DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Burduf planetara rupt, cum se schimba?

gabyyy26
post 2 Apr 2011, 07:36
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 29 September 10
From: Pitesti




Salut in Pitesti se gasesc burduf planetara din silicon cu un coeficient mare de elasticitate (poate fi folosit pe post de prastie) se baga direct peste capul planetarei cu ajutorul unui con facut dintr-o sticla de plastic unsa cu vaselina operatiunea dureaza 10 min.


--------------------
Renault Megane 4, Megane3 2011,2018 - AG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 20 Jun 2011, 11:03
Post #92


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




QUOTE(moustache @ 13 Apr 2010, 22:48)
Pe dreapta nu a ce desface la cutie. Desfaci piulita de la fuzeta, scoti suruburile la amortizor, lasi fuzeta in jos, scoti planetara din fuzeta si o tragi pur si simplu din cutie. Intra pe caneluri in pinionul din cutie, atat. La montare, sa pui ulei sau vaselina pe partea care intre in cutie, si montezi in ordinea inversa demontarii. Daca ai reusit pe stanga, pe dreapta e mult mai usor, si nu iti curge nici ulei din cutie.
*



LA PLANETARA STANGA CUM SE PROCEDEAZA ???
trebuie sa schimb burduful de la roata...am luat unul nou de origine cu vaselina si clemele lui, cum se face exact....pasii ce trebuie urmati si va rog!!!
ce nu trebuie gresit?

QUOTE(powertodacia @ 16 Apr 2010, 09:35)
Mare atentie cand scoateti planetara din cutie sa nu fie si rulmentul stricat,costa cam 130 ron.
bafta
*



despre ce rulment este vorba? la planetara stanga este asa ceva?...cum scot planetara din cutie(uleiul oricum il voi scoate cel putin jumatate)
sa mai iau o cutie de vaselina grafitata pentru partea dinspre cutie???
niste poze cu partea dinspre cutie are cineva(stanga bineinteles)...ce semering este acolo??
MULTUMESC...si contez pe voi...ca de obicei! smile.gif

This post has been edited by dymmy: 20 Jun 2011, 12:13


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 20 Jun 2011, 18:55
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




Si eu ca multi altii a trebuit sa schimb burduful la planetara stanga. Toate bune si frumoase. Scos ulei din cutie. Planetara data jos. Scos burduful de la tripoda. Si am ajuns si la rulment, care atunci cand am vrut sa-l scot a iesit asa de greu incat sa spart. Va intreb si eu in necunostinta de cauza daca stie cineva: se gaseste rulmentul separat sau trebuie sa cumpar alta planetara? Multumesc frumos.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 20 Jun 2011, 21:30
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




daca vorbesti despre rulmentul din partea de catre cutie da se gaseste dar este cu tot cu burduful ala....
cred ca la asta te referi
http://www.pieseauto.bizoo.ro/vanzare/9161...rnova-Renault#1

dymmy daca vrei sa desfaci planetara stanga da exista un rulment care vine prins de burduf in poza mai sus poti sa il vezi este in partea mai ingusta a burdufului(asta este la partea catre cutie nu carte roata)... planetara iese foarte usor din cutie doar tregi de ia si iese nu este pe caneluri este tripoda si ia doar intra in locasul ei fara a fi prinsa cu ceva acolo.... catre partea cu cutia nu trebuie sa pui nici o vaselina la burduful de la roata trebuie sa pui vaselina....vezi ca iti va curge uleiul cand desfaci cele 3 surube cu care este prins burduful interior de cutia de viteze(se vede in poza cele 3 gauri in tabla aia). in principiu nu este mare filozofie ai nevoie doar de scule o sa ai nevoie de tubulara de 10 cu cliket si prelungitor pt a desface cele 3 surube de la burduful interior(de catre cutie)



--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 20 Jun 2011, 21:59
Post #95


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




mersi frumos Quick! smile.gif
daca vremea va tine cu mine, ma apuc de schimbat burduful respectiv smile.gif
deci rulmentul il gasesc pe partea mai ingusta...adica unde e burduful de la cutie mai ingust...da?

mai spunea cineva ca atunci cand montez burduful de la roata...clema mare se strange intr-o anumita pozitie...sau intr-un fel anume....? serviccom...parca! sad.gif

koffy...imi pare rau ca s-a intamplat asa ceva...eu sper sa reusesc sa scot rulmentul intreg deoarece masina o desfac la tara...si daca voi avea nevoie si de alte piese...va trebui sa revin in oras(100km) cu autobuz sau tren...voi lua un spray wd40 ... in caz ca voi mai intalni dificultati la suruburi...voi incerca sa le desfac cat se poate de atent !

