DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recuperare datorii Orange - Eos Ksi, dupa 8 ani

Lostboy
post 11 Jul 2007, 07:33
Post #1


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Sal!
In 1999 dintr-o prostie am făcut un abonament de 20 dolari pe lună pe care l-am reziliat după 2 zile. Numai că nu am primit nimic că ar fi reziliat. Tipul la care am făcut abonamentul mi-a zis că o să primesc acasă câteva somări - ceea ce s-a și întâmplat. Acum, după 8 ani, primesc o hârtie de la Eos Ksi România în care îmi zice că treb să plătesc 92 lei (abonamentul pt luna în curs) +282 lei (penalizări) + 495 lei (taxă reziliere contract) = 869 ron ca să evit procesul.
Și mai zic să plătesc în maxim 2 zile de la primirea prezentei.
Am fost la Orange și mi-au zis că e o firmă specializată în recuperarea datoriilor și că mulți au primit așa ceva.
Unii au plătit unii nu.
Nu știu ce să fac.
Dați-mi un sfat!
Merci!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costeniuc
post 11 Jul 2007, 07:57
Post #2


handi-man


Group: Members
Posts: 55
Joined: 26 January 05
From: Bucuresti




Si eu am primit asa ceva, intr-un total de 1115 ron. Am vorbit cu ei si mi-au acceptat in doua transe. Pe prima am platit-o prin aprilie si ar fi trebuit sa o platesc in mai dar nu am platit-o nici acum. Ma mai suna din cand in cand si ii mai aman cate un pic.
Nu sunt avocat dar, parerea mea, debitul este deja prescris si legal nu prea mai au cum sa-l recupereze (doar daca platesti de buna voie). Problema este ca, atat timp cat figurezi cu debit, esti inscris si in baza de date a operatorilor de telefonie mobila (PREVENTEL parca se numeste) si nu mai poti incheia alte abonamente la ei (paradoxal, dar asta numai daca locuiesti la aceeasi adresa ca si atunci cand ai incheiat abonamentul cu problema). La mine a fosto chestie foarte ciudata. Tata a vrut sa mai incheie un abonament pentru mama. Cei de la vodafone nu au acceptat decat daca tata depunea drept garantie o suma destul de maricica. Eu, intre timp, nu mai locuiesc la aceeasi adresa si nu am intampinat dificultati in obtinerea unui abonament.
Cat despre plata, in aceeasi situatie sunt si eu (mai am de plata 515 ron).
Poate daca unul dintre colegii forumisti este avocat sau cunoaste problematica, sa ne dea un sfat.

Multumiri anticipate si scuze pentru postul lung


--------------------
DACIA Logan Prestige 1.6 16v 2007 - B xx XXX
Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate isi omoara toti elevii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 11 Jul 2007, 08:01
Post #3


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




nu mai platiti fratilor nimic la nimeni. In fond, nu ati beneficiat de niciun abonament, nu ati utilizat serviciile lor. Firmele astea de recuperatori merg numai la intimidare, nu ii luati in seama, in fond nu ati semnat cu ei niciun contract.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Jul 2007, 08:02
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




dar cand ai facut abonamentul, nu ai semnat un contract unde te obligai la 12 luni? si puteai rezilia cu o taxa de 100-200 $?! cum sa-l reziliezi dupa 2 zile, mai ales daca nu ai platit taxa?!

This post has been edited by argon: 11 Jul 2007, 08:04


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 11 Jul 2007, 08:15
Post #5


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Iar te legi de amănunte măi Argon! smile.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costeniuc
post 11 Jul 2007, 08:19
Post #6


