DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Muget de vaca(bou)

DSops
post 7 Oct 2003, 22:26
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Nasoala constatare. La mine nu a facut niciodata. Sa ma duc cu ea la service sa se rezolve?


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ve
post 8 Oct 2003, 12:01
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




La mine a mugit dupa vreo 20 de mii...aveti rabdare ca o sa mugeasca si la voi smile.gif

Nu are nimik daca mugeshte. Oricum se aude destul de rar.

Nu conteaza cald, rece, ploaie, soare...mugeshte cand are ea chef.

Dar in nici un caz sa nu ii lasati in service sa va strice garnitura de la bushon ca sa nu mai mugeasca (s-a mai scris chestia asta pe forum...)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu dumitru
post 13 Oct 2003, 11:36
Post #33


it manager


Group: Members
Posts: 5
Joined: 7 November 02
From: BUCURESTI PADURETU 37




can mi-am rezolvat problema cu opritul stergatoarelor aiurea pe parbriz am intrebat electricianul dece pe caldura se aud "mugete". raspunsul a fost de natura sa ma linisteasca deoarece in opinia lui e o manifestare normala.


--------------------
dacia supernova 2002 clima - B-28-XGC
o. dumitru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mivanu
post 26 Nov 2003, 18:08
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




..si eu credeam ca-i masina bolnava de muge asa dupa ce opresc motorul.
Deci asta-i sunetul sanatatii ... muge, deci sistemul este etans si Ok!

Norocul meu ca la revizie, tehnicianului i-a fost lene sa faca ceva cu mugetul (mi-a spus ca e normal si oricum "dispare in timp, cand se mai aseaza imbinarile") ca ma alegeam si eu cu garnitura sau busonul gaurit (si asta cu o mica "cotizatie").

In schimb nu reusesc sa scap de bazaitul inchiderii centralizate (usile fata). Ii spun Bazait ca sa nu fiu acuzat ca exagerez, insa uneori (in noapte!) parca piseaza fier pe fier, caraie si pocneste! Nu mai insist ca usa dreapta nu se deschide decat atunci cand vrea ea. Am fost de vreo trei ori in service; au scos tapiteria, au bagat un spitz, au invartit si ... ok! vreo trei luni!
M-au tot pacalit ca nu au actuatoare si uite asa am iesit din garantie.
Acum, spitz am, timp imi fac insa nu stiu care-i spilu'!

Poate ma ajuta cineva,
Multam'


--------------------
Dacia 1300 1978 - B 978 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Nov 2003, 18:44
Post #35


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Vezi ca s-a tot vorbit de kestia cu actuatoarele. Cu totii am trecut prin asta. Da si tu o cautare dupa "actuatoare" sa vezi ce de sfaturi o sa gasesti.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_zoltan
post 30 Nov 2003, 23:46
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 31 March 03
From: Petrosani




In 6 luni am schimbat 3 din cele 4 actuatoare originale. Si nu i-am lasat sa ma duca cu vorba. M-au pasat unii vreo 3 saptamani cu "incercatzi maine sau mai bine saptamana viitoare", pana am prins ocazie si m-am dus la altii, care s-au dovedit a fi nitzel mai buni.
Pacat ca au reusit sa te pacaleasca nesimtitzii. Un defect anuntzat in garantzie trebuiau sa il rezolve oricum, ca nu e vina ta ca sistemul lor de parovizionare pute. Probabil un service de KKO ca si astia ai mei. Si daca m-am dus cu revizia la altii, s-au suparat "domnu' s-a dus la ... ca sa-si faca revizia" Culmea ca nu mecanicii s-au dovedit a fi problema, cu functionarii de la ghiseu, ca la un service care se respecta tre-sa fie si asa ceva. In vreo 50 de ani vor afla si ce ar trebui sa faca icon_twisted.gif


--------------------
Dacia SN Confort - HD 13 FMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_zoltan
post 7 Jan 2004, 22:36
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 31 March 03
From: Petrosani




Mugetul se aude cel mai des cand trantesc o portiera, mai ales pe spate.


