DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Proiectoare

marianfcsb
post 24 Oct 2013, 20:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 April 13




Deci la proiectoare ,trebuie neaparat sa fie de ceata? am vazut la unele masini ca au proiectoare de faza normala/pozitie , si daca nu am prevazuta din fabrica cu acele proiectoare de ceata sau normale , si vreau sa imi pun eu ,inafara ca trebuie sa merg la un electrician , trebuie omologate RAR? smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 24 Oct 2013, 21:13
Post #2


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




banuiesc ca ai masina de putin timp si cred ca esti la varsta la care vrei sa faci dintro biata dacie<solenza> cea mai cea din curtea scolii
bravo tie dar trebuie sa tii cont de codu rutier ce se poate pune,legal,pe masina si ce nu
tie iti place cand din contra sens vine un dorel care sia pus,,csenoane,, de N putere si trebuie sa opresti ca nu mai vezi nimic,eu le umplu frigideru pentru cateva generatii bune
tie iti place cand masina din fata ta opreste si nu vezi stopurile ca dorel a vopsit geamu de la lampa stop cu,,sprai,, negru sa fie fitos,si trebuie sa te infigi tare-n pedala sa nu te sui pe idiot
vrei sa-ti tunezi masina pune ceva jenti,o sonorizare sa trezesti vecinii,folie omologata pe geamuri,alte scaune sa te simti confortabil dupa cateva sute de km de mers continuu,si ar mai fi destule
soalenza are lumini bune si daca sunt reglate OK vezi tot ce misca pe drum ,seara
cu proiectoarele la fel

This post has been edited by nikuniku: 24 Oct 2013, 21:14


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianfcsb
post 24 Oct 2013, 21:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 April 13




QUOTE(nikuniku @ 24 Oct 2013, 21:13)
banuiesc ca ai masina de putin timp si cred ca esti la varsta la care vrei sa faci dintro biata dacie<solenza> cea mai cea din curtea scolii
bravo tie dar trebuie sa tii cont de codu rutier ce se poate pune,legal,pe masina si ce nu
tie iti place cand din contra sens vine un dorel care sia pus,,csenoane,, de N putere si trebuie sa opresti ca nu mai vezi nimic,eu le umplu frigideru pentru cateva generatii bune
tie iti place cand masina din fata ta opreste si nu vezi stopurile ca dorel a vopsit geamu de la lampa stop cu,,sprai,, negru sa fie fitos,si trebuie sa te infigi tare-n pedala sa nu te sui pe idiot
vrei sa-ti tunezi masina pune ceva jenti,o sonorizare sa trezesti vecinii,folie omologata pe geamuri,alte scaune sa te simti confortabil dupa cateva sute de km de mers  continuu,si ar mai fi destule
soalenza are lumini bune si daca sunt reglate OK vezi tot ce misca pe drum ,seara
cu proiectoarele la fel
*


Jante de aliaj pe r13 nu arata bine smile.gif) pararea mea

This post has been edited by marianfcsb: 25 Oct 2013, 19:22


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 24 Oct 2013, 22:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Proiectoarele sunt doar pentru CEATA nu ca sa ai vizibilitate kilometrica pe timp de noapte si sa orbesti pe cei de pe contrasens cu ele...

In alta ordine de idei, ar fi bine sa citesti regulamentul forumului, si sa folosesti cautarea ca s-a mai discutat, nu mai deschide topicuri de degeaba.

Ca sa iti pui proiectoarele ai nevoie de un set de suporti de proiectoare de Solenza(cei de Logan sunt diferiti), un set de proiectoare, 1 bucata cablaj pentru proiectoare si 1 bucata buton(sau daca vrei sa fie ca la cele din fabrica o maneta de semnalizare cu treapta pt proiectoare)

P.S. Nu il considera ca un comentariu rautacios ci ca pe unul folositor. Toti am vrut sa facem din solenze "avioane" dar nu prea au prins aripi smile.gif . Daca iti sunt de ajutor iti pot trimite manualele de service si cele electrice pentru ea.