handi-man


Group: Members
Posts: 55
Joined: 26 January 05
From: Bucuresti




Eu nu l-am reziliat dupa doua zile. M-am folosit de el 1 an si 7 luni, dupa care, considerand oferta mai buna a connex-ului, am vrut sa-l reziliez. Stiam din contract ca trebuie sa trimit o scrisoare catre ei cu cel putin 30 de zile inainte, dar am sunat la relatii clienti. Acolo, o voce blonda imi spune ca nu mai este necesar sa trimit vreo scrisoare, ca a notat cererea mea si ca abonamentul va fi reziliat, eu urmand a primi ultima factura (pe care dealtfel am platit-o). Din acel moment (iunie 2000) nu am mai primit absolut nimic de la dialog (orange).
Acum, ei imi spun ca de fapt abonamentul nu a fost reziliat de catre mine (nu au nici o cerere in acest sens), el fiind reziliat din oficiu pentru 3 luni de neplata (repet eu nu am mai primit absolut nici o factura/ somatie/ notificare de la ei).
Cei de la orange cu care am vorbit nu stiu absolut nimic (in afara faptului ca debitul a fost cesionat catre eos ksi romania).
Subconstientul imi spune sa nu platesc, dar pe de o parte, nu-mi place sa am datorii. Asa ca, dilema mare.



--------------------
DACIA Logan Prestige 1.6 16v 2007 - B xx XXX
Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate isi omoara toti elevii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 11 Jul 2007, 08:19
Post #7


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




argon, e abuziva faza asta cu cele 12 luni. In Franta de exemplu, te duci, faci contract cu ei, beneficiezi de nu stiu ce oferta in care primesti telefon etc. Daca sa zic dupa o luna, pleci din Franta, le dovedesti cu acte ca iti schimbi domiciliul in alta tara iti reziliaza imediat contractul si nu iti cer niciun ban. Firesc mi s-ar parea sa iti ceara macar bani pe telefon sau alt gen de beneficii care le-ai primit. Ei nu cer nici macar asta.

Eu am primit o astfel de somatie, m-au cautat unii de la o firma de asa ceva. E vorba de un abonament la Cosmorom. Acest abonament a existat cu multi ani in urma, era o chestie gratuita pentru salariatii Romtelecom. De 3 ani de zile era reziliat contractul, datoriile platite la zi etc. Deci treaba incheiata.
Anul trecut in august primesc o hartie cum ca am din nou nu stiu ce abonament la ei ca asa vor ei. I-am sunat de pe Orange si le-am zis ca nu doresc niciun fel de abonament, nici nu mai am SIM-ul de Cosmorom si nici nu mai era functional, de aceea l-am aruncat. Ma trezesc acasa cu factura de la COSMOTE, companie cu care eu nu am semnat nimic. In fine, le-am trimis zeci de e-mail-uri, am fost la ei la sediu, nimic si nimic, am primit in continuare facturi.
Mi-au zis ca daca vreau sa reziliez contractul cu ei sa le trimit o cerere in sensul asta. Le-am spus ca vreau sa imi trimita copie dupa contract ca sa vad si eu serie, data etc. Bineinteles ca nu au avut ce sa imi trimita, acel contract NU exista. Deci ei au insistat in continuare sa fac cerere sa reziliez un contract care nu exista... adica daca faceam aceasta cerere era clar ca, recunosteam tacit ca exista un contract si eram bun de plata pentru acele luni de zile in care ei au emis factura. Suma se ridica la vreo 50RON total. O suma foarte mica dar nu aveam de ce sa o platesc.
Intr-un final am primit o hartie prin care se spunea ca nu am niciun contract cu ei dar ca trebuie sa le platesc acele luni de zile in care ei au emis abonament, abuziv.
Le-am trimis un e-mail, mai exact la HQ Cosmote cum ca fac ceva pe ei de la etajul 10 si ca nu ma intereseaza si nu ma va interesa compania lor niciodata.

Faza, ma trezesc ca suna pe numar de Orange unii de la o firma de recuperari, bineinteles ca le-am zis ca nu am ce sa discut cu ei pentru simplul fapt ca nu am semnat nimic cu ei si i-am trimis la originile lor. Au zis ca ma vor da in judecata, sunt liberi sa o faca... sa continue in absurditatea lor.

