DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bucse, schimbarea bucselor

ramsen
post 2 Jul 2010, 20:33
Post #151


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




eu azi am dat bucsile de bara torsiune jos acolo unde am pus pe capul barei teflon...nu mi s-a parut ceva bun ca ma tine ca la o privire mai atenta teflonul se dusese dupa bara si juca in bucsa...deci pentru mine nu mi se pare ceva bun cu teflon pe capul barei de torsiune


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan82
post 3 Jul 2010, 15:01
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 April 09




acum un an mi-au schimbat la Dacoserv bucsele de la bascula de pe partea stanga fata. astazi sunt deja duse. bucsele nu erau de origine dar nici montajul nu a fost asa cum am mai citit pe aici ca ar trebui sa se faca. si in manual parca scria ca suruburile de la bascula nu se strang cu masina ridicata pe elevator si doar cand masina se afla pe sol. altfel la primul damb cauciucul din bucse se torsioneaza prea mult si se rupe.

voi ce stiti despre asta? trebuie sa merg iar la service sa imi schimbe bucsele de bascula si sa stiu daca sa ma cert cu meseriasii aia de la dacoserv sau nu.

la plecarea mai hotarata de pe loc masina vibreaza usor, iar cand iau de volan, pe loc, stanga - dreapta se aude un cloncanit in volan.
sunt clar bucsele de bascula si din cauza asta franeaza inegal, trage stanga.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003/1,4 mpi - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 3 Jul 2010, 15:31
Post #153


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(dan82 @ 3 Jul 2010, 15:01)
acum un an mi-au schimbat la Dacoserv bucsele de la bascula de pe partea stanga fata. astazi sunt deja duse. bucsele nu erau de origine dar nici montajul nu a fost asa cum am mai citit pe aici ca ar trebui sa se faca. si in manual parca scria ca suruburile de la bascula nu se strang cu masina ridicata pe elevator si doar cand masina se afla pe sol. altfel la primul damb cauciucul din bucse se torsioneaza prea mult si se rupe.

voi ce stiti despre asta? trebuie sa merg iar la service sa imi schimbe bucsele de bascula si sa stiu daca sa ma cert cu meseriasii aia de la dacoserv sau nu.

la plecarea mai hotarata de pe loc masina vibreaza usor, iar cand iau de volan, pe loc, stanga - dreapta se aude un cloncanit in volan.
sunt clar bucsele de bascula si din cauza asta franeaza inegal, trage stanga.
*


sa o luam pe rind:
1.da...bucsile bascula se string suruburile cind bratul este un pic ridicat in sus si nu cind este lasat asa cum se lasa pe elevator...daca o ridica pe elevator inainte de a stringe suruburile la bascule sa aduca bratul in linie cu masina si dupa sa stringa,adika sub pivot sa bage o teava ceva si sa lase elevatorul in jos pina cind bascula ajunge ca si cum ar sta pe roti...
2.la plecarea de pe loc o varianta ar fi bieleta antibasculare...ai cauciucul din bucsa de la suportul GMP rupta...
3.cloncanitul cind virezi pe loc la volan sint la toate solenzele cu directie asistata...si la mine face la fel sa stii clonk clonk
4.frina nu are nici o treaba cu jocul tau din bucsele bascule...la frine inegale umbla pe la pistonasul etrier si curata-l bine dupa care dai cu vaselina si plimbal de vreo 3 ori ...
bafta la lucru


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan82
post 3 Jul 2010, 23:30
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 April 09




bieleta antibasculate (pe undeva sub motor, spre schimbator) nu are niciun an de cand s-a schimbat, originala. nu cred ca vibratia e de acolo. se aude undeva in dreapta spre usa pasagerului.
merci de sfaturi.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003/1,4 mpi - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 4 Jul 2010, 21:41
Post #155


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




piulitele de la suruburile de la bascule le-ai mai strins???si la mine se slabisera si trosnea cind plecam de pe loc sau dadeam in spate


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan82
post 4 Jul 2010, 22:06
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 April 09




nu am strans niciun surub, dar se vede clar ca nu a mai ramas mare lucru din cauciuc.
offtopic: azi am observat ca imi sufla esapamentul pe undeva prin fata. o fi de la imbinarea cu catalizatorul ca tot sistemul a fost inlocuit toamna trecuta...ciudat. o sa vad la service.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003/1,4 mpi - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garlic_dog
post 17 Jul 2010, 21:53
Post #157


Membru eutectic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 10 December 04
From: Clipperton Island




Mă iertați pentru deranj.


