DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cu Koleos (sau Kelios-ul cum ii zic eu), 2.0 Dizăl dupa T2 dupa 1.6 16v

PetruDez
post 4 Jun 2016, 11:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Asadar deschid si eu topic acilea cu noua Leguma T2 2.0 .
Ammm........revin cu detalii.
Ah da, a fost a lu speedman inainte. unsure.gif


Mno acuma am zis ca daca tot o am pe asta, sa ii fac si jurnal.


Asadar dupa cum am mai zis, eram in cautare de ceva nou de ceva vreme si cum sunt unpic cu fetish-uri S&M (doar asa unpic) am zis sa imi iau si Leguma.....iar....!

Asadar zis si facut, dau ceva postari pe forum, dau search pe net pe la noi si pe site-urile din afara.

La bani ma incadram la un 2.0 aspirat sau 2.0 DCI cu vreo 200.000-300.000 .

Am stat, m-am gandit, am facut calcule si am ajuns la concluzia ca diesel nu ma coafeaza intrucat nu fac inca suficienti kilometri.

Dupa ce am citit si jurnalul altor colegi de forum, am zis ca benzinar si gaz intrucat o sa fie in principal oras.

Numai ca ce gaseam la vanzare chiar si benzinar si dotari etc. era absolut scump.

Cum stateam si ma gandeam la recomandarea unora sa merg pe 1.9 DCI ca-s mai ieftine, hopa primesc PM.

Zic mah sa vezi ca iar ma ia unu la ture pe acilea, ca de ce ma arunc la de astea, ca mai bine ceva ieftin sau mai stiu eu ce.

Citesc PM era de la Speedman si imi zice ca are el la vanzare daca ma intereseaza, daca nu tot aia e, o Leguma T2 din 2007.

Intre timp i-am dat numarul meu de telefon sa vb sau parca invers, nu mai stiu.

Eram la doftori cand am vb. cu el (de fapt doar ce iesisem de la doftori).

Mi-a zis, mi-a povestit ce si cum a zis cat vrea, boon.

Acuma mica mea problema era ca de cand am inceput eu sa ma uit si una alta, am cam topit banutii cu doftorii. Multi banuti cu doftorii si alte astea.

Ce dracu fac acum. In fine am facut rost de cati bani aveam nevoie, o parte ii aveam, o parte am facut rost. Intre timp aia pe care ii aveam s-au dus cum am ajuns acasa cu masina, dar asta e alta poveste.

Asa ca dupa cum am zis, merg frumos in Bucuresti sa iau masina. No acuma nu-i nimic rau in asta, in afara de Bucuresti si renumitul sau trafic si oameni kamikaze, numa ca eu nu am cum sa conduc o vreme. Intre timp ma palise si un fel de daltonism de la pastile de vedeam rosu un fel de maro verde nush exact ce culoare era, umpic dublu pe ici pe colo, da in rest eram bine nu aveam nimic.

Asa ca am luat un prieten cu mine, doar ce iesise si ala din tura de noapte de la munca si ii zic "hai ca tre sa iau masina, iar eu nu pot sa conduc".

Ne-am vazut ne-am placut.... eu si masina ma refer. Asa ca am zis ca de acuma sa merem sa facem o diagnoza si apoi actele.


Dupa cum am zis mai sus traficul din Bucuresti plus decizia mea proasta rau de tot de a nu lua metroul au rezultat in intarzieri imense.

Nici speedman nu a mers sa scoata ce trebuia ca noh ma astepta pe mine cu banii dry.gif nici eu nu am ajuns in timp util sleep.gif plus program de bugetar (pana la 14:00-si mai vor salarii mari?!) mad.gif asa ca am facut doar o parte din acte.

El mi-a zis tot ce nu e bine la masina, ce trebe schimbat, ce nu, ce a facut el, ce mai ramane la mine etc.

Pana acum tot ce mi-a zis s-a pupat cu ce am observat, nicio surpriza pana acilea.
El mai facuse o diagnoza cu ceva vreme, vreo luna jumate inainte, dar nu mai avea actele.
Iar la diagnoza cand am fost la aia de la Reno din Militari vroiau sa astept pana sambata ca sa o iau.

Draci, nu aveam timpul asta la dispozitie.

Asa ca am luat-o, am testat-o ca sa zic asa deja la drum lung si la trafic de Bucuresti.

Masina e cinstita la pret, dotari si vechime.