Multiplele cazuri in care unii au avut abonament si au vorbit de zeci de milioane si apoi le-au tras clapa companiilor de telefonie mobila, asta sunt buni de plata din punctul meu de vedere dar restul nu. Ar trebui inteles ca poate exista o situatie cand eu nu imi mai pot permite un abonament si sa-l inchid pe cale amiabila, in fond, firma de telefonie nu pierde nimic, eu nu pierd nimic si ramanem prieteni. Dar deh, in Romania problema se pune altfel... ai prins fraierul, i-ai luat banul.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 08:29
Post #8


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




deci m-am dus la ei si le-am zis ca am gresit si le-am dat telefonul si cartela inapoi si nu am mai folosit nimic de la ei.
Da argon, mi-a zis tipul de la Orange ca taxa de reziliere era de 300 de dolari.
Dar eu am folosit (teoretic, pt ca nu am efectuat niciun apel) abonamentul 2 zile. Tipul de la Orange mi-a zis ca abonamentul s-a facut in septembrie parca si s-a rezilat in octombrie (a durat ceva pana sa-l rezilieze ei) si ca nu figurez la Orange cu nicio datorie.
Am mai cautat pe net si ziceau ca, creantele se prescriu dupa 3 ani. dupa 2004 nu se mai prescriu creantele.


<span class='edit'>11 Jul 2007, 10:09:</span>
scuze penbtru postarea dubla.
text preluat de pe un topic de la softpedia:
"Daca mai este cineva interesat, am amanunte de la avocat superspecializat.

1. Decretul 167/1958 este in vigoare si prescriptia de 3 ani de la art.3 se socoteste de la data de la care ULTIMA FACTURA a devenit scadenta. Instiintarile nu intrerup prescriptia ci DOAR o actiune de executare a datoriei. Penalitatile se prescriu si ele automat.

2. In cazul in care nu au trecut 3 ani, penalitatile nu pot depasi valoarea ultimei facturi, cu exceptia situatiilor in care in contract este prevazut EXPLICIT altceva.

3. Operatorul este obligat sa anunte clientul de cesionarea drepturilor sale asupra datoriilor altei institutii.

4. Potrivit Legii 677/2001 privind prelucrarea datelor cu caracter personal "Orice prelucrare de date cu caracter personal, (...), poate fi efectuata numai daca perso
marius barborica: ersoana vizata si-a dat CONSIMTAMANTUL in mod expres si neechivoc pentru acea prelucrare. Adica EOS KSI nu are dreptul sa foloseasca datele noastre in nici un scop! Este pasibila de plata unor daune si chiar de actiuni in penal."

la data preluarii de catre ksi de la orange a creantelor, datoria mea avea deja 6 ani. Iar Orange nu a trimis nimic pt ca probabil datoria se prescrisese la momentul cedarii drepturilor de cesionare.
Asa ca....

This post has been edited by Lostboy: 11 Jul 2007, 09:11


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 11 Jul 2007, 09:15
Post #9


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




asa ca nu plati nimic biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 Jul 2007, 09:21
Post #10


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Da, asa am auzit si eu ca numai daca te duci si accepti ca ai datorie si le platesti ceva te pot stresa in continuare, altfel nu. Nu faci nimic si nici ei nu au ce sa iti faca.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 11 Jul 2007, 09:23
Post #11


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




cunosc cazuri cand au fost dati in judecata debitori catre companiile de telefonie mobila sau Romtelecom. S-a ajuns pana la executare, e drept ca aia chiar aveau datorii de zeci de milioane. Ceea ce e cu totul altceva decat ce am patit eu sau LostBoy.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 09:24
Post #12


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




pai nu ca daca platesc si macar 1 ban (nou) datoria "reintra in circuitul legal", ca sa zic asa....
Deci bye bye ksi....
daca mai aveti alte informatii....multumesc

Am verificat pe net si nu am gasit daca decretul 167/1958 mai este sau nu in vigoare.
Poate sa confirme sau sa infrime cineva legat de situatia decretului?

