DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster sau mai bine alta masina, povesti, povestiri, pareri, ganduri

asgard1955
post 6 Apr 2011, 20:05
Post #121


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Cam asta ofera octavia tour in dotarea standard in plus fata de duster laureate 4x2, la 13000 eur:

pret skoda 12.559,96EUR; 1.6l / 75kW / 102CP

-Activare lumini avarie la franarea de
urgenta

- Caroserie complet galvanizata (garantie 12 ani)

- Computer de bord (in plus fata de duster, indicare temperatura
exterioara, consum instantaneu )

- Deblocare automata a usilor si
activarea luminii de avarie in caz de
accident

- Deblocare electromecanica portbagaj -
Softtouch

- Discuri frana fata / spate

- Geamuri atermice

- Intreruperea alimentarii cu carburant
in caz de accident

- Radio-CD&MP3-player 1DIN "Blues" cu
4 difuzoare

- Semnalizatoare laterale integrate in
oglinzile exterioare

Adevarul e ca tabla galvanizata nu ar strica nici la dacia

This post has been edited by asgard1955: 6 Apr 2011, 20:06


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 6 Apr 2011, 20:24
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




Mai dragilor, nu ati inteles ideea: cautam o masina care sa stea binisor la capitolul fiabilitate. e posibil sa fie, cum zic unii, forumul plin de probleme tehnice si pe la skoda. insa stiu de la fabia pe care am avut-o inaintea dusterului ca in afara de 1 bec ars si 2 bobine de inductie duse in 4 ani, alte probleme nu a avut.
nu ii ridic in slavi pe cehi, dar de data asta le dau lor banii.
legat de comparatia intre cele doua modele: skoda imi inspira mai multa incredere. motorul ala este destul de vechi, dar folosit de audi pe A4 pana in 2009. am facut drive test cu ea, nu mananca nori, e ok pentru masina de familie. si as dat pana la 13500 (pretul dusterului) pe skoda, dar in suma de pe bonul de comanda am tot ce imi trebuie. plus 1-2 optionale.
apropo: intra in fabricatie in saptamana 20. deci la inceputul lui iunie aveti si poze cu noua achizitie.

si mai e ceva: cu vouchere iese la 11000 de euro cu tva wink.gif

QUOTE
La modelul Skoda pe care l-ai ales tu nu vad vreo deosebire fata de Logan, adica ceva in plus.


Te contrazic. e o mare diferenta: de mentalitate.

This post has been edited by arson: 6 Apr 2011, 20:41


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 6 Apr 2011, 20:25
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 6 Apr 2011, 20:41)
Octavia 1.6 102HP:acceleratie 0-100km/h: 12,3s (http://www.skoda.ro/files/docs/price/multi_pricelists/95.pdf), din punctul meu de vedere, este submotorizare.
Duster: acceleratie 0-100km/h: 12.8s, e cam tot pe acolo. Asta ca sa fie ontopic.
*




Si vmax Skoda 190km/h vs Duster 1.6 16v 165km/h 4x2 si 160km/h 4x4 cum pare? Duster ajunge la 100km/h in 12,8 s(si chiar 11,8 in cazul celui 4x2) datorita cutiei extrem de scurte... In schimb, la rularea in extraurban sta in turatii mari, de unde si consumurile demne de un 2.0 la viteze de peste 100-110km/h. De regim de autostrada nu mai vorbesc. Am condus si Duster 1.6 16v si Octavia 1 cu motorul de 1.6(masina care nu imi place in mod deosebit, iar la spatiu interior sta slab in cazul locurilor din spate) si e o diferenta serioasa de dinamica. Nu doar timpul de 0-100km/h conteaza wink.gif . Si, 0,5 s inseamna ceva, nu sunt cam tot pe acolo.

