DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Seat Leon 2.0 TDI, Masinuta mea...

1.6
post 22 Aug 2007, 14:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




M-am hotarat sa-mi descriu si eu masina ! Nu ca sa ma laud , ci ca sa impartasesc cu voi bucuria pe care o simt. Mi-am dorit-o f mult si iata ca o am (ce-i drept platesc la ea 5 ani dar asta e...).
So...Seat Leon 2.0 tdi.

Ce m-a impresionat de la inceput a fost designul exterior. Mie imi place la nebunie! Altfel probabil imi alegeam Golf sau altceva nu neaparat din grupul VAG pt ca , calitatea lor a scazut destul de mult, masinile fiine mult supraevaluate fata de ce ofera de fapt.

Dar mi s-a pus pata..am strans din buculite si iata ca o am si nu regret (inca)..

So..motorizarea: 2.0 tdi 140 cp CV 6 trepte. Trage f bine mai ales dupa 2000 rpm dar este destul de zgomotoasa mai ales la relanti. In mers e absolut ok. Este o motorizare cu (daca nu ma insel) aproximativ 1700 euro mai scumpa decat 1,9 tdi. Dupa mine nu-si justifica diferenta de pret dar asta am vrut ca deh am zis ca tre sa-i dau in goarna...
Masina acum are 9500 km , facuti in 3 luni biggrin.gif si am completat cam 800 ml ulei ca sa stea nivelul la maxim pe joja asa cum era cand a venit.

Consumul cu aceata motorizare este de 8,5-9 in oras(ploiesti-dar poate fi si mai mult daca e f aglomerat) si 6-7 extraurban dar alergata cum trebuie. Daca consumul in oras se apropie de cel indicat de constructor(7,6) cel extraurban nu e nici pe departe apropiat de cel real (4,9) asta cu valorile din CB. Calculat cu bonurile am obtinut la 3500 km parcursi un consum mediu de 5,8 fata de 7,2 cat imi arata CB.

Stabilitatea este superba, directia extrem de precisa, electomecanica , asistata variabil, franele de asemenea.
Ce este extrem de placuta este pozitia la volan, una deosebita, sportiva , spatioasa chiar si pt unul de 1,94 cat am eu. Scaunul nu-l tin la maxim in spate (singura masina pe care am condus-o asa).
Suspensia (multilink) la inceput mi s-a parut infernal de rigida , acum s-a mai lasat si e chiar placuta ...da o senzatie de siguranta extraordinara pe drumuri virajate dar si in linie dreapta.

Iata si dotarile de serie:
2 suporturi pentru pahare in consola
centrala
3 tetiere spate
ABS, TCS (TCS poate fi deconectat)
Airbag-uri cortina
Airbag-uri frontale pentru sofer si
pasager
Airbag-uri laterale pentru sofer si
pasager
Anvelope 205/55 R16
Bare protectie in culoarea caroseriei
Bordcomputer
Centuri de siguranta in 3 puncte pentru
toate locurile
Climatronic bi-zona (control separat
sofer/pasager)
* Control presiune pneuri,cu avertizare
sonora si luminoasa
Cruise control
DSR (Dynamic Steering Response)
Filtru pentru praf si polen
Frane pe disc fata/spate
Functie "Coming Home" faruri
Geamuri fata/spate actionate electric
Imobilizator electronic
Inchidere centralizata cu telecomanda
Jante aliaj 6 1/2Jx16 "Vega" cu
suruburi antifurt
Lampa ceata spate
Manere portiere in culoarea caroseriei
Mufa pentru intrare auxiliara(anulata
de comandarea mufelor USB/iPOD)
Oglinzi exterioare actionate electric,
incalzite si pliabile electric
Oglinzi exterioare in culoarea
caroseriei
Oglinzi in parasolare luminate
Ornamente cromate duze ventilatie si
schimbator de viteze
Proiectoare de ceata
Radio CD MP3, 6 difuzoare
Reglaj electric faruri
Reglaj manual lombar si pe inaltime
pentru scaunele din fata
Scrumiera in consola centrala
Sertar sub scaunul soferului
Servodirectie electromecanica, reglata
automat in functie de viteza
(Servotronic)
Sistem de prindere Isofix pe bancheta
din spate
Sistem spalare luneta
Spatar bancheta spate rabatabil
asimetric
Stergator parbriz cu temporizare
Tetiere fata, articulate si ajustabile
pe inaltime
Volan reglabil pe inaltime si adancime
Volan si schimbator de viteze in piele

optionale: bluetooth, 8 difuri, roata de rezerva de dimensiuni reduse, geamuri fumurii pe spate, ESP+ DSR (driver steering recomanation).