This post has been edited by Lostboy: 11 Jul 2007, 09:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 11 Jul 2007, 09:45
Post #13


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




am avut o problema asemanatoare.. reziliat contractul in mai putin de 12luni si dupa un nr de ani mi-a venit un total de 1000de ron parca.. mi-am amintit, m-am interesat.. si e legal, si nu am ce face, am platit si gata.. n-a fost asa o gaura in buget, dar totusi s-a simtit.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 09:48
Post #14


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




@ASI
1. cand s-a facut contractul?
2. dupa cati ani ai fost insttintat?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Jul 2007, 10:06
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(Lostboy @ 11 Jul 2007, 08:29)
deci m-am dus la ei si le-am zis ca am gresit si le-am dat telefonul si cartela inapoi si nu am mai folosit nimic de la ei.
Da argon, mi-a zis tipul de la Orange ca taxa de reziliere era de 300 de dolari.
Dar eu am folosit (teoretic, pt ca nu am efectuat niciun apel) abonamentul 2 zile.
*




Nu ii intereseaza daca l-ai folosit sau nu, tu ai semnat cu mana ta un contract, unde scria clar ce se intampla , chiar din secunda urmatoare semnarii...ca s-a prescris sau nu e alta treaba, e vorba de principiu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 10:11
Post #16


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE
Nu ii intereseaza daca l-ai folosit sau nu, tu ai semnat cu mana ta un contract, unde scria clar ce se intampla , chiar din secunda urmatoare semnarii...ca s-a prescris sau nu e alta treaba, e vorba de principiu.

ok asta am inteles si stiam.
dar eu acum ma refer la prescrierea datoriei si la eventuala plata/sau nu a acesteia?
ok?

off: multi au semnat si zis da si supa aia au renuntat. asta nu inseamna ca raman in catuse. nu?!?!?! tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Jul 2007, 10:14
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




buna comparatie radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jul 2007, 10:21
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Lostboy, la tine datoria e prescrisa si pa-pa.
Le trimiti o scrisoare prin care le mentionezi ATAT, ca datoria e prescrisa.
Nu te mai bagi in nici un amanunt, le zici doar ca a trecut termenul de prescriptie, drept pentru care tu nu ai nici o datorie fata de ei.
Orice alte comentarii trebuiesc evitate, pentru ca se pot lega de ele ca fiind recunoastere a datoriei, iar de la data recunoasterii datoriei reincepe termenul de prescriptie.
Trebuie sa vezi ce scrie si in scrisoare, ca poate fi bagat un articol bagabond gen "necomunicarea opozitiei dvs fata de continutul acestei scrisori reprezinta recunoastera datoriei" sau ceva pe aproape (poate fi o formulare si mai bagaboanda, de aceea trebuie citita cu atentie).

Avocatul ti-a zis bine ref. la prescriptie.
ref la valoarea penalitatilor important e ce scrie in contract, limitat de prevederile Legii 469/2002 privind intarirea disciplinei contractuale care zice la art. 4:
QUOTE
(3) Totalul penalităților pentru întârziere în decontare, prevăzute la alin. (1) și (2), nu poate depăși cuantumul sumei asupra căreia sunt calculate, cu excepția cazului în care prin contract s-a stipulat contrariul.



Deci, pe scurt, sfatul meu e sa nu platesti.
Insa sa verifici formularile din adresa trimisa de firma de "recuperatori"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 11 Jul 2007, 10:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Lostboy @ 11 Jul 2007, 10:24)
pai nu ca daca platesc si macar 1 ban (nou) datoria "reintra in circuitul legal", ca sa zic asa....
Deci bye bye ksi....
daca mai aveti alte informatii....multumesc

Am verificat pe net si nu am gasit daca decretul 167/1958 mai este sau nu in vigoare.
Poate sa confirme sau sa infrime cineva legat de situatia decretului?
*




Decret nr. 167 din 10 aprilie 1958 privitor la prescriptia extinctiva, astfel cum a fost modificat de catre Decret nr. 218 din 14 iunie 1960 este in vigoare in prezent si reprezinta materia aplicabila prescriptiei extinctive.