--------------------
Dacia SN Confort - HD 13 FMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sionita
post 23 Jan 2004, 18:31
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 March 03




Eu am DSN cu 20,000 km si n-a mugit niciodata. Incept sa ma ingrijorez, e ceva in neregula? Cotul l-am schimbat o data ca se crapase, acum sigur e etans si nu mai miroase deloc a benzina.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_zoltan
post 23 Jan 2004, 22:08
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 31 March 03
From: Petrosani




Asta-i cea mai faina biggrin.gif Sa te ingrijorezi ca Dacia ta nu are semnele ciudate ale altora biggrin.gif Ar trebui sa-i puna pe ganduri pe cei de la Dacia:
"Alo, Vocea clientului? AM O PROBLEMA... Masina mea nu tremura, nu ii scartzaie hayonul, nu intra apa in ea... Nici macar un actuator n.am schimbat, asa de ochii lumii. Credeti ca am cumparat un mutant?"
icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif


--------------------
Dacia SN Confort - HD 13 FMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 23 Jan 2004, 23:25
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Cand am adus problema mugitului in service mecanicii au ras de mine (credeau ca fac misto sau ca sunt dus cu pluta) si binenteles in prezenta lor nu se auzea nimic, dupa o luna imi spun baietii ca au venit 2 masini cu sunetul respectiv. Alta faza (off topic), discutam pe la inceputul lunii decembrie cu 2 mecanici langa o DSN cu injectoarele date jos (nu era a mea) si le zic ca la Solenza nu este regulator de presiune pe rampa injectoare, astia zic ca vorbesc prostii, unul zice sa ne uitam la o Solenza si binenteles aveam dreptate. Mai stiu ca au fost la specializare la Pitesti inainte de lansarea Solenzei, asa ca nu va luati X90 pana nu invata mecanicii cu ce se "mananca".


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 11 Sep 2004, 21:31
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Beheheeeeelp!!!
Am aproape 80 kkm si nu muge! Ca sa ma fac?
Cine a rezolvat problema sa imi dea un sfat :cry:


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Sep 2004, 07:22
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Mai frate supapa aia nu cred ca trebuie sa mugeasca. Ca la majoritatea pe langa faptul ca - si face treaba mai si mugeste este alta discutie. Am vazut si eu odata o DSN la care zgomotul de la egalizarea aia se auzea discret cand a trecut pe langa mine. Asa ca nu e anormal.

Acuma sigur, trebuie sa fi sigur ca supapa lucreaza si nu ai alte probleme (cot crapat sau alte alea). Din fericire la mine lucreaza (pentru ca mugeste :mrgreen: )


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 13 Sep 2004, 09:26
Post #43


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Am sa revin cu o intrebare pe care am mai pus-o aici pe forum acum ceva vreme si nimeni nu a stiut sa imi raspunda.
UNDE este amplasata aceasta supapa misterioasa si eventual cum arata ea?


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Sep 2004, 10:43
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Daca ai sa te uti pe sub pasajul rotii din dreapta spate ai sa o vezi (e rosie parca)


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 13 Sep 2004, 11:03
Post #45


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Multumesc.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Sep 2004, 11:40
Post #46


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




DSops nici nu trebuie sa iti faci griji. Supapa aia nici nu ar trebui sa se deschida. Aia deschide doar daca (,) canistra de carbon nu isi face datoria si se creaza presiune in rezervor. Asa ca au in locul tau m-as bucura in loc sa-mi fac griji.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 16 Sep 2004, 07:43
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Eu cred ca e totusi normal sa se mai si deschida, altfel nu ar fi pus - o nu? Fenomenul este mai des vara (banuiesc ca e in stricta legatura cu temperatura de afara). Oricum ea trebuie lasata sa - si faca treaba. Mie la revizie cretinii de la service mi - au gaurit capacul de la rezervor :vmad: pentru a nu mai "mugi". Eram proaspat posesor si nici nu descoperisem forumul asta la vremea aceea. Ghinionul meu (bine ca am rezolvat - o).


