la modul ca nu mai este vazut fizic.

La Istanbul am fost cu masina; tin minte ca de prin dreptul aeroportului am inceput sa ne miscam ca melcul pana in Sultanahmet. De bine de rau insa, nu am avut parte de stresul bucurestean gen sa mi se bage altii in fata, sa se ingusteze drumul in fata, sa plec repede de pe loc, sa nu ma pot incadra, etc. Am mers incet si atat.
Daca ar fi sa merg cu avionul acolo, precum si in alte capitale europene, as cauta o modalitate feroviara de a ajunge in oras. Masina as prefera sa inchiriez doar unde am nevoie sa ma deplasez prin diverse zone rurale.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 13 Jan 2019, 17:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Pana voi continua zilele urmatoare povestea calatoriei, raspund la posturile de mai sus:


@gibonu
"Daca se poate, te rog, la final, da-ne cateva detalii referitor la costuri [zbor, cazare, carciuma, etc] si despre cum se obtine viza pentru Federatia Rusa.

Pana acum, stiu [din auzite] ca Moscova si Sankt Petersburg sunt niste destinatii foarte scumpe."

sorin1983
"si pe mine m-ar interesa detalii de preturi chestii socoteli... poate spicuiesti printre post-uri pasii necesari..."



Moscova este un oras scump, dar in nici un caz cel mai scump loc in care am fost. Cateva exemple:

cazare hotel Radisson - 150 EURO pentru 3 nopti, camera dubla, mare, spatioasa, cu tot ce ai nevoie.

masa - la restaurante normale, nu de lux dar nici fast food, in zonel turistice din centru, pe langa Kremlin - 30 de Euro cafele, sandvisuri cu somon, ciocolata calda, apa. Un cost similar cu ce ai plati in Bucuresti la o terasa din Dorobanit. Insa gusturile au fost exceptionale! Am mancat cel mai bun somon, care de fapt nu avea nimic de-a face cu somon pe care il stiam eu (iubitor de peste fiind), iar dulciurile au fost absolut fantastice!

am dat 3000 de ruble adica 40 E pe o caciula de blana autentica, insa nu in centru, la Kremlin, unde pretul era de 200 de Euro ci la Izmailov. . Tot aici gasesti TOT ce se vinde si in centru, insa la preturi infime fata de magazinele turistice, fiind o locatie in care (mai) putini turisti ajung. Defapt cand am fost noi era absolut liber, se "luptau" pentru noi vanzatorii. Totodata aici este ca la 'Stanbul, totul se negociaza. Trebuie vazut pentru cei ce ajung, este la margine, masina a fost foarte utila!

parcarea - cel mai mare cost din Moscova (si nu numai!). 3,5 - 4 Euro pe ora, inclusiv la hotel, fara "abonament" pentru o zi ca si posibilitate.

benzina - 48 de ruble litru de 95, adica putin peste 60 de Euro centi.

calatoria cu metroul (obligatorie pentru cei ce viziteaza Moscova!) - 50 de ruble adica 65 de eurocenti calatoria sau 210 ruble (2,8 Euro) abonamentul de o zi. Odata intrat la metrou, de plimbi cat si unde vrei, atata timp cat nu iesi din subteran, spre deosebire de NY unde platesti pe segment! Dar povestea asta mai tarziu, ca nu am ajunsa inca acolo.

inchiriere masina - am platit 100 Euro 10700 de ruble (140 Euro) pentru 2 zile de inchiriere, cu toate optiunile de asigurare incluse, fara nici un fel de fransiza. Se poate si mai ieftin, minim 50 Euro/zi, dar nu am vrut sa am nici o grija pe cap in acest oras foarte aglomerat si in care mergi putin indoctrinat de filmele vazute pe youtube...Insa nu am avut parte de nici un fel de experienta negativa.

Atentie insa la combinatorii de tot felul prezenti in toate locurile turistice, gen Mos Craciun si Craiasa Zapezii, gata sa faca poze cu turistii pentru ca apoi sa le ceara niste sume impresionante de bani pentru acest serviciu fara pereche...cel mai bine...stati departe de ei, zambiti frumos si refuzati-i.

