DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RUSIA GP, SOCHI GP

Tomcat
post 2 May 2016, 20:42
Post #1


membru


Group: Members
Posts: 1.367
Joined: 12 October 07
From: Bucuresti




Sa punem pe tapet GP-ul unde "piticul" si-a dat mana cu "tarul" Putin.
Un circuit frumos cu linii care permit viteze mari.
Din pacate pentru scuderie Vettel este scos in decor de un idol local...
Cursa acceptabila in general...


--------------------
Dacia Logan MCV 2008 - 1,5 DCI Skoda Octavia - B--000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 3 May 2016, 08:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




super rezultat, am avut duoi piloti in pucnteeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 3 May 2016, 12:06
Post #3


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Ce maimutoi prost rusnacul, dashcam crash videos de pe youtube au ajuns si in F1 din pacate.


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 4 May 2016, 11:45
Post #4


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Da' ce-a avut Ham cu tov. Putin? Da' cu sampania?


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 2 May 2017, 04:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Daca nu gresesc, au trecut 8+ ani de la ultima 'dubla' Ferrari din calificari. Pacat de rezultatul final, o combinatie intre startul ratat [a lui Vettel], mica intarziere de la schimbul de roti (mecanicii de la roata stanga fata) si Massa in penultimul tur.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 2 May 2017, 07:52
Post #6


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Si daca nu erau intarzierile cu mecanicii si Massa tot nu il depasea pe Bottas. Abia s-a apropiat cu greu in multe tururi, depasirea era aproape imposibila.
Pe mine ma bucura ca masinile Ferrari si Mercedes sunt apropiate ca perfirmante si exista o lupta reala.
Cursa a pierdut-o la start plus primele 10-12 ture.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 2 May 2017, 14:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Una dintre cele mai nasoale curse ever. In afara de primul tur, cand au fost niste depasiri si in afara de ultimele tururi cand speram sa vad macar o incercare de depasire a lui Vettel, a fost o cursa fara depasiri, fara nimic interesant. Un trenulet... o procesiune... atat. Daca au fost cateva depasiri... poate, in pluton, dar nimic semnificativ.

Chiar si pe vreamea hegemoniei Ferrari & Schumacher sau Mercedes in ultimii ani, macar in pluton se mai intampla cate ceva.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 30 Sep 2018, 14:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Nu m-am mai uitat de mult la f1. Zapind am ajuns la cursa de azi si l-am vazut pe Botas lasandu-l la Hamilton sa-l depaseasca. Ordinde de echipa. Si uite asa am continuat zaparea. Sa le fie de bine


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 30 Sep 2018, 14:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Jenant! Erau variante: gen sa piarda bottas timp pret de vreo 3 ture si gata.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 30 Sep 2018, 15:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




'Super victorie' a lui Hamilton. Mi-a scapat mie sau nu mai topaia pe podium? radmasa.gif

Titlurile se obtin si asa. Bottas stie de ce este acolo, asta este pretul platit pentru a pilota pentru Mercedes. Asa ca ceea ce s-a intamplat azi nu este nicio surpriza. Este normal sa fie asa. A inceput sa fie pe fata, cred, de la Hockenheimring.
Singura intrebare este daca mai era necesar tinand cont de diferenta de puncte de la piloti si de faptul ca acum Mercedes este peste Ferrari.


Referitor la Ferrari, inca un sezon fara titluri. Mercedes este mai rapid decat Ferrari.

Tare Leclerc, singurul pilot din afara celor 'trei mari' neprins cu un tur din urma.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 1 Oct 2018, 08:31
Post #11


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




O victorie pe care nu vroiam sa o vad in curtea Mercedes (tocmai din cauza aceasta urasc eu Ferrari dupa episodul din Austria 2002 daca nu ma insel).
Se putea si fara, oricum si Hamilton s-a simtit jenant in postura de invingator.
Pana una alta scopul scuza mijloacele, titlul e f f aproape.