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 16 Sep 2004, 14:07
Post #48


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Iata ce scrie in manualul tehnic referitor la supapa aia de la rezervor: "În cazul obturării circuitului de recirculare a vaporilor de benzină, această supapă evită suprapresiunea (rezervor umflat) sau depresiunea (prin consumarea carburantului - rezervorul se
turtește)."

Deci ea nu ar trebui sa functioneze in conditii normale. Daca auziti mugetul de bou e bine, insemna ca supapa isi face datoria si nu se creaza presiune/depresiune in rezervor, dar in acelasi timp este si rau, pentru ca fie circuitul de reaspiratie este obturat, fie nu mai functioneza cum trebuie canistra de carbon.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 28 Oct 2004, 01:06
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Si cum poti remedia circuitul de reaspiratie sau "repara" canistra de carbon?
Sunt interesat pentru ca pare logic ceea cae ai spus tu bogdan_o si la mine cam 25000 km n-a mugit, apoi am descoperit cotul de umplere crapat si imediat dupa inlocuirea cotului a inceput sa mugeasca! M-am intors la service si am reclamat povestea si mi-au raspuns ca este normal, desi pina atunci nici vorba de muget!

P.S. Am urechea foarte fina in materie de zgomote si sunt sigur ca pina la inlocuirea cotului n-a mugit!


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 28 Oct 2004, 07:44
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Daca nu ar fi fost nevoie de supapa aia nu ar fi fost pusa (mie mi se pare destul de logic). Si ceea ce a spus Bogdan_o e adevarat, dar probabil ca nu poate sa preia totul canistra aia. Eu zic sa nu - ti faci griji. Multe mugesc; odata a trecut o DSN pe langa mine la care am auzit clar cum lucra supapa aia (chiar daca nu mugea). Asa ca eu zic sa stai linistit.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 28 Oct 2004, 10:15
Post #51


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




La a mea, cand rezevervorul e sub 1/2, si mai e si cald afara, mugeste destul de des, de mi-e si jena uneori smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 28 Oct 2004, 13:05
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Intr - adevar cel mai abitir face vara cand e rezervorul cat mai gol (probabil se formeaza mai multi vapori si creste presiunea, habar n - am). Cat despre jena mie nu - mi mai e de mult. Poate celor de la Dacia wub.gif


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
me_razvy
post 5 Nov 2004, 00:22
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 October 04




Si la mine "mugeste" de noua.
Sunt si eu de parere ca e oarecum normal sa faca asa... daca rezervorul este presurizat. Asta e... Principalul e ca merge... Cu mugetul... ne obisnuim. Pacat ca nu da si lapte blink.gif



============
LASER, frate!!!!


--------------------
Dacia Supernova
LASER, frate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin.p
post 6 Nov 2004, 06:46
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 August 04
From: Bucuresti




Salutare fratilor!!!
Nu e nici o sperietura daca se aude "mugetul" acela.
In momentul in care se consuma benzina, in rezervor se creeaza vid, da? Deci, prin acel "muget", se aude aerul care se chinuie sa intre inapoi in rezervor. Pe unde? Pe la buson normal. OK?
Deci, puteti sta linistiti fara grija.


--------------------
DACIA SupeRNova ex Europa - B 75 ACP
Daca nu era batrana DACIA nimeni nu stia sa sofeze!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 6 Nov 2004, 12:37
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




QUOTE(Remus66 @ 28 Oct 2004, 03:06)
Si cum poti remedia circuitul de reaspiratie sau "repara" canistra de carbon?
Sunt interesat pentru ca pare logic ceea cae ai spus tu bogdan_o si la mine cam 25000 km n-a mugit, apoi am descoperit cotul de umplere crapat si imediat dupa inlocuirea cotului a inceput sa mugeasca! M-am intors la service si am reclamat povestea si mi-au raspuns ca este normal, desi pina atunci nici vorba de muget!