Cum spuneam are 9500 km. Nu am avut probleme cu ea, am facut grecia de curand si a mers absolut demential. Viteze de croaziera de 180km nu ridica absolut nici o problema, poate doar zgomotul la vant sa fie mai neplacut. Am avut o zdranganeala cand depaseam 100 km la ora si s-a dovedit a fi un scut din plastic care intra in vibratie peste aceasta viteza.
Ar fi multe de zis..are f multe parti bune si putine rele . Ar fi interiorul care este slabut ca materiale si aspect dar robust, usor de intretinut si fara nici un greieras. (sunt maniac la capitolul asta)
Daca as alege din nou ar fi motorizarea 1,8 tfsi 160 cp pe benzina dar dinj pacate nu era disponibila acum 3 luni.
Pretul fara TVA si cu discount a for de 18000 euro.
Si-acum ceva poze...

2.JPG ( Size: 60.71k ) Number of downloads: 3111
3.JPG ( Size: 78.16k ) Number of downloads: 2873
4.JPG ( Size: 71.14k ) Number of downloads: 2867
[atta
chmentid=1627409039]1.JPG ( Size: 90.26k ) Number of downloads: 2722
6.JPG ( Size: 65.51k ) Number of downloads: 2859
[attachmen
tid=1627409041]8.JPG ( Size: 38.75k ) Number of downloads: 1723
9.JPG ( Size: 80.35k ) Number of downloads: 1338
[attachmentid=1
627409044]


Attached thumbnail(s)
5.JPG ( Size: 56.13k ) Number of downloads: 1202
7.JPG ( Size: 90.14k ) Number of downloads: 948
10.JPG ( Size: 54.04k ) Number of downloads: 1485


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 22 Aug 2007, 14:48
Post #2


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE
si am completat cam 800 ml ulei ca sa stea nivelul la maxim pe joja asa cum era cand a venit.
ohmy.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 22 Aug 2007, 14:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Da..motoarele pe motorina manaca ulei! Dar este folosit la o ungere buna...
Plus ca masina era in rodaj. Sunt si motoare pe benzina , turbo care papa destul ulei. In plus la 2.0 tdi este una din nemultumirile proprietarilor. Am auzit si de consumuri mai mari. Puteam de asemenea sa nu completez dar era aproape de minim. smile.gif

Uitasem sa spun..scaunele sunt bine profilate, sportive ...iar la varianta sport suportul lateral este si mai bun!

This post has been edited by 1.6: 22 Aug 2007, 14:53


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 22 Aug 2007, 15:07
Post #4


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Sa o stapanesti sanatos!!!

Am o intrebare: de ce zici ca ai fi dat-o pe un benzinar, daca esti foarte multumit de ea? In nici un caz n-ai fi avut acele consumuri mici de care spuneai. Ba din contra.....


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 22 Aug 2007, 15:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Stiu dar hai ca-ti explic...
Eu am terminat facultatea de jum de an. O facultate buna care m-a ajutat sa am si venituri pe masura in asa scurt timp. Daca pana acum visam la un logan 16v (pe bune) acum mi-am luat aceasta masinuta. Spun asta ca sa vezi ca nu sunt de bani gata si mai ales sa vezi cum puneam si eu problema. Am vrut tdi pt consum dar si pt ca, odata, m-a luat o gagica cu un passat de 131 cp si 6 cv la ocazie si pur si simplu eram fascinat de cum merge. Am zis da asta vreau..cuplu mare la turatii joase...vreau sa fuga de sub mine ..dar sa consume putin. Ei prea putin nu consuma ea si se apropie ..cel putin extraurban..de consumul unei benzinare.
Apoi mai este si altceva. Iti cumperi o masina..te interesezi luni intregi pe tot felul de forumuri..nu mai dormi smile.gif...faci drive-teste ..dar tot nu ai cum sa o cunosti cu adevarat decat dupa ce o ai. Si acum, dupa 3 luni, cred ca masinutie mele i s-ar fi potrivit un motor pe benzina, turbo care sa faca scandal la 6000 ture(apropo seat a setat esapamentul ca suna intr-un mare fel la benzinare) si care oricum ar consuma tot cam 7 in afara si probabil 11-12 in oras. Nu stiu cum sa-ti explic altfel...Plus ca e mai ieftin decat 2.0 tdi.


