DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dinamica Supernovei, cati sunteti multumiti de dinamica Supernovei?

iulian sn2001
post 18 Aug 2009, 10:23
Post #61


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(dr_mKe @ 18 Aug 2009, 01:46)
Pentru ironicii carcotasi anuntam ca s-a raspuns pe mesaj privat si s-a purtat o discutie cat se poate de interesanta  tongue.gif
Asta ca sa nu fim acuzati ca ne-am pus coada pe spinare si am dezertat  charge.gif
*


End of story.

This post has been edited by iulian sn2001: 18 Aug 2009, 10:23


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22CMM
post 23 Sep 2009, 13:09
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




Am o DSN 2003 pot spune ca sunt f multumit de ea comparativ cu Espero 1,6 cutie hidramata si Logan MCV diesel.
Viteza la care masina sta cel mai bine pe sosea e de 115-120 km/h acolo se simte ea cel mai bine motoru toarce la 3000-3100 rpm. Am ajuns cu masina si la limita imposibilului si daca nu era nevastamea treceam poate si de limita asta si Doamne fereste treceam si dincolo .... pe vitezometru era 175km/h , gps-ul indica 168km/h oricum viteza maxima in bord e de 180km/h. Masina tine la viteza aia insa nu pot spune ca e stabila, se simte clar ca aerodinamica masinii nu e pt viteza aia.
Pot spune ca are un motor care se preteaza la turatii mari, mai ca tind sa spun ca se aude mai frumos la 5000 de ture decat la 3000. Oricum pret calitate e intradevar SUPERnova.
Nu stiu daca ati incercat dar schimbati vitezele la 5000-5200 rpm si veti vedea cat de sportiva este aceasta DSN. Parerea mea e ca masina asta e o leoaica imbracata in haina de miel.
Referitor la tinuta in viraje depinde fff mult de cum abordezi curba, cat de mult o incaleci, am avut neplacuta situatie in care la 80-90km/h cu drum pe care pana atunci am mers constat chiar si in curbe sa intalnesc indicator viraj la stanga in panta si drumu sa dispara spre dreapta, normal ca ma surprins pt ca abordam curba pt stanga si m-am trezit ca trebuie sa incalec masina so luam spre dreapta intradevar a dat sa scartie cand am incalecato insa i-am dat a 3-a si calcat la blana ca sa ma tina pe traiectorie si am scapat teafar si nevatamat, masina e stabila dar depinde cum te intelegi cu ea daca ramaneam in a 5-a garantat fugea de fund.

P.S. 1. Nu testati viteze mai mari de 150-160 km/h in bord pe aceasta masina nu e facuta pentru viteza mare, insa la 130 e lipita de asfalt cu conditia sa nu o bruschezi.
2. Conduceti prudent daca mergeti cu viteza si mai ales nu incercati sa demonstrati ceea ce nu se poate cu masina asta. (Merg cu viteza nu zic nu insa nu fac intrecere niciodata si nici nu ma cobor la mintea celor care vor sa demonstreze ca au masini mai tari, dau semnal si ma retrag pe banda 1)
3. Masina asta chiar daca poate mai mult nu este facuta dpdv al sigurantei.
4. Pt cei ce au DSN-uri baieti ati facut o alegere buna merita si ultimul banut si daca ai grija de ea si ea are grija de tine.

This post has been edited by 22CMM: 23 Sep 2009, 14:30


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Sep 2009, 12:50
Post #63


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Stai linistit ca daca ai fi avut arcurile de pe puntea fata si spate taiate plus amortizoarele modificate sau ma rog amortizoare sport te duci lejer cu 180 . Iar daca montezi gume cu diametru mai mare gen 185 si maresti puterea la 80-84 cp depasesti 180. Asta daca te pasioneaza viteza. Pentru stabilitate as pleda pentru arcurile taiate si te simti si mai bine la 130 km/h. Cine doreste viteza de croaziera si cu un consum mai mic schimba pinionul din treapta 5 cu unu de logan dci 1,5. Cu asa ceva consumul sta sub 5 % la 110-120.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 27 Sep 2009, 17:35
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




eeeee.... daca ai masina buna o sa sara si peste 180 ... nu ai nici o limita la kilometraj peste 180... yo am patito de sa dus peste 180 cred ca era cam 195-200 ... zic eu dar in orice caz era peste 180 , 2 persoane in masina .. am si filmat tre sa il scot de pe dv