Go go Mercedes wub.gif


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 1 Oct 2018, 11:26
Post #12


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(sb-55-dan @ 1 Oct 2018, 09:31)
(tocmai din cauza aceasta urasc eu Ferrari dupa episodul din Austria 2002 daca nu ma insel).
*


Aia o fost cu Rubens, dar au mai testat o data strategia la Hockenheim in 2010. Remember "Fernando is faster than you. Do you understand?" ? Mika Salo a cedat singura sansa din cariera la primul loc pe podium in favoarea lui Irvine, tot la Hockenheim.

Asta e, accepti sa fii pilot secund, iti asumi ca vei face si asta cand e nevoie.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 1 Oct 2018, 13:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pe mine ma irita atata ipocrizie. Bottas e clar nr 2, Kimi la fel. Ce e asa rau de recunoscut? Pe la Rbr mai era cat de cat echilibru pana cand Richie a aflat ca echipa se va construi in jurul lui Max. Iar la restul nu prea mai conteaza.
Oricum, Bernie a zis-o cel mai bine.Ferrari sunt prea italieni ca sa castige.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 30 Sep 2019, 07:32
Post #14


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




O cursa norocoasa pentru Hamilton si Mercedes. Daca nu era safety car exact atunci mai mult ca sigur Leclerc castiga. Ritmul de cursa e similar celor 2 constructori, cine apuca in fata castiga.
Nu cred ca Hamilton mai are cum sa piarda titlul.


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 30 Sep 2019, 08:24
Post #15


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Exact. Au cam acelasi ritm si o depasire e extrem de greu de facut. Ferrari a avut locurile 1-2 peste 20 de tururi pana la schimb. Apoi masina de pe locul 1 a abandonat pe motive tehnice. Pe langa faptul ca asta e nasol, momentul cand a abandonat a fost un alt mare dezavantaj. Leclerc tocmai schimbase, apoi pe SC au schimbat Mercedes si au iesit in fata.
Comentatori ziceau ca "excelenta strategia Mercedes". Nu mi se pare. Defectiunea aia a privat Ferrari de un 1-2, si au luat doar un 3.
Hamilton e 95% campion mondial.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 30 Sep 2019, 09:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(Solon @ 1 Oct 2018, 14:15)
Ferrari sunt prea italieni ca sa castige.
*


Da!


Ferrari:
Jenant tot ce s-a intamplat ieri:
- Leclerc: "Mama, Sebastien nu ma lasa sa trec in fata." Cum sa te lase cand el e cel mai rapid si se departeaza de tine si de Hamilton? Daaahhhh!
- Strategia Ferrari: de ce sa il mai chemi o data pe Leclerc sa schimbe cand stii ca va cadea pe locul 3 iar Bottas va avea grija sa apere spatele lui Hamilton????? Chiar credeau ca Leclerc va trece de Bottas usor si apoi il va ataca pe Hamilton???
In rest, ghinion pentru Vettel (si pentru Ferrari, ar fi putut fi victorie pentru ei) si, cum spunea Mercedes, "Deliciously ironic" cum germanul a contribuit involuntar la victoria lui Hamilton.

Alfa Romeo:
Cum e posibil ca cel mai experimentat pilot sa greseasca la start?
Cursa de cosmar oricum pentru ambii piloti.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 30 Sep 2019, 11:09
Post #17


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Ei au vrut sa forteze victoria cu schimbul acela pe soft. Daca ramaneau pe medii era evident ca nu au nicio sansa de a depasi, plus Bottas cu soft in spate avea sanse mari sa depaseasca, au incercat, nu ii condamn.
Kimi Raikkonen ar trebui sa se retraga. Nu inteleg de ce are asa multi fani, nu mi se pare asa valoros sau placut ca personaj. Sunt piloti foarte buni gen Ocon care nu concureaza, in schimb sunt Raikkonen si Kubica.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 30 Sep 2019, 12:24
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




