DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Crashtest si Dacia Duster, siguranta Dusterului

D-Ice
post 23 Feb 2011, 21:33
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@victoras2001. Pai normal ca imi arat limitele euroncap. Ca nu inteleg (sunt mai greu de cap, de), cum naiba compari mere cu pere. Adica stabilesti niste parametri, apoi busesti masina din toate unghiurile, faci masuratori, inmultesti cu 3 si 14, apoi introduci coeficientul x, y, z, repeti calculele, si spui: Dacia Duster are 3 stele si Nissan Qashqay are 5. Cumva Renault are interes sa moara mai multi oameni in Duster decat in Qashqay? Adica la proiect au lucrat femeia de serviciu si portarul? Sau sa indrume (mane) turma cu bani catre modele scumpe din motive de siguranta suplimentara (relativa si uneori iluzorie), si restul prostimii care se uita la ultimul banut si nu da doi bani pe gadgeturi gen ESP&Co, catre Duster. Ca mie mi se pare o manevra de marketing al naibii de reusita. Nimic nu e intamplator pe lumea asta, si nimeni nu face acte caritabile gen hai sa busim masini de zeci de mii de euro ca sa ajutam oamenii sa aleaga. Totul se reduce la un marketing reusit.
Eu nu as sfatui pe nimeni sa se culce pe o ureche intr-o masina de 5 stele doar pentru ca EuroNCAP a zis ca daca intra in stalp cu partea laterala are sanse de 85% sa scape. S-ar putea sa fie in ailalti 15%. biggrin.gif

This post has been edited by D-Ice: 23 Feb 2011, 21:35


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 23 Feb 2011, 21:42
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Totusi daca se priveste filmuletele se va observa ca la Duster la impactul frontal habitaclu se deformeaza destul de serios pe cand la Qashqay,Hyundai , si altele ramane intreg , asta inseamna ceva . Chiar si la o compacta (Peugeot 307) mai veche habitaclu ramane intreg .

This post has been edited by CGDBZ: 23 Feb 2011, 21:43


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 23 Feb 2011, 22:36
Post #63


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Pentru mine Dacia Duster este masina ideala dar din pacate nu mi-o permit momentan.

Dupa ce au aparut azi pe net stiri de genul urmator:

"Duster, scor dezamagitor la euro NCAP"
"Dacia duster a obtinut doar 3 stele"
"Dacia duster s-a facut de ras la testul Euro NCAP"
"In dacia duter ca intr-un logan"
"Cat de nesigura este dacia duster" etc.

Am facut o mica analiza a felului in care se acorda stelele la Euro Ncap.

Pentru 4 stele se cer urmatoarele:

Protectie adulti 65% - duster are 74% (80% pentru 5 stele)
Protectie copii (isofix) 60% - duster are 78% (se califica si pentru 5 stele = 75%)
protectie pietoni 25% -duster are 28% (40% =5 stele)
sisteme asistare 40% - duster are 29% (aici cade incadrarea la 4 stele)

Punctajul la asistare este format din :

- limita de viteza unde toate masinile au 0 puncte
- ESP =3 puncte = 42%
- avertizare centura =2 puncte = 29% sau 3 puncte (+avertizor pentru locuri spate) =15%+29 %


Daca duster avea avertizare centuri pentru locurile spate 29%+ 15%=44%> 40 (4 stele ) sau daca avea ESP in dotarea de serie 29% +42% = 71% >40% (4 stele).

In final daca dusterul avea in dotarea de serie ESP sau avertizare centuri pentru locurile din spate avea 4 stele iar cu putina straduinta la componentele implicate in impactul frontal responsabile si de protectia pietonilor ar fi primit 5 stele.

Pacat ca marii nostrii ziaristi canta in cor ca dusterul e o masina proasta fara ca macar sa studieze modul in care se acorda punctajul.


Atasat modul de calcul al punctajului.

This post has been edited by asgard1955: 23 Feb 2011, 22:58

Attached thumbnail(s)
Duster_comparatie.jpg ( Size: 274.14k ) Number of downloads: 1000


Attached File(s)
Attached File  Euro_NCAP_Assessment_Protocol___Overall_Rating___v5.0___0_c19221a7_e500_447b_8691_3fb3b400671f.pdf ( 1.45mb ) Number of downloads: 33


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Feb 2011, 22:58
Post #64


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca doar ESP-ul ii lipseste pentru a fi de 4* (pe noul barem), mie mi se pare un rezultat foarte ok. In special ca ESP-ul e disponibil in anumite cazuri.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 23 Feb 2011, 23:07
Post #65


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(asgard1955 @ 23 Feb 2011, 23:36)
Pentru mine Dacia Duster este masina ideala dar din pacate nu mi-o permit momentan.