La aeroport (Sheremetyevo, caci acolo am aterizat) am dat peste un "colectionar de bani" care dupa ce a aflat ca suntem din Romania ne-a rugat sa donam sau sa-i dam posibilitatea sa cumpere bani romanesti, mare pasionat fiind. I-am intins 1 RON si 5 RON si imediat a intrebat daca nu avem si de 100...Evident ca "nu aveam"...aici s-a incheiat discutia, nu a insistat, nu a fost, nici el si nici nimeni vreodata pe durata sederii cat de putin agresiv sau artagos.

Nu va asteptati insa ca rusii sa fie foarte prietenosi, sunt oameni inchisi si reci, departe de spiritul nostru latin iar dupa Moscova, in NY unde toata lumea este absolut gata sa te ajute si sa te indrume ni s-a parut ca suntem in alta lume. Defapt chiar am fost...!

Biletele de avion nu au fost chiar ieftine, insa asa cum am spus am ajuns si la Moscova tocmai pentru ca zborul Aeroflot pana la NY era cea mai ieftina varianta.

Bucuresti - Moscova a costat 1100 RON / persoana

Moscova - NYC 800 Euro/persoana.

Insa preturile sunt relative deoarece biletele le-am luat aproape de plecare, cu mai putin de 3 saptamani inainte. Cu rezervare mai din timp se pot gasi bilete catre NY cu 550-600 E/persoana.

Inca odata imi exprim impresia pozitiva asupra companiei Aeroflot!

@Laurentziu83 "Ai avut ceva curaj sa inchiriezi masina in cea mai aglomerata capitala din lume. Cate grade erau la Moscova la momentul vizitei?"


Nu as zice chiar curaj dar o doza de indrazneala sigur trebuie. Insa sunt cel ce conduce orice, oricand, oriunde asa ca nu mi s-a parut asa o bravada. Dupa cum am spus, experiente in orase aglomerate tot am avut. Sunt topuri si topuri cu cele mai aglomerate orase, unde traficul este cel mai odios, chiar un astfel de top are Bucurestiul in varf. Spun insa impacat ca Moscova este MULT peste orice! Poate doar prin India sau cine stie ce tara Africana sa fie mai rau. Calatoriile mele de pana acum insa indica clar Moscova!

Temperaturile nu au fost atat de rele, ne asteptam la mai rau. Ziua erau undeva in jur de -5/-8 grade. Noaptea -15. Termometrul de la bordul masinii nu a aratat niciodata mai putin de -11 grade celsius. La plimbarea din prima seara am resimtit mai rau temperatura din cauza vantului. Insa in general este suportabil. Cat scriu aceste randuri ma uit si peste prognoza actuala, live, si sunt anuntate -3/-5 grade. Inteleg insa ca tine si de noroc, se poate mult mai rau, desigur! Vremea insa nu este ca la noi, unde -5 grade poate insemna soare si o zi luminoasa. Tot timpul a fost intunecat (daca nu chiar intuneric) si mohorat. In fiecare dimineata masina avea pe ea un strat fin de zapada, desi nu a nins in adevaratul sens al cuvantului. Zapada insa era peste tot! Iar masinile pregatite pe masura, mai toate pe benzina, cele cateva dieseluri fiind masini de lux ce cu siguranta nu stau noapte pe strazi. Toate dotate cu anvelope de iarna, cele mai multe cu tinte metalice/crampoane. Cu toate astea strazile, desi pline de zapada si material antiderapant, erau impecabile! Nu ma vazut nici macar O GROAPA! Si cand ma gandesc ca in Bucuresti dupa prima ninsoare apar transee...

Cat tot vorbim de vreme, utilzajele de deszapezit prezente peste tot, inclusiv pe trotuare, sunt pe masura...mari, cu freza de zapada, cu banda de incarcare in basculanta, totul facut pentru ca zapada care cade zilnic sa dispara rapid de pe drum.