This post has been edited by DJMaxx: 27 Sep 2009, 17:36


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 27 Sep 2009, 19:00
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




eu unul nu am nici o problema cu dinamica acestei masini si cu faptul ca nu am geamuri electrice , care am vazut la colegi ca se pot adapta cu usurinta de un service specializat si cu mai putina usurinta acasa. eu am o mare problema cu masina asta pentru ca nu are servodirectie , iar la 1.60 ai mei si 59km, cu masina incarcata la maxim de persoane ma refer, ca, sa parchez masina in loc trebui sa consum multe calorii si sa fac putin mai mult sport.
deacea dinamica nu mai conteaza cand parchezi. am incercat sa fac ceva in sensul asta m-am gandit sa unng tot ce e de uns la directie , sa bag ulei pe la caseta cum mi-a spus cine stie cine, dar nici un rezultat. servo nu se poate pune pt ca "te certi cu cei de la rar" si mai costa si o caruta de bani.
acum neavand bani sa imi iau alta cum a facut un coleg de-al nostru pe care il si felicit, caut sa fac ceva asemanator servodirectiei dar mult mai simplu de montat si de cumparat. vre-o inventie ceva care sa se adapteze sau altceva. acest forum care il deschid decate ori "aprind" calculatorul, nu ma ajutat in problema asta pana acum, asa ca mai caut si in alta parte.
sper sa nu se supere nimeni ca am deviat de la subiect dar suntem la sectiunea diverse si se mai scapa si cate deviere din asta.
dinamica e buna in mers, e usor sa o conduci pe loc e mai greu, mai ales de o femeie(in oras).
si dupa ce am atins un subiect forte, mai conteaza dinamica? blush.gif eu cred ca mai putin.

This post has been edited by gcgeorgescu: 27 Sep 2009, 19:04


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 27 Sep 2009, 19:16
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




directia merge destul de usor chiar cu o mana la parcari daca masina e putin in miscare,asa e si sanatos pt directie sa nu se traga de volan pe loc mai ales la servo care e mai sensibila , condu o dacie 1310 si sa vezi la aia cat de greu merge volanul
esti femeie sau nu am inteles eu bine ?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 27 Sep 2009, 19:19
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




nu sunt femeie relule dar sunt scund (pitic sa zic asa) PIRPIRIU, aschilambic etc, poate tu esti mai voinic, eu nu si nu am nici o meserie care sa imi antreneze muschi.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 27 Sep 2009, 19:21
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




atunci monteaza-ti o caseta de directie cu servo de la solenza si ai rezolvat ,mai sunt supernove care au servo de solenza


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 27 Sep 2009, 21:18
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




ma gandeam si eu la asta, dar cred ca dai cat nu face, plus modificarile


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 27 Sep 2009, 21:43
Post #70


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




e da dai cat nu face la cate martoage sunt si la astia le-a ajuns cutitul la os s-a schimbat tactica , daca nu le vinde mai ieftin dracu le mai ia biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 27 Sep 2009, 21:45
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




asule tu ai sau nu iti faci probleme din cauza servodirectiei?


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Sep 2009, 21:38
Post #72


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




am brand =)) invart volanul cu o mana nu am probleme in schimb la opel am . Asta e dacia ne multumim si cu ce avem romanesc.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinii
post 29 Sep 2009, 14:33
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 July 02
From: Pitesti




Schimba anvelopele pe fata, directia va fi simtitor mai usor de manevrat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 29 Sep 2009, 16:10
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




perfecta dreptate cu anvelopele ... am schimbat anvelopele cu unele noi si in concluzie am o directie de neimaginat blush.gif


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 29 Sep 2009, 22:59
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




De ce? Anvelopele astea au bateriile noi si se vireaza singure?