Sintetic, acest text de lege prevede :
Art. 1
(1)Dreptul la actiune, avind un obiect patrimonial, se stinge prin prescriptie, daca nu a fost exercitat in termenul stabilit in lege.
(2)Odata cu stingerea dreptului la actiune privind un drept principal se stinge si dreptul la actiune privind accesorii.
(3)Orice clauza care se abate de la reglementarea legala a prescriptiei este nula.
...
Art. 3
Termenul prescriptiei este de 3 ani...
...
Art. 7
(1)Prescriptia incepe sa curga de la data cind se naste dreptul de actiune sau dreptul de a cere executarea silita.
...
Art. 20
(1)Debitorul care a executat obligatia dupa ce dreptul la actiune al creditorului s-a prescris, nu are dreptul sa ceara inapoierea prestatiei, chiar daca la data executarii nu stia ca termenul prescriptiei era implinit.


CONCLUZIE : creantele mai vechi de 3 ani sunt prescrise atata timp cat in cauza nu exista vreun caz de suspendare sau intrerupere a cursului prescriptiei, termenul curgand de la data nasterii dreptului de creanta (data emiterii facturii).
Atata vreme cat nu se efectueaza benevol plata, creditorul nu poate solicita executarea silita a unor asemenea creante.
Ramane de discutat cum se poate face dovada incetarii raporturilor contractuale dintre parti (in functie de continutul conventiei dintre ele), moment de la care creditorul nu mai este indreptatit sa pretinda nici o suma de bani.

Cel care a preluat creanta (Eos Ksi) va poate soma, poate introduce actiuni in instanta (legea recunoaste acest drept oricarei persoane) pe care le va timbra la valoarea pretentilor, insa fara mari sanse de izbanda.

Eu unul nu as efectua o asemenea plata, iar inconvenientele datorate de figurarea in baza de date a datornicilor pot fi inlaturate pe calea unei actiuni in constatare.

Sper ca v-am fost de ajutor. Bafta ! smile.gif






--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 10:54
Post #20


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE
necomunicarea opozitiei dvs fata de continutul acestei scrisori reprezinta recunoastera datoriei" sau ceva pe aproape

nu , am citit si zice doar ca pt a evita costuri de judecata sa platesc in 2 zile de la primirea prezentei. O sa mai revin dupa o lectura cu o viteza de 2 cuvinte/minut pentru a evita omiterea vreunei alte precizari "bagaboante" radmasa.gif .

Pana atunci->concluzia:
nu platesc nimic si incerc sa vorbesc cu o cunstinta de la finante sa mai am un pdv oficial.

2dor, borciparte, asi, argon, klaus, gabyT va multumesc mult pt informatii si suport.
Numai bine.

PS o sa revin (ma repet deja) cu alte aspecte ale scrisorii trimise de ksi.

QUOTE
inconvenientele datorate de figurarea in baza de date a datornicilor pot fi inlaturate pe calea unei actiuni in constatare.

poti sa detaliezi, te rog?
banuiesc ca este o actiune judecatoreasca prin intermediul careia se constata ca nu figurez cu vreo datorie, nu?!?!
Asta treb făcută cu ajutorul unui avocat, presupun, și în momentul în care am nevoie să se șteargă respectiva datorie din baza de date.

This post has been edited by Lostboy: 11 Jul 2007, 11:02


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jul 2007, 11:08
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da, dar e bine sa o faci mai inainte, sa o ai facuta, ca un proces dureaza ceva, si cand oi avea nevoie nu cred ca-ti vei permite timpul pe care il presupune un proces, fie el si in constatare.

11 Jul 2007, 12:15:
QUOTE(GabyT @ 11 Jul 2007, 11:27)
Ramane de discutat cum se poate face dovada incetarii raporturilor contractuale dintre parti (in functie de continutul conventiei dintre ele), moment de la care creditorul nu mai este indreptatit sa pretinda nici o suma de bani.
*
Nici nu cred ca mai e de discutat, pentru ca aia de la Orange au stabilit clar ce datorii are si pentru ce perioada. Pentru alte perioade ulterioare, daca ei nu au mai avut pretentii iar clientul nu si-a mai manifestat dorinta de a continua contractul e deja acord amiabil de reziliere de contract.
Zic si eu.