This post has been edited by anecula_08: 24 Oct 2013, 22:26


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 24 Oct 2013, 22:42
Post #5


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Daca tot s-a inceput discutia, intreb si eu: ce modificari trebuie sa aduc instalatiei din fabrica pentru a putea aprinde proiectoarele atat din maneta, dar si automat, atunci cand dau "faza lunga" sau flash? De mult timp vreau sa fac modificarea asta...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 24 Oct 2013, 23:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(Iulikk @ 24 Oct 2013, 23:42)
Daca tot s-a inceput discutia, intreb si eu: ce modificari trebuie sa aduc instalatiei din fabrica pentru a putea aprinde proiectoarele atat din maneta, dar si automat, atunci cand dau "faza lunga" sau flash? De mult timp vreau sa fac modificarea asta...
*


mai pui un releu pe circuitul de faza lunga sa aprinda proiectoarele , bobina alimentata de la faza lunga si contactele in paralel cu butonul proiectoarelor


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianfcsb
post 25 Oct 2013, 08:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 April 13




QUOTE(anecula_08 @ 24 Oct 2013, 22:15)
Proiectoarele sunt doar pentru CEATA nu ca sa ai vizibilitate kilometrica pe timp de noapte si sa orbesti pe cei de pe contrasens cu ele...

In alta ordine de idei, ar fi bine sa citesti regulamentul forumului, si sa folosesti cautarea ca s-a mai discutat, nu mai deschide topicuri de degeaba.

Ca sa iti pui proiectoarele ai nevoie de un set de suporti de proiectoare de Solenza(cei de Logan sunt diferiti), un set de proiectoare, 1 bucata cablaj pentru proiectoare si 1 bucata buton(sau daca vrei sa fie ca la cele din fabrica o maneta de semnalizare cu treapta pt proiectoare)

P.S. Nu il considera ca un comentariu rautacios ci ca pe unul folositor. Toti am vrut sa facem din solenze "avioane" dar nu prea au prins aripi smile.gif . Daca iti sunt de ajutor iti pot trimite manualele de service si cele electrice pentru ea.
*


Nu iau ca un comentariu rautacios

This post has been edited by marianfcsb: 25 Oct 2013, 19:23


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 25 Oct 2013, 08:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Asta inseamna sa repetam aceleasi discutii din nou si din nou si din nou? Doar fiindca ti-e lene sa cauti?


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Oct 2013, 09:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pentru starterul topicului :
1. era bine daca ai fi cautat INAINTE sa faci alt topic ;
2. chiar daca nu ai avut din fabrica , poti sa instalezi pe bara fara proiectoare , DAR cel putin cumpara setul de proiectoare originale si cu becurile stock , adica H11 Osram , cele galbui , nu albe , nu albastre ( pe ceata , ca atunci conteaza , cu cat culoarea este mai galbuie , cu atat sunt mai performante) .
3. instalarea electrica trebuie sa se faca perfect ca cele originale , sa contina relee , si tot ce trebuie , adica si sistemul original de prindere al proiectoarelor, sa NU prinzi numai pe plastic , pentru ca vor vibra in toate partile si te vor deranja si pe tine si pe ceilalti . Chiar daca la bord va fi doar un comutator separat , nu este nici o problema , nu trebuie sa dai o caciula de bani pe maneta cu de toate pe ea , dar instalatorul trebuie sa ia comanda tot de la bord , astfel incat sa se aprinda numai cu contactul pus si sa se stinga automat la scoaterea cheii , sa nu le uiti aprinse .
4. dupa toata instalarea , mergi la Dacoserv si regleaza toate farurile , adica si faza scurta/lunga , dar si noile proiectoare instalate si sa pastrezi foaia data de ei in masina pentru un eventual control . ( 20-40 ron din cate tin minte) ;
- nu te zgarci la partea cu reglajul !!!

QUOTE(Iulikk @ 24 Oct 2013, 22:42)
ce modificari trebuie sa aduc instalatiei din fabrica pentru a putea aprinde proiectoarele atat din maneta, dar si automat, atunci cand dau "faza lunga" sau flash? De mult timp vreau sa fac modificarea asta...
*


