DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

34 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Generatorul de Hidrogen, scheme, experimente, rezultate

Kinetix
post 31 May 2008, 12:42
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Liviu, nu inteleg de ce crezi ca s-ar putea distruge etajul initial. Monitorizarea impulsurilor se face prin acea dioda 1N4007 care rezista la tensiuni inverse de pana la vreo 700V, iar tensiunea autoindusa in primarul bobinei este de maxim 300-500V, nu-i asa?
Cu privire la schema de care ziceai, ti-as fi tare recunoscator daca ai posta un link. Lipsa timpului ma impiedica sa ma "imprastii" prea mult. Multumesc.


"[...] daca chiar credeti in ideea de "motor cu apa care produce energie mai multa decit primeste [...]". Nu cred ca e vorba de asta, insa cred ca e vorba de un sistem cu randament mai ridicat decat cel pe care il folosim actualmente pe masinile noastre. Mi s-a parut foarte potrivit exemplul cu soldatii si podul, in ce priveste ilustrarea rezonantei. Un alt exemplu ar fi chitara: fara cutia de rezonanta, cu greu s-ar auzi ceva daca am ciupi coarda, fie ea si de lungime/masa/tensiune potrivita; simpla prezenta a cutiei, acordata pe frecventa corzii, determina un randament mult ridicat in ce priveste emisia. Un alt exemplu ar fi cel al navelor cu panze: intr-un sens ele sunt adevarate perpetuum mobile. Doar trebuie sa faci lucrarile de intretinere pentru a mentine flotabilitatea si velatura. Restul e ENERGIA inepuizabila a vantului pe care nava doar o foloseste.
Nu am pretentia ca am vorbit foarte "fiziceste" acum, dar daca punem asa problema, cred ca disputele filozofice se vor mai reduce. Nimeni nu creaza ENERGIE (inafara de Creator). Noi doar o folosim, prin intermediul unor sisteme diverse. Ideea e sa optimizam aceste sisteme sau sa inventam/descoperim altele, mai eficiente. Ceea ce numim noi producere de energie (electrica, termica, mecanica, etc) nu e o producere in adevaratul sens al cuvantului. E doar o convertire. Ei bine, pentru aceasta convertire se folosesc metode cu randament diferit.
De exemplu, un om isi poate folosi energia pana la epuizare prin mersul pe jos (sau alergare), sau prin deplasarea cu bicicleta. Spuneti-mi voi prin care metoda de deplasare va parcurge mai multi kilometri, fara oprire. Desigur ca pe bicicleta!


djasu, daca aprinderea CDI este multispark, cu mult mai bine. Blocarea alimentarii generatorului se face doar daca impulsurile se opresc pe o durata mai mare decat timpul necesar condensatorului sa se incarce si sa "strapunga" dioda Zenner.

dyogenes, in sfarsit ni te alaturi si tu! Din cate stiu, "suferi" si tu de simptome de artizan "mesteritor". Schema de generator de trenuri de impulsuri este postata pe prima pagina. Este si cablaj. Poate reusesti sa il realizezi inainte de mine. smile.gif

In ce ma priveste, vreau sa pun la punct partea electronica de comanda si protectie, pentru a o realiza pe aceeasi placuta de cablaj imprimat.

O intrebare pentru electronisti:
- odata descoperita frecventa de rezonanta a sistemului hidrolizor, cum am putea realiza o reactie pentru ca montajul sa o mentina, in ciuda unor variatii care pot apare in ce priveste temperatura, capacitatea electrica, etc ?

Prieteni, desi exista ingineri care nu stiu sa tina o cheie in mana sau nu stiu sa rezolve o integrala, asta nu inseamna ca trebuie sa ii consideram pe toti la fel. Sunt si altii (tot ingineri) care proiecteaza superstructuri sau motoare cu reactie, nu-i asa?
In orice domeniu sunt ageamii si profesionisti adevarati. De ce va luati de ingineri?
Haideti sa revenim la proiectul propus.

This post has been edited by Kinetix: 31 May 2008, 16:11


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 May 2008, 21:54
Post #92


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Azi am cumparat cele doua integrate ne555 cu 1 leu . Saptamana acesta ma apuc si de eletrolizor si de circuit. Eletrolizorul v-a fi facut dintr-un borcan pentru inceput si in el voi introduce doua suprafete spiralate si intrepatrunse cu spati intre cele doua de 1mm pentru a realiza asa zisul condensator. Voi folosi apa distilata pentru inceput si dupa aceea apa pura. Daca la impulsuri modulate si cu amplitudine de 12V da randament atunci la 150-350 de V sper ca randamentul sa fie mult mai mare in producerea de hidroxil.