@asgard1955 - Caroseria galvanizata este foarte importanta in general, dar in cazul unei masini cu veleitati offroad eu as considera-o obligatorie.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 6 Apr 2011, 20:45
Post #124


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




QUOTE(arson @ 6 Apr 2011, 20:24)

apropo: intra in fabricatie in saptamana 20. deci la inceputul lui iunie aveti si poze cu noua achizitie.

si mai e ceva: cu vouchere iese la 11000 de euro cu tva wink.gif
*



Asteptam. Dusterul este ceea ce este pentru ca nu are concurenta in clasa lui. Noi ca si persoane fizice trebuie sa tinem cu noi nu sa luam partea unei marci sau alteia fara a fi obiectivi. Pana la urma toti constructorii auto sunt capitalisti si e vorba de cat profit pot sa faca.

@asgard1955 - Caroseria galvanizata este foarte importanta in general, dar in cazul unei masini cu veleitati offroad eu as considera-o obligatorie.

Corect, as plati bani in plus pentru asta si sunt sigur ca si restul clientilor.




--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 6 Apr 2011, 20:57
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@PaulT. Am dat exemplu acceleratiile si nu vitezele maxime pentru ca pe ulitele romanesti, nu viteza este pe primul plan ci acceleratia, adica timpul si implicit kilometri in care faci depasirile. Daca la un drum intre 2 localitati, nu prea ai ocazia sa sari legal de 100km/h, in schimb tot o sa faci 2-3 depasiri si ai sa rasufli usurat sau ai sa simti un nod in gat, in functie de cat accelereaza fierul, fie ca se cheama Skoda, Dacia, sau cum vrei tu. Ilegal, nu ai sa poti sari de 160km/h, fara sa fii in pericol sa iesi in decor, nu avem inca drumuri demne de o tara civilizata. Deci nu discutam de viteze maxime, inca. Asta inseamna submotorizare.

@arson. Da, adica low costul lor, e mai bun decat low costul nostru? Aici ai mare dreptate in privinta mentalitatii. Vorba lui nenea Caragiale: Daca Europa isi are falitii ei, noi de ce sa nu avem falitii nostri?

This post has been edited by D-Ice: 6 Apr 2011, 20:58


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2011, 21:00
Post #126


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De geamurile atermice ma indoiesc din greu. Cred ca e vorba de geamuri cu tenta, in nici un caz atermic.
Intreruperea alimentarii la accident e si la dacia.
Deblocarea automata a usilor la accident cred ca e si la dacia (cu siguranta poate fi activata, nu stiu daca si e)
MP3 playerul e nesemnificativ, ca se pune unul bunisor cu sub 100 euro.
Singurele reale sunt tabla galvanizata si discurile spate, dintre alea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 6 Apr 2011, 21:01
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




Care low-costul nostru? asta e low-cost la 15500 de euro o caroserie de sandero cu portbagaj de 400 de litri si jante pe 16? pardon. macar de le-ar face mai de doamne-ajuta...


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2011, 21:07
Post #128


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Arson, de ce nu ti-ai luat o masina suv de la concurenta, nu de la dacia?
Daca spui ca dacia nu e asa ieftina, inteleg ca la concurenta era la acelasi pret...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 6 Apr 2011, 21:12
Post #129


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Daca ar introduce dacia tabla galvanizata in dotarea de serie ar fi un mare avantaj. Peste restul dotarilor de la concurenta se trece usor dar asta cu tabla e o chestie psihologica adanc intiparita in mintile romanilor de zeci de ani.

This post has been edited by asgard1955: 6 Apr 2011, 21:12


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 6 Apr 2011, 21:13
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 6 Apr 2011, 21:57)
@PaulT. Am dat exemplu acceleratiile si nu vitezele maxime pentru ca pe ulitele romanesti, nu viteza este pe primul plan ci acceleratia, adica timpul si implicit kilometri in care faci depasirile. Daca la un drum intre 2 localitati, nu prea ai ocazia sa sari legal de 100km/h, in schimb tot o sa faci 2-3 depasiri si ai sa rasufli usurat sau ai sa simti un nod in gat, in functie de cat accelereaza fierul, fie ca se cheama Skoda, Dacia, sau cum vrei tu. Ilegal, nu ai sa poti sari de 160km/h, fara sa fii in pericol sa iesi in decor, nu avem inca drumuri demne de o tara civilizata. Deci nu discutam de viteze maxime, inca. Asta inseamna submotorizare.

