DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme tehnica usa fata, probleme usa fata dreapta

PBZ
post 3 Mar 2010, 15:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 March 10




Nu se mai deschide usa dreapta fata,nici din minerul exterior,nici din interior,si este blocat inclusiv timburusul de pe usa.aveti cumva idee cum sa o deblochez,sau macar schema tehnica a brostei.multumesc


--------------------
DACIA SOLENZA 2004/Europa - BZ.05.PBZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 3 Mar 2010, 15:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




am patiti si eu treaba asta..la usa stanga. nu ai ce sa faci decat sa dai fata de usa jos..tija care se prinde de maner a iesit de la locul ei. se rezolva repede


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 3 Mar 2010, 15:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salut,

se desface cochilia, minerul de inchidere, minarul de la macara, cele 2 suruburi cu care este prinsa fata usii de usa si se incearca fortarea pirghiei care este legata de tija sau de capatul actuatorului, daca area inchidere centralizata.

Attached File  238_239.pdf ( 203.66k ) Number of downloads: 14786


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brici_85
post 4 Mar 2010, 09:38
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 July 08




Si eu intampin problema aceasta cu usa din fata dreapta blocata, exact cum spunea PBZ....
Ideea este ca prima oara mi s-a intamplat asta iarna si am crezut ca mi-a inghetat actuatorul... insa problema persista.
Am reusit sa deblochez usa, insa nu stiu ce trebuie sa ii fac sa nu se mai blocheze, pentru ca deja incepe sa ma enerveze. Chiar daca operatiunea de deblocare nu dureaza foarte mult si nu este o chestie dificila este dereanjant sa ti se blocheze usa...
Nu am putut sa imi dau seama care este motivul de se blocheaza...


--------------------
Dacia Solenza 2004/Confort - CL 09 BRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Mar 2010, 09:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




mecanismele se mai gripeaza si ele...ulei sau wd-40...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PBZ
post 4 Mar 2010, 12:06
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 March 10




QUOTE(PBZ @ 3 Mar 2010, 15:50)
Nu se mai deschide usa dreapta fata,nici din minerul exterior,nici din interior,si este blocat inclusiv timburusul de pe usa.aveti cumva idee cum sa o deblochez,sau macar schema tehnica a brostei.multumesc
*


Am delocat-o desfacand putin panoul de la usa,neputind sa-l desfac de tot datorita celor doua holtsuruburi din dreptul bordului unde nu le-am putut desface ca nu este loc,am dat bacheta neagra din dreptul geamului jos si pringaura de la usa din dreptul geamului am deblocat-o cu mare greutate.Se blocase de ziceai ca e sudata.Broasca sa blocat datorita faptului ca tija care face legatura intre motorasul de la inchidere si broasca se indreptase putin si nu mai facea cursa,iar in momentul in care eu am vrut sa deschid masina o persoana a tras de miner in acelasi timp si asta a fost motivul de s-a blocat.Va multumesc pentru sugestii!


--------------------
DACIA SOLENZA 2004/Europa - BZ.05.PBZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Mar 2010, 12:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




eu am vrut sa deschid masina o persoana a tras de miner in acelasi timp

cred ca 90% din blocaje provin din aceasta cauza. asa ca aviz: ori deschideti usa pe dinafara ori pe dinauntru. o singura persoana, insa ! niciodata 2 si concomitent.


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brici_85
post 4 Mar 2010, 14:45
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 July 08




Ideea este urmatoarea.... atunci cand am usa blocata si vreau sa deblochez usile, tija din motorasul inchiderii centralizate nu isi face cursa completa, el miscandu-se doar putin(mentionez ca totul a fost uns cu ulei).


--------------------
Dacia Solenza 2004/Confort - CL 09 BRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Mar 2010, 15:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




daca face cursa incompleta are ceva pe undeva. ar trebui desfacut si verificat. daca nu mai vrea altul...se gasesc peste tot cu/fara montaj, in set sau individual, mai scumpe sau mai ieftine...

la mine ramasese blocat ciocul ala in care intra axul de la actuator. l-am deblocat, l-am uns si merge...ma gindeam sa cumpar alt actuator...nu mai e nevoie...deocamdata...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77licu
post 18 Jun 2010, 18:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.130
Joined: 28 December 07
From: Bacau




Se pare că blocatul ușii față dreapta e boală comună Solenze-lor.
Un prieten și-a luat o Scala ieri.azi am scos-o la un tur de județ cu prietenul,totul ok.ajungem la serviciu la soția lui(pe la ora 17),dă dânsa să deschidă portiera: pauză.începe: pe asta ai dat 2500 de euro?Dacia (1310,și aia avea îc) dinainte s-a deschis și în nămeți,asta nu se deschide nici vara,etc...
Acum stăm și analizăm problema și sperăm că mâine o deblocăm... Cumva.
Mama ei de închidere,nici nu era închisă când s-a blocat ușa,cred că de la gropile patriei...