This post has been edited by djasu82: 31 May 2008, 21:55


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 31 May 2008, 22:44
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Din ce am vazut eu pe youtube, foloseau 6 celule ca nste cilindrii de 2cm diametru din inox. In cilindrul extern era introdus un cilindru intern, cu spatiu de 1 mm intre ele. Practic, cred ca s-ar putea spatia cei doi cilindrii cu ajutorul unor inele de teava d plastic cu grosimea peretelui de 1 mm, discontinue, sa poata iesi gazul.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 May 2008, 23:09
Post #94


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




E slab randamentul cu acei cilindri si de aceea trage si curent mare... Dar pentru inceput e bun orice pentru incercari se pot folosi tevi de cupru cu diametre diferite in asa fel calculate in cat cand se introduce unul in celalat distanta intre tuburi sa fie de 1mm. teva de cupru pentru a nu rugini se poate trata intr-o baie de cositor.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 1 Jun 2008, 07:10
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Adevarul e ca indiferent ce metale folosesti, va exista migratie ionica si implicit coroziune. Singura solutie pentru a impiedica coroziunea electrozilor este folosirea unor cilindrii de grafit, dar nu stiu de unde s-ar putea obtine asa ceva. Cred ca pentru experimente, initial ar fi OK cu tabla de inox.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 1 Jun 2008, 07:18
Post #96


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




cilindri de grafit...aveti cateva obtiuni: va duceti la cineva care are o trusa de chimie, in trusele de chimie se gasesc(sau de fizica)
sau luat niste creioane cu mina mai groasa din grafit(sunt unele cu mina dintr-un plastic, sa nu va pacaliti cu ele), o scoateti, o folositi singura, sau in manunchi



--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n3m0
post 1 Jun 2008, 09:22
Post #97


Membru sadic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 3 February 07
From: Campina




Electroliza este procesul de orientare și separare a ionilor unui electrolit (substanță a cărei molecule prin dizolvare sau topire se disociază în ioni, permițând trecerea curentului electric continuu) cu ajutorul curentului electric continuu.

În procesul de electroliză, ionii pozitivi sau cationii sunt dirijați înspre catod (pol negativ), iar ionii negativi sau anionii înspre anod (pol pozitiv) unde își pierd sarcina și se depun sau intră în reacție chimică. Specificăm că la anod există un proces de oxidare, în timp ce la catod unul de reducere.

În electroliză se ține seama de tensiunea de descompunere, care este tensiunea minimă la care se poate desfășura procesul și care depinde de potențialul de electrod, care este influiențat la rândul lui de poziția pe care o are substanța în seria potențialelor electrochimice. De asemeni, tensiunea de la bornele electrozilor trebuie să acopere și căderea de tensiune în electrolit, în contacte și în electrozi.

Masa elementului separat prin electroliză este dată de legea lui Faraday sau legea electrolizei. Dacă în electrolit sunt mai mulți ioni de același semn, electroliza se produce cu o energie minimă.

(Bibliografie: Manuale de fizică de liceu)

Pentru a dispune de cantități industriale de hidrogen este nevoie de extragerea acestuia din alți compuși energetici și depozitarea lui înainte de utilizare. La fabricarea hidrogenului există deja tehnologii consacrate, utilizate în industria chimică, precum și procedee noi dezvoltate în special pentru pile de combustie. Fiecare din tehnologiile existente are avantajele și dezavantajele sale, astfel încât sunt necesare cercetări în continuare pentru a le optimiza și a le face competitive pe piață.

Electroliza apei
Această formă a obținerii hidrogenului din apă a fost pentru prima dată evidențiată de chimistul german Johann Wilhelm Ritter în jurul anului 1800, și se pare că pe termen lung este singurul procedeu rațional, deoarece în cursul procesului nu se emite CO2. Ca exemplu se poate aminti electroliza în mediu bazic, care datorită prețurilor mici este utilizată adeseori în combinație cu centrale hidroelectrice în Norvegia și Islanda. Reacția are loc într-un recipient umplut cu electrolit bun conductor de curent (sare, acid, bază), în care se găsesc doi electrozi printre care circulă un curent continuu. Procesul poate fi descries prin două reacții parțiale.