@arson. Da, adica low costul lor, e mai bun decat low costul nostru? Aici ai mare dreptate in privinta mentalitatii. Vorba lui nenea Caragiale: Daca Europa isi are falitii ei, noi de ce sa nu avem falitii nostri?
*



Bineinteles ca si repriza unei masini este extrem de importanta. Repriza intr-o anumita treapta insa este un lucru, iar timpul 0-100km/h este altceva. De asemenea este foarte important si cat poate sa mentina treapta respectiva. In cazul unei cutii foarte scurte te trezesti ca incepi depasirea cu nerv dar inainte sa o termini s-a cam terminat intervalul de ture disponibil si trebuie sa schimbi... Vmax este importanta nu prin prisma faptului ca ai rula cu 190km/h, ca nu suntem sinucigasi. Ideea este ca o masina care isi atinge limita la 190km/h (sa zicem) ruleaza mult mai lejer la o viteza de croaziera de 120-140km/h, nu este in sarcina mare la viteza respectiva, are rezerve de putere inca, are un consum mult mai decent fata de cea care atinge "pedal to the metal" 160km/h. Merge lejer in acel regim. Cea din urma, la 140km/h este chinuita, in sarcina mare, consuma mult, abia mai accelereaza, este in turatie mare(in cazul Duster) deci zgomotoasa. E spre limita posibilitatilor ei in acel regim. La asta ma refeream.

This post has been edited by PaulT: 6 Apr 2011, 21:18


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 6 Apr 2011, 21:25
Post #131


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




corect. imi aduc aminte ca la 3000 rpm aveam putin sub 140. deci inca 1000 si iesea din curba de cuplu, adica pe la 160.

QUOTE
Arson, de ce nu ti-ai luat o masina suv de la concurenta, nu de la dacia?
Daca spui ca dacia nu e asa ieftina, inteleg ca la concurenta era la acelasi pret...


Care concurenta? Pai mai face cineva glume din astea proaste?!


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2011, 21:34
Post #132


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




deci e low-cost...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 6 Apr 2011, 21:39
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




arson vezi ca Sandero are un portbagaj de 320l pe cand Duster 4x2 are 475l , o diferenta deloc de neglijat pe care se pare ca tu nu o vezi. Voi vorbiti de rezerve de putere la 120-140km/h , pai unde mergeti mai oamenilor cu viteza aia , mai sunt si familisti pe aici carora le place mersul linistit, fara adrenalina , nu le trebuie astfel de viteze pe sosele patriei , nu vor sa ajunga la stiri rasuciti dupa vre-un copac. Daca nu va place Duster nu va obliga nimeni sa va luati dar nu mai incercati sa comparati mere cu pere. Cine vreau un break mai inalt isi va lua Duster 4x2 , care vrea si ceva avantaje in off-road isi va lua Duster 4x4 cine nu isi va lua orice masina vrea , probabil ca nu Duster.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 6 Apr 2011, 21:46
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Chestia cu galvanizarea tablei este intr-adevar insurubata in mintea romanului. Probabil ca si din cauza faptului ca tabla galvanizata ocupa un loc aparte in traditie, de cand cu aparitia acoperisului acoperit cu tabla zincata biggrin.gif . Totusi eu nu am vazut Logan ruginit din senin, fara evenimente, desi am colegi cu Logan din primele serii. Cu atat mai putin nu cred ca va rugini Duster, asa cum multi asociaza imaginea Dacia cu berlinele care rugineau din depozite.