--------------------
Dacia MCV . - BC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rais
post 19 Jun 2010, 11:43
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 29 March 10




Si eu am patit cu usa din dreapta nu se mai deschidea nici de afara nici din interior asa ca am dat scaunul dreata afara am desfacut masca si am bagat mana pe gaura aia din portiera si dupa ceva vreme am nimerit ceva si am reusit sa o deschid. Am dat cu lichid de frana nici nu mai stiu dar dupaia am dat si cu wd spray si nam mai patit de atunci, asta fiind asta iarna. Fiind date cu ulei prind praf si se blocheaza.


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 CLIMA - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77licu
post 19 Jun 2010, 17:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.130
Joined: 28 December 07
From: Bacau




La fel am rezolvat-o și eu azi(scaun afară,demontat jumate de panou,bâjbâit pe acolo,1vecin făcea galerie).problema a fost la montat înapoi că săriseră alea pe acolo și a trebuit să chemăm pe cineva care nu era afon in ale închiderilor ca noi.20 lei distracția(bere și tutun la depanator).


--------------------
Dacia MCV . - BC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 24 Jun 2010, 09:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




MIe mi s-a blocat cea din dreapta spate . N-am observat ca tinea tras de maner cand am deschis din cheie. TReaba asta e daunatoare si pt actuator (cred).Apoi i-am zis ca deschid din interior si exact cand am tras eu a tras si el....Maine o sa desfac....

Ideea e ca in masina trebuie sa urce oameni, nu animale. Am avut atatea experiente cu usi trantite in garduri, cu brazde in interior....Cel mai calumea aveam pe cineva care statea in dreapta si cand voi sa coboare geamul apa pe el. IN cele din urma l-am lasat jos de tot ca nu intelegea cum e cu butonul.....

Imi cer scuze pt off-topic


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus73
post 27 Mar 2011, 07:19
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 24 May 08
From: Constanta




Am patit si eu la fel...usa din dreapta fata blocata , nu pot deschide din interior si nici din exterior. Am citit mai sus ca se desface cochilia si se trage de o tija. E nevoie si de demontarea panoului? In ce directie trebuie actionata tija cu mana pentru a debloca mecanismul? Este posibil sa se fi defectat si actuatorul pentru ca nu il mai aud lucrand, sau doar el poate fi cauza blocarii.


--------------------
Dacia Solenza 2003/Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 28 Mar 2011, 02:22
Post #15


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




QUOTE(maryus73 @ 27 Mar 2011, 07:19)
Am patit si eu la fel...usa din dreapta fata blocata , nu pot deschide din interior si nici din exterior. Am citit mai sus ca se desface cochilia si se trage de o tija. E nevoie si de demontarea panoului? In ce directie trebuie actionata tija cu mana pentru a debloca mecanismul? Este posibil sa se fi defectat si actuatorul pentru ca nu il mai aud lucrand, sau doar el poate fi cauza blocarii.
*




Da , se demonteaza si panoul usii. Se trage dinspre partea unde se inchide spre balamale adica din spatele masinii cate fata . Poate fi dus si actuatorul ,dar asta vezi dupa ce debolchezi usa.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus73
post 28 Mar 2011, 14:52
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 24 May 08
From: Constanta




Am desfacut cochilia de la maner am incercat sa trag de tija nu am reusit. Am desfacut panoul greu, l-am tras usor in sus apoi l-am departat de usa si am bagat o surubelnita la mecanism si am tras in sus . S-a deblocat...am deschis usa am desfacut panoul complet si am facut cateva probe. Actuatorul functioneaza dar ramane blocat pe pozitia inchis. Il trag manual si apoi il inchid din cheie(telecomanda)...se inchide dar la deschidere nu se ridica in sus cum ar trebuii. Gresez mecanismul cu W40 fac cateva probe si totul functioneaza perfect. A doua zi aceiasi poveste. Nu se mai deschide. Cred ca actuatorul e de vina . M-am saturat tr iar sa desfac panoul. Nu stiu ce sa fac sa schimb motorasul? Sa desfac complet mecanismul si sa-l mai verific? ...nu stiu...pareri?

This post has been edited by maryus73: 28 Mar 2011, 14:52


--------------------
Dacia Solenza 2003/Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 28 Mar 2011, 17:56
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(george_scala_2004 @ 4 Mar 2010, 12:20)
eu am vrut sa deschid masina o persoana a tras de miner in acelasi timp

cred ca 90% din blocaje provin din aceasta cauza. asa ca aviz: ori deschideti usa pe dinafara ori pe dinauntru. o singura persoana, insa ! niciodata 2 si concomitent.
*



Nu se tine mana pe clapeta exterioara, ridicand de ea, in asteptarea deblocarii usilor!