Am schimbat și eu la un "service" toate elementele elastice ale barei stabilizatoare.

Tot pe elevator.


Tot cu improvizații (cheie de 13 tăiată ca să încapă în spatele suportului, levier pentru forțarea manșonului metalic să ajungă la poziție, înlocuit piuliță de fabrică prevăzută cu șaibă sudată, cu una de treișpe și o șaibă de prin sertare, nervi)...


PLM

Data viitoare o bag pe canal, la Miiiiine, o să o fac după manuaaaaal, că nu se mai poate.







--------------------
Tesla electrică 2015 - B05NWV
Femeile vin de pe Venus, bărbații de la băut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 17 Jul 2010, 21:55
Post #158


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Data viitoare du-te la un service ca lumea....


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 19 Jul 2010, 11:01
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Piulita aia o fi mancat-o rugina... Cu ce crezi ca acea piulita ar fi mai buna decat una normala, eventual cu inel de plastic pt blocare+saiba?


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 19 Jul 2010, 17:26
Post #160


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




la care piulitza te referi colegule...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garlic_dog
post 20 Jul 2010, 22:49
Post #161


Membru eutectic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 10 December 04
From: Clipperton Island




QUOTE(moustache @ 19 Jul 2010, 11:01)
Piulita aia o fi mancat-o rugina... Cu ce crezi ca acea piulita ar fi mai buna decat una normala, eventual cu inel de plastic pt blocare+saiba?
*


Neeeh. Piulița era supervirgină. Dar și greu de dat la brazdă. Datorită șaibei sudate, mă rog, turnate.




--------------------
Tesla electrică 2015 - B05NWV
Femeile vin de pe Venus, bărbații de la băut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dokocr
post 8 Sep 2010, 12:38
Post #162


Solenza


Group: Members
Posts: 20
Joined: 31 May 09




Cum a procedat "psychoo" biggrin.gif
la ultima schimbare a bucșei la bara stabilizatoare pe partea st. , am pus banda de teflon pe bara dar nu am băgat și vaselina. Am mai mult de 20.000 km și încă liniște. banana_bailando.gif Pana se procedez asa am schimbat de 2 ori bucșa la intervale scurte și numai pe partea st. (am folosit doar bucșe originale de fiecare data). coolspeak.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 SCALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 8 Sep 2010, 13:02
Post #163


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




am procedat si eu la fel ca el cu banda teflon si dupa 5000 km am observat ca banda se tocise in bucsa si bara se dusese spre dreapta... asa ca am revenit la forma initiala fara banda si tot spre dreapta se duce bara de torsiune...trebuie de luni sa o ridic pe elevator si sa analizez situatia


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 29 Sep 2010, 17:51
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




a schimbat careva bratul inferior cu totul in fata blocului? se schimba greu, sau cea mai buna varianta este in service?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 29 Sep 2010, 19:13
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




O sa incerc eu sambata. Nu pare nimic deosebit, doar ca banuiesc ca vor fi piulitele de pe suruburi intepenite bine- nimic care nu se poate rezolva cu o teava, ceva, pusa in prelungirea cheii biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 29 Sep 2010, 19:29
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




astept sa ne spui cum va merge treaba. salut si spor la treaba


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 29 Sep 2010, 20:07
Post #167


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




se schimba mult mai usor decit la berlina...este floare la ureghe lucrarea de schimbare bascule solenza...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 29 Sep 2010, 22:57
Post #168


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(andri1940 @ 29 Sep 2010, 19:13)
O sa incerc eu sambata. Nu pare nimic deosebit, doar ca banuiesc ca vor fi piulitele de pe suruburi intepenite bine- nimic care nu se poate rezolva cu o teava, ceva, pusa in prelungirea cheii biggrin.gif
*


ia wd40 si dai pe piulite ....