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 29 Sep 2009, 23:06
Post #76


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




pentru directie -rulmenti noi dati cu vasilina..anvelope mai bune si mai late..ulei in flanse..pipe curatate din cand in cand cu spray de contacte sau cu apa..

pentru tinuta de drum...arcuri mai tari si mai joase..cu amortizoare intarite...si un strut bar pe fata si spate..cauciucuri minim 175, 60 r13 si..si distantiere la prezoane.. smile.gif


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 30 Sep 2009, 08:16
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




nimic nu inlocuieste servo. azi noapte la servici am condus un logan full al unui amic(o tura dr cartier). am iesit din parcare manevra de invartit volanul pe loc, in mers ca la sn nici o problema, in schimb pe loc e altceva. nu e ca la straine dar e mult peste dsn la capitolul virat pe loc.
restul e tacere.
P.S. dar ca si demaraj si zvac, e varza unu patru, tragi de ea ca de un cal mort , o turezi in 4000 si deabia isi misca curu. motorina mi-sa parut mai adevarata, cel de aseara ma impresionat doar la servo si atat.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Sep 2009, 21:49
Post #78


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




masina o urnesti din loc si invarti de volan nu stai pe loc altfel de aceea se manevreaza greu plus risti sa distrugi caseta de directie fiindca se depune efort mai mare ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 30 Sep 2009, 21:52
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




asule daca aveam si eu un opel pe langa dacia mea amarata, a fi compatimit si eu pe altii


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Sep 2009, 22:04
Post #80


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




tu crezi ca merg cu opelu zi de zi ? sincer sa-ti spun merg doar cu sn si nu ma plang imi place de ea asa cum e si nu dau atentie la alti care imi spun de ce nu vi cu aia straina , zic imi place asta romaneasca si e ok . Pentru oras e perfect pentru mine.

This post has been edited by djasu82: 1 Oct 2009, 20:43


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 1 Oct 2009, 15:12
Post #81


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




QUOTE(gcgeorgescu @ 30 Sep 2009, 08:16)
nimic nu inlocuieste servo. azi noapte la servici am condus un logan full al unui amic(o tura dr cartier). am iesit din parcare manevra de invartit volanul pe loc, in mers ca la sn nici o problema, in schimb pe loc e altceva.  nu e ca la straine dar e mult peste dsn la capitolul virat pe loc.
restul e tacere.
P.S. dar ca si demaraj si zvac, e varza unu patru, tragi de ea ca de un cal mort , o turezi in 4000 si deabia isi misca curu. motorina mi-sa parut mai adevarata, cel de aseara ma impresionat doar la servo  si atat.
*



prietene, topicul asta este: dinamica supernovei si din cate stiu eu dsn nu are servo directie. Tu dc vorbesti atata despre servodirectie daca aceasta masina nu are? deci ...comenteaza despre ce are masina si cum se poate imbunatatii..nu despre o servo care te costa cat jumatate de masina si nu va avea niciodata.


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 1 Oct 2009, 22:04
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




tocmai asta vorbeam asta era imbunatatirea, in schimb topicul de dinamica nu isi are rostul (pentru un cazan care se rostogoleste la vale).
daca tu zici ca servo costa cat jumate de masina , inseamna ca dsn valoreaza cat o bicla mai bunicica.................prietene.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stephanie
post 2 Oct 2009, 07:48
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 November 07
From: RO




Supernova...o masina cu care poti sa te deplasezi decent pe drumurile patriei, cu o intretinere relativ ieftina si tinuta de drum acceptabila pentru o masina low cost. Masina a meritat banii pentru cei care au luat-o de noua si au avut grija de ea. Cei care au luat-o la mana a doua....cum le-a fost norocul.
Masina nu are nevoie de servodirectie daca directia este intretinuta si nu se incearca manevre cu rotile pe loc.