Nasol. Poate castigi la loto.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 23 Feb 2011, 23:19
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Eu nu ma uit la stele/puncte sau alte critici mai mult sau mai putin obiective de pe net ci la film, iese destul de sifonat in comparatie cu alte masini . Am cautat espre un film cu Peugeot 307 (masina ce o conduc zilnic) si acesta se deformeaza mult mai putin . Si mie imi place Dusterul dar m-a dezamagit in test datorita deformarii mari a caroseriei nu a stelelor/punctelor obtinute .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 23 Feb 2011, 23:27
Post #67


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Uite aici deformare nu la duster:



Si o masina pe care o gasesti la fiecare colt de strada la noi:
&feature=player_embedded

This post has been edited by asgard1955: 23 Feb 2011, 23:28


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florikah
post 24 Feb 2011, 00:28
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 July 10




QUOTE(asgard1955 @ 23 Feb 2011, 23:36)
Pentru mine Dacia Duster este masina ideala dar din pacate nu mi-o permit momentan.

Dupa ce au aparut azi pe net stiri de genul urmator:

"Duster, scor dezamagitor la euro NCAP"
"Dacia duster a obtinut doar 3 stele"
"Dacia duster s-a facut de ras la testul Euro NCAP"
"In dacia duter ca intr-un logan"
"Cat de nesigura este dacia duster" etc.

Am facut o mica analiza a felului in care se acorda stelele la Euro Ncap.

Pentru 4 stele se cer urmatoarele:

Protectie adulti 65%                 - duster are 74% (80% pentru 5 stele)
Protectie copii (isofix)  60%      - duster are 78% (se califica si pentru 5 stele = 75%)
protectie pietoni 25%                -duster are 28% (40% =5 stele)
sisteme asistare 40%               - duster are 29% (aici cade incadrarea la 4 stele)

Punctajul la asistare este format din :

- limita de viteza unde toate masinile au 0 puncte
- ESP =3 puncte = 42%
- avertizare centura =2 puncte = 29% sau 3 puncte (+avertizor pentru locuri spate) =15%+29 %
Daca duster avea avertizare centuri pentru locurile spate 29%+ 15%=44%> 40  (4 stele ) sau daca avea ESP in dotarea de serie 29% +42% = 71% >40% (4 stele).

In final daca dusterul avea in dotarea de serie ESP sau avertizare centuri pentru locurile din spate avea 4 stele iar cu putina straduinta la componentele implicate in impactul frontal responsabile si de protectia pietonilor ar fi primit 5 stele.

Pacat ca marii nostrii ziaristi canta in cor ca dusterul e o masina proasta fara ca macar sa studieze modul in care se acorda punctajul.
Atasat modul de calcul al punctajului.
*



un punct de vedere echilibrat ! bravo!
Duster cu ESP are 4,25 stele EuroNcap!!! Daca faceti socoteala Duster ia 4 stele la impact frontal, 5 stele la protectie copii, 3 stele la protectie pietoni si 4 stele la dotari de siguranta (71 % cu ESP).

This post has been edited by florikah: 24 Feb 2011, 01:06


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - Oltenia - FlOriKaH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 24 Feb 2011, 07:57
Post #69


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




QUOTE(CGDBZ @ 23 Feb 2011, 18:35)
Pentru mine conteaza mult siguranta , mai ales in Romania unde se circula cum se circula .
*


Pe aia cu strugurii o stii ? pentru tine conteaza mult siguranta si ai dacia 1310 . Mai ce va mai sa faceti pe lupii moralisti , dintre toti numai pe tine te deranjeaza deformarea , mai citeste un pic despre asa ceva si dupa aia mai vedem .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 24 Feb 2011, 08:05
Post #70


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




QUOTE(florikah @ 24 Feb 2011, 00:28)
Daca faceti socoteala Duster ia 4 stele la impact frontal, 5 stele la protectie copii, 3 stele la protectie pietoni si 4 stele la dotari de siguranta (71 % cu ESP).
*



Probabil ca te-ai uitat pe modul in care se va acorda punctajul in 2012 la protectia pietonilor. Dupa punctajul din 2011 duster are 4 puncte si aici.

