DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sub 5% consum cu Dacia 1300, Reducerea consumului la Daciile cu carburator

gvincentiu
post 5 Jun 2009, 20:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 22 April 04
From: Galati




Romantic dupa Dacioara 1300 deschid acest topic pentru a expune o metoda testata (timp de patru ani) pentru reducerea consumului de benzina pe motoarele cu carburatie.
Istoric pe scurt: doi colegi de serviciu si-au montat (la un atelier) un dispozitiv economizor de benzina. Perioada de timp cat au montat acele dispozitive a fost scurta (cam un an) astfel incat in 2000 nu mai era atelierul. Din vorbe auzite si pentru ca prin amabilitatea unui meserias am reusit sa pun mana pe un dispozitiv, l-am montat pe Daciuta, am reglat carburatorul de 1300 si am facut consumul. Ii pusesem cutie cu 5 trepte, desi era din 1984. In oras era putin peste 6% (6,4 daca-mi amintesc bine) iar afara sub 5% la 90-95 kmph. Se putea obtine mai putin dar nu aveam aprindere electronica. Revin cu poze si alte detalii.


--------------------
Dacia 1310 break 1998 - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 5 Jun 2009, 21:14
Post #2


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




daca dispozitivu' de care zici sta sub talpa carburatorului si seamana cu o elica, ei bine la mine unu n-a avut obsolut nici un efect laugh.gif d-aia l-am si scos... ca in teorie chestia aia trebuie sa omogenizeze mai bine amestecu a.i. sa rezulte o ardere mai buna.... frectie dry.gif


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Jun 2009, 21:47
Post #3


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Nu cred poate avea motor de 1100 iar cu elica e o mare frectie poate daca se facea si se punea uisul romanesc realizat acum 3-4 ani de cativa baieti de pe forum . Eu mai putin de 7 litri consum in bucuresti nu am putut reduce si pastrand totusi o dinamica buna la 1310.
Cu super nova scot 6 in acesta perioada si asta datorita franei de motor.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 5 Jun 2009, 22:24
Post #4


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Decat sa visezi un consum mai mic de 5% mai bine iti faci abonament la RATB .


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gvincentiu
post 6 Jun 2009, 08:37
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 22 April 04
From: Galati




Principiul de functionare:
1. Amestecul aer/carburant este cu atat mai bun cu cat temperatura este mai joasa.
2. Randamentul arderii este cu atat mai bun cu cat temperatura amestecului din cilindri este mai mare.
Daca principiul 1 nu poate fi pus in practica (cam greu sa se tina in carburator o temperatura intre 4-8 grade) atunci principiul 2 este relativ mai usor de pus in practica si este ilustrat in schema de mai jos.

Attached thumbnail(s)
pricipiu.JPG ( Size: 9.41k ) Number of downloads: 11338


--------------------
Dacia 1310 break 1998 - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ment
post 6 Jun 2009, 12:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 June 08
From: Bucuresti, Diham - Morarilor




Din cate spui 1 se contrazice cu 2 biggrin.gif. Nici desenul nu prea face sens, presupun ca te referi la o incalzire a galeriei de admisie folosindu-te de gazele arse din galeria de evacuare, desi nu inteleg cum sa faci asta direct, doar modificand galeria gen ca aici.

Dar nu vad de ce ar fi nevoie de asa ceva, daca vrei aer cald, umbli la clapeta de la cutia filtrului de aer, mutand-o pe pozitia pentru iarna, tragand aer de la "chestia" aia din galeria de evacuare..

Problema e ca teoretic asa ceva nu prea ar ajuta cu nimic (poate iarna / in cazul temperaturilor joase), de fapt ar scadea puterea motorului, si atunci ar creste si consumul. Majoritatea se chinuie sa bage aer rece in motor smile.gif. Explicatia pe scurt, la cresterea temperaturii scade densitatea aerului, scade continutul de oxigen, mai putin oxigen pentru ardere..