* Catod: \mathrm{2 H_2O + 2 e^- \rightarrow H_2 + 2OH^-}
* Anod: \mathrm{\quad 2 H_2O \qquad \quad \,\, \rightarrow O_2 + 4H^+ + 4e^-}

În principiu la anod se eliberează electroni care mai apoi sunt captați la catod. Din aceste două procese parțiale rezultă de fapt reacția de separare a atomilor de oxigen și hidrogen din apă.

* Reacția de separare: \mathrm{2 H_2O \rightarrow 2 H_2 + O_2}

Procesul este deosebit de avantajos pentru că pe lângă hidrogen și oxigenul rezultat se poate utiliza efficient în alte procese tehnologie, nefiind lăsat liber în atmosferă.. Există aparate de electroliză industrială cu presiune înaltă cu o capacitate de producție de 60 Nm³/h la o presiune de 12bar.

Procedeul termochimic
Disocierea termică reprezintă descompunerea moleculelor sub acțiunea căldurii în elementele componente. Deasupra temperaturii de 1700°C se produce disocierea directă a aburului în hidrogen și oxigen. Aceasta se produce în cuptoarele solare. Gazele rezultate vor putea fi separate cu membrane ceramice. Aceste membrane trebuie să fie permeabile pentru hidrogen dar nu și pentru oxigen. Problema constă în faptul că apar temperaturi foarte înalte, și ca atare pot fi utilizate doar materiale rezistente la aceste temperaturi, care sunt totodată foarte scumpe. Din această cauză acest procedeu nu este competitiv.

O scădere a temperaturii de disociere termică a apei sub 900 °C este posibilă cu ajutorul unei reacții chimice associate. Deja în anii 70 a fost propusă cuplarea cu căldura reactoarelor de temperatură înaltă a diferitelor cicluri termochimice, care se pot aplica parțial și în cazul utilizării radiației solare concentrate. Randamentul, respectiv potențialul de îmbunătățire cel mai mare, la nivelul de cunoștințe actual, prezintă procedeul acid sulfuric – iod: la 120 °C reacționează iodul și bioxidul de sulf cu apa și rezultă hidrură de iod și acid sulfuric

I2 + SO2 + 2 H2O → 2 HI + H2SO4 (120°C)

După separare celor două componente rezultate, la 850 °C, acidul sulfuric se descompune în bioxid de sulf și oxigen

2 H2SO4 → 2 SO2 + 2 H2O + O2 (830°C)

Din hidrura de iod, la 300 °C rezultă hidrogen și elementul inițial iod.

2 HI → I2 + H2 (320°C)

Cu toate că ciclul termochimic are un randament relativ mare (până la 50 %) mai există probleme nerezolvate în ceea ce privește procedurile și materialele utilizate.

Fabricarea hidrogenului utilizând surse alternative de energie
Din punct de vedere ecologic, cele mai avantajoase proceduri de fabricare a hidrogenului utilizează surse alternative de energie (energie solară, eoliană, hidro) pentru a descompune apa în componentele sale oxigen și hidrogen. Descompunerea poate avea loc pe cale termică sau chimică. În primul caz este aplicată o idee relativ veche care trezește din ce în ce mai mult interesul cercetătorilor și care are șanse bune ca în anii următori să devină competitivă. Punctul critic al cercetării îl constituie găsirea de catalizatori potriviți pentru disocierea termică a apei în cuptoarele solare. In descompunerea chimică, curentul electric generat din surse de energie alternativă este utilizat în electroliza apei. În acest caz hidrogenul va reprezenta o formă de stocare a energiei. În afară de oxigen nu apar alte produse secundare, deci mediul înconjurător este protejat.

Un document pentru cei interesati aici: http://www.osim.ro/publicatii/brevete/bopi...mate/117973.pdf
http://aynstein.blogspot.com/2008/04/motor...t=1209234060000
http://www.armonianaturii.ro/Motorul-cu-ap...eID_528-articol

This post has been edited by n3m0: 1 Jun 2008, 09:23


--------------------
Dacia,Toyota Avensis L 1998/2007 - PH-04-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 1 Jun 2008, 19:26
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(Kinetix @ 31 May 2008, 12:42)
Liviu, nu inteleg de ce crezi ca s-ar putea distruge etajul initial. [...]