Nu are nicio problema tehnica, dar tre sa-i schimb bara stabilizatoare si bucsile, nu are probleme estetice, dar vopseaua isi arata varsta, plus unele urme in vopsea de pe la ciori, plus unele zgarieturi pe ici pe colo si un punct mic de rugina gasit (in afara de acel punctulet, majoritatea o sa iasa lapolish sper, iar ce nu, vad eu cum fac), interiorul e ok, dar volanul, schimbatorul si manerele si scrumiera trebe avut grija de ele. Adica schimbat pielea de pe maciulie plus volanu' imbracat in piele si vopsit manerele si scrumiera, ca s-a dus din vospeaua aia cauciucata de pe ele, zgomote in interior nu are, dar are ceva greierasi, plus problema bordului ridicat unpic intr-o parte.
Unii greieri i-am gasit de unde sunt, acuma sa vad cum ii rezolv.

Ramane acum sa primesc si restul de acte de la Speedman sa o inmatriculez si sa ii pun GPL.


Motorul din ce am vazut trage, nu gafaie, deocamdata cam atat.


Pe masura ce voi remedia detaliile, voi face update.

Daca mai apar altele la diagnoza vedem atunci(Speedman stiu unde stai si am multa palinca si muraturi disponibile radmasa.gif )


Sunt multumit deocamdata de masina tre sa merg luni sa imi verific iara franele si nah sa ma apuc sa schimb ce trebe la ea, intrucat urmeaza un drum lung de concediu.


Asadar in viitorul foarte apropiat urmeaza bara stabilizatoare+bucse bara, am inteles ca vine vreo 900 RON cu totul.

Franele, desi au fost puse placute de catre speedman ATF, nush ce naiba, pe spate se incing cam tare la drum, posibil sa nu fie calibrate bine, desi eu credem ca-s de alea cu autocalibrare pe sistemul de franare.


Dupa cum am zis, masina are de acum 10 ani si ~132.000 km. Nu e noua sau "tipla" ori "full de full", e Reno, nu are cum, asta e numa la alea de la VAG in ceea ce ma priveste.

Ceva poze cu masina:

This post has been edited by PetruDez: 28 Jan 2022, 18:42


Attached thumbnail(s)
IMG_20160530_165016.jpg ( Size: 965.44k ) Number of downloads: 1300
IMG_20160530_165026Modificata2.jpg ( Size: 1.04mb ) Number of downloads: 1363
IMG_20160530_165049Modificata.jpg ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 1384
IMG_20160530_165059modificata.jpg ( Size: 993.42k ) Number of downloads: 1365
IMG_20160530_165200.jpg ( Size: 989.93k ) Number of downloads: 1358


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budspencer07
post 4 Jun 2016, 13:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 589
Joined: 11 December 14
From: Suceava




Tare masina.Bafta cu Gpl ul.


--------------------
Land Rover Range Rover 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 4 Jun 2016, 14:07
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Frumoasa foc, sa o stapanesti sanatos wub.gif .
Pentru GPL iti recomand BRC la Vernesti(Buzau). Dc sa schimbi si bara stabilizatoare? unsure.gif Asa uzata este? Poti pune bucse din poliuretan si un set de bielete antiruliu pe Lemforder.
La franele spate curata si greseaza culisele de la etrier cu niste ATE Plastilube, daca ai nevoie pot sa iti dau si codul de producator.

This post has been edited by anecula_08: 4 Jun 2016, 14:11


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 4 Jun 2016, 14:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Multumesc de urari.

Cu bara stabilizatoare nu stiu ce sa zic. Speedman mi-a spus ca el cand a verificat-o la Reno i-au zis aia sa o schimbe cu totul plus bucse.

Eu oricum merg cu ea la verificat luni si mai vad odata ce si cum.

Acum cu GPL e mai complicat. Nu imi vine la indemana sa merg pana in Buzau sa ii pun instalatia si sa ii fac reviziile.

Sper sa gasesc ceva mai aproape prin zona Sibiu sa pot sa fac operatiunea cu pricina.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 4 Jun 2016, 17:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Sa o stapanesti sanatos!

Pentru bara stabilizatoare fa cum a zis colegul anecula mai sus, schimba doar bucsile! Oricum la numarul asta de km nu prea ar avea nevoie, dar depinde de cate gropi a vazut...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 4 Jun 2016, 17:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Cine ma poate ajuta cu un service specializat unde se monteaza GPL in Sibiu. Unul bun desigur?



Also de care BRC?

Din ce am vazut pe goagal in Sibiu sunt in general cu LandiRenzo cica au si un model nou acuma cu modul resetare nivel benzina...!


Are cineva montat LandiRenzo? Is bune? Pe Dacii din fabrica vin cu LAndiRenzo si vad ca toti taximetristii au LAndi pe ele.....