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 22 Aug 2007, 15:29
Post #6


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Te inteleg, stai linistit.

Te-am intrebat deoarece in octombrie o sa-mi schimb masina. Sunt fan al motoarelor pe benzina, insa caut motive sa nu-mi iau Diesel. Ma uit la diverse modele (C4, Megane etc), din clasa compacta, si vad ca performantele intre motoarele similare pe benzina si motorina sunt cam aceleasi. Cu avantajul consumului pe motorina si dezavantajul pretului mai mare. Si gandul ma bate tot timpul spre un motor Diesel.
Devin off-topic, asa ca inchei aici.

Oricum, alegerea pe care ai facut-o e foarte buna.

This post has been edited by sorin_f39: 22 Aug 2007, 15:38


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 22 Aug 2007, 16:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Felicitari pt masina! Masinile Seat sunt preferatele mele din grupul VAG fiindca sunt un pic diferite, cand vad un Seat imi inspira nebunie, tinerete, rebeliciune biggrin.gif, iar tiganii prefera vw, audi... Nu am vazut tigani in Seat.


QUOTE(1.6 @ 22 Aug 2007, 16:06)
.am convingerea ca cei 140 de co si 320 nm disponibili de la 1750 rpm isi fac treaba mai bine decat multe alte motoare.
*



Motoarele TDI au cuplu mai mare fata de alte motoare turbodiesel, mai ales la turatii mici, si de-asta iti da senzatia ca isi fac treaba mai bine. In rest 140cp Seat = 140cp Renault caci legile fizicii sunt aceleasi pe pamant smile.gif

This post has been edited by 1.6: 28 May 2008, 20:36


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 22 Aug 2007, 22:22
Post #8


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




up.gif felicitari pentru alegere! masina e super coolspeak.gif (motorul nu ma prea incanta - zgomot). e o masina care se inscrie pe lista mea de "pe asta as da banii"! daca i-as vea... sad.gif si pot spune ca se afla pe primele locuri. sa te bucuri de ea (mai ales ca nu e un cadou de la "papa") si sa te serveasca cu credinta!

Bafta!

P.S. te mai asteptam cu impresii!


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 22 Aug 2007, 23:46
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Merci mult pentru impresii...nu-mi fac nici un fel de griji! Leoanele nu prea au probleme pe forumul "vecin"(desigur sunt si mai putine) spre deosebire de restul marcilor VAG. Chiar nu imi fac griji! Este o masina buna ..desigur se putea face si mai buna!
Turbosuflanta de pe 2.0 tdi nu e facuta la turbomecanica ..eu asa stiu.
Daca ar fi sa-mi fac griji pt. ceva ar fi volanta bimasica..o solutie ingenioasa dar prost aplicata si construita.

Legat de skoda octavia 1,8 tfsi pretul masinii cu culoarea metalizata si cu atentie..unele din optiunile disponibile pe leonul meu este 18150 fara tva! Deci va rog frumos! Chiar nu vb sa ma aflu in treaba!


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 23 Aug 2007, 00:17
Post #10


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




@1.6 : Felicitari pentru alegere si s-o stapanesti sanatos. Alegerea ta este foarte buna dupa parerea mea, dar aici nu pot fi decat subiectiv pentru ca eu sunt fan Seat (dupa cum poti vedea in semnatura am si eu o Ibiza ca de Leon n-o fo' ghe unghe' la vremea respectiva). Leonul are o distinctie aparte, mie imi place la nebunie masinuta asta si sper sa mi-o pot permite la anul. Sa nu-ti para rau ca nu ai ales motorizarea 1.8 TFSI pentru ca extraurban alergata bine (cum spui tu) consumul era departe de ce obtii cu a ta, trust me, undeva pe la ~10 l/100km, iar in oras te scotea cam la ~13 l/100 km, nu trebuie sa te iei dupa cifrele date de producator in aceasta privinta. Singura varianta pe benzina care merita cu adevarat este Cupra mandru.gif dar acolo stii de ce o iei si nu te mai intereseaza consumul naughty.gif Oricum poti sa-i mai faci peste ceva timp o remapare (dupa ce iese din garantie) si vei ajunge pe la 170 cp si o crestere de cuplu semnificativa daca tii neaparat dar nu cred ca vei simti nevoia. Ce echipare ai ales, stylance cumva ?