Pentru ca la clasic apare acel 350 V dupa care oscilatia continua armonic amortizat. Ca urmare exista si o urmatoare alternanta NEGATIVA, mare, peste 20-30 V la cit rezista un BC337.

Corectat..


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 1 Jun 2008, 20:36
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




E posibil sa ai dreptate, Liviu, dar eu am realizat un mic etaj de deparazitare pentru platina la Dacia avand o schema aproape identica si a functionat. Nu s-a ars nimic... Cum se explica asta?
Iata schema de etaj deparazitare la care ma refeream: etaj_deparazitare_platina_Dacia.JPG ( Size: 20.25k ) Number of downloads: 3583


n3m0, in link-urile date de tine se recomanda tratarea cilindrilor, supapelor si galeriei de evacuare prin depunerea unui strat ceramic. Nu vad nici un rost in asta, de vreme ce (cel putin intr-o prima faza) motorul va merge cu alimentare hibrida (benzina+hidroxi). Temperatura organelor amintite in functionare depaseste cu mult temperatura de vaporizare a apei, incat pericolul corodarii care ar putea aparea este neglijabil.
Cu privire la electroliza, e interesant ce ai scris, dar cred ca sistemul pe baza de rezonanta ar trebui sa fie mai eficient decat cel obisnuit, deoarece beneficiaza de amplificarea efectelor la rezonanta. Iata de ce nu ma atrage perspectiva realizarii electrolizei in curent continuu. Bateria de Tico este destul de mica si nu se comporta bine la consumatori asa de "lacomi". Prefer ceva care sa nu depaseasca limita decenta de 6-8A, bineinteles daca produce o cantitate suficienta de gaze.
Toate cele bune si spor la experimente!

This post has been edited by Kinetix: 1 Jun 2008, 20:48


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Jun 2008, 21:03
Post #100


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Pai una e schema aceea realizata pentru preloarea impulsurilor de joasa tensiune generata de platina si alta e preloarea impulsurilor generate de bobina de inductie de pe care s-ar preloa. Se poate realiza un mic circuit R-DZ-C. Impulsurilesunt preloate de o rezistenta de 1k stabilizate de o dioda zener 5V si netezite de un condensator in asa fel in cat v-a apare impulsurile ca un dinte de ferestrau. Dupa realizarea acestui circuit se poate injecta direct intr-un 555 sau intr-un mic tranzistorcare poate taia alimentarea ultimului 555 din schema realizata de mayer.
Apropo se poate atasa direct o fulie dubla la alternator pentru a antrena un generator realizat cu poli magnetici si satorul cu o bobina in asa fel tensiunea furnizata v-a fi foarte mare fara sa mai invarneze motorul daca s-ar preloa direct de pe alternator. Se spunea undeva ca folosind 60 de celule si alimentate din alternator randamentul e doar de 50%.

This post has been edited by djasu82: 1 Jun 2008, 21:07


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 1 Jun 2008, 21:50
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




pe langa presostat si acest montaj de sesizare a opririi motorului mai trebuie o supapa de descarcare reglata la presiunea maxima de lucru deoarece dupa oprirea alimentarii elecrolizorului se continua generarea de gaz pentru o perioada de timp.
Bafta!


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 2 Jun 2008, 11:09
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Liviu si djasu, aveti dreptate. In montajul initial pentru deparazitarea platinei nu erau acele impulsuri de inalta tensiune de autoinductie...
Totusi, pentru protectia tranzistorului BC107 nu am putea rezolva asta cu o dioda Zenner (de 15V) in paralel cu jonctiunea CE?
Oricum, daca credeti ca ceea ce am propus nu e o schema viabila, va rog sa postati aici o alta sugestie de montaj simplu si eficient care sa faca monitorizarea functionarii motorului si sa intrerupa alimentarea (generatorului) la oprirea acestuia. Eventual ceva cu senzori Hall sau reluctori, sau un cuplaj capacitiv cu fisa centrala, ceva (gen stroboscop). Multumesc.

pcostica, generarea de gaz dupa oprirea motorului s-ar face doar pentru inca 1-2s maxim: 1s temporizarea etajului de protectie si 1s pana se ridica la suprafata bulele de gaz produse in secunda anterioara. Cantitatea e prea mica pentru a ne face probleme, cred. Voi mai studia problema...

otonel, din cate stiu, tu ai fost cel mai harnic dintre noi pana acum, in ce priveste generatorul de Hidrogen. Mai da-ne detalii despre stadiul experimentului tau:
- cat gaz produce sistemul tau pe minut? Ce amperaj consuma?
- ai incercat sa alimentezi motorul la ralanti doar pe gaz?