This post has been edited by PetruDez: 4 Jun 2016, 17:56


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 4 Jun 2016, 18:45
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Pentru bucsi recomand poliuretanul, oricum Laguna le cam mananca. http://siberianbushing.com/catalog/RENAULT...NA%20II/BG/2005
Pt gpl, nu iti pot spune decat despre BRC Secvent 24.11, cu restul nu am mers sa vad cum se prezinta. Din auzite si LandiRenzo este ok. Conteaza extrem de mult cine si cum il monteaza.

This post has been edited by anecula_08: 4 Jun 2016, 18:47


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 4 Jun 2016, 19:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Poi am vb.si cu Speedman si se pare ca bara trebe schimbata musai.

Asaca luni profit de o promotie acuma de la Reno cu 20%reducere al piesa si manopera.

Cat despre instalatie am gasit http://www.pro-gaz.ro/Servicii_si_accesori..._si_oferte.html .

Sunt 4 firme din ce am vazut in Sibiu autorizate RAR sa monteze instalatii.

Pretul ar fi de circa 3000 de ron la o intalatie cu montaj cu tot.

Acuma concediu plus alte chestii de facut cred ca se amana vreo 2 luni montajul.

Deconcediu am nevoie asa ca.....


Intre timp vreau sa ma informez cu privire la ce instalatie ar fi mai ok.

Am vazut ca e o firma mare in Sibiu ce se ocupa doar cu LAndiRenzo si au si ultimul model cu modulul pentru benzina si OBD IIcompatibil direct.

Ramane de vazut pe parcurs ce si cum.


Fac update-uri dupa ce o scot din service marti cel mai probabil.



--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 4 Jun 2016, 19:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




BRC Secvent 32, este varianta noua. La astia de la pro-gaz am pus si eu si au lucrat exemplar. A durat o zi intreaga si a costat 3200 lei cu rezervor la roata de rezerva. La care se adauga RAR + trecut instalatia in talon biggrin.gif . Nici de LandiRenzo nu am auzit nimic de rau. Parca mai este un coleg pe forum cu o 2.0T si GPL, dar nu mai stiu ce instalatie are. Concediu placut drunksinging.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 4 Jun 2016, 19:50
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




@ anecula:sar'mana. O sa vad ce si cum de BRC am tot auzit cas laudate dar nicide landirenzo nu am auzit nimic rau...




--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 6 Jun 2016, 12:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Mda am facut programare am sunat la Renault Acilea in Sibiu si imi zice nenea de la magazie ca domle nu avem pe stoc si dureaza 12 zile lucratoare.

Si intreb si eu da de ce asa de mult: No pai sa vezi ca lagune de asta faza 2 facelift sunt mai rare asa nu prea sunt pe la noi si nu prea sunt piese.

In gandul meu WTF? Am numarat numai azi vreo 8 pe acilea prin sibiu cat am fost pana la Altex.

Also am luat un de ala de scame philips si am dat pe scaune.

Minune nu o facut dar parca tot arata mai bineca inainte.


Acuma caut bara stabilizatoare sa vedem unde gasesc.



Daca stie cineva unde gasesc repede una sa imi dau un mesaj ceva sau sa lase un reply acilea. Multumesc.



Are idee cineva care e codul piesei de care am nevoie?

This post has been edited by PetruDez: 6 Jun 2016, 13:08


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 8 Jun 2016, 13:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




No azi a intrat la service renault pentru unele mici verificari si remedieri. Nimic serios doar cas mivaloase. Sa fie bine pregatita de concediu. In viitorul apropiat urmeaza un polish total profesionist. Sper sa gasesc ceva ok in sibiu ori iasi. Apoi inmatriculatul si usor usor pregatirea pentru jepele. Pan la urma am ramas la BRC. 3200 ron costa jepeleul. Revin cu noutati.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 10 Jun 2016, 04:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Asadar masina o fost in service si diagnoza. Nici o eroare electrica dar are nevoie de etrier nou 2 becuri noi si bineinteles de bucse bara noi. Bara amu cica nu trebe schimbata zic astia de aci de la reno. Si ptr ca o meritat i-am facu o spalare int si ext.

Dupa ce am vazut ca e curata am zis hotarat: polish profesionist scrie pe tine scumpa mea.

10 Jun 2016, 05:49:
P.S. Din ce am obsevat pana acum pot afirma cu mana oe inima ca e mai putin confortabila decat L1 din 2000 cea Concorde avuta inainte.

O fi de la PDG? Imi pare ca ar putea sa absoarba ceva mai bine gropile si denivelarilereapectiv sa transmita mai putin drumurile patriei la interior. Amortizoarele sunt bune nau nimic.