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 23 Aug 2007, 07:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Remapare probabil ca o sa-i fac dar mai incolo. Este totusi putin riscant! Ma mai gandesc...
Versiunea de echipare este stylance. Nu mi-a placut de la inceput aceasta versiune datorita interiorului usor anost si a jantelor. Am vrut sport-up dar era deja mult mult prea scumpa. Acum, ca un facut, imi plac chiar mult jantele dar vor fi schimbate intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat. Parerea despre interior mi-o mentin.
Dar..suspensiile pe stylance sunt mai moi (f putin) decat pe versiunile sport si sport-up. Chiar si asa are o tinuta drum destul de dura chiar neplacuta la inceput.

Hai sa va mai spun ceva! Mai erau cateva optiuni la care ma gandeam:ford, mazda, toyota etc. dar mai conteaza si cum si in ce conditii obtii finantarea pentru o masina (eu eram start-up cu firma adica la inceput) si desigur dealerul si service-ul post-achizitionare.


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 23 Aug 2007, 09:13
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




Incearca la dealer cu o intrebare daca poti sa inlocuiesti cumva antena aia cu un amplificator mai pitit. La a mea, antena cica e in luneta si cred ca din cauza asta receptia nu e 100% sad.gif Oricum cand nu mai am receptie buna prin tara si nici de cd nu am chef ii dau o talpa, ceea ce iti recomand si tie daca zici ca evacuarea face sa sune TDI-ul ca o benzinara wink.gif
Edit: 10x, de grupul VAG incerc sa ma feresc ptr ca sunt cam neseriosi din multe aspecte (in principal servicii post-vanzare).

This post has been edited by ramm: 23 Aug 2007, 09:15


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 23 Aug 2007, 09:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Nu ai inteles! Evacuarea suna f f bine la benzinare ... La tdi..e smile.gif) TDI. Desi am un prieten care e innebunit dupa zgomotul pe care-l face al meu. Cand am chef de goarna imi place cum suna in rest..prin oras...prefer muzica!
Se gasesc amplificatoare..eu ma gandesc ce ramane acolo dupa ce dau jos antena...si oare merita dat plafon jos s.a. ptr. o nebunie de genul acesta?
Legat de service...nu pot da nume dar cunosc cel putin 2 service-uri seat (unul din B si altul din BV) f f serioase si cu preturi bune. In rest....un NO COMMENT cat casa!


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 23 Aug 2007, 09:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




Corect, am inteles eu gresit cum ca, evacuarea e setata sa sune ca o benzinara.
Referitor la antena..ziceam si eu..


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 23 Aug 2007, 16:17
Post #15


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




felicitari pentru achizitie... o parere proprie si personala fara a fi afectat de sindromul "strugurii...", bordul in general si plansa centrala in special mi se par incredibil de urate, mai ales ziua, sper sa nu te superi smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 23 Aug 2007, 19:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Semit...nu ma supar! In prezentarea mea am scris si eu asta! Dar in mod ciudat se potriveste masinii....

Iar pozitia de condus se impaca perfect cu comenzile si toate sunt la indemana!
Noaptea e absolut superb! O sa mai pun si niste poze! smile.gif

This post has been edited by 1.6: 24 Aug 2007, 09:25


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 23 Aug 2007, 19:56
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




DSG DSG DSG ... de ce nu ti-ai luat-o cu dsg?

Detin...sau mai bine zis familia mea detine una aproape la fel ca a ta...doar ca cu jante pe 17, suspensii sport,scaune sport si kitul lor de tuning...plus ornamentele interioare cromate. Ideea este ca masina este ceva super...daca vrei sa ii dai in gura...intr-adevar consuma...daca vrei sa mergi la consum...mie mi-a scos si 5.6 pe CB...Bucuresti-Predeal...deci si cu urcari...si tine cont...ca ei declara ca dsg-ul mananca mai mult...