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 29 Mar 2011, 15:23
Post #18


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Marius, daca motorul nu face cursa completa - atunci schimba actuatorul. Parca era vreo 15 lei unul = mai mult decat valoarea muncii tale jumatate de zi smile.gif

Mai poate fi o problema la SLZ cand nu se deschide usa - mai precis faptul ca tija verticala care face blocarea usii (incuiat/descuiat) nu mai pica cum trebuie pe axul broastei.
In mod normal, pe descuiat, tija verticala se pozitioneaza exact pe mijlocul axului broastei (un tumburuc ce iese din broasca aplicata pe lateralul usii).
Daca insa se uzeaza mecanismul, tija va avea un mic unghi - si asfel va pica "langa" tumburuc - deci va ramane blocata.
In acel moment... degeaba trageti de manere si alte cele - ca usa va ramane blocata.
Va trebui sa bajbaiti sa apasati voi manual pe tumburucul broastei in jos, catre pamant, ca sa deblocati usa....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus73
post 6 Apr 2011, 14:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 24 May 08
From: Constanta




Am rezolvat problema cu inchiderea. Actuatorul era defect. Ramanea blocat pe pozitia inchis. Am schimbat actuatorul (15lei) am gresat bine mecanismul si acum functioneaza perfect.
Mersi frumos i96nds pentru sfat.


--------------------
Dacia Solenza 2003/Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mrs79
post 26 Dec 2011, 19:02
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 December 11




unde se gaseste de cumparat actuator?


--------------------
dacia solenza 2005 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Dec 2011, 19:13
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La magazinele cu electrice auto sau care au alarme auto


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 14 May 2015, 14:40
Post #22


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Mi s-a rupt "motzul" ala de intra in cercul de la motorasul de deschidere-inchidere centralizata. Si acum cand pun alarma sau inchid de pe cheie, usa ramane deschisa, desi motorasul functioneaza. Merge sa o mai inchid astfel: inchid din alarma , iar usa de la sofer o inchid din butuc , cu cheia (manual) . Un sfat o idee ? sa incerc sa sudez un nou "motz" sau sa iau o broasca din dezmembrari ? Cam la ce pret ar fi una din dezmembrari ?

LE: Am atasat si o fotografie. Este vorba de "chestia" incercuita cu rosu
broasca_usa_solenza_supernova_befc21d3b967083c2d_420_315_2_95_1.jpg ( Size: 52.75k ) Number of downloads: 298


This post has been edited by andreiask: 14 May 2015, 14:49


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 14 May 2015, 14:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




poti face si alceva , acolo jos tre sa aiba o gaura desfaci motorasu il repozitionezi altfel cu o tija care intra in gaura aia , Acest sistem de inchidere il gasesti la oltcit, aro 10 , dacia nova supernova si solenza
am modificat poza unde am incercuit e o gaura , daca legi actuatoru la gaura aia face fix acelasi lucru ca si care il face cand e legat sus pe batu ala

This post has been edited by vladut88: 14 May 2015, 15:06

Attached thumbnail(s)
broasca_slz_1.jpg ( Size: 31.41k ) Number of downloads: 304


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 14 May 2015, 15:13
Post #24


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




am vazut gaura aia , chiar ma gandeam la o varianta de legat la ea . ca trebuie sa impinga mecanismul spre in sus , si sa il si coboare. ma pun pe treaba . multumesc de idee smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 14 May 2015, 15:30
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Prinzi actuatoru pe usa , o tija sarma groasa, spita bicicleta elc , si inversezi firele in mufa si gata treaba


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 14 May 2015, 18:58
Post #26


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Super. a iesit treaba, am facut altfel. Motorasul lam intors invers si l-am prins pe celalalt rand de gauri ( cu reglaj). "soriceii" astia de cabluri fac minuni si sunt foarte rezistenti in conditii de iarna-vara . multumesc muuult pentru idee smile.gif
20150514_182300.jpg ( Size: 1.4mb ) Number of downloads: 303
20150514_182304.jpg ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 311
20150514_182307.jpg ( Size: 1.91mb ) Number of downloads: 306
20150514_182311.jpg ( Size: 1.57mb ) Number of downloads: 91


This post has been edited by andreiask: 14 May 2015, 19:00


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 15 May 2015, 07:12
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu sunt suficient de rezistenti pentru fortele de acolo. O sa cedeze, si relativ repede...
Recomand sa ii inlocuiesti cu un surub su piulita. Dupa ce se rupe solutia actuala smile.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:38
Forum Renault