Spun cate ceva si despre vize;

SUA - viza este, asa cum am zis si mai sus, calitativa. Adica oamenii vor sa se asigure ca nu ai nici un gand de a ramane in SUA, au ei destule pe cap si asa, nu mai au nevoie si de nepofiti la masa. Asadar totul incepe cu completarea unui formular online, foarte banal. Date personale, numar pasaport si cateva intrebari "absurde" - vrei sa ramai in SUA peste durata legata a vizitei? ai intentia sa lucrezi in SUA? Si tot asa. Apoi platesti taxa de viza de 160$, iti faci 2 poze tip pasaport si te prezinti la interviu. Nu mergi decat cu maxim 15 min inainte de ora programata pentru ca nu se iau dupa coada de afara ci dupa programare, fiind poftiti in ambasada cei ce au programare la ora X. Aici ti se i-au amprentele (digital, nu cu cerneala ca in filme) si apoi susti un mic interviu cu ofiterul consular. Intrebarile lui si raspunsurile tale trebuie sa arate clar ca nu vrei sa ramai in SUA mai mult decat ai declarat. Noua ni s-a parut simplu, nu au fost probleme si nici nu pot spune ca avem vreo situatie speciala de milionari. Au fost insa si persoane respinse, ale caror poveste nu a convins. De exemplu: "unde lucrati?" "am lucrat in Italia acum o vreme, acum nu mai lucrez?" "Si fara job mergeti in vacanta in SUA?" "Pai, da..." Acum nu spun ca persoana asta avea intentie sa ramana in SUA, insa este clar ca trebuie sa arati serios, fara nici o posibila intentie ascunsa.

Parearea mea este ca, daca aveti de gand sa mergeti in SUA, veti lua viza fara probleme atata timp cat sunteti atenti la completarea corecta si completa a formularelor si va sustineti corect intentia de a calatori in scop turistic acolo.

Mai precizez si faptul ca dupa obtinere vizei, intrarea in SUA s-a facut in maxim 10 min, fara nici un fel de intrebari suplimentare, decat "cand plecati?" Nu este nevoie de rezervari hoteliere, detalii suplimentare, nimic. Pur si simplu am intrat!

Viza SUA are valabilitate 10 ani!

RUSIA - viza asta este defapt un dosar complex de acte, asigurari medicale si invitatie in Rusia ( care defapt se obtine foarte usor fie de la hotel fie de la unul din multe site-uri rusesti care oferta asa ceva, pentru 25E de persoana). Apoi completezi formularul online si primesti un email cu un link si instructiuni pentru programare...Insa aici incepe balul! Incerci sa te programezi si...nu reusesti...Apoi citesti pe forumuri ce se intampla si afli ca defapt daca nu apelezi la Centru Rus pentru Vize nu vei reusi...crezi ca esti mai destept decat altii si incerci insa afli ca nu esti mai destept. In cele din urma mergi la Centru Rus pentru Vize (undeva pe Dorobanit), platesti taxa de viza, taxa consultantului (adica acest Centru de Vize), lasi pasaportul si gata. In cateva zile ti se spune sa mergi sa ridici viza. Fara interviu. Acest centru pare defapt un loc care iti ia niste bani, mana in mana cu ambasada care refuza sa te bage in seama daca nu colaborezi cu Centrul.

Mentionez insa ca cei de la Centru sunt foarte profi, iti rezolva orice problema, te ajuta sa intelegi ce si cum, adica isi merita banii, te scapa de dureri de cap! Insa este frustrant ca, daca esti individualist de fel si vrei TU sa aplici, ambasada te refuza, desi nu este asta mentionata nicaieri ca si conditie de obtinut viza. Pur si simplu, atunci cand vrei sa faci programarea, ti se spune ca nu sunt locuri disponibile. Nicioadata! Centru insa rezolva imediat! Daca (cand) vom mai merge in Rusia vom apela direct la ei, asa cum ma mai spus, este un proces mai rapid.

Viza de Rusia se obtine strict pentru perioada in care vrei sa efectuezi vizita, cand mergi data viitoare, oricand urmeasa sa fie asta, trebuie sa obti iar viza.

This post has been edited by alecsz99: 13 Jan 2019, 17:30


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Jan 2019, 13:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@alecsz99

Multumesc frumos pentru informatii. Foarte utile.

Referitor la viza pentru Federatia Rusa, mai exista (si) Centrul Rus de Vize:
https://www.vizerusia.ro/

Nu stiu daca este acelasi lucru cu cel din Dorobanti, vad ca site-urile difera.

