DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Starea Drumurilor Suceava - Ocna Sugatag, - ar fi doua trasee:

outoftown
post 9 Oct 2008, 13:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 October 08




Trasee posibile:
- ori Suceava - Bistrita - Baia Mare - Ocna Sugatag
- ori Suceava - Sighetul Marmatiei - Ocna Sugatag

Vreau sa fac Revelionul la Ocna Sugatag, dar n-am fost niciodata prin zona si ma intereseaza starea drumurilor in general + cam cu ce viteza se poate circula prin zona aceea (e drum in serpentine, sunt multe sate, sunt gropi, prapastii, etc...)

Suceava - Bistrita e drum national, iar celelalte - judetene, cred.
S-a plimbat cineva prin zona de curand?

Multumesc mult!


--------------------
Hyundai Accent 2007 CRDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 9 Oct 2008, 22:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






Suceava - Bistrita se lucreaza, semafoare, portiuni mici unde drumul e bun, restul naspa !
Bistrita - Dej - recent asfaltat, drum chiar bun, cu exceptia satelor unde nu era asfaltat;
Dej - Baia Mare - drum petecit, acceptabil, se poate circula rezonabil.


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 10 Oct 2008, 04:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




De la Vatra Dornei la Bistrita e terorizant , am trecut acum doua luni mai pe seara si cei circa 90 de km i-am facut in doua ore si jumatate , sunt portiuni unde nu mai exista practic drum , e doar piatra muntelui...

Traseul de la Iacobeni la Viseu e bun pana la Carlibaba , apoi urcarea prin pasul Prislop e jalnica , plina de gropi , unele plombate , dar...in rest e terorizant ...

Se pare ca esti prins intr-o capcana ...


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 10 Oct 2008, 09:18
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Mai bine mergi pe varianta suceava-iacobeni-carlibaba-borsa-moisei-sacel-barsana-vadu izei-ocna sugatag. Portiunea mai naspa e pasul prislop, adica din carlibaba pana in borsa, in rest e ok.
Din moisei pana la vadu izei e drum judetean dar e mai scurt si mai bun decat moisei-sighetu marmatiei-vadu izei.
Mai e varianta din barsana sa faci stanga si sa o iei pe alt drum judetean pe varianta barsana-calinesti-ocna sugatag. Drumul nu e rau dar e foarte virajat si ingust si nu-l recomand iarna, si nu salvezi decat vreo 10 km.
Vorbesc in cunostinta de cauza fac traseul Iasi-Baia Mare si retur cam de 8-10 ori pe an si am mers pe toate variantele descrise mai sus (si nu numai) in toate anotimpurile.
In nici un caz nu se renteaza pe pasul tihuta (vatra dornei-bistrita), e varza drumul, plus ca e si mai lung. Iarna mai ai si sansa sa se intoarca vreun tir de-a curmezisul soselei sa se si blocheze. Pe prislop circula foarte putine tiruri, iar drumul e curatat cu lama de cei de la ocoalele silvice, ca sunt multe exploatari forestiere in zona. Tot timpul am prins iarna un strat mic de zapada pe drum dar cu cauciucuri de iarna n-am avut niciodata probleme.
Si anul aceasta plec pentru craciun si revelion la Baia Mare. Si e posibil sa mai trag o fuga incolo prin noiembrie.
Daca mai ai nevoie de informatii nu ezita sa ma intrebi.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
outoftown
post 10 Oct 2008, 10:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 October 08




QUOTE(andurs @ 10 Oct 2008, 09:18)
Daca mai ai nevoie de informatii nu ezita sa ma intrebi.
*



Multumesc mult tie si celorlalti care au sarit in ajutor!
Mai revin prin decembrie... cine stie, poate se asfalteaza puternic odata cu alegerile biggrin.gif
Drum bun la toti!

This post has been edited by outoftown: 10 Oct 2008, 10:32


--------------------
Hyundai Accent 2007 CRDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
outoftown
post 16 Dec 2008, 15:13
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 October 08




Ziua buna tuturor!

Mai stiti noutati in trafic pe ruta aceasta de la ultima postare?
Multzu'!


--------------------
Hyundai Accent 2007 CRDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikos78
post 5 Apr 2009, 18:02
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 April 09




[QUOTE]Vorbesc in cunostinta de cauza fac traseul Iasi-Baia Mare si retur cam de 8-10 ori pe an si am mers pe toate variantele descrise mai sus (si nu numai) in toate anotimpurile.

