DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rulmenti fata

qestro
post 27 Jun 2017, 03:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Am separat butucul rotii de portfuzeta, iar un rulement a ramas in butuc. Acum doi ani cand am demontat butucul, cei doi rumenti au ramas in portfuzeta. E normal ca un rulment sa ramana in butuc?

Am incercat sa-l scot pe cel din butuc cu un extractor sudat la fata locului, si cu un cric de 8 tone sub el, dar degeaba. A iesit 1-2mm si asa a ramas, iar scula a cedat de mai multe ori cu toate ca am intarit-o tot mai mult. Am niste cornier de 10mm si ma gandesc sa-i fac ca un guler si sa mai incerc o data. Un extractor mai solid costa peste 150 de lei, si am auzit ca se rup des acele ghiare, si nu prea as risca.

Aveti idee cam ce forta in tone ar fi necesara pentru a urni rulmemtul din butuc sau fuzeta, la dacia 1310?


Cei doi rulmenti cand sunt in portfuzeta, singura cale de extragere a lor este spre exterior. Eu am o presa improvizata de 8 tone si nu inteleg cum pot fi scosi afara, ca de pus am inteles ca sunt impinsi ca un dop spre interior, la fiecare capat.


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 28 Jun 2017, 15:56
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Pana la urma am taiat rulmentul din butuc, iar celalalt din fuzeta dupa cateva ciocane a sarit afara. La montarea celor noi am folosit o presa artizanala in forma de dreptunghi impreuna cu un cric de 8 tone.

La demontarea rulementilor trebuie o forta mai mare decat la montare. Initial reusisem sa scot din primul locas al butucului acel rulment, insa nu-mi iesea centrarea pentru ultimul locas, datorita acelei prese facuta la repezeala, si care nu era foarte dreapta. Oricum daca ar fi sa cumpar un extractor, probabil ar trebui sa fie de minim 8 tone.

Am scos si al doilea butuc de pe stanga, la care nu fusese umblat niciodata in 20 de ani, si tot asa ca pe dreapta, un rulment in butuc si altul in fuzeta, dar, probabil asa trebuie sa fie. Acesta din urma nu avea joc, vroiam doar sa schimb vaselina, dar am rulmentii cumparati gata, si o sa-i schimb si pe astia.

Rulmentii sunt koyo si am dat 23 de fiecare, iar vaselina divinol care ar tine pana la 150 de grade, si a costat vreo 15 lei cartusul de 400ml. Vaselina am bagat cat a intrat, de la un rulment la altul, prin acel distantier.


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 28 Jun 2017, 16:23
Post #3


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu-ti fa iluzii prea mari cu Koyo, ca nu-s facuti in Japonia.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 28 Jun 2017, 21:53
Post #4


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(maho @ 28 Jun 2017, 17:23)
Nu-ti fa iluzii prea mari cu Koyo, ca nu-s facuti in Japonia.
*



antireclama,mereu am pus de aia si la dacia actuala si la fostele dacii si au mers impecabil pana la 90oookm,mai mult nu stiu ca am dat masina.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Jun 2017, 07:54
Post #5


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Pot sa zic si eu "reclama"; pe mine m-a tinut unul mai putin de 5000 km.
Alexandria nu e-n Japonia...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Jun 2017, 09:06
Post #6


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(maho @ 29 Jun 2017, 08:54)

Alexandria nu e-n Japonia...
*



corect dar sigur l-ai montat corect ? ca unii n-au prese si bat in ei la ciocan pe camasa interioara si de aia nu tine....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:06
Forum Renault