QUOTE
cam greu sa se tina in carburator o temperatura intre 4-8 grade
Asta chiar se intampla, des, "inghetarea carburatorului", dar mai putin la dacie, unde carburatorul cu galeria sunt asezate deasupra galeriei de evacuare, si intr-o zona "calda" a compartimentului motor, si mai are si talpa prin care circula lichid pentru a-l incalzi.. Pe masini unde carburatoarele nu prea sunt incalzite direct/indirect m-am mirat sa vad ce reci sunt carburatoarele la atingere, ciudat fenomen smile.gif.


--------------------
Dacia 1310 1989
unu.trei dat pe ulei :D..

1984 Golf Mk2 GTi 1.8
2007 Kia C'eed 1.6 CRDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Jun 2009, 20:22
Post #7


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Doar o turbina cu un debit mai mic si un intercular ar face racirea amestecului pe care motorul il papa dar cine se baga la modificari daca habar nu are !
Una peste alta faceti rost de masini pe injectie fiindca se pot modifica multi parametrii !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gvincentiu
post 9 Jun 2009, 07:22
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 22 April 04
From: Galati




Aici e vorba de niscaiva modificari "hardware". Dispozitivul realizat din bronz:

Attached thumbnail(s)
HPIM1968.JPG ( Size: 93.78k ) Number of downloads: 13009
HPIM1969.JPG ( Size: 93.94k ) Number of downloads: 12007
HPIM1970.JPG ( Size: 74.85k ) Number of downloads: 11639


--------------------
Dacia 1310 break 1998 - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaby-cta-ro
post 9 Jun 2009, 10:36
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 14 March 06




QUOTE(ment @ 6 Jun 2009, 12:39)
Din cate spui 1 se contrazice cu 2 biggrin.gif. Nici desenul nu prea face sens, presupun ca te referi la o incalzire a galeriei de admisie folosindu-te de gazele arse din galeria de evacuare, desi nu inteleg cum sa faci asta direct, doar modificand galeria gen ca aici.


*



Hai sa incerc eu sa traduc ce vrea sa spuna gvincentiu :

1 bagi aer cu cat mai rece cu atat mai bine in carburator, acesta se amesteca, cu benz dozata de carb = amestec optim

2 acest amestec (si nu aerul simplu de la intrare) , trecut de partea de dozare (adica atunci cand este in galeria de admisie) il incalzesti cat de mult poti

Toate astea ptr un randament mai bun.

In prima imagine este prezentat modul de montare al dispozitivului.

principiu.JPG ( Size: 33.98k ) Number of downloads: 11342

Mie ideea m-i se pare foarte interesanta.

Numai de bine !



--------------------
dacia 1310/1410 1987/1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Jun 2009, 11:06
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Deci foarte tare, laminezi amestecul ca sa nu mai aiba turbulente si dupa aia il mai si incalzesti....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Jun 2009, 11:37
Post #11


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




tot nu se intelege doar cateva cuvinte insirate ... unu mai novice nu v-a intelege mai nimic se uita la poze ca la poarta noua fara detali de constructie fara nimic.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad toz
post 9 Jun 2009, 14:33
Post #12


fan dacia-reno


Group: Members
Posts: 1.334
Joined: 26 January 07
From: Bucuresti




Pai si unde se monteaza jucaria pana la urma? blink.gif .


--------------------
Dacia 1310 1998-Berlina Motor 1,6 8v ,72 HP , 125 Nm
2004 Renault 1.9 8v , 120 HP , 300 Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gvincentiu
post 9 Jun 2009, 16:55
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 22 April 04
From: Galati




QUOTE(djasu82 @ 6 Jun 2009, 22:22)
Doar o turbina cu un debit mai mic si un intercular ar face racirea amestecului pe care motorul il papa dar cine se baga la modificari daca habar nu are !
Una peste alta faceti rost de masini pe injectie fiindca se pot modifica multi parametrii !
*


Dispozitivul merge montat si pe Daciile cu injectie monopunct, insa trebuie modificat timpul de injectie (practic cantitatea de combustibil). Valoarea acestuia e simplu de calculat. Urmeaza poze cu galeria pe care am montat device-ul acum mult timp in urma.