This post has been edited by Kinetix: 2 Jun 2008, 20:06


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 3 Jun 2008, 07:08
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(Kinetix @ 1 Jun 2008, 20:36)
[...]



Ia asa: - bobina, 51-100K, catod zener 51-68V, ramificatie(anod zener 51V+baza BC337+catod zener 5V1), apoi anod 5V1 catre masa. Asa e si la EEBIO, din amintiri.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otonel
post 4 Jun 2008, 14:49
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 9 April 06
From: Dn1




Iata ce am facut eu pana acuma:

Imi cer scuze de aspectul masini dar este o dacie cu care fac zilnic 80km din care vreo 10 pe drum de tara asa ca sper sa ma intelegeti ca nu are rost sa stau foarte mult de curatat la ea
Ce am facut practic:
- am facut 7 placi pentru electrizor dintr-o teava de inox pe care am taiat-o in lungime si am desfacut-o (alt material mai bun de inox nu a avut)
-placile le-am smirgaluit in x cu un smirghel aspru pentru a mari suprafata de electroliza
-cele pozitive le-am amplasat central adica:-+-+-+-
-pe capacul borcanului mai este o teava la care vreau sa cuplez o pompa de acvariu dar pe care nu o folosesc deocamdata,si un dop de cauciuc care sa sara in caz de suprapresiune sau explozie
-barbotorul are in capac intrarea de la electrizor si o supapa de la burduful servofranei care a vazut ca se deschide destul de usor si am puso ca masura suplimentara de protectie contra intoarcerii gazelor sub presiune
-tot de capac dar sub el am atasat un disc cu gaurii mici la 1 cm de iesirea spre carburator pentru a preveni intrarea apei in furtun si mai departe in carburator in caz de soc(frana brusca, etc.)
Sunt doua poze cu el in functiune dar nu am masurat inca debitul de gaz iar tesiunea este undeva pe al 2,5-3 v,amperajul cand o sa-l masor o sa vi-l spun dar dupa indicatorul de la bord nu este un consumator mare.
La relantii nu merge autonom doar cu el am strangulat odata furtunul sa se adune presiune si apoi i-am dat drumul si am observat ca mi a crescut turajul la relantii
Nu pot spune ca am realizat mare economie cu el adica ceva sa se simta, nu merg cu el chiar tot timpul cuplat,dar cand il cuplez si am viteza creste un pic puterea motorului si merge rotund.
Asta este ce am realizat pana acuma si cand o sa fac circuitul pentru alimentare cu curent pulsatoriu o sa va mai revin cu detalii.
Domnule Os dupa dumneata consumul de curent face electroliza ineficienta dar ma gandesc nu as putea monta undeva sub masina un generator de curent care sa foloseasca tepidatiile masini sau o miniturbina angrenata de aerul care trece pe sub masina si care sa-mi asigure alimentare electrizorului(poate o sa spui ca creste rezistenta aerodinamica)
To be continued...

This post has been edited by otonel: 4 Jun 2008, 15:56

Attached thumbnail(s)
placile.jpg ( Size: 370.99k ) Number of downloads: 4059
placile_electrizorului.jpg ( Size: 562.27k ) Number of downloads: 3881
barbotorul.jpg ( Size: 278.73k ) Number of downloads: 3696
conexiuni.jpg ( Size: 656.5k ) Number of downloads: 3591
general.jpg ( Size: 577.52k ) Number of downloads: 942
intrarea_in_carburator.jpg ( Size: 328.56k ) Number of downloads: 871
pe_masina.jpg ( Size: 696.58k ) Number of downloads: 806
supapa_barbotor.jpg ( Size: 324.4k ) Number of downloads: 764
in_functiune1.jpg ( Size: 498.91k ) Number of downloads: 776
in_functiune2.jpg ( Size: 615.63k ) Number of downloads: 853


--------------------
Renault Megane 1999 1,9 break
Care pata de ulei?
E sudoarea cailor putere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 4 Jun 2008, 15:21
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Din cate vad eu sistemul tau face electroliza clasica, nu in impulsuri (adica nu vad nicaeri generatorul de impulsuri. Imi dau seama ca un astfel de sistem nu poate asigura nici macar hidrogenul pentru ralanti, dar macar ai simtit vreo imbunatatire, o cat de mica scadere de consum?