Acum vreo 2 ani a trebuit sa ma ocup de obtinerea vizei pentru un sef iar treaba cu cei din link-ul de mai sus a mers brici.
Referitor la costuri, parca a costat cu vreo 30 de Lei mai mult decat daca as fi mers la consulat.

Asteptam continuarea povestii.

P.S. Desi nu are prea mare relevanta, intr-un clasament facut de TomTom referitor la trafic aglomerat, Bucurestiul este pe locul 1 in Euroa si 5 in lume iar Moscova parca era pe locul 14.

This post has been edited by gibonu: 14 Jan 2019, 13:56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Jan 2019, 14:10
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(alecsz99 @ 13 Jan 2019, 17:19)
Mai precizez si faptul ca dupa obtinere vizei, intrarea in SUA s-a facut in maxim 10 min, fara nici un fel de intrebari suplimentare, decat "cand plecati?" Nu este nevoie de rezervari hoteliere, detalii suplimentare, nimic. Pur si simplu am intrat!

Viza SUA are valabilitate 10 ani!

Aduc câteva precizări suplimentare referitoare la intrarea in SUA.
Eliberarea vizei la ambasada nu înseamnă ca automat ești acceptat pe teritoriu...admisie se face după ce la ofițerul de emigrare ești fotografiat și amprentat din nou și funcție de scopul deplasări ai acte doveditoare(ofițerul are posibilitatea electronica sa verifice bilet avion/rezervare hotel/etc).Visa de ședere turistică are valabilitatea MAXIMA de 6 luni...sa nu se înțeleagă ca dacă ai viza eliberată de ambasada de 10 ani mergi in SUA si stai bine merci acolo pana expira.La fiecare reintrare in SUA in perioada de valabilitate a vizei de 6 luni ești din nou fotografiat și amprentat...și cu siguranța dacă ai depășit termenul de acceptare de 6 luni mai vezi SUA doar in poze.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 20 Jan 2019, 10:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




A doua zi in Moscova ne-am hotarat sa vedem si zona limitorfa si astfel am ajuns la Izmaylovo Kremlin, in zona de est a orasului.

Am ajuns acolo cu masina, traficul limitrof fiind la fel de aglomerat ca sic el din centru. Aici am vazut si primele blocuri comuniste.

La Izmaylovo, pe langa Kremlin-ul in sine, care prezinta o arhitectura similara cu mai faimosul Kremlin din centrul Moscovei am gasit si o piata autentica si pustie, tocmai buna de cumparat una, alta. In lipsa de client preturile au fost minime iar produsele foarte interesante – caciuli rusesti, traditionalele papusi matryoshka si chiar obiecte vintage din aviatia Rusa – casti, costume, chipiuri, masti.

IMG_6257.jpg ( Size: 85.91k ) Number of downloads: 108
IMG_6244.jpg ( Size: 94.68k ) Number of downloads: 84
IMG_6237.jpg ( Size: 115.01k ) Number of downloads: 82
IMG_6234.jpg ( Size: 87.51k ) Number of downloads: 84
IMG_6229.jpg ( Size: 119.92k ) Number of downloads: 86


Ne-am luptat apoi cu traficul si am reveni in centru, acolo unde cu o zi inainte Piata Rosie era inchisa.

De data asta am avut mai mult noroc, aceasta fiind deschisa, asa ca ne-am plimbat prin zona, vazand Piata in sine, Catedrala Sfantul Vasile, mausoleul lui Lenin (care era insa inchis) precum si muzeul national de istorie rus.

IMG_6296.jpg ( Size: 89.85k ) Number of downloads: 92
IMG_6275.jpg ( Size: 102.19k ) Number of downloads: 62
IMG_6291.jpg ( Size: 93.66k ) Number of downloads: 60
IMG_6290.jpg ( Size: 96.21k ) Number of downloads: 55
IMG_6284.jpg ( Size: 79.56k ) Number of downloads: 46
IMG_6282.jpg ( Size: 155.01k ) Number of downloads: 44
IMG_6281.jpg ( Size: 103.88k ) Number of downloads: 48
IMG_6280.jpg ( Size: 80.13k ) Number of downloads: 45
IMG_6276B.jpg ( Size: 105.35k ) Number of downloads: 37
IMG_6293A.jpg ( Size: 134.26k ) Number of downloads: 39
IMG_6388.jpg ( Size: 81.5k ) Number of downloads: 40
IMG_6393.jpg ( Size: 132.79k ) Number of downloads: 43
IMG_6398.jpg ( Size: 94.74k ) Number of downloads: 46
IMG_6399.jpg ( Size: 97.25k ) Number of downloads: 43
IMG_6400.jpg ( Size: 118.07k ) Number of downloads: 42


Muzeul de stat a fost o experienta in sine, oferind exponate unice din trecutul Rusiei.