This post has been edited by gvincentiu: 9 Jun 2009, 16:56


--------------------
Dacia 1310 break 1998 - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Jun 2009, 18:05
Post #14


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




mai bine faceai asa ceva la tdci tau !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giani.cosmin
post 9 Jun 2009, 19:23
Post #15


Nea' Viteza


Group: Members
Posts: 141
Joined: 31 October 08
From: Dacia, Resita C-S




Chestia asta suna ceva de genul: " un fel de mai multe feluri" si ca sa nu fiu rau cu nimeni incerc si eu sa-i fac o interpretare.

Stiintific vorbind un magnetron ( de microwave ) este in stare sa creeze un fel de "explozie" a apei la la putere nominala. Magnetronul incalzeste apa aproape instantaneu pana cand apa se evapora, proces rapid ( 2 - 5 sec ) ramanand numai vapori. Deci presupunand ca daca apa este incalzita intr-un recipient acolo se creeaza o presiune si deci capata sa-i zicem un fel de energie.

Asa si cu "shmecheria" asta, bagi rece si incalzesti (cu galeria de evacuare) castigand energie hidraulica ( presiune). Dar ma intreb ca aceeasi chestie o face si UIS-ul nu? numai ca aici cred eu, aduci rece cat mai aproape de admisie.

Daca bagam o doza de bere foarte rece intr-un cuptor bine incalzit ce se intampla?




.......................... daca as avea 4 magnetroane,.... as face "furia" sa consume doar apa plata......cu lamaie biggrin.gif si nu as mai fi nevoit sa ma duc la o benzinarie ci direct la izvor sa-mi fac plinul biggrin.gif


stiu suna prea a S.F. dar in lume deja exista prototipuri ( 2, 3 nu stiu exact nr. lor) care sunt dotate cu magnetroane.


imi cer scuze daca deja sar calu' si sunt off-topic

This post has been edited by giani.cosmin: 10 Jun 2009, 06:54


--------------------
Dacia 1310 TX Opel Vectra A . - numar de Caras

([__\==v==/__])
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varu_vyyp
post 10 Jun 2009, 19:04
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 30 April 09




este un nene pe nume ''Justin Capra" care locueste intr-o comuna din Bacau. A realizat multe inventii si ceva legat de ce zici tu mai sus. Omul a sustinut ca vrea sa ajuta marca Dacia .... numai ca nu il baga nimeni in seama. Face cercetare pentru americani.

daca nu ma credeti de ce e instare omul intrati aici:
http://adrianaancuta.blogspot.com/2008/02/justin-capr.html

aici prezinta motorul cu apa


This post has been edited by varu_vyyp: 10 Jun 2009, 19:08


--------------------
dacia 1300 berlina 1984
veata si acordeoane!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neamtzu25
post 10 Jun 2009, 19:15
Post #17


cu masina nu te plimbi!!fugi cat poate...


Group: Members
Posts: 175
Joined: 10 March 09




sal.si daca ar scade asa mult consumul ,cat ar scade din puterea motorului??ptr ca intotdeauna cand scazi consumul vei scadea si puterea..si unde se monteaza exact acea dracie???? bag poze sa vedem.....bafta


--------------------
DACIA 1,4 berlina S 1997 - BR 28 PSM
cea mai mare problema la masina:TACANITU dintre volan si scaun:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varu_vyyp
post 10 Jun 2009, 19:34
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 30 April 09




Cunosc un mecanic de la dezmembrari, de unde imi iau piesele ptr batrana mea dacie. Mecanicul ala zice ca are un consum de 5 % pe un motor 1300.
Consum e asa mic pentru ca a montat o teava dubla ( ca la un refigerent, mai exact teava invelita de o alta teava ), in prima teava ( cea din interior ) trece benzina care alimenteaza carburatorul, iar prin teava 2 ( teava care inveleste prima teava ) trece apa din motor ferbine care incalzeste benzina. Acuma omul explica ca benzina la o temeratura mai ridicata este in proportii mairi vapori si mai putin lichid. Asa se realizeaza un ameste mai bun si arderea este mai usoara. Asa se explica chestia aia de sub carburator cu apa calda care incalzeste baza carburatorului pentru o vaporizare mai buna a benzinei.



Acuma astept si parerile voastre. Eu sunt interesat sa gasesc o teava dubla dinasta sau gurtune care sa nu fie afectate de banzina ( sa nu le chimb la 2 luni ).