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 4 Jun 2008, 15:26
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




felicitari pentru ce ai realizat!Asteptam primele impresii...cum reactioneaza motorul la amestecul benzina- hidroxi?cum sta la relantiu dar in sarcina?Eu am ales varianta cu generator de impulsuri...mai am de munca.
Bafta!


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otonel
post 4 Jun 2008, 15:27
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 9 April 06
From: Dn1




este pe drum alimentarea in impulsuri,adica mi-o face cineva ca nu ma pricep foarte bine la electronica,deocamdata am facut instalatia doar circuitul imi mai trebuie


--------------------
Renault Megane 1999 1,9 break
Care pata de ulei?
E sudoarea cailor putere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jun 2008, 16:48
Post #108


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Gazul se poate introduce direct sub clapeta de acceleratie pentru relanti si se poate reduce debitul. Iar pentru accelerari se pune inca un furtun deasupra clapetei printr-o supapa pentru a mari debitul . Dintr-un borcan nu ai cantitate mare de gaz dar totusi ai obtinut o crestere a turatiei. Eu de azi ma apuc sa realizez circuitul imprimat pentru schema realizata de mayer si dupa aceea la imbunatatiri. Iar in eletrolizor vreau sa incerc pentru moment cu teava de cupru. Se pot folosi tevi de cupru de diferite dimensiuni introduse unele in celelate pentru o eficienta foarte buna.

This post has been edited by djasu82: 4 Jun 2008, 17:05

Attached thumbnail(s)
Eletrolizor.JPG ( Size: 53.07k ) Number of downloads: 991


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 4 Jun 2008, 18:23
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




otonel, ma bucur de reusita ta, chiar in acest stadiu provizoriu in care se afla.
Masurarea productiei de gaz si a intensitatii curentului sunt proceduri foarte simple si e necesar sa le facem, pentru a evalua eficienta sistemului.
Daca imi permiti, cred ca distanta dintre placile electrolizorului este mult prea mare pentru aplicatia asta. Incearca o distanta de 1-3mm.
In vasul electrolizor ai mai putea aduce ceva gaze de carter (prin furtun cu valva de sens pe el) si sa le barbotezi (vor intra la baza vasului, printr-un furtunas orientat in jos), astfel ca in ridicarea lor la suprafata sa stimuleze desprinderea de pe placi a bulelor de gaz. La iesirea barbotorului final vei avea un amestec de vapori de apa, gaze de carter si hidroxi, cu efect de racire a camerei de ardere si de marire a puterii exploziei din motor. Nu cred ca ai nevoie de pompa de acvariu. Vacuumul din galerie e suficient pentru a trage gazul din generator.
Pentru a alimenta mai eficient la ralanti faci asa:
- cu un Teu separi circuitul de ralanti de cel principal (de gaz)
- pe un ram al Teului pui un robinet cu reglaj fin (de la aeraj acvarii) apoi il mufezi la priza de pe galeria de admisie unde venea furtunul cu duza; la inceput inchizi acest robinet si il deschizi treptat, pe masura ce strangi surubul de reglaj amestec de la carburator; ca sa mearga, trebuie sa bagi in electrolizor si gaze de carter, cum am spus mai sus.
- celalalt ram al Teulu il duci la racordul filtrului de aer, cum il ai pus acum. Pe el ai putea pune o alta valva de sens, orientata spre motor, bineinteles. In felul acesta, la ralanti, motorul va trage doar din generator, nu si din racordul filtrului de aer.

Cum masori curentul? Foarte simplu: inseriezi un ampermetru cu electrolizorul si citesti valoarea.
Cum masori productia de gaz? Tot simplu: iei o galeata aproape plina cu apa, bagi un PET de 0.5litri in apa (sa fie plin cu apa) cu gura in jos si bagi in PET capatul furtunului de la electrolizor. Pornesti sistemul si cronometrezi in cat timp se umple PET-ul cu gaz. Apoi, prin regula de trei simpla, calculezi cat gaz produce sistemul tau pe minut. Spre comparatie, am observat ca majoritatea sistemelor care se vand pe net produc aprox 1litru de gaz pe minut.