IMG_6325.jpg ( Size: 74.19k ) Number of downloads: 76
IMG_6323.jpg ( Size: 98.35k ) Number of downloads: 73
IMG_6320.jpg ( Size: 101.4k ) Number of downloads: 65
IMG_6318.jpg ( Size: 95.04k ) Number of downloads: 61
IMG_6316.jpg ( Size: 91.4k ) Number of downloads: 59
IMG_6310.jpg ( Size: 83.83k ) Number of downloads: 61
IMG_6306.jpg ( Size: 93.23k ) Number of downloads: 62
IMG_6305.jpg ( Size: 78.48k ) Number of downloads: 55
IMG_6303.jpg ( Size: 53.67k ) Number of downloads: 48
IMG_6298.jpg ( Size: 71.71k ) Number of downloads: 53


Piata Rosiei si Kremlinul vazute de la etajul Muzeului de Istorie al Rusiei:

IMG_6314.jpg ( Size: 613.03k ) Number of downloads: 65
IMG_6315.jpg ( Size: 689k ) Number of downloads: 80


Inainte de a ne retrage la hotel inconjurat la picior intregul Kremlin, o drumetie printr-o zona verde dar ninsa a orasului, destul de lunga avand in vedere vremea de afara dar incalziti fiind de atmosfera Moscovei.

Nu puteam insa sa plecam din Moscova fara a experimenta metroul. Asa ca am intrat in prima statie care ne-a iesit in cale, am deschis un site in care erau enumerate cele mai faimoase statii si le-am cautat pe harta. Orientarea este usoara, toate statiile sunt denumite atat in alfabetul chirilic cat si latin iar anunturile se fac atat in rusa cat si in engleza - "aceasta este statia Mayakovskaya" "urmeaza statia Belorusskaya".

Costul metroului este absolut infim iar serviciul este foarte rapid, practic trenurile vin unul imediat dupa celalalt. Platesti o intrare si te plimbi cat si unde vrei. Practic cu 2 bilete de 1,3 Euro am vazut toate statiile de metrou la care am dorit sa ajungem. Un sistem rapid, eficient si foarte interesant, cu arhitectura pe masura.

Pozele vorbesc de la sine:

IMG_6210.jpg ( Size: 64.07k ) Number of downloads: 87
IMG_6208.jpg ( Size: 77.98k ) Number of downloads: 73
IMG_6202.jpg ( Size: 129.93k ) Number of downloads: 75
IMG_6200.jpg ( Size: 122.35k ) Number of downloads: 74
IMG_6197.jpg ( Size: 113.43k ) Number of downloads: 68
IMG_6195.jpg ( Size: 116.68k ) Number of downloads: 57
IMG_6186.jpg ( Size: 75.46k ) Number of downloads: 54
IMG_6178.jpg ( Size: 163.69k ) Number of downloads: 58
IMG_6176.jpg ( Size: 102.55k ) Number of downloads: 58
IMG_6174.jpg ( Size: 101.51k ) Number of downloads: 52
IMG_6172.jpg ( Size: 107.49k ) Number of downloads: 58
IMG_6170.jpg ( Size: 86.54k ) Number of downloads: 49
IMG_6166.jpg ( Size: 93.81k ) Number of downloads: 43
IMG_6159.jpg ( Size: 100.57k ) Number of downloads: 41
IMG_6158.jpg ( Size: 84.79k ) Number of downloads: 45
IMG_6150.jpg ( Size: 66.26k ) Number of downloads: 65
IMG_6150.jpg ( Size: 66.26k ) Number of downloads: 65
IMG_6143.jpg ( Size: 69.39k ) Number of downloads: 48
IMG_6315.jpg ( Size: 689k ) Number of downloads: 80


Ne-am retras apoi la hotel pentru un somn foarte scurt, fiind nevoiti a ne trezi foarte devreme pentru a ne lupta cu traficul catre aeroport (care in mod normal, fara aglomeratie dureaza 1,5 ore) si a nu risca deloc pierderea zborului spre New York.