Ce pot sa mai zic...o frumusete de masina...pacat ca nu o pot conduce cand vreau eu...cert este ca de curand un prieten si-a luat un a3 2.0 tfsi 166 cai...vreau sa iti zic ca in drive l-am lasat cu o masina in spate...aici si-a spus cuvantul dsg-ul bineinteles...pentru ca l-am ginit ca nu prea stia sa schimbe...

Oricum...super super super...sper sa schimb si eu loganul in iarna cu un golf 5...m-am tot uitat la leon...dar nu...prea scump cu ce dotari vreau eu...adica el nu e foooarte scump...dar imi depaseste mie bugetul alocat.

Ce pot sa iti zic...felicitari...si ai grija ca masina asta te fura foarte repede...intr-adevar este stabila...foarte stabila...dar cand nici nu te astepti iti poate intra esp-ul si te trezesti ca o scapi de sub control...nu mi-sa intamplat...dar nici mult nu mai aveam...

ai grija cu sistemul audio...ca nu e asa bun cum pare...dupa ceva timp incep sa zornaie plasticele de pe langa boxe...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 23 Aug 2007, 20:03
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Stiu toate bolile masinii ...si care vor fi ...

Intrebare: carei masini cu un sistem de sunet care pt unul stock se aude f f bine nu-i zdrangane plasticele de pe usi?
Cat despre dsg. Am spus ca am fost la limita limitelor cu cei 18000 euro fara tva!
Si a mea are ornamente cromate! Versiunea de care spui este sport-up! Scaunele sunt f f asemanatoare la toate variantele!Ma bucur ca ai condus un leon...asa intelegi mai mult decat simple cifre si consumuri de ulei. Masina are ceva aparte!


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 23 Aug 2007, 20:10
Post #19


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




@1.6 felicitari pentru masina. Desi nu-s dat pe spate de seat, mi se pare o masina mai mult decat ok. Ce ma dispera in schimb e culoarea rosu aprins a iluminarii bordului si a butoanelor smile.gif
Constat insa ca subiectul tau e cel mai dezbatut intre masinile non-reno din sectiunea de jurnal. O avea legatura cu apartenenta seat la vag? smile.gif
L.E. De fapt, acum ma uitai din nou si rupe tot, e pe primul loc la numar de raspunsuri smile.gif

This post has been edited by adip: 23 Aug 2007, 20:14


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 23 Aug 2007, 20:13
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Adip nu este deloc rosu aprins! Ti-o spun f f sincer! Plus ca intensitatea se poate regla! Promit poze cat mai concludente!
tongue.gif

Nu stiu daca are vreo relevanta chestia cu raspunsurile! Am raspuns si eu destul de mult! Suntem intre pasionati si chiar dc apartine grupului vag totusi e altceva... cel putin ca ambalaj! biggrin.gif

@adip: masina nu e personalizata! Nici cea cu care ai mers nu cred ca era! PE mine ma incanta bordul noaptea! Dar dc pe tine te-a deranjat... unsure.gif

This post has been edited by 1.6: 23 Aug 2007, 20:18


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 23 Aug 2007, 20:15
Post #21


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Aha, inseamna ca cea in care m-am suit eu (1.9tdi) era "personalizata"? Sau a ta e cea personalizata?


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 23 Aug 2007, 20:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Ei..din pacate bani de bi-xenoane nu am mai avut...Dar sunt absolut dementiale..plus ca sunt adaptative (cotesc in curbe). Eu am vrut musai pe masina esp+dsr! Si blue-tooth ca are ecranul acela mare la CB plus conectivitatea prin acesta! Culoarea mi-am dorit-o sincer alb! Dar si negru merge f f bine!
Mai merg:galben, rosu, ..ce mai...toate merg! Design-ul este f f reusit dupa mine!
Pozitia la volan nu se poate compara cu cea a loganului! Dar m-a dus si Daciuta peste tot chiar dc imi amortea fundul..biggrin.gif


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 23 Aug 2007, 20:31
Post #23


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Lumina rosie de la bord chiar nu deranjeaza - mie imi place, insa stau cu ea pe la jumatate din intensitate. La maxim intr-adevar, e cam tare. Scaunele dintre variantele sport si normale sunt doar putin diferite - cele de pe sport fiind doar un pic mai profilate.