Daca e sa o luam asa cateva din suv-urile din tabel care au acum 5 stele la anul dupa noul punctaj la protectia pietonilor vor avea 4 stele.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Feb 2011, 08:36
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




gabylzr pentru linistea ta sufleteasca berlina din avatar este a doua mea masina , prima depaseste cu mult in siguranta si nu numai tot ce produce Dacia . Prin faptul ca Dacia nu pune pret pe siguranta pe mine m-a pierdut de client si nu ma refer numai la acest crash-test dar si la faptul ca nu este oferit macar optional ESP&ASR pentru toate versiunile Duster , de Logan/Sandero nu mai spun .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florikah
post 24 Feb 2011, 08:52
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 July 10




QUOTE(asgard1955 @ 24 Feb 2011, 09:05)
Probabil ca te-ai uitat pe modul in care se va acorda punctajul in 2012 la protectia pietonilor. Dupa punctajul din 2011 duster are 4 puncte si aici.

Daca e sa o luam asa cateva din suv-urile din tabel care au acum 5 stele la anul dupa noul punctaj la protectia pietonilor vor avea 4 stele.
*



Da, scuze peste 15 % la pietoni sunt 4 stele ...

Tinand cont si de weight factor (50% adult occupant protection, 20% child occupant protection, 20% pedestrian protection, 10 % safety assist) Dacia Duster cu ESP are putin peste 4*

50% din 4 = 2 - adulti
20% din 5 = 1 - copii
20% din 3 = 0,6 - pietoni
10% din 5 = 0,5 - asistenta (cu ESP)
---------------------
total = 4,1

This post has been edited by florikah: 24 Feb 2011, 09:32


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - Oltenia - FlOriKaH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 24 Feb 2011, 09:32
Post #73


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




Eu sunt linistit dragul meu nu-ti face griji , ESP va fi cat de curand pe toata gama dacia odata cu obligativitatea impusa de UE .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Feb 2011, 09:42
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Daca erai linistita iti pasa despre subiectul acestui topic , nu despre ce masina detine sau ce isi permite sau nu alt user . Pai da, trebuie sa-i oblige cineva caci lor nu le pasa de siguranta clientului , stiu asta.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 24 Feb 2011, 09:53
Post #75


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




scorul pentru siguranta pasagerilor din habitaclu este ok, mi se pare o masina destul de moderna ce isi merita banii , iar diesel 4x4 cu ESP este la un pret destul bun fata de altceva de pe piata.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florikah
post 24 Feb 2011, 10:04
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 July 10




Si daca ne uitam la criteriile Euroncap 2009 Dacia Duster cu ESP ia 5*

2009 - 5*

Adult Occupant 75% (Duster are 74%)
Child Occupant 70% (Duster are 78%)
Pedestrian 25% (Duster are 28%)
Safety Assist 60% (Duster cu ESP are 71%)


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - Oltenia - FlOriKaH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin989
post 24 Feb 2011, 10:47
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 February 11




CGDBZ@ : invata sa apreciezi o masina dupa dotarile ei si dupa ce poate sa ofere in raport cu pretul acesteia. Lasa, ca a fost plina presa de critici care au spus despre Logan ca este o masina foarte prost contruita dupa rasturnarea celebra la 60km/h, insa dupa cativa ani o parte din nemti, francezi au renuntat la "expensive car" pentru un "low-cost" romanesc.



--------------------
Skoda Skoda Octavia 2 2008 - bz 69 ftw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 24 Feb 2011, 11:00
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(CGDBZ @ 23 Feb 2011, 23:19)
Eu nu ma uit la stele/puncte sau alte critici mai mult sau mai putin obiective de pe net ci la film, iese destul de sifonat in comparatie cu alte masini . Am cautat espre un film cu Peugeot 307 (masina ce o conduc zilnic) si acesta se deformeaza mult mai putin . Si mie imi place Dusterul dar m-a dezamagit in test datorita deformarii mari a caroseriei nu a stelelor/punctelor obtinute .
*


Uite si X-Trail 2007. Click.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 24 Feb 2011, 11:06
Post #79