--------------------
dacia 1300 berlina 1984
veata si acordeoane!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neamtzu25
post 10 Jun 2009, 20:16
Post #19


cu masina nu te plimbi!!fugi cat poate...


Group: Members
Posts: 175
Joined: 10 March 09




si daca am pune 2 talpi incalzitoare????ar trebui sa incalzeasca mai bnie,sa intre mai cald amestecul....zic si eu;nu da-ti cu paru smile.gif)


--------------------
DACIA 1,4 berlina S 1997 - BR 28 PSM
cea mai mare problema la masina:TACANITU dintre volan si scaun:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Jun 2009, 20:46
Post #20


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




la 80 de grade pe care apa o sa traverseze acea teava oare benzina nu i-a foc mai ales ca distanta e mai mare plus e formata din cupru... Asa poti cumpara o teava subtire si faci vreo 10 spire pe furtunul de apa calda cel care de deasupra capacului de la culbutori. Oricum nu cred ca e cine stie ce ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neamtzu25
post 10 Jun 2009, 21:21
Post #21


cu masina nu te plimbi!!fugi cat poate...


Group: Members
Posts: 175
Joined: 10 March 09




QUOTE(djasu82 @ 10 Jun 2009, 20:46)
la 80 de grade pe care apa o sa traverseze acea teava oare benzina nu i-a foc mai ales ca distanta e mai mare plus e formata din cupru... Asa poti cumpara o teava subtire si faci vreo 10 spire pe furtunul de apa calda cel care de deasupra capacului de la culbutori. Oricum nu cred ca e cine stie ce ...
*


te referi aici la un incalzitor de benzina??am asa ceva ,dra nu lam montat ptr ca las vrea la iarna dar cred aca os a ma pun s afac o proba s avad cu cat ar scade consumul asa ..eu am unul facut de cineva intra o spirala facuta din teava de alim benzina,intrun tub unde intra apa fierbinte.....


--------------------
DACIA 1,4 berlina S 1997 - BR 28 PSM
cea mai mare problema la masina:TACANITU dintre volan si scaun:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varu_vyyp
post 11 Jun 2009, 11:01
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 30 April 09




QUOTE(neamtzu25 @ 10 Jun 2009, 21:21)
te referi aici la un incalzitor de benzina??am asa ceva ,dra nu lam montat ptr ca las vrea la iarna dar cred aca os a ma pun s afac o proba s avad cu cat ar scade consumul asa ..eu am unul facut de cineva intra o spirala facuta din teava de alim benzina,intrun tub unde intra apa fierbinte.....
*




Benzina nu are cum sa se aprinda in conducta aia pt ca nu are aer. Si nici in carburator nu prea are cum ptr ca si ala are garnituri e conceput sa nu se aprinda benzina pe acolo.


--------------------
dacia 1300 berlina 1984
veata si acordeoane!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giani.cosmin
post 11 Jun 2009, 11:09
Post #23


Nea' Viteza


Group: Members
Posts: 141
Joined: 31 October 08
From: Dacia, Resita C-S




Pai mie mi se pare destul de logic ca amestecul de benzina in carburator sa fie la o temperatura scazuta, chiar si la admisie, dar stiind ca daca intra vapori de benzina la admisie e un lucru foarte bun. Deci nu trebuie numai sa incalzim benzina ci si sa racim carburatorul cumva indiferent daca apare "picatura de roua" ( va apare asa ceva numai cand ese ceva apa in benzina, va forma nu fel de condens pe peretii carburatorului )


--------------------
Dacia 1310 TX Opel Vectra A . - numar de Caras

([__\==v==/__])
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varu_vyyp
post 11 Jun 2009, 12:05
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 30 April 09




QUOTE(giani.cosmin @ 11 Jun 2009, 11:09)
Pai mie mi se pare destul de logic ca amestecul de benzina in carburator sa fie la o temperatura scazuta, chiar si la admisie, dar stiind ca daca intra vapori de benzina la admisie e un lucru foarte bun. Deci nu trebuie numai sa incalzim benzina ci si sa racim carburatorul cumva indiferent daca apare "picatura de roua" ( va apare asa ceva numai cand ese ceva apa in benzina, va forma nu fel de condens pe peretii carburatorului )
*