Oricum deocamdata nu imi surade sa dau jos pdg-ul ca la ce gropi am gasit ieri pe A1 sibiu am zis ca mai bine cu acel pdg decat fara.

This post has been edited by PetruDez: 10 Jun 2016, 05:49


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Jun 2016, 06:22
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Da-l jos liniștit, n-are legătură cu gropile , doar daca sunt pe drum forestier . eu nu simt nevoia de PDG si am bagat-o pe multe drumuri proaste, se comporta ok, pdg-ul e o prostie .

Și de amortizoare nu fii așa sigur, pe spate îmi dădea la test ca sunt încă bune, le-am schimbat totuși, si s-a îmbunătățit substanțial ținută de drum.

This post has been edited by argon: 10 Jun 2016, 06:25


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 10 Jun 2016, 18:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




QUOTE(PetruDez @ 10 Jun 2016, 04:39)
Din ce am obsevat pana acum pot afirma cu mana oe inima ca e mai putin confortabila decat L1 din 2000 cea Concorde avuta inainte.

O fi de la PDG?
*



Da jos PDG! Am avut si eu Laguna 1 ph2 Concorde si nu se compara cu Laguna 2 la confortul suspensiei. Ca astalalta e mai barca, mai instabila pe viraje, etc e partea a doua...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jun 2016, 18:55
Post #16


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nivelul de echipare Concord se refera la dotari interioare de echipament.....nu la vreo imbunatatire amortizoare!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 11 Jun 2016, 13:25
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Cunoastem, nu despre asta era vorba... Bineinteles ca suspensia e la fel!


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 12 Jun 2016, 03:59
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Mda oferta Reno: 600 ron piesele aproximativ si 1200 ron manopera. Wtf! Nu mai fac ca data trecuta. De data asta merg direct la un service multimarca ceva.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 12 Jun 2016, 08:08
Post #19


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




De ce ti-au spus de la service ca ai nevoie de etrier nou? Fata? Spate? se blocheza sau si-a facut joc si troncane?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Jun 2016, 09:18
Post #20


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




1200RON manopera inseamna 10h de lucru. Dai jos motorul sau ce?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 12 Jun 2016, 11:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




1200 manopera pentru ce? blink.gif
Legat de etrier( daca e vb de cel de spate) iti pot recoamnda DRI. Am schimbat si eu unul luna trecuta. In cutia de DRI gasesti etrier original Renault, reconditionat(schimbat tot din interior). Am dat 300 lei pe el + cel vechi (garantie 2 ani).

This post has been edited by anecula_08: 12 Jun 2016, 11:09


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 12 Jun 2016, 12:49
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Deci cu Reno Sibiu m-am lamurit.

1ora si jumate manopera pentru schimbat etrier spate. Restul pana la circa 12 ore caci total manopera e 1380 si cevade ron acum am vazut mai bine.

Aci ar intra schimbat bucse bara stabilizatoare+ etrier+ re-etansare baie ulei.

Acuma dao naibii da ce fac ei la masina aia 12 ore frate o fabrica?


Faza e ca dupa ce am facut diagnoza completa+ verificare completa pentru concediu au plecat ai mei azila drum lung.

Dupa vreo 2 ore si jumate 3 ore ma suna:

"Masina s-a oprit plus check injection mesaj in bord".

Au zis ca au dat sa mearga iarasi imediat ca erau la dracu in praznic dar fara putere au ajuns tocmai intreapta 6 ca sa ajunga la 50 km ora ca nu aveau cum sa o lase acolo. Nu trepideaza nu huruie nu nimic.

Au prit au stat unpic apoi au plecat iara si a disparut eroarea.

O ora si jumate mai tarziu ii sun.


"Acuma am ajuns dar vad ca face mai rau check injection+check emissions".


E tui masa de treaba.Au zis ca maine o baga la tester sa vada ce si cum si nah sa o repare. Inainte de plecare dupa cum am zis am verificat absolut tot ce se putea si in afara de cele de mai sus nu avea nimic masina cu recomandare de la service ca in urmatorii 1500-2000 de km cica etrierul trebe schimbat musai.

Acum ma uit pe forum sa vad ce si cum.


I-am zis sai zica aluia de la service maine sa verifice bobinele senzorul de la axul cu came contactele de la filtrul de aer si furtunul bobinele si in cele din urma injectoarele.

Faza e ca daca era sa apara dadea un semn ceva si pana acum dar nimic. Iar km multi nu are.

Dacaare cineva o idee mai fixa cu ce are sa scrie acilea ca nu ma deranjeaza.