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 30 Sep 2010, 22:18
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




am dat deja cu wd40, sambata ma apuc de treaba. va tin la curent cu ce iese smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 2 Oct 2010, 19:39
Post #170


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Astazi am schimbat si eu bucsele la brate. Ciudat este ca pe partea care erau sparte (rupte bucsele) aveam joc mai mic, pe cand pe partea cealalta nu erau asa naspa, incepuse sa se rupa si acolo, dar jocul era mult mai mare.
Dureaza mai mult sa masori cotele cand pui bucsele si e migalos rau, in rest am avut facute sculele la strung si a mers cum trebuie. Operatia a reusit, iar pacientul inca e viu, nu mai bate, nu mai vibreaza volanul (am mai strans nitel si tachetul la caseta). A mea e SN dar nu e diferita cu nimic la brate fata de Solenza.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 3 Oct 2010, 10:40
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Salut! Eu am schimbat ieri bratele cu totul, pe cele vechi voi pune bucse noi si o sa le am de rezerva. Recomand operatiunea tuturor celor care isi gasesc timp intr-o zi si au nevoie de asa ceva, eu am lucrat in parcare, cu masina suspendata pe butuci.

Nu am gasit niciun surub intepenit, dar stropisem din belsug cu wd40.
Cine se baga sa le schimbe, sa fie pregatit cu tubulara de 18 si inelara de 18 pentru suruburile de la brate.
Mai sunt de dat jos baretele care se tin in suruburile bratelor si de caroserie, acolo trebuie tubulara de 17- o sa aveti nevoie de prelungitor, ca sa puteti invarti lejer.

Am schimbat si cele doua bucse din capatul barii stabilizatoare, cele de la mijloc erau inca bune si le-am lasat pe masina.

Impresii dupa lucrare: cum una din bucsile de la brat a cazut pur si simplu de cum am scos bratul, era normal sa se simta. In primul rand, nu mai scartaie pe denivelarile mari, gen coboratul unei borduri (incepuse de un timp sa faca asa, pe stanga). In al doilea rand, am ramas placut impresionat de modul cum trec acum peste denivelari, nu mai troncane deloc- mai ales ca schimbasem si amortizoarele pe fata in urma cu putin timp.

Concluzia: spor la treaba! smile.gif



--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 3 Oct 2010, 10:49
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




se demonteaza greu bratu de pe masina si invers??


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 3 Oct 2010, 11:53
Post #173


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu se demonteaza greu, la mine s-au desfacut foarte usor suruburile bratelor, fara sa dau cu nici un degripant si au iesit de acolo la fel de usor, dar cand au mai fost schimbate au fost puse cu vaselina din belsug, la fel am facut si eu la montare si in felul asta nu vor fi probleme la o viitoare inlocuire.
La strangerea lor am procedat prin ridicarea basculei cu un cric hidraulic sub unul din suruburile pivotului pana ce masina s-a ridicat de pe chituci, e acelasi lucru ca si cand masina sta pe roti, e logic, in plus inainte de a ma apuca sa desfac ceva, am facut un reper cu un marker in buza aripii si am masurat fata de centrul fuzetei, iar dupa ce am ridicat bratul cu cricul am masurat si era distanta un pic mai mare, am mai stat nitel sa mai oboseasca arcul, iar distanta a corespuns. Am strans suruburile bratelor la cuplu si baretele care se prind pe lonjeroane, care trebuiesc stranse tot cu masina pe roti, sau cu bratul ridicat cu cricul. Cam asa am procedat.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 3 Oct 2010, 11:57
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




andri1940 ce fel de brate ai cumparat si cu cat? daca ai luat brate originale, imi poti spune ce cod aveau stantat pe ele? se pot deosebii bratele originale de celelalte??? mersi mult


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 3 Oct 2010, 23:58
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Bratele le aveam cumparate din urma cu cateva luni, am dat 60 lei pe unul (complet echipat). Cele de origine erau la 120 lei bucata, mi s-au parut cam scumpe, mai ales ca nici nu aveam nevoie de pivoti (erau buni, schimbati in urma cu nici doi ani).

