DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imbunatatiri Solenza

MalinC
post 14 Apr 2013, 13:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 13 April 13




In primul rand salutare tuturor fiindca e prima mea postare pe aici.

Am citit in ultimele zile cateva posturi de pe aici si am aflat o serie de informatii care ma interesau insa mai am nevoie de cateva.

Am o Solenza 1.4 din 2004 care are 2 probleme majore deocamdata:

1. Rugina prin portbagaj si pe la bancheta din spate in zona rotilor dar si dupa numarul din spate.

2. Caseta de directie care are semeringul uzat si curge

A mai avut ea ceva probleme mecanice ca orice masina, dar s-au rezolvat smile.gif
Momentan masina sta aproape nefolosita de vreo 3 ani. Mai umbla tata cu ea, dar foarte putin.
Masina are 160000 de km. si pana acum n-a pus probleme la motor. In trecut am investit ceva banuti in tuning insa n-am facut nimic ultraprofesional. Am atasat o poza (singura pe care o am la indemana).

533838_328079090583107_92049375_n.jpg ( Size: 60.6k ) Number of downloads: 2071


In momentul de fata plafonul a fost refacut deoarece mi-a picat o bucata de beton de pe acoperisul vecinului si mi l-a indoit iar paianjenul s-a dus de pe el. Masina cel mai probabil va avea nevoie de multa munca pentru eliminarea ruginei, iar caseta de directie mi-o va repara tata cel mai probabil fiindca el e mecanic si am gasit cautand aici pe forum si kit de reparatie pentru ea.
Insa daca tot e sa ma apuc de ea vreau sa-i aduc ceva imbunatatiri fiindca deci mi s-a spus s-o vand la 1000 de euro prefer sa bag eu 1000-1500 in ea si sa o fac. In 2009 am dat o Dacie 1310 de aceeasi varsta cu mine la rabla si am luat vreo 800 euro pe ea asa ca nu ma prea trage inima sa dau Solenza la rabla sau s-o dau pe o suma mica tinand cont ca pentru mine a fost masina perfecta timp de 4 ani, consum mic, intretinere ieftina si piese accesibile si probabil ca o sa fie si pentru urmatorii 4-5 ani la fel daca voi reusi s-o fac.

Ce ma intereseaza pe mine sunt urmatoarele:

1. Unde ii pot face chiptuning preferabil in Sibiu sau daca nu si Alba/Brasov
2. Unde anume in Sibiu se ionizeaza geamuri cu omologare (nu vreau folie, am avut pe luneta inainte dar n-am fost multumit deloc de ea)
3. Exista prin apropierea Sibiului vreun centru de dezmembrari fiindca trebuie sa inlocuiesc usa dreapta fata, a fost lovita in trecut si a cam cedat si e posibil sa am nevoie si de alte piese
4. A reusit cineva sa puna priza de aer pe capota si daca da de la ce masina anume a folosit compartimentul pentru filtru de aer
5. De la Bilstein din Sibiu pot lua telescoape sport pentru Solenza?
6. Ma intereseaza de altfel unde pot gasi ceva accessorii tuning, vreau sa-i schimb eleronul, probabil si spoilerele si sa-i pun ceva praguri si eram curios pe unde anume in Sibiu as putea gasi ceva ce sa-mi mearga pe Solenza.

La eleron ma intereseaza ceva de genul: http://images.forum-auto.com/mesimages/678991/spoiler.jpg
Iar la spoilerul fata vreau ceva ascutit si impunator.
7. Exista vreun atelier in Sibiu care retapiteaza scaunele si bancheta? Ale mele au fost mereu sub huse deci sunt impecabile dar s-ar putea sa schimb putin si culoarea interioara si e posibil sa le schimb tapiteria.

Sper ca nu v-am plictisit cu postarea mea lunga, va multumesc anticipat pentru ajutor.