--------------------
Dacia Supernova 2002, clima ... - SB-00-000
ai grija de masina, iar masina va avea grija de tine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 2 Oct 2009, 08:12
Post #84


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




QUOTE(gcgeorgescu @ 1 Oct 2009, 23:04)

daca tu zici ca servo costa cat jumate de masina , inseamna ca dsn valoreaza cat o bicla mai bunicica.................prietene.
*



Adevarul doare,dar sa fim realisti.......
Din pacate,cam are dreptate Reckno........prietene.
Mai ales daca vrei componentele NOI.....s-ar putea sa depaseasca jumatatea aia smile.gif
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 2 Oct 2009, 08:46
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




stephanie: masina nu are nevoie intradevar dar daca trebuie neaparat sa faci manevre pe loc, gen parcare sa mai important iesit dintre doua masini parcate paralel cu drumul si nu poti sa faci manevra de marsarier pentru ca nu ai loc? trebuie sa cabrezi rotile la maxim pe loc si sa iesi. e nasol nu?
puiu82: ai mare dreptate si tu rekno, e greseala mea ca mi-am luat supernova, sper s-o remediez.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 2 Oct 2009, 11:00
Post #86


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




si mie mi-ar place o masina cu servo directie, abs, esp, control al tractiunii, 6 airbaguri, sistem de navigatie si scaune din piele sport. Nu glumesc!
deocamdata nu am bani de altceva si nici nu imi pana nu o sa am bani. nu vreau sa fac credit sa devin sclavul masinii.

ce nu imi place la masina este structura caroseriei. faptul ca masina e "moale", portbagajul ala ca sa il inchizi trebuie sa dai cu el sa se arcuiasca tabla ca altfel nu se aseaza bine, pe fata cand mergi pe denivelari se plimba parbrizul prin cheder etc... si sistemul de franare care lasa mult de dorit...

acu o luna mi-a iesit o baba cu un santafe in fata..aveam vreo 60 cand am vazut-o in 20 m, frana si sanie s-a oprit la 5 cm de ea..


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Oct 2009, 11:06
Post #87


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Reckno @ 2 Oct 2009, 12:00)
nu vreau sa fac credit sa devin sclavul masinii
asta depinde de salariu ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fishy
post 2 Oct 2009, 11:17
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 27 September 09
From: Bucuresti




Reckno macar ai apucat sa o vezi si sa opresti laugh.gif .
Mie mi-a sarit in fata din 5 metri si nu am mai apucat sa opresc wacko.gif. Tot acu' o luna.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsoide 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 4 Oct 2009, 20:15
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




nu va mai vaitati de frana, ca nu e f rea, daca pastrezi distanta regulamentara si daca esti pregatit pentru ori ce . abs la care visati voi, este exact ca servo directia la care visez eu. eu cu frana nu am probleme, ca imi pastrez distanta pensionareste si prevad. cand tre "s-o bag intre doua masini e mai rau". asta se numeste parcare laterala cu spatele si in bucuresti astea se fac rar si greu din cauza urbanizarii majore a capitalei. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by gcgeorgescu: 4 Oct 2009, 20:17


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 4 Oct 2009, 22:25
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Parcarile se fac cel mai mult lateral si credema cu e foarte usor cu orice masina. Depinde de abilitatea ta de a fi sofer.
Din punctul meu de vedere SuperNova e o masina reusita pentru costul ei de fabrica, dar din pacate nici un alt producator de autoturisme nu a coborat nivelul de confort la cel al SuperNova-i deci prin urmare nu se prea poate compara cu nici o alta marca.
Punctele ei forte dupa parerea mea ramane motorul si suspensia care este ideala pentru curbe ( e destul de stabila ) dar neconfortabila pe un drum cu probleme. Dupa parerea mea este prea rigida la gropi fata pana si de amaratul de logan care totusi iti ofera putin confort.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:37
Forum Renault