DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema cu indicatorul de benzina.

Alex20
post 9 Aug 2018, 13:17
Post #211


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 July 17




Salut! Știu că s-a mai discutat problema asta, dar am dat de un aspect....sa i spunem mai delicat.
Pe scurt: dețin o SLZ, indicatorul de benzina nu trece de primul sfert, am incercat toate variantele enumerate pe forum (inclusiv cu măsurarea rezistenței sondei).
Am fost la service, am schimbat pompa la recomandările mecanicului, degeaba.
Apoi am luat tabloul cu ceasurile de pe alta SLZ, ceasuri care funcționau acolo, dar la mine apar aceleași simptome: indicator blocat la sfert, iar martorul pentru benzina nu se aprinde nici dacă am rezervorul gol( m am plimbat cu ea până am rămas fără benzină).
Exista posibilitatea că firul de la masă sa fie întrerupt? Sau să am o problemă la cele 4 mufe care se conectează in tabloul cu indicatoarele?

Imi e greu sa mi imaginez ce poate provoca acest defect la ambele indicatoare, când unul din ele știu sigur că funcționa perfect cu 10 minute înainte să îl mut de pe cealaltă Solenza pe a mea.
PS: valorile rezistenței sondei sunt corecte cu nivelul de benzină, deci presupun că nu e de la pompă.


--------------------
Renault Clio3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anonimus240
post 7 Jan 2019, 00:11
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 February 17




Alex20: Am ajuns la al 3-lea ceas de bord pe care l-am schimbat la Solenza mea si azi am descoperit ca nu imi indica benzina din cauza unui fir rupt. Este vorba de firul de culoare gri care pleaca din mufa din partea stanga sus a ceasului (cel mai din dreapta fir). Urmareste traseul firelor. La mine era rupt pe sub bord in stanga pedalei de ambreiaj. L-am lipit la loc si acum functioneaza perfect. Bafta!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 21 Jan 2019, 22:48
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




QUOTE(Anonimus240 @ 7 Jan 2019, 01:11)
Alex20: Am ajuns la al 3-lea ceas de bord pe care l-am schimbat la Solenza mea si azi am descoperit ca nu imi indica benzina din cauza unui fir rupt. Este vorba de firul de culoare gri care pleaca din mufa din partea stanga sus a ceasului (cel mai din dreapta fir). Urmareste traseul firelor. La mine era rupt pe sub bord in stanga pedalei de ambreiaj. L-am lipit la loc si acum functioneaza perfect. Bafta!
*



Să descoperi așa ceva înseamnă chiar pasiune. Să se rupă un fir în acest fel e chiar lipsă de respect pentru banii cheltuiti de proprietar...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiuc
post 21 May 2019, 19:30
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 10 April 08




Nu-mi mai sarea indicatorul de combustibil de sfert decat in zilele calde. Desfacut carcasa ceasuri, ridicat folia albastra de la turometru in coltul stanga sus si refacut lipiturile la R74 si q7 cu un letcon cu varf subtire. Merge perfect, multumesc electronistilor care au dat solutia!

Pe langa asta am gasit si rezolvarea la problema iluminarii bordului pe timpul noptii, aveam lumina doar la vitezometru, se pare ca 2 din cele 4 becuri, (t5 cred) legate in paralel, sunt arse. Se rasucesc suportii aia negri in care stau becurile(cei 2 suporti rosii din centru si restul de 2 din apropiere) si ies usor.


Attached thumbnail(s)
20190511_185909.jpg ( Size: 643.33k ) Number of downloads: 122
20190519_173530.jpg ( Size: 413.87k ) Number of downloads: 126
20190519_173631.jpg ( Size: 436.33k ) Number of downloads: 119


--------------------
Dacia Solenza 1.4 Confort 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 22 May 2019, 05:52
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




vezi ca modelul ala gasesti si leduri cu tot cu dulie , am luat eu de am pus la logan la consola de ventilatie


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanRzv1
post 2 Jul 2019, 09:28
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 November 18




Salutare.am si eu o problema cu indicatul benzinei....mi se aprinde becul rosu si acul este ridicat pana la prima linie groasa...as putea sa il repar sau trebuie sa schimb totul???


--------------------
Dacia Solenza Dacia 2003 - Vs 14 ari
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:32
Forum Renault