--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
urdavid
post 28 Apr 2013, 11:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 11 August 12




Inseamna ca ai ceva de lucru la ea, sa nu crezi ca toate astea se fac hop-tzop, ca in need for speed, iti trebuie timp, banii, nervi, drumuri. si pe langa asta la solenza nu-i sta bine gen need for speed,arata ca o sorcova. Parerea mea

This post has been edited by urdavid: 28 Apr 2013, 11:52


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BH 82 UGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BluBear
post 28 Apr 2013, 22:40
Post #3


nu...


Group: Validating DaciaClub
Posts: 662
Joined: 3 August 09
From: Bucuresti




Sorcova vesela...

26042013082.jpg ( Size: 126.27k ) Number of downloads: 2095
26042013083.jpg ( Size: 152.2k ) Number of downloads: 2091
26042013084.jpg ( Size: 127.75k ) Number of downloads: 2011
26042013086.jpg ( Size: 128.84k ) Number of downloads: 2016
26042013090.jpg ( Size: 122.91k ) Number of downloads: 630


--------------------
Renault Megane Coach CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Apr 2013, 04:52
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Numerele alea arata ca din topor, fara suparare. Pe langa faptul ca sunt vechi si urate sunt puse si intr-o pozitie ciudata de zici ca stau sa cada.

Si fa ceva cu jantele alea, pune macar o pereche de capace.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BluBear
post 29 Apr 2013, 20:50
Post #5


nu...


Group: Validating DaciaClub
Posts: 662
Joined: 3 August 09
From: Bucuresti




Ms pt pareri maski, dar sunt unii dintre noi pe care nu`i doare de cum stau numerele sau ce au pe ele.

Jantele sunt de iarna, iar parerea mea este ca sunt inutile capacele.


--------------------
Renault Megane Coach CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MalinC
post 6 May 2013, 12:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 13 April 13




urdavid: n-am mai umblat cu masina din 2009 decat de vreo 2-3 ori cativa km si deocamdata nu umblu cu ea deci timp e suficient. Pentru ceea ce vreau sa-i fac ma astept la 1 an de munca. Cat despre bani m-am cam interesat de costuri si ma incadrez in bugetul propus. Sincer decat sa dau 1500 euro pe o coaja de VW cu km dati de 5 ori inapoi si vai de mama ei mai bine ii investesc in masina mea condusa si intretinuta de mine fiindca stiu ce si cum am. Despre nervi si drumuri n-am ce sa zic, e ceva normal in Romania in orice domeniu smile.gif
Intr-adevar Solenza nu e NFS, nu are cine stie ce putere pe motor si nici n-a fost conceputa ca o masina sport. Totusi daca ar fi sa luam exemplu Honda Civic a anilor 90 care la vremea aceea era o masina relativ banala si destul de comuna gasim suficiente exemple cu imbunatatiri care i-au ridicat aspectul estetic chiar daca nu a excelat prin puterea motorului. Pana la urma nu-mi fac Solenza sa ma duc cu ea la curse. Daca vroiam curse imi luam un Subaru sau Lancer.
Eu unul am vazut o gramada de Solenze facute frumos, unele si aici pe forum si aspectul de NFS nu le-a stricat atat timp cat toate s-au facut cu putin gust. Am apelat deja pentru proiectul respectiv la un tinichigiu cu viziune care poate sa faca ceea ce vreau de fapt.