Dimineata, cand ne-am trezit, la ora 5:30, Moscova ne-a intampinat cu -7 grade, trafic si o ninsoare fina.

Insa am ajuns la aeroport in timp, am predat masina si ne-am indreptat spre terminalul Aeroflot cu directia New York.

IMG_6417.jpg ( Size: 695.69k ) Number of downloads: 99
IMG_6420.jpg ( Size: 747.29k ) Number of downloads: 102
IMG_6425.jpg ( Size: 537.77k ) Number of downloads: 97


This post has been edited by alecsz99: 20 Jan 2019, 11:16

Attached thumbnail(s)
IMG_6157.jpg ( Size: 92.87k ) Number of downloads: 115
IMG_6162.jpg ( Size: 76.27k ) Number of downloads: 89


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 22 Jan 2019, 12:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Masurile de securitate pe aeroportul din Moscova sunt la mai stricte decat in Romania, insa nu la fel de stricte ca, de exemplu, in Turcia. Controlul bagajelor se face pentru oricine intra in aeroport, indiferent daca zboara, asteapta pe cineva sau vrea sa bea o cafea la pret umflat.

Check-in facusem online, asa ca am predat repede bagajul de cala, am trecut de securitate, am luam un mic dejun rapid si am mers catre poarta de imbarcare. Aici asteptau la rand peste 300 de persoane, imbarcarea durand peste o ora, din momentul in care check-in-ul a fost deschis. Astfel avionul a decolat cu o oarecare intarziere.

Confortul din avion a fost chiar ok, am avut parte de un zbor lin, fara turbulente singurul minus al companiei Aeroflot fiind calitatea mancarii, care nu este chiar delicioasa.

Am primit 2 mese, ambele diferite, sucuri, cafea si apa la discretie.

In zborurile companiei Aeroflot NU este permis consumul de alcool.

IMG_6434.jpg ( Size: 744.3k ) Number of downloads: 112
IMG_6438.jpg ( Size: 682.83k ) Number of downloads: 106
IMG_6439.jpg ( Size: 530.58k ) Number of downloads: 108
IMG_6442.jpg ( Size: 832.45k ) Number of downloads: 103
IMG_6463.jpg ( Size: 490.67k ) Number of downloads: 102



Ruta de zbor de la Moscova la New York ne-a dus pe o traictorie foarte nordica, practic trecand peste cercul polar, la un moment dat atat peste Groenlanda cat si peste Newfoundland si Labrador fiind vizibili ghetarii.

IMG_6482.jpg ( Size: 570.21k ) Number of downloads: 111
IMG_6489.jpg ( Size: 322.58k ) Number of downloads: 101
IMG_6493.jpg ( Size: 403.57k ) Number of downloads: 88
IMG_6494.jpg ( Size: 504.54k ) Number of downloads: 90
IMG_6510.jpg ( Size: 828.09k ) Number of downloads: 99


Cele peste 12 ore de zbor au trecut usor, mai ales vand in vedere nerabdarea noastra de a ajunge in America!

This post has been edited by alecsz99: 22 Jan 2019, 13:43

Attached thumbnail(s)
IMG_6453.jpg ( Size: 554.04k ) Number of downloads: 104
IMG_6460.jpg ( Size: 662.66k ) Number of downloads: 110


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Jan 2019, 14:32
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@alecsz99

Foarte tare.

Vad ca ai zburat cu un Boeing 737-800 de nici 3 ani vechime.
Mai multe detalii: https://www.planespotters.net/airframe/Boei...rlines/xN3NT9Ad

Asteptam continuarea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jan 2019, 15:20
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




uat, fara alcool la bord?? Le e frica de machitorii lor sa nu faca scandal? pai tarom e vis, bere, vin alb si rosu etc.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jan 2019, 00:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Cand ai nevoie sa ajungi la New York iei Tarom-ul?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Jan 2019, 00:57
Post #15