Asa arata cele de pe o varianta sport:

IMG_0326.jpg ( Size: 157.89k ) Number of downloads: 1163


..si o poza (nu prea reusita) cu "bordul cel urat":

IMG_0325.JPG ( Size: 119.78k ) Number of downloads: 871


Cu bordul e clar ca nu te duci la conscursuri de frumusete biggrin.gif dar e ergonomic - iar pentru cine a ales Leon, probabil aspectul exterior si alte calitati ale masinii au compensat acest neajuns interior.

This post has been edited by AIX: 23 Aug 2007, 20:45


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 23 Aug 2007, 20:40
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Nu sunt adaptive...deoarece masina este printre primele modele si inca nu socsesera pe piata la leon xenon adaptiv.

iata si o poza care evindetiaza frumusetea leonului negru...asta asa ca sa nu iti mai fie ciuda ca nu ti-ai luat-o alba icon_mrgreen.gif

Attached thumbnail(s)
leon_1.JPG ( Size: 142.01k ) Number of downloads: 904


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 24 Aug 2007, 09:35
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




AMW..legat de consumul cu dsg. Dsg-ul schimba f repede treptele de viteza (aici ma refer la turatia la care schimba). Adica ea tine constant masina in mers normal (nu in sarcina) in jurul valorii de 1500rpm. Daca as merge si eu asa as avea un consum mic. Dar nu este sanatos pentru motor. De aceea eu schimb in oras pe la 2300-2500 si in afara pe la 3000 si peste. De aici consumuri maricele.

Apoi..spuneai ca te fura. Esp-ul isi face treaba. El intervine destul de repede si nu prea reusesti sa o faci sa derapeze. Eu am intrat cu viteze crescute progresiv in rondul de la Carrefour Ploiesti . De la 80 in sus, in mijlocul rondului si cu acceleratie blana in a 3-a nu ma mai lasa ESP-ul sa mai accelerez . De asemenea se simte foarte fain DSR-ul biggrin.gif.
Fara ESP inca nu prea am incercat-o decat la demaraje.
Apropo..cu mana pe telefon ca sa filmez si cu o mana pentru schimbarea vitezelor si directie am scos o acceleratie 0-100 de 9,7 s. Cifra oficiala este 9,3. Masina avea cam 4000km. Eu zic ca scoteam si mai bine avand in vedere ca a fost singura tentativa de acest gen...plus ca masina rulase preponderent prin oras si se simte asta in comportamentul motorului. E singura masina pe care eu am condus-o si cu care m-am apropiat atat de usor de valorile date de producator. tongue.gif


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 1 Sep 2007, 23:13
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Are ESP simplu sau ESP+?!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 2 Sep 2007, 13:04
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Nu cred ca are esp+...ma mai informez!
Masina are ABS, TCS, DSR, ESP, EBA si Driver steering recomandation.
Un filmulet cu descrierea lor..





Si un filmulet cu acceleratia 0-230! Eu am filmat doar in mers putin si cu telefonul si le-am comparat si am cam aceiasi timpi doar ca pana pe la 120 ca mai mult in oras am spus ca nu-i dau. O sa revin si cu filmul meu desi calitatea este f slaba!


This post has been edited by 1.6: 2 Sep 2007, 13:31


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 3 Sep 2007, 15:22
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Iata si probleme! Unitatea audio imi arata Cd drive error! Adicatelea nu imi mai da cd-ul inapoi si nici nu mai canta de pe el. E o problema frecventa din cate am vazut eu si la revizia de 15mii (care se apropie..probabil pe luna viitoare) voi mentiona asta si voi schimba unitatea..poate cu un dvd player pt. ca , cu acestea vin echipate leoanele comandate dupa luna iulie.


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 4 Sep 2007, 22:41
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Si-a revenit.. biggrin.gif


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RamsesII
post 4 Sep 2007, 23:25
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




Pai e mai degraba de la CD. Si mie mi se intampla cand CD-ul e zgariat prea tare sa dea eroare si sa nu-l pot scoate timp de vreo ora din unitate.


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 20:44
Forum Renault