Buna

Vreau sa ajung in Maramures, la Vadu Izei, de Paste. Vin de la Iasi si ma intereseaza care ar fi cea mai buna varianta. Am inteles ca portiunea intre Suceava si Gura Humorului este dificila tare si ma gandeam daca nu ar fi mai OK sa fac stanga la Falticeni, spre Cornu Luncii si apoi Gura Humorului. De la Iacobeni spre Vadu izei este OK drumul sau merg cu 40 la ora?

Multumesc mult


--------------------
VW Golf 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 6 Apr 2009, 11:02
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




@nikos78
Si eu am sa ajung la Baia Mare de Paste. Tot din Iasi plec, nu stiu inca data exacta.
De la ultima postare in acest topic, s-au mai schimbat multe. Varianta cea mai buna pt Baia Mare este acum prin Vatra Dornei - Bistrita etc. (vezi postarile mele de la topicurile "Iasi-Cluj", "Starea drumurilor - Moldova" sau "Starea drumurilor - Transilvania")
Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata pasul Prislop dupa iarna.
Problema este ca tu trebuie sa ajungi la Vadu Izei. Probleme de drum n-ar fi, este bun intre Baia Mare si Vadu Izei, e problema de distanta. Daca mergi pe varianta Iasi-Gura Humorului-Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Baia Mare-Vadu Izei este mai lung drumul cam cu 150 km decat pe varianta Iasi-Gura Humorului-Carlibaba-Borsa-Sacel-Vadu Izei. Deci in loc sa faci ~350 km faci ~500km. Nu stiu daca se merita. Eu pentru Iasi - Baia Mare pe varianta de jos am in plus ~50km fata de varianta de sus (450-400) si poate se merita sa nu ma stresez prea tare pe pasul Prislop.
Parerea mea e ca pentru 60-70 km de drum rau (prislop - mers mai usor) n-are rost sa ocolesti 150.
Si da, de la Falticeni (mai exact inainte putin de Falticeni) faci stanga prin Cornu Luncii catre Gura Humorului. E si mai bun si mai scurt decat prin Suceava.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikos78
post 6 Apr 2009, 17:12
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 April 09




Multumesc mult pentru informatii

Drum bun si Paste linistit!


--------------------
VW Golf 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 12 Apr 2009, 10:41
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Reconsiderati rapid drumul prin Vatra Dornei-Bistrita. E cvasi blocat de lucrari iar situatia e la fel ca anul trecut; 8 ore pe Iasi-Cluj pe acest traseu... la fel de urat e pe Toplita-Reghin... se pare ca nu mai e nici un drum de traversat Moldova-Ardeal macar circulabil...
Ufffff


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 13 Apr 2009, 08:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




dupa 2 zile de peregrinari pe drumurile din Moldova ma vad nevoit sa prezint cateva impresii:
de la Iasi la Targu Fumos sau de la Roman la Iasi drumul primeste in continuare nota 10.
de la Targu Frumos la Suceava, apoi la Radauti si mai departe la Putna si inapoi la Sucevita sau de la Marginea la Paltinoasa notele variaza intre 8 si 9 si sunt mai mici prin localitatile mari gen Suceva, Radauti, Pascani.
Intre Paltinoasa si Campulung Moldovenesc situatia este tare aiurea alternand portiuni usor latite si aproape terminate cu portiuni vechi, de beton distrus, cu restrictii la o banda, uneori cu semafor, alteori doar cu indicatoare de reglemementare a prioritatii. Nota generala 6.
De la Campulung Moldovenesc la Piatra Fantanele (Hotel Castel Dracula) este super. Nota 10.
De la Vatra Dornei la Poiana Teiului este cumplit, mai ales la circa 10 km de Vatra Dornei unde nu se mai poate numi sosea. Apoi pe masura ce te apropii de judetul Neamt si in acesta drumul e acceptabil. Zona distrusa e din placi de beton care o data cariate nu se mai pot petici cum trebuie mai mult ele nici nu au mai fost peticite. Aici nota 3. Restul de drum merita 7.
De la Poiana Teiului la Bicaz drumul este de nota 7 dar cu mentiuni ca unde sunt restrictii de viteza ele chiar ascund denivelari puternice ale drumului din cauza alunecarii terenului.
O mentiune pozitiva pentru viaductul de la coada lacului care a fost refacut e redeschis complet si merita 10.
Spre Cheile Bicazului drumul e plin de capcane (gropi aparute dupa o portiune buna) iar in chei e chiar distrus alternand cu drum bun Nota generala 6.
De la Bicaz prin Piatra Neamt la Roman excelent, nota 9.
Sper sa fi lamurit unele intrebari ale celor interesati. Dau si detalii daca e necesar.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 15 Apr 2009, 12:45
Post #12