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@gibonu=Pe zborurile intercontinentale cu care am zburat au fost numai aparate asemanatoare cu 737-800...recente si mari!
Daca pleci in/din SUA cu o companie europeana beneficiezi de mancare buna/destula....si bautura free(vin/bere/w).
Exista internet la bord,pe langa mini tabletapersonala multimedia cu filme rcente si muzica,dar costul este destul de mare...si cum primesti gratuit paturica/ciorapi/ochelari de somn/casti e mai bine sa le folosesti!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jan 2019, 10:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@espacern

Era doar o gluma, referitor la faptul ca sunt peste 20 de ani de cand Tarom nu mai are zboruri trans-atlantice.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Jan 2019, 15:30
Post #17


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




M-a refeream la postarea #12 când ți-am răspuns......nu la "glumele" tale.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Jan 2019, 17:00
Post #18


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(gibonu @ 23 Jan 2019, 10:37)
[...] sunt peste 20 de ani de cand Tarom nu mai are zboruri trans-atlantice.
*


Da, pen' ca fraierii au cedat slotul de pe JFK (nici macar nu l-au vandut!) ca ziceau ca nu e profitabila cursa de NY. Bine ca e profitabila pentru altii.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jan 2019, 17:53
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@espacern
OK.

@marksman
Posibil. Nu stiu detalii.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 23 Jan 2019, 17:58
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




s-a mai visat si anul asta la aceasta ruta
https://www.wall-street.ro/articol/Turism/2...la-acestea.html


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jan 2019, 18:57
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Bine, acum ca sa ai zboruri long-haul trebuie sa oferi si niste conditii.
Nu stiu cam ce ar putea sa ofere Tarom din acest punct de vedere, ca si servicii ei fiind sub Blue Air, care Blue Air chiar s-au extins serios prin toata Europa.

Cand zbori maxim 3-4 ore, nu te deranjeaza ca stai cu genunchii la gura si ca n-ai prize; dar cand zbori 8-10-17 ore, la cat costa biletul, nu te mai deranjeaza cateva sute de euro in plus, dar sa fie mai confortabil, mai ales ca vrei sa si dormi ca sa compensezi jet-lag-ul. Parca n-as vrea un zbor de atatea ore in care sa ma trezesc ca n-am o priza sau o mufa usb (sau nu functioneaza) sa-mi incarc telefonul/tableta.

Tarom poate exploata o nisa foarte buna din conectarea est-vest, respectiv zboruri catre Odesa, Sevastopol si tarile din Caucaz; din pacate, a incercat astfel de zboruri la ore imposibile, gen 12-1 noaptea, asa ca le-a inchis. Altfel, zboruri spre Paris-Roma-Milano-Viena ofera cam toti si era util sa aduca noi calatori ce vor si ei sa ajunga pe acolo.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Jan 2019, 19:04


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 24 Jan 2019, 19:17
Post #22


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(sorin1983 @ 23 Jan 2019, 17:58)
s-a mai visat si anul asta la aceasta ruta
https://www.wall-street.ro/articol/Turism/2...la-acestea.html
*


Wishful thinking. Cica JFK-ul e atat de aglomerat incat nu gasesti slot decat daca renunta cineva. Si nu prea renunta. A doua problema a Tarom e flota veche si necorespunzatoare pentru long haul.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Jan 2019, 21:20
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Jan 2019, 18:57)
ca si servicii ei fiind sub Blue Air, care Blue Air chiar s-au extins serios prin toata Europa.

ca stai cu genunchii la gura si ca n-ai prize; dar cand zbori 8-10-17 ore, la cat costa biletul, nu te mai deranjeaza cateva sute de euro in plus, dar sa fie mai confortabil, mai ales ca vrei sa si dormi ca sa compensezi jet-lag-ul. Parca n-as vrea un zbor de atatea ore in care sa ma trezesc ca n-am o priza sau o mufa usb (sau nu functioneaza) sa-mi incarc telefonul/tableta.

*



Asa mah laurica ca este bine sa vorbesti fara sa ai habar ??? cand ai zburat ultima data cu ei ?