This post has been edited by klaus: 11 Jul 2007, 11:15


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 11 Jul 2007, 11:16
Post #22


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




klaus, tu il sfatuiesti sa le trimita hartia aia cum ca s-a prescris.
Eu am observat ca daca ii bagi in seama, fie si cu cel mai mic gest nu mai scapi de ei. Parerea mea.
Deci, eu cred ca cel mai bine e sa nu-i bagi in seama pe cei de la firma aia, daca cei de la Orange au vreo problema cu tine, mergi la ei, daca nu, nu si cu asta basta. Astia de la firmele astea de recuperari au o intreaga tehnica, un sistem foarte bine pus la punct, asta fac ei, au tot felul de texte care mai de care mai alambicate care sa te sperie sa te faca sa crezi ca maine vin si te aresteaza si de fapt in textele alea nu inseamna nimic. Ma repet, lasa-i in plata lor si nu le da niciun semn, refuza sa discuti cu ei.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 11:21
Post #23


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




pai cam asa mă gândeam și eu : nu le trimit nimic și văd dacă mai insistă.
Însă îmi e cam nașpa că poate mă dau în judecată.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 11 Jul 2007, 11:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




iegzact in aceeasi situatie sunt si eu.
in 2002 am trecut la connex si am facut cerere de rezilere a contractului de la orange, depasisem perioada obligatorie din contract de 12 luni.
timp de 3 luni am mai primit facturi cu abonamentul facturat de la orange desi eu am trimis prin fax cererea de reziliere de ceva timp.
in 2005 am primit prima instiintare de plata tot de la firma mai sus numita. pana acum am primit 3 instiintari, valoarea ridicandu-se cu tot cu penalitati la 370 ron aproximativ.
ma gandesc sa ii sun si sa ii pun sa imi demonstreze in ce constau datoriile mele fata de orange, atata vreme cat eu am trimis o cerere de rezilere a contractului din timp. pana la urma cred ca voi trebui sa dau banii in cazul in care voi face un abonament la o retea de telefonie, deoarece banuiesc ca apar rau platnic in baza de date.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 11 Jul 2007, 11:45
Post #25


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Scrisoarea aia e recomandata? Ai semnat tu sau familia cum ca ai luat la cunostinta ceva? Daca nu, poti sa te stergi la fund cu ea (vezi sa nu zgarie).


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 11 Jul 2007, 11:51
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




nu ma risc sa ma sterg, poate ma tai icon_mrgreen.gif
nu e recomandata, pur si simplu am gasit-o in cutia postala, aceeasi firma de recuperatori


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 11 Jul 2007, 11:53
Post #27


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




initial eu am primit acasa o hartie pe care era un numar de telefon si zicea sa sunt urgent ca nu stiu ce si nu stiu cum. Mi-a picat din prima fisa ca erau "recuperatorii" biggrin.gif Maicamea intrase in panica ca cine stie ce s-o fi intamplat cu vreo ruda de-a noastra. I-am zis sa stea calma, dupa doua zile am primit si scrisoarea cu lamuriri.
Deci textul ala era asa bine alcatuit incat avea un impact psihologic foarte puternic. Noroc cu mine ca nu sunt asa slab de inger si nu pun botul la toate prostiile. Oricum, eu i-as baga la hartuire pe astia care trimit astfel de texte.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 11 Jul 2007, 11:55
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Lostboy @ 11 Jul 2007, 11:54)
poti sa detaliezi, te rog?
banuiesc ca este o actiune judecatoreasca prin intermediul careia se constata ca nu figurez cu vreo datorie, nu?!?!
Asta treb făcută cu ajutorul unui avocat, presupun, și în momentul în care am nevoie să se șteargă respectiva datorie din baza de date.

