DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Demontare maneta stergatoare Logan totaka

AllyBabba
post 9 May 2017, 21:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 10




Salut. Am o maneta de stergator fara buton si una cu buton. Chestia e ca cea cu buton este foarte uzataa, zgariata. As vrea sa montez butonul de la aceasta pe cea fara. Mi.am dat seama cam ce ar trebui, insa nu stiu sa desfac maneta, in sensul scoaterii interiorului acesteia (interiorul de.a.lungul manetei. Acela care se misca si la cea cu si la cea fara buton. Daca ma poate ajuta cineva sau daca stie ca maneta sa fie turnata astfel incat sa nu poata fi desfacuta decat la capatul care se prinde de volan si respectiv butonul si tija. Multumesc.

This post has been edited by AllyBabba: 9 May 2017, 21:12


--------------------
Dacia Logan 2009/Preferance - Provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 21 May 2017, 07:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Nu prea este clar ce ai scris tu. Daca vrei sa inlocuiesti maneta din dreapta - cand esti la volan (cea care actioneaza stergatoarele) vezi ca este un tutorial pe aici.
Citeste aici ...


Cum aveam ceva probleme cu blocul de lumini (nu mai semnaliza dreapta), am decis sa vad ce pot face. Electricianul la care am mers in doua randuri, il desfacea, curata un pic pe acolo, mai dadea cu spray, monta la loc, 40 lei operatiunea.
Cum un bloc nou de lumini era in jur de 400 lei (10% din valoarea masinii) am zis ... pas, iar unul aftermarket nu imi inspira incrdere, m-am decis sa o fac singur.
Cautat un pic pe net, si am gasit acest tutorial
http://www.tutorialexxx/2013/11/curat...-de-lumini.html
Bun tutorialul, priceput baiatul.
Cel mai greu a fost desfacerea/deschiderea/declipsarea blocului de lumini.
Sunt acele sase clipsuri care nu cedeaza chiar usor. Din pacate unul din ele a a vut un pic de suferit.
Dar clipul face mai mult decat cuvintele mele. Asa ca ...merita incercat.
Eu zic ca am facut lucrul bine si temeinic, adica am curata cu simt de raspundere contactele, dat cu spray de contacte, curatat bine de tot si apoi aplicat un strat consistent de vaselina siliconica.
Pana acum merge ok, sper ca si de acum incolo... , sa mai tina macar cateva luni bune, cat mai multe de preferabil ... tongue.gif

Si aici ... Trebuie doar sa ai la indemana si ce iti trebuie. Adica:
O surubelnita lunga, cap torx, pentru cele 3 suruburi din cochilia volanului si o lanterna sa le dibuiesti.
O alta surubelnita in cruce pentru cele doua suruburi in care este fixat blocul de lumini.
Vreo 3-4 surubelnite mici si drepte, pentru declipsarea blocului (cea mai naspa operatiune)
Smirghel supefin, vaselina siliconica, spray contacte, carpe curate si ...mult calm si rabdare.
Operatiunea a durat maxim 15-20 minute, dar mai umblasem prin acele locuri si stiam despre ce ...e vorba in propozitie. Pentru prima oara, pana se dumireste omul si dibuieste ce e pe acolo, cred ca dureaza ceva mai mult.
Foarte important (zic eu) este ca cei ce vor sa faca singuri acesta operatiune, este sa urmareasca clipul de vreo 2-3 ori inainte, pana sa se apuce de demontat.
Sa nu sara vreun arculet de pe acolo (si sunt cateva) si in cazul in care la demontare cade ceva (obligatoriu a se lucra pe o masa, nu din picioare) sa pice pe un ziar/hartie, de unde sa poata fi recuparat.
Cam asta.
In concluzie, timp de lucru, cca. 20 minute, satisafactie la final ...netarmurita ... biggrin.gif

Mare atentie la montaj, acel pinten care comuta intre faza scurta si faza lunga, trebuie sa intre intr-o degajare, altfel inelul de comanda de pe maneta ramane blocat. Eu am patit-o, si a trebuit sa desfac blocul din nou. Acum sunt ...expert... tongue.gif

Acolo este prezentat modul de demontare a celeilalte manete. Succes !!!


21 May 2017, 07:27:
http://www.tutorialexxx/2013/11/curat...-de-lumini.html

Uite aici ...pas cu pas !!!

This post has been edited by danygaro: 21 May 2017, 07:27


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:55
Forum Renault