DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> filtru de polen/praf pentru habitaclu, pentru solenza fara A/C

driver
post 30 Jul 2006, 10:43
Post #1


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




*Se foloseste filtru din poza (daca este produs de alta firma trebuie verificata marginea sa fie din plastic si flexibila), pret ~25-30 ron. Filtrul cu codul 84 050/3 de la Unix, cred ca este pentru opel modele mai vechi.
*Este necesar un dop cu diametrul de ~ 1,5 cm care sa fie gol sau mai bine zis arata ca un capacel. Eu am folosit un capacel de protectie de pe un robinet, capacelul aceala care avea rol de proectie a filetului si sa nu intre mizerii in robinet pana la vanzare. Asta este necesar pentru axul ventilatorului care iese putin in afara si ar ajunge pe panza filtrului. Diametrul poate diferi dar atunci trebuie modificata latimea filtrului la taiere in functie de acesta.
*Mai aveti nevoie de banda dublu adeziva, foarfeca, cuter absolut nou, un liniar si eventual o carioca, iar pentru capacul ala din mijloc am folosit o bucata dintr-o sticla PET pentru a-i inalta putin peretii. Si o banda scotch mai rezistent de latime medie (eu am folosit folie adeziva de culoare alba pt ca aveam la indemana)
*De pe filtrul original se desface cu grija buretele de pe margini pentru ca se refoloseste sau se poate cumpara burete de pus la geamuri (e foarte ieftin) pentru etansarea filtrului pe peretele ventilatorului.
*Din filtrul original ies 2 bucati pentru solenza

*Se taie filtrul pe lungime la 4,8 maxim 5 cm de la margine cu caterul pe toata lungimea lui. Pentru o taietura frumoasa si mai facila, nu se taie de la inceput pana jos ci se taie progresiv cate 2-3 mm si se taie alternativ o data pe partea stanga o data pe partea dreapta. Daca taiati prima data o parte pana jos va fi foarte greu sa taiati partea cealalta la latimea necesara, pentru ca dupa taierea panzei acesta devine foarte flexibil.
*Acum se taie filtrul la lungimea de 37 cm (marginea din plastic) si se lasa intr-o parte 2-3 pliuri in plus dupa cei 37 cm, care sunt necesare pentru etansare prin suprapunere. pe aceste 2-3 pliuri se lipeste banda dublu adeziva, pentru o etansare perfecta in momentul imbinarii marginilor.
*se pregateste capacul de la mijloc. Eu l-am facut pe exterior cu burete recuperat de pe filtru (vezi mai sus), sau se poate lipi de materialul panzat cu un pistol cu plastic (nu am incercat dar ma gandesc ca merge) la fel cum este lipita panza de marginea din plastic. Atentie la diametrul capacului si la latimea taiata a filtrului.
*se imbina marginile filtrului, in asa fel incat acesta sa stea rotund mai ales in zona imbinarii. Se trage o fasie de scotch pe exterior. Eu am mai pus in zona imbinarii o bucatica de plastic din ce a ramas dupa taierea filtrului lipita cu banda dublu adeziva, asa ca o intaritura, aici se poate imbunatati cumva metoda de lipire a intariturii si se poate elimina fasia de scotch.
*Capacul central se pune in momentul imbinarii filtrului daca este cu burete pe margine.
*Se lipeste inapoi buretele de pe margine pe partea din exterior care este data de gaura capacului. Capacul trebuie sa aiba gaura spre ventilator ca sa aiba loc astfel axul ventilatorului.
*Se monteaza prin apasare simpla in gura ventilatorului, nu se apasa de tot ca sa iese prea greu si nu se lasa nici prea in afara sa nu cada din cauza socurilor produse de gropi, ceva de genul nici prea-prea nici foarte-foarte.
*Se schimba cand fluxul de aer care intra in masina este diminuat. (din experienta cam la 6-7000 de km, in functie de cat de mult praf este in aer). Pentru o viata mai lunga e filtrului recomand inchiderea ventilatiei in zonele cu praf in exces cum ar fi drumurile uscate din pamant si piatra unde se ridica praful in valuri....
*Grupul GMV (cel cu vetilatorul) nu necesita demontare, eu l-am desfacut doar pentru masuratori si poze.


#PROBLEME
*O problema ar fi ca nu stiu daca filtru are fata/dos, daca are ar trebui tinut cont de aceasta.
*Am fost intrebat de cineva (la tel. cu prefix 0248...) daca motorasul ventilatorului nu este suprasolicitat. Nu pot sa raspund pentru ca nu stiu, nu am vazut nimic pana in prezent, insa panza filtrului este foarte subtire (aproape se vede prin ea) iar cand este noua aerul trece in mod natural prin ea, in momentul imbacsirii acestia aerul intra foarte greu, poate si cu 50% mai putin.



Sa respiram un aer mai curat.
Pentru intrebari va stau la dispozitie.

This post has been edited by driver: 30 Jul 2006, 10:44


Attached thumbnail(s)
1_filtru_folosit.JPG ( Size: 32.05k ) Number of downloads: 3988
2_filtru_orig.JPG ( Size: 32.92k ) Number of downloads: 4361
3_folie_sau_scotch.JPG ( Size: 24.13k ) Number of downloads: 4207
4_dop_pt_mijloc.JPG ( Size: 23.17k ) Number of downloads: 4045
5_banda_dublu_adeziva.JPG ( Size: 12.67k ) Number of downloads: 3888
6_lungime_necesara37cm.JPG ( Size: 29.05k ) Number of downloads: 1427
7_margini_pt_imbinare.JPG ( Size: 28.23k ) Number of downloads: 1397
8_DSC01060.JPG ( Size: 22.97k ) Number of downloads: 1303
10_intaritura.JPG ( Size: 44.26k ) Number of downloads: 1458
11_DSC01068.JPG ( Size: 24.03k ) Number of downloads: 1376
12_necesita_inaltare.JPG ( Size: 14.35k ) Number of downloads: 1151
13_dop_gata.JPG ( Size: 17.92k ) Number of downloads: 1146
14_DSC01083.JPG ( Size: 45.25k ) Number of downloads: 1323
15_DSC01087.JPG ( Size: 23.05k ) Number of downloads: 1441
16_acesta.JPG ( Size: 28.39k ) Number of downloads: 1541
17_DSC01090.JPG ( Size: 24.57k ) Number of downloads: 2065
17DSC01094.JPG ( Size: 44.97k ) Number of downloads: 2446
18_imbacsit.JPG ( Size: 127.9k ) Number of downloads: 2310


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Nov 2010, 08:30
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




De astazi acest topic devine "lipicios".


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:22
Forum Renault