ce s-a intamplat ieri tine de "farmecul" Marelui circ...vestea buyna e ca Ferrari are in sfasit o masina buna si poate sa ridice pretentii la Locul 1...dar cam tarziu asta!
Leclerc a mers bine dar nu atat de bine incat sa il poata depasi pe Bottas care chiar nu s-a chinuit f tare..si daca il depasea chiar nu cred ca putea sa mai faca ceva cu Hamilton.
Pacat ca Alfa nu isi gaseste ritmul, desi incepuse sezonul binisor..Renault va ramane doar echipa de fabrica fara alte motoare vandute, McLaren va trece pe motoare Mercedes desi pe Renault au mers mult mai bine decat cu Honda, dar banii conteaza si aici la fel de mult ca si la piata..
Williams e mereu la 4-5 secunde de timpul cel mai bun, jalnica soarta pentru o echipa asa de mare candva.Grosjean se zbate dar nu mai obtine nimic, Ricciardo nu se regaseste.
Sa nu uitam ca toti pilotii de aici sunt campini la clasele inferioare dar in F1 daca nu e chimia corecta dintre masina-pilot-echipa totul se duce de rapa.


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 1 Oct 2019, 08:19
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




La finalul acestui MP Vettel cred ca a castigat respectul/simpatia multora prin declaratia: "Bring back the fucking V12!".


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 27 Sep 2020, 16:53
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




O cursa mai putin anosta decat altele, poate si pentru ca oficialii FIA s-au implicat prea mult.
Bottas se bucura degeaba, a castigat cursa dar nu pe meritul lui, Verstappen face minuni cu ce masina are, daca ar ajunge coleg cu Hamilton ...totul e posibil apoi!
Renault a mers bine, dupa ce au fost orimii in Q2 prin Ricciardo, in cursa macar au fost constanti si au luat puncte bune.Ferrari rupe fasul in ultima parte a clasamentului, cu depsasiri in capat de linie dreapta intre toate echipele care impart acelasi motor, Ferrari, Haas si Alfa.Dintre toti Kimi e singurul care trage si face minuni, Leclerc pare destul de resemnat iar Vettel uita mereu frana de mana trasa.
Gasly il bate rau pe Albon, sunt multi piloti tineri care ar avea ce arata dar masina Mercedes este cu doua clase peste restul...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 28 Sep 2020, 10:51
Post #21


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Lui Ham i s-a cam urcat la cap aerul de vedeta. Face faze de zona gri spre negru a regulamentului si e obisnuit sa fie iertat, iar cand nu e iertat vine cu chesti "Da ce-am facut boss? Ia sa-i iau la bip pe astia!"
In schimb Richi: "Am gresit, ok, incerc sa ma revansez!".

This post has been edited by GIC: 28 Sep 2020, 10:52


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Sep 2021, 19:59
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Un GP interesant care nu s-a terminat cum as fi vrut eu dar care macar s-a jucat corect.
Norris a fortat aiurea si a sperat ca termina primul cand ar fi putut termina pe podium daca schimba anvelopele la timp, Hamilton a ascultat de Totto si a avut numai de castigat, Max a tras cat a putut de tare si a terminat al doilea,desi totul parea pierdut la inceputul cursei.
Ferrari a mers constant si a prins un loc 3 prin Sainz, desi Ricciardo ar fi meritat mai mult.Alonso arata de ce ii da Alpine atatia bani si cu o masina slabuta scoate rezultate f bune pentru echipa.Perez iar a fost mancat de echipa, o roata buclucasa l-a tinut 8s la standuri si totul s-a pierdut.


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 26 Sep 2021, 21:29
Post #23


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Norris ca Norris ca e inca boboc si nu are atat de multa experiență, insa echipa trebuia sa-l cheme la boxe nu sa-l întrebe ce părere are. Ei au oameni angajați special pentru treaba asta, tacticieni.
Pilotul e acolo in focuri....nu-i lasi deciziile tactice doar lui.
Imi pare rău, mi-ar fi placut să-l vad victorios.

Tare as vrea sa vina Alpine cu o mașină performanta in 2022, vreau sa vad ce (mai) poate Alonso, mie mi-a plăcut dintotdeauna.

Continua însă lupta pentru titlu și asta îmi place, cursa excelenta facuta de Max, nu credeam ca prinde 2-ul.