Personal nu te sfatuiesc sa faci modificarea asta . "Suna" bine , dar in realitate se pot intampla multe nasoale .
Nu uita ca , pe halogen , ai 2x60W protejat de relee , apoi la faza lunga trece la 2x55W , iar tu vrei ca din aceeasi comanda , la aceeasi maneta sa se aprinda inca 2x60W . La halogen nu este ca la xenon , care este 2x35W si foloseste acelasi bec pentru scurta/lunga , ci sunt trasee diferite si filamente de consum diferite .
A doua problema este ca si halogenului ii trebuie destul timp ( 2-3 sec.) pana ajunge la puterea maxima , deci un simplu flash nu va avea efectul scontat . Eu stiu ce probleme am pe Clio , cand dau flash-uri ... e oribil . Pana se aprinde cealalta faza , se stinge cea scurta ... si se alege praful de marele flash asteptat .
Pana la urma faptul ca te joci putin din comutator nu e o mare problema. Din proprie experenta iti spun ca DEGEABA incerci sa deranjezi/chiorasti idiotii cu albastrele care bat dupa ciori , pentru ca NU vor face nimic , probabil reglajele nu le mai merg , nu se vor sinchisi sa le dea mai jos sau sa le regleze cum trebuie . Pana nu le bagi tot xenoane in ochisori , degeaba ! Eu nici pe cei cu SUV-uri nu-i pot determina sa le dea mai jos .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 25 Oct 2013, 20:43
Post #10


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Partea de "flash" ma intereseaza mai putin spre deloc, nu sunt adeptul. In schimb, becurile H4 mi se par cele mai penale becuri (in comparatie cu o pereche H7 + H3)... Pe faza lunga am impresia ca in apropierea masinii nu este destula lumina.

PS: cu ochii stau bine. Am facut controlul oftalmologic de curand, nu am nevoie de ochelari... dry.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ming
post 25 Oct 2013, 23:35
Post #11


Membru Irlandez


Group: Members
Posts: 445
Joined: 2 July 10
From: Alba Iulia




iulikk, in fata masinii chiar nu este lumina cand ai faza lunga... ia un releu cu 4 pini, leaga 86 la -, 85 la faza lunga, 30 la + si 87 la proiectoare (nu uita de o siguranta de vreo 10A pe firu' de +)

eu mi-am facut un timer (de vreo 5 secunde), sa pot da flash-uri doar cu lunga si la 5 secunde dupa ce aprind lunga sa se aprinda si proiectoarel biggrin.gif

combinatia lunga + proiectoare e mult mai buna decat lunga singura biggrin.gif

This post has been edited by Ming: 25 Oct 2013, 23:36


--------------------
Dacia Solenza 2004 Avantage - B-40-FJB
I'd rather lose by a mile because I built my own car, then win by a inch because someone built it for me.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 26 Oct 2013, 10:29
Post #12


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Mersi mult! Sapt viitoare ma apuc de bricolat Sa traiesti 100 de ani! (ca 1000 e prea mult si te plictisesti)
Un tutorial pe iutub n-ai fi facut si tu biggrin.gif .

"+" iau direct de la baterie?

This post has been edited by Iulikk: 26 Oct 2013, 10:29


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 26 Oct 2013, 14:49
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




daca ii pui siguranta merge direct la baterie , da poti pune un releu mai mic si contactele in paralel cu butonu

This post has been edited by bygy007: 26 Oct 2013, 14:49


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Oct 2013, 16:58
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Iulikk nu m-am luat de ochisorii tai , nu stiu de ce te-ai atacat , iti explicasem ca si eu patesc la fel si anume sa fiu deranjat tare de cei de pe contrasens si sa incerc sa-i atentionez .
Faza cu H7 si H3 mai bun decat H4 ... este poveste , in realitate farurile care folosesc H7 si H3 au sticla clara , cu tehnologie mai noua decat SLZ , iar noi avem faruri de 10 ani cu sticla imbatranita si oglinda la fel ...
Pana la urma problema noastra nu este faptul ca SLZ nu are putere luminoasa sau ca nu bat bine , nici vorba , ci problema este ca in momentul in care esti orbit de pe contrasens nu iti mai vezi propriile lumini .
Este normal ca pe faza lunga sa NU vezi langa masina , pentru ca se aprinde partea de jos a farului , care proiecteaza lumina departe si nu in fata masinii , apoi se presupune ca in momentul in care mergi cu faza lunga , vezi deja in fata si nu mai ai nevoie sa vezi la 5 metri in fata .
In trecut am incercat cu un prieten sa punem sa ramana aprinsa faza scurta in lampa si sa se aprinda si cea lunga cand comuti pe ea , astfel incat becul sa aprinda farul complet , problema este ca se ard repede becurile si se incalzeste foarte tare atmosfera langa far ... pentru ca de la 60 W ajunge la 115 W si nu are timp de racire . Am inteles ca la VTM practicau varianta asta ... Ideea nu era sa mergi asa cu farul aprins , ci doar in momentele in care nu este nimeni in fata sau chiar ai nevoie sa vezi cat mai bine .
Mie personal pe serpentine sau pe trasee serpuite mi se intampla sa simt ca e nevoie sa aprind si proiectoarele .
Functia asta cornering nu a fost inventata degeaba ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 26 Oct 2013, 18:50
Post #15


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(marius80_eugen @ 26 Oct 2013, 17:58)
Iulikk nu m-am luat de ochisorii tai , nu stiu de ce te-ai atacat , iti explicasem ca si eu patesc la fel si anume sa fiu deranjat tare de cei de pe contrasens si sa incerc sa-i atentionez .

