DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nissan Primera Traveller, Tekna+, 2.0 benzina...

Apple
post 13 Feb 2008, 11:34
Post #1


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




Momentan pun pozele... Urmeaza si comentariile si datele despre ea...
Astea sunt de cand abia o luasem si ajunsesem cu ea in tara...

This post has been edited by Apple: 13 Feb 2008, 13:22


Attached thumbnail(s)
DSCN2148.JPG ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 299
DSCN2149.JPG ( Size: 1.32mb ) Number of downloads: 265
DSCN2151.JPG ( Size: 1.22mb ) Number of downloads: 265
DSCN2152.JPG ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 305
DSCN2153.JPG ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 244
DSCN2154.JPG ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 109
DSCN2155.JPG ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 299
DSCN2158.JPG ( Size: 1.14mb ) Number of downloads: 416


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 13 Feb 2008, 11:39
Post #2


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Frumusica foc, chiar si break. Sa o conduci cu placere si fara probleme mii de km.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Feb 2008, 11:53
Post #3


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Frumoasa masina.
Iar bordul e demential.
Totusi deodorantul ala nu prea cade bine acolo si nici firul de la detectorul de radar.
Poate reusesti sa le repozitionezi.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 13 Feb 2008, 12:25
Post #4


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




Si acum detalii...
Motor QR20DE, 2.0 benzina, 140CP, 206NM cuplu, 4 cilindri, bobina pe fiecare cilindru, Cutie manuala 6+1 trepte.
Model: Primera Traveller
Echipare: Tekna plus
Geamuri electrice, oglinzi electrice heliomate, xenon, spalatoare faruri, jante aliaj Nissan 17", ABS, ESP, EBD, suspensie sport din fabrica (chiar am cautat dupa VIN pe programul de piese al Nissan si apare ca SPORT), climatizare automata, Navigatie cu DVD (n-are romania si ungaria, da... ma rog...) volan si schimbator imbracate in piele, vreo 8 airbag-uri, Sistem audio cu CD-player Bose cu 10 difuzoare, daca am uitat ceva... scuze... mai intrebati si voi...
Nu are tapiterie piele (nici nu-mi doream), scaune incalzite, comenzi pe volan. Si nici trapa. Sincer, nici astea nu mi le doream.
Merge chiar f. ok, nu-i place benzina din Romania, cam stramba din nas la altceva decat Carrera 100, are 111.000 km acum, achizitionata [prin oct din Germania la 100.000 km.
Minusuri: au cedat de la inghet plasticele de la macaraua electrica sofer, si ptr asta trebuie schimbata toata macaraua cu tot cu motoras, desi n-are nimic motorasul. Mai caut inca... n-as arunca 300 de euro doar ptr niste plastice cand restul n-are nimic. Stergatoarele altele decat originale merg naspa, lasa o pelicula fina de apa care deranjeaza la viteza mai mare. Stergatoarele originale costa vreo 2 milioane si ceva lei vechi... Cotiera mi se pare cam prea scurta... caut o solutie sa o mai lungesc....
In rest, consum cam de 9,5 % in Bucuresti, chiar si pe aglomeratie, afara cam 7,5 spre 8% daca o calc. Nu prea imi place sa merg cu viteza, prefer linistea sufleteasca, mai ales cand vad tiristi nebuni care nu se uita in oglinzile laterale sa se asigure etc... Era sa o patesc o data imediat ce am luat-o si-am adus-o in tara... Asa am descoperit ca ESP-ul si EBD-ul, plus ABS-ul functioneaza perfect impreuna. Consumul mai normal se datoreaza in mare parte si cutiei in 6 trepte.

<span class='edit'>13 Feb 2008, 12:27:</span>
QUOTE(dizzy @ 13 Feb 2008, 11:53)
Frumoasa masina.
Iar bordul e demential.
Totusi deodorantul ala nu prea cade bine acolo si nici firul de la detectorul de radar.
Poate reusesti sa le repozitionezi.
*


Deodorantul a fost mutat intre timp pe gurile de aerisire din lateral. Am mai mutat si carkit-ul, care e cel original de fabrica, langa cotiera, iar acolo unde era inainte am pus suportul original de pahare, scapand cu ocazia asta si de suportul prins in gurile de aerisire... Voi face poze azi si la miscarea asta...
Cu detectorul nu stiu.. ma gandeam oricum sa il pun sus langa oglinda, si sa trec firul pe langa cheder si stalp ca sa-l ascund...

This post has been edited by Apple: 13 Feb 2008, 12:30


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 13 Feb 2008, 12:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




cat a costat masina ? si ce inseamna ca stramba din nas la benzina de 95 ? nu are putere motorul sau se aprinde vreun bec pe la bord ?


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 13 Feb 2008, 12:35
Post #6


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Cat a fost masina in Germania?

Tare han, am scris amandoi in acelasi timp.