*



Cam asa este. O asemenea actiune isi are temeiul juridic in dispoz. art. 111 C.Proc.Civ. (Partea care are interes poate sa faca cerere pentru constatarea existentei sau neexistentei unui drept. Cererea nu poate fi primita daca partea poate cere realizarea dreptului.)
Cat priveste asistarea de catre un avocat, desi nu este obligatorie, ar fi recomandata.
Totusi, avand in vedere timpul si costurile aferente oricarei actiuni in justitie, parerea mea este sa utilizezi aceasta cale ca o ultima solutie in cazul in care nu ajungi pe cale amiabila la o intelegere cu operatorul de telefonie pt. scoaterea din respectiva baza de date; ar merita studiat temeiul in care se fac mentiunile in respectiva baza de date si modalitatile de contestare a lor.

QUOTE(klaus @ 11 Jul 2007, 12:08)
...
Nici nu cred ca mai e de discutat, pentru ca aia de la Orange au stabilit clar ce datorii are si pentru ce perioada.
...
*



Daca ar fi ceva clar, nu s-ar ajunge in astfel de situatii. wink.gif
Existenta unui contract depinde de modurile in care partile au inteles a-i pune capat precum si de eventualele alte cauze de ineficacitate (general valabile in cazul tuturor actelor juridice) si de accea am spus ca ramane de discutat modalitatea si momentul in care respectiva conventia s-a desfiintat (intrucat nu cunosc clauzele ei).
Atata timp cat se poate dovedi ca contractul mai este in vigoare, se pot pretinde debitorului sumele restante pe ultimii trei ani, asa ca, repet, stabilirea momentului la care contractul se poate considera desfiintat prezinta o mare importanta excl.gif

QUOTE(klaus @ 11 Jul 2007, 12:08)
...
Pentru alte perioade ulterioare, daca ei nu au mai avut pretentii iar clientul nu si-a mai manifestat dorinta de a continua contractul e deja acord amiabil de reziliere de contract.
*



Aici chiar nu ai dreptate. Rezilierea este acea sanctiune de drept civil constand in desfiintarea cu efect retroactiv a contractului sinalagmatic pentru neexecutarea culpabilă a obligațiilor. Caracteristic acestei modalitati de desfiintare a contractelor este faptul ca este judiciara (adica se ajunge in instanta daca partile nu au prevazut pacte comisorii), dar deja am deviat de la subiect si pun punct aici.

P.S. klaus, sper ca nu te-am suparat ca te-am contrazis... blush.gif

This post has been edited by GabyT: 11 Jul 2007, 12:34


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 12:10
Post #29


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




scrisoarea nu a fost recomandata sau cu confirmare de primire. a gasit-o pur si simplu mama in posta


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 11 Jul 2007, 12:10
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(david79 @ 11 Jul 2007, 12:27)
iegzact in aceeasi situatie sunt si eu.
in 2002 am trecut la connex si am facut cerere de rezilere a contractului de la orange, depasisem perioada obligatorie din contract de 12 luni.
timp de 3 luni am mai primit facturi cu abonamentul facturat de la orange desi eu am trimis prin fax cererea de reziliere de ceva timp.
in 2005 am primit prima instiintare de plata tot de la firma mai sus numita. pana acum am primit 3 instiintari, valoarea ridicandu-se cu tot cu penalitati la 370 ron aproximativ.
ma gandesc sa ii sun si sa ii pun sa imi demonstreze in ce constau datoriile mele fata de orange, atata vreme cat eu am trimis o cerere de rezilere a contractului din timp. pana la urma cred ca voi trebui sa dau banii in cazul in care voi face un abonament la o retea de telefonie, deoarece banuiesc ca  apar rau platnic in baza de date.
*



Scuze pentru postarea dubla dar nu se mai intelegea nimic daca scriam in aceeasi mesaj.
Acelasi sfat ti-l dau si tie. Lasa-i sa "tipe" ca nu prea mai au ce sa faca daca au trecut mai mult de trei ani de la data scadentei.
Este bine daca ai pastrat dovada de trimitere prin fax a cererii de desfiintare a contractului intr-o eventuala discutie pentru stergerea din baza de date.
Oricum, pentru 370 ron nu vad eu pe nimeni sa faca mai multe demersuri


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:38
Forum Renault