Ca sa ma conving ca nu voi avea probleme, bratele au fost masurate inainte de a fi montate pe masina. Erau identice cu cele de fabrica cele romanesti, nu stiu producatorul. Luasem initial unul romanesc si unul turcesc, ceva gen orjin automotive, dar ATENTIE! ala era mai lat pe latura mare, deci a trebuit sa il schimb la magazin.

Nu luati turcisme, o sa aveti mari surprize, eu am avut noroc ca m-am uitat si am masurat! In poza ala turcesc e cel cu capac rosu de plastic pe pivot

This post has been edited by andri1940: 4 Oct 2010, 00:06

Attached thumbnail(s)
brat_import__2_.JPG ( Size: 633.7k ) Number of downloads: 641


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 5 Oct 2010, 12:41
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




cum merge masina dupa ce ai schimbat bratele? ai refacut unghiul de fuga?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 5 Oct 2010, 13:59
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Merge foarte bine, nu mai zdrangane nimic, am suspensia ca noua pentru ca am si amortizoare noi.

Paralelsimul (singurul unghi care se regleaza -din bieletele de directie) nu l-am refacut, nu scrie nici in manual ca ar fi nevoie


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dokocr
post 5 Oct 2010, 21:14
Post #178


Solenza


Group: Members
Posts: 20
Joined: 31 May 09




QUOTE(psychoo @ 29 May 2010, 20:24)
dupa aproape 20.000km de la ultima schimbare de bucsi la bara stabilizatoare, desi nu troncanea inca, am decis sa le schimb.
am pus banda de teflon pe bara ca sa intre bucsa mai fortat (cum am facut si ultima data) si am bagat si vaselina siliconica (nu ataca cauciucul) in bucsi ca sa alunece mai usor...sper sa tina mai mult de 20000km tongue.gif
*




QUOTE(dokocr @ 8 Sep 2010, 12:38)
Cum a procedat "psychoo" biggrin.gif
la ultima schimbare a bucșei la bara stabilizatoare pe partea st. , am pus banda de teflon pe bara dar nu am băgat și vaselina. Am mai mult de 20.000 km și încă liniște. banana_bailando.gif  Pana se procedez asa am schimbat de 2 ori bucșa la intervale scurte și numai pe partea st. (am folosit doar bucșe originale de fiecare data). coolspeak.gif
*



Am pus o poza cam asa arata bucsa la bara stabilizatoare si inca merge biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
04102010099.jpg ( Size: 839.77k ) Number of downloads: 701


--------------------
Dacia Solenza 2004 SCALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AleXuTzU_Tau
post 5 Oct 2010, 22:02
Post #179


ReCharGe


Group: Members
Posts: 321
Joined: 18 January 08
From: HoNoLuLu




ar cam fi cazu sa le schimbi...eu le schimb de 2 3 ori pe an:))....ca merg pe drum de macadam in fiecare week....si deaia.....si bucsile de la bascula cam de 2 ori pe an le schimb......


--------------------
Monster TrucK Solenza Clima 2222 - B-03-FGO
Ma Dau In Barci Si Tu Nu Vezi Asta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 6 Oct 2010, 11:02
Post #180


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




asa se prezinta si bucsile mele linga roata cind le schimb,dar pe interior sint uzate rau...mai ca ajung la fier...o chestie de data asta pe care am facut-o cind am schimbat bucsile bara torsiune a fost ca bucsile din jumatate le-am montat cu acea taietura in sus si nu in jos...am observat ca bara de torsiune nu se mai deplaseaza spre stinga dupa 1000 km...acum sa vedem si cum se prezinta celelalte de la roata...o prima concluzie mai bine decit inainte...am optat pentru modificarea bucselor din jumatate dupa ce am consultat mai atent manualul de intretinere si catalogul de piese si am vazut cum este pozitionata bucsa respectiva...de prins colierul din jumatate l-am prins mult mai repede...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 09:31
Forum Renault