This post has been edited by 2dor: 13 Feb 2008, 12:37


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 13 Feb 2008, 12:39
Post #7


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(han_1.6 mpi @ 13 Feb 2008, 12:33)
cat a costat masina ? si ce inseamna ca stramba din nas la benzina de 95 ? nu are putere motorul sau se aprinde vreun bec pe la bord ?
*



masina cu tot cu taxe si inmatriculare, drum Germania, a fost vreo 10.000 euro. N-am gasit asa ceva in Romania, nici ca dotari nici ca motorizare. rolleyes.gif Eu zic ca am luat-o la un pret f. bun
La ora actuala sunt cam 13.000 pe piata, insa cu dotari lipsa, gen xenon, spalator faruri, carkit, navigatie, cutie 6 trepte. Asta si cu motorizarea mai slaba duc la un consum mai sporit, deci clar eu stau mai bine. Plus ca e cam singurul motor facut de Nissan, deci o fiabilitate mult mai buna, restul sunt de Renault si cu plastice deasupra de Nissan.
Stramba din nas in sensul ca nu prea are viata. O simti diferenta imediat. Acum sa fim sinceri, eu am facut niste teste de demult, benzina de 95 din Romania are o cifra octanica de 92 de fapt, iar cea de 98 e cam pe la 95... Mi se pare si normal sa nu prea aiba viata cu benzina de 95.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 13 Feb 2008, 18:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




tare fain. multi km fara probleme.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Feb 2008, 20:26
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




S-o stapanesti sanatos fara evenimente! Este o achizitie buna.

QUOTE(Apple @ 13 Feb 2008, 12:39)
... Acum sa fim sinceri, eu am facut niste teste de demult, benzina de 95 din Romania are o cifra octanica de 92 de fapt, iar cea de 98 e cam pe la 95... Mi se pare si normal sa nu prea aiba viata cu benzina de 95.
*



Cum reusiti voi sa faceti dieferenta asta de -3 CO nu-mi dau seama ! huh.gif
Cand "nu trage" este o diferenta de cai, nu de o unghie de magar ! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 14 Feb 2008, 00:54
Post #10


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 13 Feb 2008, 20:26)
S-o stapanesti sanatos fara evenimente! Este o achizitie buna.
Cum reusiti voi sa faceti dieferenta asta de -3 CO nu-mi dau seama !  huh.gif
Cand "nu trage" este o diferenta de cai, nu de o unghie de magar !  smile.gif
*



multumesc tutror ptr urari...
Nu e o diferenta de cai, pe dyno sunt toti caii acolo inca de cand am luat-o. Am avut inainte o masina de 150CP, deci tot pe acolo... stiu cum ar trebui sa traga... Diferenta de CO e facuta matematic in laborator mai de mult de mine... Nu cred ca s-a schimbat ceva in Romania... smile.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Feb 2008, 08:19
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(Apple @ 13 Feb 2008, 12:39)
Stramba din nas in sensul ca nu prea are viata. ......benzina de 95 din Romania are o cifra octanica de 92 de fapt, iar cea de 98 e cam pe la 95... Mi se pare si normal sa nu prea aiba viata cu benzina de 95.
*



Teoretic, benzina cu CO mai mare nu are putere calorica mai mare, dar scade riscul detonatiilor, deci, daca nu detoneaza(ceea ce nu cred), cu benzina de 95 masina ar trebui sa traga la fel, daca nu chiar mai bine. Restul e autosugestie, parerea mea.

In rest, e superba, in banii ce-i dadeai pe o Dacie noua si putin mai dotata, ai luat masina, chiar daca e din 2002 si 100 000 km, e cu 100 de ani inainte.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 15 Feb 2008, 00:04
Post #12


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Apple @ 13 Feb 2008, 12:25)
Motor QR20DE, 2.0 benzina, 140CP [...] consum cam de 9,5 % in Bucuresti, chiar si pe aglomeratie
Stiu ca nu e topic de consum si ca risc ceva avertisment, dar totusi, daca te hazardezi sa dai valori de consum in bucuresti fa-o cu mai multe detalii (regim de trafic, viteza medie pe CB, etc). Nu de alta, dar multa lume cu masini mai usoare si motoare mai mici ar vrea sa afle cum sa coboare sub 10% in bucuresti.
P.S. Frumoasa masina, multi km fara probleme smile.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 15 Feb 2008, 01:03
Post #13


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(adip @ 15 Feb 2008, 00:04)
Stiu ca nu e topic de consum si ca risc ceva avertisment, dar totusi, daca te hazardezi sa dai valori de consum in bucuresti fa-o cu mai multe detalii (regim de trafic, viteza medie pe CB, etc). Nu de alta, dar multa lume cu masini mai usoare si motoare mai mici ar vrea sa afle cum sa coboare sub 10% in bucuresti.
P.S. Frumoasa masina, multi km fara probleme smile.gif
*