--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 27 Sep 2021, 08:14
Post #24


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Tactica gresita total de Lando, nu trebuia sa ia decizia de capul lui. Chiar imi pare rau de el, merita sa castige. Nu cred ca reusea Lewis sa-l depaseasca daca nu intervenea ploaia. Oricum se vede clar ca pilotii merg la consum (fie de cauciucuri, fie de combustibil).

In alta ordine de idei Hamilton a ajuns la 100 de victorii, oricat il blameaza unii omul e incredibil in ceea ce face si sunt convins ca nu o sa se opresca aici. blush.gif


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Sep 2021, 08:39
Post #25


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




În situația respectiva și eu cred că echipa trebuia să intervină și să îl cheme la boxe...el zice că echipa nu a avut informația că va ploua torențial, ci doar va picura...ceea ce nu cred, fiindcă tot ceilalți așteptau ploaia serioasa, și oricum el a insistat sa rămână pe pista.
Dacă nu ploua era greu de spus dacă reușea să îl țină pe Hamilton în spate sau nu dar oricum a făcut o cursă bună. Iar Verstappen am avut noroc cu ploaia ca să nu piardă prea multe puncte ceea ce e foarte bine, fiindcă lupta rămâne strânsă în continuare. Ar fi frumos sa se decidă titlul în ultima etapă, au trecut câțiva ani de când nu s-a mai întâmplat. Față de alte sezoane anul asta am avut destule curse interesante până acum


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2021, 11:24
Post #26


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(sb-55-dan @ 27 Sep 2021, 08:14)
In alta ordine de idei Hamilton a ajuns la 100 de victorii, oricat il blameaza unii omul e incredibil in ceea ce face si sunt convins ca nu o sa se opresca aici. blush.gif
*


Nu zice nimeni ca n-ar fi un pilot excelent, ce zice multa lume si subscriu si eu este faptul ca a avut ani de-a randul o masina dominanta care a facut astfel incat sa aiba concurenta extrem de redusa.

In conditiile astea e ceva mai usor sa obtii 100 de victorii fata de unul care permanent e in duel cu 1-2-3 rivali de acelasi calibru dpdv talent, echipa, masina, mecanici....etc.

Sigur, asta nu-i neaga cele 100 de victorii, insa intre 2 piloti cu 100 de victorii fiecare, dar unul cu concurenta redusa si unul cu concurenta feroce, eu il vad "mai pilot" pe cel din urma.

E ca si cum participi la 400m garduri, tu esti fit si tras prin inel si restul sunt obezi. Sigur, victoria e a ta, dar....exista un DAR.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 28 Sep 2021, 23:03
Post #27


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




ma uitam si eu la asta https://fb.watch/8j8AaJmwSE/

pe la minutul 3 Anjinerii de la mclaren ii ziceau lui Lando ca vremea nu se mai schimba pana la sfarsitul cursei, lui Lewis ii ziceau ca se va inteti ploaia. Dupa aia, lui Lewis ii ziceau sa intre, pe Lando il intrebau cum i se pare vremea din momentul ala.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 29 Sep 2021, 07:53
Post #28


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Decizia de a ramane pe slick-uri i-a apartinut lui Norris. Chiar a raspuns nervos "leave me alone" cand ii ziceau de la boxe de pneuri. A riscat si a pierdut. Daca ii iesea il ridica presa in slavi. Poate a fost si lipsa de experienta, poate a vazut si prima victorie din cariera la 3 tururi distanta, cine stie.

This post has been edited by Andy_ACS: 29 Sep 2021, 07:54


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Sep 2021, 08:41
Post #29


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Decizia i-a apartinut, insa echipa trebuia sa-l cheme oricum. Ei sunt strategii, soferul doar ofera niste informatii din teren.

Si Lewis ar fi ales sa ramana, ba chiar la prima chemare la boxe a ignorat si a mai facut un tur, dupa care echipa a insistat sa intre la schimbul de anvelope avand mai multe informatii despre intensificarea ploii decat soferul.

Si nu cred ca echipa McLaren nu a avut acces la informatiile meteo la care a avut acces si Mercedes. doar n-au stiut sa le interpreteze corect.

This post has been edited by vallixx: 29 Sep 2021, 08:42


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:26
Forum Renault