Pentru cei care doriti sa realizati sistemul lui Stanley Meyer, inafara de generatorul de trenuri de impulsuri, trebuie sa introducem in circuit si:
- transformator (ridicator de tensiune)
- sistem dual de socuri bobinate de preferinta pe acelasi miez magnetic.
In schema postata pe pagina 1 a topicului putem vedea un sistem interesant. Autorul a folosit doar sistemul de socuri bobinate pe acelasi miez (care formeaza un transformator cu raport unitar in acest caz). schema_Stanley_Meyer_simplificata.gif ( Size: 98.65k ) Number of downloads: 1176
Este o varianta simplificata a sistemului original al lui Meyer, probabil cu rezultate satisfacatoare. Iata si niste detalii de realizare practica a socurilor bobinate: detaliu_realizare_practica_a_socurilor.gif ( Size: 8.97k ) Number of downloads: 1114
Trebuie testat, iar daca eficienta nu e cea scontata, se va adauga transformatorul ridicator.
Astept si eu concediul sa am timp de mesterit.
Succes tuturor!

This post has been edited by Kinetix: 4 Jun 2008, 18:52


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jun 2008, 18:45
Post #110


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Se poate realiza un ridicator de tensiune cu 805 randament si modulat cu impulsurile generate de multivibratoarele 555. pentru inceput si schema clasica merita de incercat fara transformator.Parca era o schema mai stufoasa care genera 150V si in care tensiunea era modulata cu 3 generatoare de impulsuri pe diferite frecvente miezul parca avea 600w se pare interesanta.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 4 Jun 2008, 20:14
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




pentru a mari eficienta este necesar sa se faca o gaura in carburator , ca la GPL, pentru a introduce gazul pe acolo. automat se reduce debitul de gaz necesar. gaura trebuie data in mijlocul tubului venturi altfel nu va functiona cum trebuie.


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jun 2008, 20:19
Post #112


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ai incercat ? e diferenta intre gpl si hho. Dupa cate am observat se introduce gaz sub clapeta de acceleratie in cantitati reduse pentru a rula pe relanti si gaz in debit mare desupra clapete de acceleratie.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 4 Jun 2008, 21:18
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Cred ca ideea cu tubul Venturi are de a face mai mult cu vaporizarea benzinei datorita diferentelor de presiune si de viteza a aerului prin diferitele zone ale difuzorului (tubul Venturi).
Cu privire la gaz combustibil (HHO), el este deja gaz, nu mai trebuie vaporizat, astfel ca introducerea lui in admisie nu e asa de critica. Simpla trecere pe langa clapeta de acceleratie, face ca amestecul sa se omogenizeze destul de bine.

Liviu, m-am uitat un pic peste schemele de EEBIO. Daca pun asa cum spuneai, nu mai am cum sa descarc condensatorul de temporizare prin platina (pe clasic) sau prin tranzistorul final al aprinderii electronice, pe durata alimentarii bobinei... Astfel, el ar putea sa se tot incarce in timpul mersului motorului, pana ce deschide Zennerul de 3.3V si intrerupe alimentarea generatorului, tocmai cand acest lucru nu e de dorit...
Uite, mai fac o incercare cu schema propusa. Am adaugat doua Zenner-e care protejeaza tranzistorul BC107. Oare nici asa nu scapam de supratensiunile periculoase? montaj_protectie_Tico_si_CDI_refacut_cu_Zenner.JPG ( Size: 111.61k ) Number of downloads: 945


This post has been edited by Kinetix: 4 Jun 2008, 21:35


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 4 Jun 2008, 23:54
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Gazul Brown (caci asa se numeste) este un amestec stoechiometric de hidrogen si oxigen, arde asa cum este, nu necesita oxigen din aerul atmosferic. Teoretic, un vehicol alimentat cu gaz brown nu necesita priza de aer. Introducand si aer atmosferic, nu facem decat sa saracim amestecul.
Dar cred ca iarasi punem caruta inaintea cailor. Intai sa obtinem gaz Brown in cantitati suficiente, apoi mai vorbim. Sper ca realizati ca acei 1 l/min de care vorbeste kinetix reprezinta doar a 5000-a parte din necesar (motor de 1400 cmc consuma 1,4 L la fiecare ciclu. La 5000 rpm, socotiti si voi... Ok, hai sa nu fie chiar asa de drastica treaba, dar oricum avem nevoie de multi litrii /minut.

