DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema turatie in treapta a 3-a, Problema turatie in treapta a 3-a la 1.2 16v 75 cp

mdinisoae
post 29 Sep 2013, 03:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 19 July 09




De cateva zile am constatat ca in treapta a 3-a , cand apas pedala de acceleratie la podea, turatia motorului creste foarte repede (in circa 2-3 secunde) de la 2800 rpm la 4200 rpm fara ca sa creasca viteza semnificativ ... apoi pentru cateva secunde turatia scade la 3800 rpm si de-aici incep sa simt ca viteza este deja corelata cu turatia motorului(in tot timpul asta pedala de acceleratie este apasata la maxim).

Ma gandesc ca este o problema de electronica sau la softul de gestionare a motorului pentru ca nu face la fel in treptele 1, 2, 4 si 5. Daca era o problema de ambreaj trebuia sa faca la fel si in celelalte trepte, voi ce spuneti? A mai patit cineva la fel?

This post has been edited by mdinisoae: 29 Sep 2013, 03:45


--------------------
Dacia Sandero 2009 / Ambiace 1.2 16 V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 29 Sep 2013, 15:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




Ce problema electronica omule?!Decupleaza cumva UCE transmisia si permite motorului sa se invarta in gol? Daca nu te inseli cu simptomele e clar problema de ambreiaj.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 30 Sep 2013, 09:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Din post-ul initiatorului pare clar ca omul stie de problema patinarii ambreiajului si da, acea problema ar trebui sa se evidentieze nu doar in a 3-a.

Doar ca sa clarificam problema, creste turatia sau doar indicatia turometrului? Din post inteleg ca ar creste efectiv turatia, semn clar de problema la ambreiaj, cum spunea neacsugabrie. Dar ar trebui sa simti simptomul si in alte trepte de viteza, poate nu la fel de evidentiat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdinisoae
post 6 Oct 2013, 19:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 19 July 09





Am mai circulat saptamana asta cu masina si mai nou se simte si in treptele a 4-a si a 5-a (cand fortez acceleratia).
Asa cum am spus, creste turatia si se aude moturul cum se tureaza, dar fara sa creasca si viteza semnificativ, apoi scade si se coreleaza cu viteza masinii (se vede diferenta pe cele 2 idicatoare de la bord: turatie si viteza)
Daca este ambreiajul defect, nu inteleg de ce nu face la fel in treptele 1 si 2?
Saptamana asta o sa merg la un service sa vad despre ce este vorba.

Multumesc pentru raspuns.


--------------------
Dacia Sandero 2009 / Ambiace 1.2 16 V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 6 Oct 2013, 20:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Clar ambreiaj pe duca , in treapta 1 si 2 nu face pt ca raportu de demultiplicare al transmisiei este mare si motorul nu depune forta si de aceea nu patineaza , incearca sa urci o bordura cu spatele de 10 sau 15 cm si vezi ce spune motoru, adica ambreiaju


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdinisoae
post 7 Oct 2013, 21:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 19 July 09




@vladut88: multumesc pentru "pont", am incercat faza cu bordura de 10cm (ca mai inalta nu am gasit la ora asta), am plasat rotile amandoua perpendicular pe bordura si am stationat, apoi am incercat sa urc bordura => a urcat bordura cu motorul turat in jurul a 4000 rpm (am repetat figura de 2 ori apoi m-am intors in parcare). Am coborat din masina si verificat daca miroase prin spatele rotilor si se simte un miros de ferodo ... este clar, fuguta la service sa inlocuiasca discul.
Multumesc tuturor pentru comentari si sfaturi, o seara buna!


--------------------
Dacia Sandero 2009 / Ambiace 1.2 16 V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 16 Oct 2013, 15:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ai fost?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 18 Oct 2013, 19:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




QUOTE(vladut88 @ 6 Oct 2013, 20:10)
Clar ambreiaj pe duca , in treapta 1 si 2 nu face pt ca raportu de demultiplicare al transmisiei este mare si motorul nu depune forta si de aceea nu patineaza , incearca sa urci o bordura cu spatele de 10 sau 15 cm si vezi ce spune motoru, adica ambreiaju
*


recomandabil sa schimbe omul tot kitul de ambreiaj decat doar discul. Macar sta linistit cativa ani sau pana o da la fier pe tichet smile.gif


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdinisoae
post 26 Oct 2013, 23:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 19 July 09




Scuze pentru raspunsul intarziat, ieri am reusit sa schimb kitul de ambreiaj. Mai jos gasiti pozele cu placa de presiune si discul de ambreiaj defect:

Ambreiaj Sandero

Am schimbat tot kitul , inclusive rulmentul de presiune.
Inca o data, multumesc tuturor ce au postat si au venit in ajutorul meu cu sfaturi si solutii.

Toate cele bune!


--------------------
Dacia Sandero 2009 / Ambiace 1.2 16 V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kert
post 8 Nov 2013, 13:40
Post #10


Group: Moderatori


Group: Members
Posts: 360
Joined: 12 September 12
From: Bucuresti




Mi se intimpla si mie cam de o luna la fel cu ce zice @mdinisoae in primul post.
Tare ciudat e ca numai cind schimb a 3-a.
In vit. 1, 2, 4 si 5 nu se manifesta oricit m-as chinui.
Initial am zis ca "am pedalat" eu altfel...
Cred ca se apropie un schimb de ambreiaj - logan 2006 dci, 100k Km...
Oricum la cum scîrțîie si cit de sacadat merge cablul/furca ambreiajului...


--------------------
dacia Logan/Sandero Stepway 2006 dci/2017 09Tce-EasyR - .
Daca prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam - Mark Twain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:47
Forum Renault