12 Jun 2016, 13:10:
Ca sa fie tot tacamul complet am ramas si fara net acasa. Deh ploua asa ca in sibiu netul cade. E regula nescrisa asta.

This post has been edited by PetruDez: 12 Jun 2016, 13:10


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 12 Jun 2016, 14:46
Post #23


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Nu ai spus care e treaba cu etrierul?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 12 Jun 2016, 15:17
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Faza cu etrieru chiar nu stiu. Ca am fost la verificare si imu ice ca sa vin dupa 4-5 ore. Cand am venit mia zis cele de mai sus. Etrierul a foat la un moment dat blocat dar a fost facut de speedman cand a schimbat si placutele. Si nici in foaia aia nu zice ce are . Ala doar mi-a zis ca trebe schimbat. Acum dupa ce m-am lamurit cu acle etrier cand or ajunge ai mei cu masina inapoi merg la un service multimarca si vad exact. Am lierdut orice incredere in serviceul reno din sibiu . el era incins binisor cand am venit de la bucuresti. Da acuma nici eu nu am verifucat cum era celalalt. Nu bate nu troncane nu scartaie din ce am vazut eu....


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2016, 18:52
Post #25


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da' ce are masina aia? Care e istoria ei? Ca 2.0T nu au prea avut probleme la motor. Zici ca e de la speedman, dar parca nici el n-a tinut-o prea mult, poate o luna...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jun 2016, 20:03
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




masina, cat a fost la mine, nu am avut probleme cu ea...dupa ce am schimbat placutele spate am observat ca se incalzesc mai mult decat ar trebui. Masina a avut un proprietar, revizii la zi in reteaua renault. Problemele au fost la bara stabilizatoare, bieletele antiruliu, placutele spate. Ultimele doua le am rezolvat inainte sa o vand... De asemenea, i am pus si anvelope de vara michelin energy saver (sh utilizate 2-3000 k). Totodata, primise si un detailing interior si exterior la user ul vali kpt. Atunci cand am luat o, in afara de verificarea la mach 1 expozitiei, am condus o pe dn 1 pana la balotesti (de la piata presei), am alergat o pe unde s a putut si nu au fost probleme, nu a dar erori...de altfel in scurta perioada cat am tinut o, nu am avut probleme cu ea. Nu mi a placut suspensia, ma asteptam la o suspensie mai confortabila (am si intrebat pe un topic dc este mai confortabila decat megane ul 2 detinut anterior).


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 12 Jun 2016, 20:16
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Masina na avut nimic. Dupa cum am zis masina a mers fara nici o problema cateva sute de kilometri. Nush ce o apucat-o azi da iau venit toti dracii. Prima data check injection apoi check injection plus check emissions. Am scris mai sus. Acuma sincer sa fiu eu cere ca ori ceva apa o ajuns cumva nu imi imaginez cum pe une nu trebe ori o mufa ceva face figuri ori o fi de la carburant. Ca cica taicamiu a kuat de ia mai pus de vreo 50 de lei benzina. De ce nu pot sa imi dau seama. Si dupa asta o inceput sa o apuce dracii.

Cand am luat-o de la speedman masina fu verificata apoi iara de mine in sibiu. Deci cam exclus sa fie vreo ceva dinainte nestiut. Dupa cum am zis e Reno si cand le ia cu draci nu ai cei face. Daca ea vrea check injection apoi check injection o sa fie. Vad eu maine ce si cum cand intra in service sper, la diagnoza si remediere.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2016, 20:55
Post #28


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu m-am referit la perioada de dinainte sa ajunga la speedman, ca de atunci incoace stiu ce e cu ea, am si vorbit la telefon. E dubioasa treaba cu erorile, restul sunt chestii banale. Legat de etrieri, n-o fi de la frana electrica? Prin carte zice ca se reinitializeaza dupa schimbatea placutelor. Scoate fundul compartimentului din cotiera si trage de maneta aia, sa se intinda bone cablurile. Dupa aia vezi daca mai face. Daca nu merge nici asa, schimba garniturile, nu vad de ce trebuie schimbat un etrier cu totul.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jun 2016, 21:04
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Mie sincer imi pare rau ca ai pb cu ea, dar sper sa fie ceva minor (gen benzina cu probleme). La skoda mi a aparut check emissions si engine fault in 2 situatii (de la o bujie, respectiv o bobina de inductie). Altii au avut aceeasi eroare din cauza combustibilului, cf celor postate pe forum ul wv.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 12 Jun 2016, 21:49
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Sieu banui benzina. O fi fost ea statie petrom dacine stiece naiba o avut intancuri..! Ca pana atunci no facut nici pe dracu.Mergea lin si finut.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:44
Forum Renault