@PaulT. Depasirile facute in mod normal, nu duc la viteze mai mari de 120-140km/h, deci poti incepe depasirea la 2500rpm si termina la 4000-4500rpm, motorul permite asta. O cutie lunga te obliga sa retrogradezi, iar la sfarsitul depasirii te trezesti ca da motorul in nas (intra in limitare), asa ca tot o sa schimbi vrand-nevrand. Cat despre sarcina mare, cutia scurta te ajuta, de aia e construita asa, nimeni nu-si bate cuie in bocanci, doar ca sa dea satisfactie concurentei. Consumul e intr-adevar crescut, dar vorbim de SUV si de Cx-ul aferent, nu il comparam cu berlinele. Totusi consumul lui Duster este decent, motorul ala nu pare chinuit deloc. Sa amintim ca ARO 10 cu motorasul ala de 54HP zburda voios si nu parea chinuit, nu atingea el mai mult de 110km/h, dar urca frumos spre 80km/h. De ce? Cutia scurta era bine etajata si folosea motorul la capacitatea maxima.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 6 Apr 2011, 21:47
Post #135


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




@klaus - compari dusterul cu alte suvuri si spui ca e ieftin.
ok.
insa numeste tu un suv de la alta marca facut din bucati de pe la alte modele, asa cum e dusterul, si atunci mai stam de vorba...


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 6 Apr 2011, 22:36
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




In cadrul globalizarii, TOATE marcile de automobile au piese in comun in cadrul aceluiasi concern. Tu crezi ca VAG produce cutii de viteze separate pentru SKODA, VW, Audi, Seat? Uita-te pe blocul motor, ai sa vezi marcate siglele celor patru marci, matrita este comuna. La fel pe celelalte componente, nu mai vorbesc de partea electrica. Acolo fiecare componenta are TOATE cele 4 marci. Este mult mai eficient sa produci putine componente in masa, decat sa investesti in x-shpe mii de mijloace de productie specifica fiecarei marci.
Mai mult, marile concerne isi imprumuta componente intre ele. JEEP are motor Diesel Mercedes, inainte avea Fiat. Opel foloseste motoare Fiat (CDTI). Ssang Yong avea motor si transmisie Mercedes. Si lista e lunga. Nu am auzit insa pe nimeni sa se planga ca masina lui "e din bucati". Conteaza armonizarea "bucatilor" intre ele.

This post has been edited by D-Ice: 6 Apr 2011, 22:56


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2011, 23:04
Post #137


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(arson @ 6 Apr 2011, 22:47)
@klaus - compari dusterul cu alte suvuri si spui ca e ieftin.
*

Pai daca o sa-l compari cu bicicleta Tofan, normal ca o sa-ti iasa scump si o sa zici ca nu-i low-cost.
Eu ti-am mai zis, tu ti-ai luat Duster habar neavand ce vrei.
Tu vroiai un LCD de 32' Samsung cu unghiuri mari, cu luminozitate, cu contrast mare, dar ai gasit in magazin un LCD Maxwell de 40' (mai mare) la acelasi pret si ai zis ca faci afacerea vietii tale. Ai ajuns acasa si ai observat ca sta stramb pe perete, ca nu incape, ca unghiurile nu-s la fel de bune ca la samsung, ca nici la contrast nu sta excelent, dar era mare, fratele meu...
Siacum vii si spui ca maxell-ul ala e scump, ca are acelasi pret cu un samsung care are o diagonala cu 25% MAI MICA. Si cand ti-arat ca fata de unul de 40' e cu cel putin 25% mai mic pretul (din aceeasi clasa), o dai la intors.

Parerea mea este ca tu nu ai o problema cu dusterul, ai o problema cu tine, ca nu ai fost in stare sa-ti dai seama de ce ai nevoie cu adevarat.

PS: ce face renaultul cu dacia este deosebit la nivelul pietei. Toti ceilalti producatori(mai putin aia premium) analizeaza serios ceea ce face renaultul si deja se cunoaste, inclusiv la "fabulosii" de le VW sau toyota.
Este foarte greu sa faci o masina ok cu costuri mici. O masina buna cu costuri mari poate sa faca si un cimpanzeu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 7 Apr 2011, 10:26
Post #138


