DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Conectare greșită a fișelor la bujii, Atenție când remontați sau schimbați fișele !

ionut_buzescu
post 9 Feb 2015, 11:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 29 September 04
From: Bucuresti




Ieri, la finalul unui reglaj de culbutori la un motor 1.4 MPi+GPL și pe care îl mai reglasem cu cca.20k km în urmă, am observat că fișele (schimbate de curând) erau conectate greșit la bujii. Înainte de reglaj, mașina murea la relanti chiar și în mers nu doar pe loc. Motorașul pas cu pas fusese schimbat de curând cu unul de calitate dar fără folos. Jocurile culbutorilor le-am găsit extrem de mici față de cum le reglasem acum 20k km, în mod clar reprezentau una din cauzele fenomenului de mai sus dar mult mai grav era faptul că succesiunea fișelor la bujii era greșită și anume fișa cilindrului 3 era conectată la borna 2 a bobinei iar fișa cilindrului 2 era conectată la borna 3 a bobinei. Dacă aruncați un ochi pe schița atașată, se vede clar că pe cilindrii 3 și 2 aprinderea se făcea la final de evacuare deci la început de admisie în cilindri. Evident, doar cilindrii 1 și 4 primeau scânteie la momentul potrivit. Așadar, când remontați fișele sau le schimbați cu altele, asigurați-vă că ați conectat corect fișele între bornele numerotate ale bobinei și bujii: borna 1 la bujia cilindrului 1, borna 2 la bujia cilindrului 2 etc.


Attached thumbnail(s)
succesiune_fise.jpg ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 344


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Laureate
www.reglajculbutori.weebly.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 10 Feb 2015, 16:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ti-a montat mecanicul gresit fisele?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 10 Feb 2015, 17:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




Eu din cate stiu, bobina de logan e formata din 2 bobine si da scanteie oarba, adica se pot inlocui 2 dintre fise intre ele, fara probleme. Daca nu ma insel 1-3 si 2-4


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Feb 2015, 18:32
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1 cu 4 si 2 cu 3


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 10 Feb 2015, 18:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Ca urmare nu are nici o importanta daca se inverseaza fisele 1 cu 4 si 2 cu 3.
Deci nu de la fise mergea motorul prost.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_buzescu
post 11 Feb 2015, 15:57
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 29 September 04
From: Bucuresti




Nu știam asta, credeam că scânteia vine de la borna corespunzătoare, la momentul potrivit, pe cilindrul corespunzător. Așa cum se vede din schema postată, pe bobină (Tesla) erau marcate două linii care uneau 1 cu 3 și 4 cu 2. Mi s-a părut ciudat, oricum, așa că le-am reconectat în ordinea logică. Important e că merge perfect acum.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Laureate
www.reglajculbutori.weebly.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristy_ycm95
post 21 Dec 2019, 22:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 13 August 18
From: Dobrotești TELEORMAN




Am deschis din nou acest topic radmasa.gif tongue.gif

Mi-a facut niște probleme un șorec nenorocit care mi-a ros niște fire..mai exact firele de masa care duc la injectoare din ecu.. le refac dupa schema pentru fiecare injector pe langa cablajul din spatele motorului
Greseala care a fost din neatentie am incurcat la 4 si 3 inversand mesele la ecu fara sa imi dau seama
Toate bune si frumoase merg un timp cu ea crezand ca i ceva trecator abia am facut update de motor de 1.6.. motorul avea undeva la 84.000 era tipla dar cam stat de vreo 6-7luni.. așteptand..crezând ca poate e vreo supapa pana se mai pasuie..nu inchide bine.. O las o luna o las doua 3-4-5-6 ajungând la vreo 30.000km rulați cu el tot nu scapam de tremurat la relantii la rece la 800-1000rpm aveam o intrerupere si la 3,500rpm se mai simțea
Acum recent imi licare check engine-ul intermitent.. Schimb bujii schimb fișe bobina.mpp-ul galeria de admisie crezând ca are vreo fisura,llinjectoare... tot aceeasi buba.. pun lera si ii reglez supapele cu 0.15admisie si 0.25evacuare aceeasi buba 🙄😒 Dau bujiile jos intr-o zi si le vad afumate asta ce mi-a dat de gandire ca sar putea sa fie probleme cu vreo sonda lambda (amestec bogat) fiind 2005 avea 2 🙄 Pun un testar delphi si gasesc ratee pe cilindru 1,4 scria ceva Myss Fire..dracu ca ma bate engleza..
Si imi da in gand sa scot si mufa la ecu si cu un ac si un aparat de masura sa verific firele dupa schema iar daca am vreo masa inperfecta.. asta fiind firele de la injectoare care le facusem cu cateva luni inainte.. ma uit pe schema si cand verific toti pini la 60-59 sau 90 sau 89 nu imi da la masa nimic 🤷🙄 N-are cum punând aparatul pe pinul 90 care vine la injectorul cutare nu aveam semnal deloc imi dadea la alt injector asta fiind inversate 3 si 4 le am inversat inapoi si acum masina merge perfect rece/cald trage bn.. Unpic de neatenție poate costa bani foarte multi si batai de cap
Aveam si un consum foarte mare cu un plin am facut ploieștiul cam 300km cu 44litri 🙄 Am zis ca-i ceva in ne regula..am zis ca inebunezc parca ar fi V6

rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan AMBITION 2006 - TR 95 YCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:59
Forum Renault