BluBear: e misto masina dar nici mie nu-mi place pozitionarea la numere :|

Maskatu: pe mine capacele m-au tinut de obicei maxim 24 ore dupa ce le-am montat pe urma s-au dus dracu' cu drumurile noastre mandre. Nici mie nu mi-au placut jantele originale si le-am schimbat cu unele de Opel tot din tabla dar mai aspectuase smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TNP_90
post 9 May 2013, 22:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 December 12




Salut,


Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta dar am si eu o intrebare:

Cum se scoate plafoniera pentru a inlocui becul normal cu unul cu 3 led-uri?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort - IF90TNP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Jun 2013, 09:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




cu surubelnita plata bagata incet in capete si apasat incet pe clemele de prindere . Din cate tin minte are cleme numai in capete.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 4 Jun 2013, 10:17
Post #9


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(TNP_90 @ 9 May 2013, 23:01)
Salut,
Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta dar am si eu o intrebare:

Cum se scoate plafoniera pentru a inlocui becul normal cu unul cu 3 led-uri?
*



Bagi o surubelnita plata intre "sticla" (care de fapt e plastic) si marginea aia gri. Ai grija cand bagi ledurile sa respecti polaritatea lor. Cand vei baga ledurile ele nu vor mai functiona "in ambele moduri". Adica, ele vor functiona fie doar atunci cand deschizi usa, fie doar atunci cand actionezi plafoniera manual.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 4 Jun 2013, 11:12
Post #10


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




Pai si becu normal nu functioneaza la fel ? cand deschizi usa si cand o aprinzi manual ? sau mai face si altceva? smile.gif)))


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 4 Jun 2013, 11:36
Post #11


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




Nu o sa inteleg niciodata de ce insista unii sa faca tot felul de imbunatatiri la sn/slz/lgn si mai nou sandero/duster. Toate aceste "imbunatatiri" arata cel putin dubios.
QUOTE(MalinC @ 6 May 2013, 12:43)
Totusi daca ar fi sa luam exemplu Honda Civic a anilor 90 care la vremea aceea era o masina relativ banala si destul de comuna gasim suficiente exemple cu imbunatatiri care i-au ridicat aspectul estetic

Ai pus punctul pe i! Nici nu exista termen de comparatie intre slz si orice civic dintre anii 90-00. Toata lumea vrea praguri si extensii si eleroane si cine stie ce alte nebunii pe o masina care saraca arata penibil cu asemenea artificii pe ea. Domnilor, aceste masini arata mult mai bine stock! Vreti imbunatatiri? Luati niste cauciucuri de calitate, niste discuri si placute bune, niste bujii bune nu din alea la 30 de lei toate 4, etc.
O sn/slz ingrijita si "curata" denota mai mult respect si admiratie decat una cu eleron de wrx pe ea.


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 4 Jun 2013, 11:50
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




Pt "shake": ce zicea colegul mai sus, e faptul ca becul functioneaza si cand deschizi usa, si cand misti de plafoniera, la led trebuie sa te hotarasti cum vrei sa functioneze, ori cand deschizi usa, ori cand dai de plafoniera, ca din cate am inteles, isi schimba polaritatea la alimentare, desi nu inteleg de ce nu face scurt circuit cand ai si plafoniera deschisa manual, si usa deschisa...

Pt "tzutzi": gusturile nu se discuta, desi unii au niste gusturi "hardcore". Din.puntul meu de vedere, o solenza tunata cu simt estetic, e si normal sa arate mai bine ca una stock. Si lucrul asta nu se aplica doar solenzei


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 4 Jun 2013, 11:55
Post #13


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(edy99 @ 4 Jun 2013, 12:50)
Pt "shake": ce zicea colegul mai sus, e faptul ca becul functioneaza si cand deschizi usa, si cand misti de plafoniera, la led trebuie sa te hotarasti cum vrei sa functioneze, ori cand deschizi usa, ori cand dai de plafoniera, ca din cate am inteles, isi schimba polaritatea la alimentare, desi nu inteleg de ce nu face scurt circuit cand ai si plafoniera deschisa manual, si usa deschisa...
*



Exact.

Ca sa raspund: Tu in plafoniera ai 3 fire. Un plus permanent si 2 fire de minus. Cand plafoniera este pe pozitia de a se aprinde atunci cand deschizi usa "se activeaza" minusul de la contactul usii si se "dezactiveaza" minusul celalalt. Cand comanzi plafoniera, se face exact invers. Practic, miscatul plafonierei, functioneaza ca un buton cu 3 pozitii: stins, aprins mereu si aprins cand se comanda contactorul usii.
Daca desfaci plafoniera, vei vedea exact ceea ce vreau sa spun...