This post has been edited by dymmy: 20 Jun 2011, 22:12


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 20 Jun 2011, 22:14
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




dymmy daca tu vrei sa schimbi doar burduful planetara stanga de pe partea cu roata nu ai treaba cu celalalt burduf nu trebuie sa il desfaci de pe planetara, tu trebuie sa desfaci doar cele 3 surube care vine prinsa planetara in cutie si tot ce i de desfacut pe la roata fuzeta telescopu desfacut de fuzeta nu stiu daca nu trebuie si pivotu ca sa poti da la o parte fuzeta(dar nu cred ca trebuie si pivotu) si planetara la partea de la roata cu o tubulara de 32 plus un prelungitor mai mare pt ca normal este stransa destul de tare, dupa care i dai cateva ciocane cu un dorn sa iasa din fuzeta pt ca acolo merge pe caneluri....
tot ce ai nevoie este indemanare si scule serioase, chei inelare de 17 19 15 parca la pivot o tubulara de 32 pt planetara plus un prelungitor sa ai forta si cum am mai spus un cliket cu tubulara de 10 plus un prelungitor ca nu prea este loc la cele 3 surube de catre cutie sa le desfacii cu alte chei....
repet daca vrei sa schimbi doar burduful de la partea cu roata nu ai treaba cu celalalt burduf si cu rulmentul lui nu trebuie sa scoti nici un rulment.

This post has been edited by quick: 20 Jun 2011, 22:15


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 20 Jun 2011, 22:26
Post #97


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




ok ok!!
super....inca odata mersi frumos...acum am inteles exact ce trebuie facut! smile.gif
ma uitasem la colegul koffy ...si din ce citisem...nu intelegeam cum a reusit el sa rupa rulmentul!
eu nu am treaba acolo....e clar...3 surube de 10....si gata! bineinteles pana acolo...voi avea de desfacut partea dinspre roata! normal!
multumesc inc-odata si drumuri bune ! smile.gif


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.bv
post 22 Apr 2012, 18:50
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 4 June 10
From: Brasov




salut..curge ulei pe la rulment(la burduful de pa stanga, cel de la cutie)..cel putin asa am impresia..a fost schimbata planetara acum 4-5 luni si e atunci masina a stat(tata a fost cu ea la un mecanic (gen Dorel) si a zis ca ar fi ciupit buruful, dar fiind seara si toate magazinele inchise l`a petecit cu ceva..aveti vreo idee cum sa "repar" burduful? pt. ca nu prea am chef/timp sa demontez 1/4 in masina pt un burduf sad.gif..Multumesc anticipat

This post has been edited by gabriel.bv: 22 Apr 2012, 18:50

Attached thumbnail(s)
Fotografie0409.jpg ( Size: 1007.01k ) Number of downloads: 2864


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2002 - BV xx NIG
[B]Never drive faster than your angel can fly ![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 22 Apr 2012, 20:51
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




cateodata pt un segment desfaci un motor intreg, asta este.
veriifica inainte sa fie stranse suruburile care prind burduful dinspre cutie(3 la numar) sa fie stranse bine, dar daca mecnicu a zis sa este ciupit nu prea ai ce face decat sa desfaci toata planetara si sa schimbi burdufu ala....am explicat mai sus cam cei de facut, exista mai sus si un link cum arata burduful.
si nu umbla asa cu masina ca daca este spart burdufu ala curge tot uleiu din cutie si risti sa faci praf cutia.
si dupa ce remediezi problema complecteaza cu ulei in cutie.

This post has been edited by quick: 22 Apr 2012, 20:54


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzoo
post 22 Apr 2012, 21:03
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 23 October 09




Si eu am probleme cu burduful dinspre cutie de la planetara stanga.Imi curge ulei pe undeva pe la rulmentul acela.Se poate schimba pur si simplu burduful?Am inteles de la cineva ca intra prin presiune.Burdufe mai ieftine si poate la fel de bune se gasesc?


--------------------
dacia supernova 2001-RAPSODIE;Peugeot 406.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 23 Apr 2012, 22:46
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Mi-am inlocuit de curand planetarele.Pentru planetara din stanga am dat jos scutul ca sa golesc cutia de viteze de ulei ( daca lasam scutul scurgerea de ulei nu este ca la motor si s-ar fi prelins pe scut si m-as fi mozolit de ulei )- deci va sfatuiesc sa dati jos scutul.
Cu o cheie tubulara de 32 si o teava de cca. 1,4m- ca prelungitor, am desfacut piulita planetarei ( dupa ce am indreptat tabla de siguranta a piulitei ); desfacut cele doua suruburi spre amortizor si cu volanul bracat la dreapta maxim, am dat planetara afara din fuzeta.
Am mai cumparat un prelungitor de 25 cm pentru trusa de chei, astfel am desurubat cele trei suruburi elegant ( cu doua prelungitoare de tubulare ).
Apoi planetara a iesit cu lejeritate - am recuperat tabla de prindere pe cutie si am trecut la reansamblare in ordine inversa- prima data se prind cele trei suruburi spre cutie iar planetara sa fie paralela cu solul ca sa se aseze bine burduful planetarei pe cutia de viteze, apoi se va baga capul planetarei in fuzeta si se vor monta cele doua suruburi spre amortizor si piulita planetarei.
Nu trebuie desfacut surubul de la pivot - eu am desfacut si depresat doar capul de bara.
Bineinteles ca dupa remontare am inlocuit uleiul din cutie ( personal am luat 3 litri ulei nou - Elf nfj 75w80 - si am recuperat 1 litru de uleiul vechi ).
Pentru mine, operatia nu mi s-a parut foarte laboriosa, eu avand ceva experienta; totusi daca nu sunteti langa casa si nu aveti experienta si toate sculele pe langa voi , nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce de aceasta operatie - care nu este tocmai usoara.
Cu prietenie ,
Adrian wink.gif

This post has been edited by adrian.petrov: 23 Apr 2012, 22:53


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:23
Forum Renault