Functia asta cornering nu a fost inventata degeaba ...
*



Nu m-am atacat, stai lin. cheers.gif


QUOTE(marius80_eugen @ 26 Oct 2013, 17:58)
Faza cu H7 si H3 mai bun decat H4 ... este poveste , in realitate farurile care folosesc H7 si H3 au sticla clara , cu tehnologie mai noua decat SLZ , iar noi avem faruri de 10 ani cu sticla imbatranita si oglinda la fel ... 
*



Adevarat graiesti!


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nnuuttzzuu
post 4 Jan 2014, 13:56
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 3 April 12




ce parere aveti ? a pus cineva?

Attached thumbnail(s)
index.jpeg ( Size: 7.49k ) Number of downloads: 463


--------------------
dacia solenza clima 2003 - TL-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Jan 2014, 18:09
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ce sint astea?


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ming
post 4 Jan 2014, 19:09
Post #18


Membru Irlandez


Group: Members
Posts: 445
Joined: 2 July 10
From: Alba Iulia




parca mai frumoase is astea biggrin.gif
si is pt Solenza Logan etc
sunt cu LED si au si DRL incorporat (L-ul acela)

This post has been edited by Ming: 4 Jan 2014, 19:11

Attached thumbnail(s)
desc_rcare.jpg ( Size: 9.91k ) Number of downloads: 450


--------------------
Dacia Solenza 2004 Avantage - B-40-FJB
I'd rather lose by a mile because I built my own car, then win by a inch because someone built it for me.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 4 Jan 2014, 19:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




http://youtu.be/L_nteOsWAz8 wub.gif

This post has been edited by anecula_08: 4 Jan 2014, 20:27


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Jan 2014, 20:40
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(Ming @ 4 Jan 2014, 19:09)
parca mai frumoase is astea biggrin.gif
si is pt Solenza Logan etc
sunt cu LED si au si DRL incorporat (L-ul acela)
*



da, sint super ok...dar cit costa? iar bara de slz e cam naspa pentru asemenea bunatati...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
COSMIN-uau
post 4 Jan 2014, 22:39
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.324
Joined: 14 April 10
From: Pitesti




eu zik k dau bine astea,stii cineva de unde se pot lua


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 - AG-20-UAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 4 Jan 2014, 22:43
Post #22


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Dar daca au un pret de vreo 200 de euroi... te piji pe ele biggrin.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
COSMIN-uau
post 4 Jan 2014, 22:52
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.324
Joined: 14 April 10
From: Pitesti




dau sunt in jur de 230-240 e,la un pret mai modic in jur de 100 mas baga.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 - AG-20-UAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut 88
post 5 Jan 2014, 00:17
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 26 February 11
From: Popesti-Leordeni




Si eu m-as baga la asa ceva. Decat leduri puse de jur-imprejurul proiectorului.


--------------------
Dacia Logan /exSolenza /ex1310 2007 /2003 Scala/1999 L - IF __ PTR/IF 05 SYZ/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin27
post 5 Jan 2014, 00:28
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 11 October 11




Se gasesc pe amazon la 250 de lire.. 052.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004/Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 5 Jan 2014, 00:49
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




La 130 de euro poti cumpara asa: http://www.hansen-styling-parts.de/LED-Day...press-from-2009 ,tot DRL/proiector ceata.

This post has been edited by anecula_08: 5 Jan 2014, 01:06


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nnuuttzzuu
post 5 Jan 2014, 12:35
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 3 April 12




le-am gasit si pe astea cu lupa ce parere aveti sunt in jur de 500

Attached thumbnail(s)
fg.jpeg ( Size: 6.84k ) Number of downloads: 341


--------------------
dacia solenza clima 2003 - TL-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 5 Jan 2014, 18:01
Post #28


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Degeaba va uitati. Oricum nu isi pune nimeni asa ceva. biggrin.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:25
Forum Renault