This post has been edited by Iulikk: 4 Jun 2013, 12:00


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin27
post 4 Jun 2013, 12:13
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 11 October 11




Ca sa mearga pe ambele sensuri trebuie pusa o punte..


--------------------
Dacia Solenza 2004/Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 4 Jun 2013, 17:32
Post #15


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




Eu de cand am pus led la plafoniera merge si cand deschid usa...si cand o activez manual, d'aia mi s-a parut o ciudatenie, ca nu m-am impiedicat de aceasta problema.


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 4 Jun 2013, 18:11
Post #16


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Cred ca ai pus leduri Can-bus, d-alea care nu dau eroare de bec ars la masinile adevarate.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Jun 2013, 10:05
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(edy99 @ 4 Jun 2013, 11:50)
Pt "shake": ce zicea colegul mai sus, e faptul ca becul functioneaza si cand deschizi usa, si cand misti de plafoniera, la led trebuie sa te hotarasti cum vrei sa functioneze, ori cand deschizi usa, ori cand dai de plafoniera, ca din cate am inteles, isi schimba polaritatea la alimentare, desi nu inteleg de ce nu face scurt circuit cand ai si plafoniera deschisa manual, si usa deschisa...
*


Daca vei cumpara o placuta cu leduri "replacement" in locul becului , va functiona la fel ca si becul . Daca o vei face tu pe pian in baie , normal ca nu o sa-ti mearga bine si risti scurt in plafoniera.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 6 Jun 2013, 11:17
Post #18


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(marius80_eugen @ 6 Jun 2013, 11:05)
risti scurt in plafoniera.
*



Si ai si vreo explicatie tehnica sau doar asa... te dai interesant?
PS: se fac 4 ani de cand am leduri in plafoniera... si am avut toate natiile, si cumparate si nu... a dracu rabla, nu a patit nimic sad.gif .

This post has been edited by Iulikk: 6 Jun 2013, 11:18


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Jun 2013, 16:19
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. eu vb cu edy99 ;
2. nu stii cum sa faci un scurt la masina sau ce ?
3. ai avut de toate natiile pentru ca multe nu sunt ok , nu lumineaza bine / corect , sau sunt mai proaste decat un bec .
Deci care e problema daca eu il sfatuiesc sa ia ceva bun si de la o firma care se ocupa cu asta ? Plafoniera primeste curent si daca incui masina si pleci , cel putin o perioada de timp , la unii chiar si permanent , depinzand de UCE/UCH . Deci poate face scurt / probleme si daca nu esti in masina , apoi acolo sunt trepidatii foarte mari , se face condens iarna , nu poti umbla de zeci de ori acolo pentru ca se duce naiba plasticul ala .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 8 Jun 2013, 16:54
Post #20


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(marius80_eugen @ 8 Jun 2013, 17:19)

*



Ai idee cum functioneaza plafoniera de la Solenza? Nu ai venit cu nicio explicatie tehnica pana acu' icon_mrgreen.gif .

8 Jun 2013, 18:00:
QUOTE(marius80_eugen @ 8 Jun 2013, 17:19)

3. ai avut de toate natiile pentru ca multe nu sunt ok , nu lumineaza bine / corect , sau sunt mai proaste decat un bec .
*



Adevaru' ca astea 2 module cu 3 leduri 5050 lumineaza prost...