Eu cred ca nu are nici o legatura temperatura carburatorului sau benzina sa fie rece. Aerul este indicat sa fie rece ( CO2 in cantitati mici ) si asa se realizeaza amestecul ala bun..... cu mult oxigen, care permite aprinderea completa a gazelor ( reduce consuml de gaze nearse )

Parerea mea este ca e bine sa bagi benzina incalzita + aer rece ( un filtru de aer buna si curat ) si de aici un consum ceva mai mic sau daca nu macar o ajute aprinderea sa realizeze o ardere cant mai buna


--------------------
dacia 1300 berlina 1984
veata si acordeoane!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 11 Jun 2009, 12:17
Post #25


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(varu_vyyp @ 11 Jun 2009, 13:05)
Aerul este indicat sa fie rece ( CO2 in cantitati mici ) si asa se realizeaza amestecul ala bun..... cu mult oxigen, care permite aprinderea completa a gazelor ( reduce consuml de gaze nearse )
*




Daca nu stii ce se intampla, nu scoate avioane de-astea din tastatura. Sincer acuma...


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jun 2009, 12:20
Post #26


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Bulldog @ 11 Jun 2009, 13:17)
Daca nu stii ce se intampla, nu scoate avioane de-astea din tastatura. Sincer acuma...
*



Pai care NU scoate avioane supersonice pe aici? Spune-mi si mie....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varu_vyyp
post 11 Jun 2009, 12:22
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 30 April 09




QUOTE(Bulldog @ 11 Jun 2009, 12:17)
Daca nu stii ce se intampla, nu scoate avioane de-astea din tastatura. Sincer acuma...
*



eu nu ma supar ....asta e parerea mea!
argumenteaza tu ca nu am dreptate si ce se intampla acolo cu adevarat.


--------------------
dacia 1300 berlina 1984
veata si acordeoane!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 11 Jun 2009, 12:37
Post #28


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




Pai, avem temperatura aerului mai mica, agitatie termica mai scazuta, implicit densitate mai mare, a tuturor gazelor ce compun aerul. Dar proportia gazelor ce il compun ramane neschimbata.
Dar, aici ne intereseaza oxigenul, care va fi mai dens, astfel se poate adauga mai mult combustibil pentru a forma amestecul, de unde rezulta performante sporite.
Parerea mea este ca la Dacie, avand carburator, temperatura scazuta a aerului din admisie, va duce la cresterea consumului (atragand mai mult combustibil), prin acelasi mecanism prin care iarna creste consumul.
Ma rog, asta e rationamentul meu, nu e perfect nici asta, sa imi zica cineva mai avizat, care are cunostinte de fizica mai mari decat cele de liceu ale mele, cat de tare am aberat.


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varu_vyyp
post 11 Jun 2009, 13:27
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 30 April 09






--------------------
dacia 1300 berlina 1984
veata si acordeoane!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gvincentiu
post 11 Jun 2009, 15:21
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 22 April 04
From: Galati




QUOTE(neamtzu25 @ 10 Jun 2009, 21:15)
sal.si daca ar scade asa mult consumul ,cat ar scade din puterea motorului??ptr ca intotdeauna cand scazi consumul vei scadea si puterea..si unde se monteaza exact acea dracie???? bag poze sa vedem.....bafta
*


Observatie corecta. Alte detalii si motivul pentru care am montat dispozitivul:
- sigur in functionare
- neobservabil la ITP
- reduce consumul cu cel putin 1litru la %
- am trecut 2 ITP-uri cu el, cu o Dacie 1300 din 1984 si am avut noxele mult sub limita, de nu-i venea sa creada
- polueaza mai putin (asta e de la mine, dar e adevarata)
- cu dispozitivul in mana, in cateva ore l-am montat (la un atelier de reparatii care are o freza cu comparator)
Dezavantaje:
- puterea motorului scade cam la 95% (o observatie simpla zice ca trebuia sa scada cu pana la 16%)
- mai am o bucatica de tabla care nu stiu la ce foloseste (cine mi-a dat-o a zis ca e pentru vara/iarna) dar nu am folosit-o de loc.


--------------------
Dacia 1310 break 1998 - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 16:46
Forum Renault