Pai e simplu. regim de trafic piata victoriei-1 mai-podul grant zilnic. Si la dus si la intors. Ore de genul intre 8 si 10 dimineata si 17-19 seara. Recunosc ca nu sunt adeptul aglomeratiei si incerc pe cat posibil sa o iau pe stradutze, dar pe pdul grant de exemplu nu am cum sa ies pe vreo straduta.
Viteza medie pe BC este de 23 si ceva km/h.
Acum sa fim seriosi, pe modelele astea motorul de 1,6 este prea mic ptr aproape 1 tona jumatate, iar 1,8 are cuplu mult mai mic. Si astea conteaza totusi.
Cat despre schimbatul vitezelor, o fac undeva intre 2 si 3.000 rpm. Totusi e cutie de 6 viteze... Nu merg nici subturat, dar nici nu vad sensul nefolosirii vitezei a 5 a la aproape 50 km/h si 1500 rpm. Ca si a sasea la 60 km/h. Nu pateste nimic motorul, iar daca am nevoie de demaraj, retrogradez si gata.

PS: Multumesc de urari.

This post has been edited by Apple: 15 Feb 2008, 01:04


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 15 Feb 2008, 06:13
Post #14


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




In rest, consum cam de 9,5 % in Bucuresti, chiar si pe aglomeratie, afara cam 7,5 spre 8% daca o calc.



Imi dai voie sa nu cred asta? In rest masina e bestiala.

This post has been edited by FLP: 15 Feb 2008, 06:13


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 15 Feb 2008, 08:47
Post #15


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(FLP @ 15 Feb 2008, 06:13)
In rest, consum cam de 9,5 % in Bucuresti, chiar si pe aglomeratie, afara cam 7,5 spre 8% daca o calc.
Imi dai voie sa nu cred asta? In rest masina e bestiala.
*


Crezi ce vrei, crezi ca asta ma va face sa nu dorm noaptea? huh.gif Asta e consumul, ce vrei sa-i fac? Sa-l umflu ca sa se simta mai bine cei cu consum mai mare decat al meu? unsure.gif Come on, get real! Asta e consumul, n-am de gand acum sa merg ca disperatul, sa fac depasiri cu scartait de roti si sa conduc intr-un ritm mai alert decat cel in care o fac doar ca sa va multumeasca pe voi consumul. Asta cu consuma mult dom'le, e motor de 2000, e o ramasita a unei gandiri ciudate a oamenilor. Motor de 1,6 iau, sau 1,4 ca e mic si mai stiu eu ce... OK, dar ptr o caroserie mai mare, un motor mai mic va consuma si mai mult, iar un motor mai mare cu cuplu mai bun va consuma mai putin...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 15 Feb 2008, 12:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Si eu am avut un nissan mai vechiut ..cu motor de 2400 si 136 de cai (deh model american) si consuma 10% in oras.
Nissan a facut motoare maricele pe benzina care nu consumau prea mult, na fiecare cu priceperea lui.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 9 May 2008, 14:28
Post #17


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




120.000 km. TOcmai ce m-am intors cu ea dintr-o vacanta in Austria.
Merge la fel de bine ca atunci cand am condus-o prima data...
Nici o problema pana acum... Nu s-a prea sinchisit de gropi, directia precisa si fara trageri stanga-dreapta.
Am mers non-stop cu ea 1500 km (bucuresti-zell-am-see/kaprun) si chiar n-a marait nimic. Cu pauze ce-i drept, dar foarte scurte, de maxim 15 minute la fiecare 5 ore de condus.
N-a consumat ulei, n-a consumat benzina prea mult (8 consumul mediu pentru cei 3600 km facuti in excursie).
Ii pregatesc o "revizie 3" peste vreo luna, dupa ce acum o luna jumate spre doua i-am facut o revizie 2. Adica urmeaza sa-i schimb pe langa filtre, consumabile, discuri (toate), placute, lichide (toate). O sa-i iau pana la urma si o macara usa sofer noua cu totul, n-am gasit nici acum plsticele alea de care aveam nevoie ca sa repun in functiune geamul de la sofer si nici vreun meserias in plastic, fibra, kevlar sau aluminiu, care sa poata sa refaca cele doua plastice care au niste urechi rupte. Daca stiti voi pe cineva....
Per total, ma declar multumit de masina. Desi vroiam sa o marit dupa un an... am decis sa o mai tin pana anul viitor in toamna (deci sa o tin 2 ani in loc de unul). Asta pentru ca nici nu sunt foarte decis ce sa cumpar in loc, iar singura solutie care o am acum in minte este tot Nissan, dar un Qashqai. Bineinteles, tot 2.0 benzina (e fix acelasi motor care il am acum pe Primera), vreau de data asta 4X4, la cutie n-am preferinte acum, iar ca nivel de echipare, vreau tot Tekna+


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 9 Jun 2008, 15:05
Post #18


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




se pare insa ca o voi da...
E alta masina pe drum...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:31
Forum Renault