P.S. Am urechea foarte fina in materie de zgomote si sunt sigur ca pina la inlocuirea cotului n-a mugit!
*


pai tocmai d-aia n-a mugit, ca aveai cotu crapat si circuitul nu era etans. acum dupa ce-ai inlocuit cotul, sistemu e etans si e normal sa mugeasca.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyalli
post 23 Mar 2006, 15:20
Post #56


Pe zona


Group: Members
Posts: 809
Joined: 16 March 06




MIe mi-a "MUGIT" si cand aveam cotu spart nu des dar mugea .....problema e ca acum a inceput sa mugeasca din ce in ce mai des si am fost la service si mi-a zis de supapa aia.Dupa ce mi-au zis am fost am scos busonu de la rezervor ...a iesit presiunea si m-am dus acasa......Am mers vro 2 km asa de la servici am lasat masina in parcare si m-am dus din nou la buson si iarasi presiune...... blink.gif blink.gif

E normal sa se creeze atata presiune dupa 2 km si daca singura solutie sa nu mai scoata mugetul ala e sa fac plinu la ea asta e rolleyes.gif


--------------------
logan negru Laureat 2009 - B-xx-JPA
Dacia Papuc 1.9D 2005 - B-xx-ABX
ex...Oltcit Club '86 - B-xx-ZNU,Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nephis
post 23 Mar 2006, 16:23
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 22 September 05




@vyalli
crezi ca mai era cazul sa reinvii topicul asta care murise din 6 Nov 2004, 12:37?
si macar daca aduceai ceva nou, dar asa parerea ta nu va ajuta pe nimeni!

vad ca esti nou pe aici mai citeste si tu regulamentul forumului ca dupa aia o sa spui de ce s-au luat moderatorii de tine!


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 52 G
**Renault Symbol Fidji 1.4 // B 52 ???**
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 23 Mar 2006, 16:28
Post #58


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Dacă "aveai cotu spart" cred că mugeai tu, de durere. smile.gif
Păi s-a creat presiune după 2km și ceva stat în parcare, nu-i așa, nu numai după 2km.
Mugetul ăla e ok în anumite condiții, citește și tu te rog celelalte topicuri pe tema asta, că nu-ți face rău. wink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balamuc
post 23 Mar 2006, 23:03
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 20 November 05




Eu nu inteleg cum anume mugeste? Nu pot sa-mi inchipui o masina facand zgomotul asta. Poate-mi mai detailati si mie zgomotul putin ca sa-l localizez si eu.


--------------------
Dacia SuperNova - B
Dacia SN Europa feb 2002, 48.000km.
Modificari fata de dotarile din fabrica: inchidere, alarma, boxe+casetofon, turometru, ceas de bord, bricheta, bord albastru + multa valoare sentimentala :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyalli
post 24 Mar 2006, 00:22
Post #60


Pe zona


Group: Members
Posts: 809
Joined: 16 March 06




dragos stai linistit ca am citit tot inainte si mi s-a parut ciudat cum uni si-au gaurit busonul sau au facut alta inginerie.Am schimbat cotul acela pt ca avea o crapatura in el vro 2 -3 cm si pierdea benzina( in sensul ca facusem plinu la masina si am urcat pe podu Grant si unu disperat in spate, flashuri disperat tot cu o supernova happy.gif ca domne pierde benzina huh.gif huh.gif ).Ma rog ideea e ca dupa ce am schimbat ala nu a mai facut si acum cand s-a mai incalzit afara face la orice viraj , groapa, trantesc usa din dreapta spate, haionu si chiar a devenit enervant



Oricum intrebarea mea este :Trebuie sa faca asa de des supapa aia ????





--------------------
logan negru Laureat 2009 - B-xx-JPA
Dacia Papuc 1.9D 2005 - B-xx-ABX
ex...Oltcit Club '86 - B-xx-ZNU,Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:35
Forum Renault