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




QUOTE(ursul-alb @ 12 Apr 2009, 12:41)
Reconsiderati rapid drumul prin Vatra Dornei-Bistrita. E cvasi blocat de lucrari iar situatia e la fel ca anul trecut; 8 ore pe Iasi-Cluj pe acest traseu... la fel de urat e pe Toplita-Reghin... se pare ca nu mai e nici un drum de traversat Moldova-Ardeal macar circulabil...
Ufffff
*



Serios? Pai undeva pe alt topic era laudata aceasta portiune, Vatra-Bistrita!! Cica ar fi asfalt bun! Unde se mai lucreaza?


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikos78
post 23 Apr 2009, 17:15
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 April 09




Am fost de Paste la Vadu Izei. Asa cum s-a mai spus, pana la Iacobeni drumul este OK. Carlibaba - Borsa drumul este cam spart. Nu stiu cum a fost asta vara, insa sunt gropi, care insa le poti ocoli; viteza medie pe sectorul asta 60km/h. Sfatul meu, dupa Borsa,este sa o luati pe la stanga, spre Bogdan Voda - Rozavlea - Barsana - Vadu Izei. Este bun drumul. La dus am mers spre Viseu de Sus - Leordina.. si mai rau in comparatie cu cel spre Bogdan Voda


--------------------
VW Golf 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casuba
post 27 May 2009, 18:04
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 September 07




Salutare.
Vreau sa merg si eu in concediu la ocna sugatag si nu cunosc deloc zona, poate sa-mi spuna si mie ce se poate face in aceasta statiune. Puteti sa-mi recomandati si mie o pensiune foarte buna curata cu oameni de treaba. Zona este la poale de munte am inteles? Ceva preturi.


27 May 2009, 20:47:
Revin pentru ca am gasit pe net cazare la ocna sugatag pensiunea Carla , Larisa, Tiplea, Vidra, ce mi-a placut mie. Stie cineva sa-mi recomande care este ce mai buna?
Astep raspunsurile voastre .
Va multumesc de ajutor.

This post has been edited by casuba: 27 May 2009, 20:47


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pitura catalin
post 27 May 2009, 21:08
Post #15


01 M A C


Group: Members
Posts: 364
Joined: 21 April 09
From: Baia-Mare




incearca pensiunea Crystal e beton jacuzzi,piscina cu apa calda sarata etc cauta pe google ''pensiuni ocna sugatag'' bafta si concediu placut (astept o bere daca ajungi prin zona) drunksinging.gif


--------------------
renault megane 2 2009 1.5dci 106cp - MM 01 M A C
01 M A C
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casuba
post 28 May 2009, 17:13
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 September 07




Multumesc cataline pentru informatie dar am sunat la pensiunea cristal si este ocupata in perioada 18 iulie, am facut o rezervare la pensiunea Larisa pe sait este frumoasa dar nu stiu daca este asa . Cunosti cumva aceasta pensiune sa-mi dai detalii, ca dau si berea daca este ok.


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pitura catalin
post 28 May 2009, 17:46
Post #17


01 M A C


Group: Members
Posts: 364
Joined: 21 April 09
From: Baia-Mare




de larisa nu stiu nimic dar la crystal au fost cazati niste prieteni si au fost f multumiti.mie nu mi se merita sa ma cazez daca merg la o baie am vreo 35-40km pana aks


--------------------
renault megane 2 2009 1.5dci 106cp - MM 01 M A C
01 M A C
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casuba
post 29 May 2009, 19:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 September 07




Salut.
Cataline te mai supar cu o intrebare despre zona Ocna Sugata ce se poate face in aceasta statiune, am vazut pe saituri ca se poate merge la ,Manastiri,Cimitirul vesel, se poate urca pe munte la creasta cocosului,muntele este aproape de ocna ca imi place sa urc pe munte. Mersi de ajutor.




Daca mai este cineva pe acest forum si a fost cazat la pensiunea Larisa Ocna Sugatag si poate sa-mi de informati despre aceasta pensiune.


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 00:06
Forum Renault