O alta idee ce mi-a trecut prin cap este folosirea panourilor solare acasa pentru a produce curent, ce poate fi folosit la electroliza apei, cu producere de hidrogen. Acesta se poate imbutelia sub presiune (Cilindrii cu azbest impregnat cu acetona daca nu ma insel, pentru a stoca maim mult hidrogen).


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 5 Jun 2008, 08:35
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(Kinetix @ 4 Jun 2008, 21:18)
[...]
Uite, mai fac o incercare cu schema propusa. Am adaugat doua Zenner-e care protejeaza tranzistorul BC107. Oare nici asa nu scapam de supratensiunile periculoase?  [...]


Mai bine folosesti intrarea de EEBIO pt "PClasica", cu care ataci un BC337 generator de impulsuri. Acele impulsuri pe folosesti la incarcarea acelui C; compris? Mi-e lene sa fac schema pe proteus dar cred ca pricepusi. Un etaj clasic inversor intre "intrare eebio" si montajul tau. Daca umplerea e prea mare, pui doua etaje inversoare.

This post has been edited by diaconuliviu: 5 Jun 2008, 08:39


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n3m0
post 5 Jun 2008, 15:41
Post #116


Membru sadic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 3 February 07
From: Campina




Am mai facut ceva sapaturi si am gasit : www.water-to-gas-review.com/
Sper sa fie de folos celor care vor sa implementeze asa ceva..

This post has been edited by n3m0: 5 Jun 2008, 15:43


--------------------
Dacia,Toyota Avensis L 1998/2007 - PH-04-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 5 Jun 2008, 16:10
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




dyogenes, e adevarat ca unui motor de automobil ii trebuie mult mai mult gaz pentru a functiona independent, decat produc majoritatea sistemelor realizate artizanal. Ideea este sa realizam mai intai o alimentare hibrida(adaugand un sistem tip "booster"), sa experimentam, reglam, notam, prelucram statistic si concluzionam. Abia dupa asta ne putem gandi la o convertire totala pe gaz Brown (HHO, hidroxi, e-gaz, etc).
Pe de alta parte, am gasit ca amestecul gazos este inflamabil (pana (?) la un raport de 1/25 (hidrogen/aer), astfel ca gazul obtinut din hidrolizor poate fi amestecat cu multe parti de aer atmosferic. Iata de ce, folosind hidrolizoare care scot 1-1.5litri/minut, se obtin economii de combustibil de 30-50% (informatie de pe forumuri).


Liviu, cred ca am inteles sugestia. Cand am un pic de timp si energie, incerc sa simulez in Proteus noua schema dupa ideea ta care pare mai buna, intr-adevar.

This post has been edited by Kinetix: 5 Jun 2008, 16:14


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Jun 2008, 17:05
Post #118


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ma gandeam sa fac rost de tabla din aluminiu pentru a face fagurele fiindca teava de cupru e prea scumpa sad.gif.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 6 Jun 2008, 22:42
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Cu aluminiul te-ai complica foarte tare, se corodeaza foarte usor prin electroliza si nu poti realiza legaturi electrice prin lipire cu cositor pe el.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 6 Jun 2008, 23:26
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




aluminiul este rontait chiar si in apa chioara mai mult de cateva minute nu tine, ce sa mai vorbim de solutie bazica...in rest bafta multa.


LE cel mai bun este inoxul

LLE dupa unii autori pentru relantiu ar fi necesar 20 cm3 de gaz/sec... am sa verific...

This post has been edited by pcostica: 7 Jun 2008, 06:46


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Topicul de fata se refera in principal la experimente personale.

Tentativele mai mult sau mai putin ascunse de reclama/vanzare se pedepsesc cu warn/ban.

Discutiile pro-contra care deviaza in flame se pedepsesc cu warn/ban. Orice problema se poate discuta si civilizat.

Discutiile off-topic se pedepsesc cu warn/ban.

Reguli valabile incepand de azi 27.09.2012 18:00


--------------------
Go to the top of the page
34 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:50
Forum Renault