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




@PaulT ce spune @D-Ice referitor la accelerati vs. viteza finala e foarte adevarat si testat de mine in cei 20 k km facuti. Drumul Cluj-Deva pe care-l fac frecvent il fac cu Duster-ul relax in 2 ore, iar cu Logan-ul in 2,5 ore, si asta nu datorita vitezelor de varf mai mari (am 'gps'-ul in spate si bebe) ci datorita usurintei cu care fac depasirile. Maisna asta(dci 110 4x4) ajunge extrem de usor la 160 km/h ceea ce pentru mine e suficient iar in depasiri iti confera incredere (rezerva) in orice treapta (in general pe drumul specificat mai sus folosesc doar 5 si 6). Parerea mea de utilizator/posesor e ca Dacia n-a gresit cu etajarea cutiei, desi in teorie alte rapoarte la cutie ar fi 'aratat' mai bine.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 7 Apr 2011, 20:35
Post #139


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




QUOTE
Tu vroiai un LCD de 32' Samsung cu unghiuri mari, cu luminozitate, cu contrast mare, dar ai gasit in magazin un LCD Maxwell de 40' (mai mare) la acelasi pret si ai zis ca faci afacerea vietii tale.


chiar am samsung ( 2 bucati - 32 si 26 inch) si sunt multumit de ele. asamblate in slovacia. ce am invatat din lectia duster: probabil ca daca erau asamblate in romania aveau purici si bazaiau dupa 1 saptamana.

QUOTE
Eu ti-am mai zis, tu ti-ai luat Duster habar neavand ce vrei.


pricepi greu... am nevoie de o masina de familie fiabila si care sa ne ofere siguranta. alesesem 4x2 pentru ca urma sa o folosesc in concedii, iar diesel pentru ca aveam banii necesari.
insa: cu fiabilitatea m-am lamurit dupa 700km parcursi, iar cu siguranta m-au lamurit testele ENCAP. mai clar nu pot sa fiu...


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 7 Apr 2011, 21:14
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Fiabilitatea unei masini nu sta intr-un defect al comenzilor aerotermei iar in ce priveste siguranta noua ta achizitie are doar 4 stele pe vechile norme(echivalent cu 3 stele pe noile norme) si nu ti-as dori (de fapt nu doresc nimanui) sa testezi siguranta mult laudatei octavia cu un Duster. Aceleasi vorbe aruncate in vant (ca si in cazul portbagajului de Sandero) doar poate pari si tu interesant dar nu faci decat sa fii penibil.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 7 Apr 2011, 21:38
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




Eu vorbesc in calitate de fost posesor, tu de bagator de seama. o masina fiabila este una pe care nu pui cheia macar in 50000km in afara de servisari uzuale.
deci o componenta defecta face ca o masina noua sa poata fi considerata oarecum fiabila? relativ fiabila? cu 5% mai putin fiabila decat altele?
aici nu e loc de nuante. ori este, ori iti vezi de treaba.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 7 Apr 2011, 21:44
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




A, am uitat, tu esti singurul posesor de Duster si dupa enormitatea de km efectuati cu Duster ne povestesti tu despre fiabilitatea agregatului. Pentru cultura ta generala am facut mai mult de 700km cu un Duster asa ca tu , ca fost posesor nu prea ai ce spune despre fiabilitatea lui , poate colegii care au trecut de una sau mai multe revizii pot spune ceva despre fiabilitate. Deci mai bine iti vezi tu de treaba ta.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 7 Apr 2011, 22:11
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Uite bre unde era nea Jiji: Eu daca dau banul, pac-pac, sa mearga brici bre, ca altfel nu discut, pac-pac. Auzi? Daca nu merge brici, pac-pac, inseamna ca nu e de calitate, ma intelegi, pac-pac? biggrin.gif
Ala de i-a luat foc Ferrari pe autostrada, trebuia sa intre peste ei cu mitraliera, nu? Ca daca facem atata caz pentru o piesa de doi lei, atunci ala trebuia sa dea lovitura de stat in Italia.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 7 Apr 2011, 22:15
Post #144


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




de fapt am vandut-o la 1200 km smile.gif
pana nu ti se intampla nu stii cum e. o iei mirosind frumos a plastic de duzina, inca nu scartzaie nimic in ea, lumea se uita lung pe strada dupa tine, e ceva... si dintr-o data fleosc. minunea de la dacia tinu 3 saptamani. Pac-pac.