Ia uite o poza 20181210_102549.jpg ( Size: 3.05mb ) Number of downloads: 120
din avion tarom ... Buc-Paris .... ai tot ce vrei tu si locul la picioare chiar era maricel comparativ cu altii .... da este mai usor sa dai din gura fara sa pui vreodata curul intr-un avion de-al lor, este ?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jan 2019, 22:44
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am zburat de cateva ori un 737 winglets si n-aveau nimic in plus in afara de un televizor cu GPS pe culoar, sa vezi pe unde esti. Am mai zburat si cu Airbus, daca nu ma insel, nimic deosebit.

Poate ai prins ceva mai dichisit, eu am prins doar vechituri, singura diferenta dintre Blue sau Wizz erau bagajul de cala si mancarea incluse. Iar la zboruri prin Europa mie personal imi ajunge bagajul de mana.
Ai mei au patit-o la Tarom sa li se anuleze cursa de Roma si sa fie mutati in ziua urmatoare; foarte misto cand iti rezervi cazare non-refundable. Noroc ca era la un Accor sau ceva de genul si au acceptat pana la urma noile date.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Jan 2019, 22:45


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Jan 2019, 10:23
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cum spuneam ... vb. fara sa ai habar ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 25 Jan 2019, 10:54
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




QUOTE(espacern @ 23 Jan 2019, 00:57)
@gibonu=Pe zborurile intercontinentale cu care am zburat au fost numai aparate asemanatoare cu 737-800...recente si mari!
Daca pleci in/din SUA cu o companie europeana beneficiezi de mancare buna/destula....si bautura free(vin/bere/w).
Exista internet la bord,pe langa mini tabletapersonala multimedia cu filme rcente si muzica,dar costul este destul de mare...si cum primesti gratuit paturica/ciorapi/ochelari de somn/casti e mai bine sa le folosesti!
*



Daca zbori cu norvegian, wow sau alta companie europeana low cost ,nu prea primesti ce ai zis tu.


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Jan 2019, 11:17
Post #27


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sunt curios daca merge sistemul din poza aia. Ultima data cand am mers cu 737-le alea cu ecran, adica in decembrie, ziceau ca nu merge sistemul de entertainment, pentru ca doar ce fusese instalat si inca nu fusese configurat. Cand am decolat au inceput sa afiseze logo-ul Malaysia Airlines. radmasa.gif
Sunt curios care va fi treaba acum in feb.

This post has been edited by MuciX: 25 Jan 2019, 11:18


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Jan 2019, 11:21
Post #28


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Merge, poza am facut-o dupa urcarea in avion .... erau vreo 3 filme si niste jocuri slabute .. tot in decembrie am fost .. dus 16 dec. retur 21 dec.

This post has been edited by cj98czh: 25 Jan 2019, 11:22


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Jan 2019, 11:25
Post #29


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




!8 - 22, tot decembrie.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Jan 2019, 11:42
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@MuciX
Foarte tare faza cu logo-ul Malaysia Airlines. Au facut romanii treaba.

in rest, propun sa nu ne mai ascundem dupa degete si sa recunoastem ca Tarom-ul nu prea straluceste (ca sa mentin exprimarea eleganta).

Ca orice institutie, regie, autoritate, societate comerciala, etc a statului roman majoritatea angajatilor sunt oarecum rude intre ei (copii, veri, fini, nepoti, amante, etc). Tin minte ca acum cativa ani, cand s-a incercat solutia managementului privat, s-a facut un audit si directorul general de atunci (parca un belgian) a ramas socat cand a vazut ce are in subordine.

In rest, nu mai este un secret prentru nimeni ca Blue Air este mult peste Tarom. Uitati-va doar la cursele pe care le are Blue Air, inclusiv cele care n-au treaba cu Romania.

Exemplu clar de incompetenta: la Tarom, ca sa iei bicicleta in avion costa 100 (una suta) Euro pe cand la Blue Air acelasi serviciul costa 25 (douazeci si cinci) Euro (ambele preturi pe segmentul de zbor).
Ramane doar intrebarea cum mama dracu' unii reusesc sa presteze un serviciul cu un pret de 4 (patru) ori mai mic.

Anul trecut, un prieten a zburat cu Tarom la Larnaca si mi-a spus ca una dintre stewardese era atat de grasa incat mergea in lateral pe culoar.

Ca sa nu fiu inteleg gresit, nu am nicio problema sa zbor cu Tarom-ul, in conditiile in care pretul este OK comparativ cu concurenta.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:39
Forum Renault