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




@CGDBZ cine te opreste sa-ti iei dci cu ESP si ai 4 stele , pentru optionale platesti , asta e politica dacia anuntata nu de acum , nu mai debita tampenii chipurile te-am jignit si m-ar interesa ce masina ai si motive copilaresti cu cupota .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 24 Feb 2011, 11:39
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Si mie mi-a facut sila presa romaneasca, in goana dupa titluri cat mai socante, arunca cu noroi in singura marca auto romaneasca si fac cel mai mare deserviciu economiei romanesti, ca si de acolo vine o parte din bugetul de stat. Ne meritam soarta, impozitele si taxele mari, si conducatorii, daca era vorba de o marca germana, nu ai fi vazut asemenea mizerii de titluri in presa. Masina nu s-a deformat mult mai rau decat altele din aceeasi clasa, eu sunt multumit de alegerea facuta si abia astept sa-mi vina Dusterul. Cat despre stelele EuroNCAP, dinamica accidentelor este diferita de la caz la caz, masele in miscare si vitezele sunt diferite, la fel si zonele de impact, sa generalizezi ca o masina e de cacao pentru ca e romaneasca inseamna superficialitate si lipsa de profesionalism caracteristica presei romanesti de doi lei.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 24 Feb 2011, 12:16
Post #81


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH






--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Feb 2011, 13:03
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Florin989 aici e vorba despre crash-test nu despre a aprecia sau nu Duster-ul , o masina care mie imi place , politica celor de la Dacia nu-mi place .
gabylzr - "nu mai debita tampenii chipurile te-am jignit si m-ar interesa ce masina ai si motive copilaresti cu cupota " -"dragul meu " te rog sa-ti revizuiesti atitudinea si sa lasi persoana mea in pace . Multumesc . Cat priveste Duster dci cu ESP este cumva obligatoriu sa vrei dci ? , eu vreau benzinar . Asta imi aduce aminte de vremuri nu demult apuse .
Sa revin la crash-test , ca doar asta este subiectul topicului , dupa cum am mai spus eu consider ca la impactul frontal caroseria se deformeaza cam mult , ca sunt alte masini care se deformeaza si mai mult nu ma incalzeste cu nimic . Daca capota participa si ea la impact poate rezultatul ar fi fost ceva mai bine - un lucru pe care Dacia ar trebui si poate sa-l remedieze .
Impactul frontal ma nemultumeste pe mine in rest masina s-a comportat destul de bine , mai ales la impactul lateral unde sta destul de bine , mai ales fata de compacte , asta datorita garzii la sol mari ,lovitura fiind mai apropiata de prag unde rezistenta este mai mare .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 24 Feb 2011, 13:07
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Vezi ca ti-am dat un link nitel mai sus cu X-Trail care se comporta cam la fel la impactul frontal.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Feb 2011, 13:26
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Am vazut , cam greu ca imi merge netu prost dar am reusit sa vad filmuletul cu ocazia asta nu pot sa nu le transmit ceva "urari" celor de la UPC . Intradevar se deformeaza binisor dar dupa cum am mai spus asta nu ma incalzeste cu nimic si cred ca nici pe tine . Nu consider ca Duster-ul sta rau ,se putea mai bine si considerand ca e un SUV ar fi putut sta mai bine , eu cel putin ma asteptam la mai bine , cel putin la impactul frontal .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florikah
post 24 Feb 2011, 14:13
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 July 10




Ia uitati aici deformare la impact frontal
&feature=related


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - Oltenia - FlOriKaH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 24 Feb 2011, 14:15
Post #86


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




Nu conteaza cat se deformeaza caroseia din moment ce celulă de protecție este sigură .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Feb 2011, 14:28
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Uau , da se deformeaza nu gluma Ford-ul ala ,putin loc mai ramane in habitaclu .
Uite aici o compacta la care habitaclu ramene intact , cel putin ce se vede .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iepure79
post 24 Feb 2011, 16:59
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 20 February 10




oameni buni! doar atat 3 stele! nu daca avea , daca facea! doar atat 3 * !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! simplu! si exact ce spune si colegul de forum PEUGEOT 307 ! dry.gif


--------------------
dacia logan 2006
uite s-a flatulat mireasa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 24 Feb 2011, 17:41
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Vreti masini fara deformare. Luati o Volga sau un Mercedes din anii `60 si nu se deformeaza mai nimic.Mortii din ele arata parca ar dormi cool.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 24 Feb 2011, 19:30
Post #90


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




A mai fost depunctat si pentru maruntisuri de genul : s-a deschis hayonul dupa impact sau usa soferului . Pai astea sunt benefice,ai mai multe variante de iesit din masina smile.gif
Serios, chiar este cat se poate de ok siguranta pe care o ofera pasagerilor, restul sunt detalii minore.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 10:55
Forum Renault