This post has been edited by arson: 7 Apr 2011, 22:48


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 7 Apr 2011, 23:08
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




si asta inseamna ca dacia e de rahat? Pornind de la un singur caz, crezi ca poti generaliza? Indiferent de masina? icon_mrgreen.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 8 Apr 2011, 10:14
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@arson. E-te ca si Renaultul din semnatura a schimbat in garantie una bucata pompa de apa, una bucata caseta de directie, si acum 2 luni alta bucata caseta de directie. Avantajul primelor doua schimbari a fost ca s-a schimbat si kitul de distributie si cel de accesorii, moaca. Ma vezi pe mine disperat, sau ca urlu ca Renault face masini proaste, sau ca, vai, ce teapa am luat? Asta e, de aia se cheama garantie, pac-pac, ma intelegi? smile.gif Sa se remedieze defectele de fabricatie, fie ca se cheama Dacia, Renault, sau Ferrari. Si uite ca masinuta merge perfect, a zbarnait prin Grecia, si la anul, va zbarnai prin Austria. Asta inseamna masina buna, sa ai incredere ca poti pleca la drum lung oricand, nu sa intri in panica: Vai, parca se aude ceva de la aeroterma, o vand repede, ca e o masina proasta.

Klaus are dreptate, din dorinta de a face afacerea secolului, ai luat o masina pe care nu o voiai, si cand ti-ai dat seama de greseala, ai dat vina pe gainatul de pe parbriz. Afla ca de mii de ani barbatul cauta doua lucruri, masina perfecta si femeia perfecta. Nici una din ele nu a intrat in fabricatie inca. biggrin.gif

Presupun ca tu, la Skoda, o sa renunti la garantie, ca doar masina e construita de grupul VAG, nu?

This post has been edited by D-Ice: 8 Apr 2011, 10:22


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dussster
post 8 Apr 2011, 10:30
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 8 April 11




ARSon considera ca s-a ARS cu DUSTER , dar sa vedeti cum va fi cand se va " arde " cu " superioara si fiabila " marca skoda ... da ... da...


--------------------
ren ren 2012
SENSEI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 8 Apr 2011, 10:53
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




de ce nu s-o fi dus la mercedes ca am inteles ca noile ml-uri sunt un pic mai scumpe ca duster...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 8 Apr 2011, 12:58
Post #149


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(klaus @ 6 Apr 2011, 21:00)
De geamurile atermice ma indoiesc din greu. Cred ca e vorba de geamuri cu tenta, in nici un caz atermic.
Intreruperea alimentarii la accident e si la dacia.
Deblocarea automata a usilor la accident cred ca e si la dacia (cu siguranta poate fi activata, nu stiu daca si e)
MP3 playerul e nesemnificativ, ca se pune unul bunisor cu sub 100 euro.
Singurele reale sunt tabla galvanizata si discurile spate, dintre alea.
*



Sunt complet de acord cu klaus.
Geamurile sunt usor verzui, nu-s cu nimic mai smechere decat la Logan.
MP3-ul e destul de naspa si ala 2DIN, macar pe asta il poti schimba rapid cu ceva din zilele noastre si mai incape si statia CB.
Tabla e de calitate net superioara fata de Dacia.
Despre normele NCAP am o solutie foarte buna: Nu o pocni.
Mai e un avantaj, Skoda e mult mai confortabila la drum lung.

This post has been edited by dizzy: 8 Apr 2011, 13:58


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dussster
post 8 Apr 2011, 13:40
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 8 April 11




ok , s-a inteles , datorita acestor avantaje : discuri spate si tabla galvanizata , toti isi vor vinde Dusterele si vor sta la coada la skoda ( se vor inghesui ca la supermarketuri la promotii ) .


--------------------
ren ren 2012
SENSEI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 12:10
Forum Renault