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3492369

This post has been edited by Iulikk: 8 Jun 2013, 17:00


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VALLLIO
post 5 Jan 2014, 21:26
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 January 14




Salutare,


Stiti cumva de unde pot cumpara pleaope de Solenza in Bucuresti? smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 - IF90TNP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Jan 2014, 21:41
Post #22


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu






--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siminic
post 19 Feb 2014, 09:08
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 February 14




buna tuturor,sunt nou pe FORUM si am o mare dilema ...de ceva vreme am achizitionat un AC si tare as vrea sa il montez ...vreau sa precizez ca e demontat de pe SUPER NOVA ..piesele care le am sunt ...Compresorul,Radiatoarele,Conductele, Suportul Motor, Intinzatorul, Fulia,Butonul,problema mea este ca sa montez radiatorul in masina imi trebuie alta aeroterma sau se poate monta in habitaclu fara a face mari modificari...eu detin o SOLENZA COMFORT ...,multumesc pentru intelegere


--------------------
solenza confort dacia solenza 2004 comfort - AB-28-CRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 19 Feb 2014, 13:11
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




QUOTE(siminic @ 19 Feb 2014, 09:08)
buna tuturor,sunt nou pe FORUM si am o mare dilema ...de ceva vreme am achizitionat un AC si tare as vrea sa il montez ...vreau sa precizez ca e demontat de pe SUPER NOVA ..piesele care le am sunt ...Compresorul,Radiatoarele,Conductele, Suportul Motor, Intinzatorul, Fulia,Butonul,problema mea este ca sa montez radiatorul in masina imi trebuie alta aeroterma sau se poate monta in habitaclu fara a face mari modificari...eu detin o SOLENZA COMFORT ...,multumesc  pentru intelegere
*


Ai nevoie de alta aeroterma,plus ca trebuie inlocuit si electroventilatorul.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 22 Feb 2014, 14:56
Post #25


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




QUOTE(siminic @ 19 Feb 2014, 09:08)
buna tuturor,sunt nou pe FORUM si am o mare dilema ...de ceva vreme am achizitionat un AC si tare as vrea sa il montez ...vreau sa precizez ca e demontat de pe SUPER NOVA ..piesele care le am sunt ...Compresorul,Radiatoarele,Conductele, Suportul Motor, Intinzatorul, Fulia,Butonul,problema mea este ca sa montez radiatorul in masina imi trebuie alta aeroterma sau se poate monta in habitaclu fara a face mari modificari...eu detin o SOLENZA COMFORT ...,multumesc  pentru intelegere
*



Cat te-a costat sa cumperi toate alea?
Ca si eu tot comfort am, tot fara AC wacko.gif

Din ce stiu, difera si alternatorul, trebuie unul mai mare ca sa faca fata solicitarii.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 22 Feb 2014, 16:28
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




A mea merge de 3 ani cu alternatorul de 75 A si aer conditionat. Cand am pus AC nu am schimbat alternatorul si nu au fost probleme.


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 22 Feb 2014, 17:41
Post #27


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ce treaba are alternatoru' cu aeru conditionat?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 22 Feb 2014, 19:50
Post #28


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




La cele au AC, alternatorul este de 80A.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 22 Feb 2014, 20:43
Post #29


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Pai de ce? Si pe bune, nu fac misto, chiar sunt curios... ca atunci cand dau drumu la AC... compresorul este invartit de cureaua aia... care e legata de motor, deci nu este compresor electric ca sa zici ca e nevoie de curent cacalau...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 22 Feb 2014, 21:00
Post #30


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




@siminic: nu prea se potrivesc piesele de la AC de SuperNova pe Solenza. Bullix a incercat sa monteze pe Solenza unui prieten, a sfarsit prin a cumpara alte componente de ici-colo, de pe Solenze avariate. Scrie-i un PM (mesaj privat) si iti explica el ce si cum.
@Iulikk: ambreiajul de la fulia compresorului de AC este actionat electric, de aici probabil nevoia unui alternator mai potent. @anecula_08 ne dovedeste ca merge si cu cel de 75 A, dar ideal este sa schimbi alternatorul.

This post has been edited by bogdanmardare: 22 Feb 2014, 21:01


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:08
Forum Renault