DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Philips X-treme sau Power2Night?, investitia merita sigur dar ... care ?

AlinREHAU
post 28 Oct 2007, 11:06
Post #61


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Eu stiam ca xenoanele nu se incalzesc la fel de tare ca becurile cu incandescenta si consuma foarte putin . E un alt principiu de producere a luminii .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unEL
post 28 Oct 2007, 15:02
Post #62


Loganist cu multi km.


Group: Members
Posts: 724
Joined: 5 August 07
From: in ultimul loc unde ai cautat




Hai sa ne intelegem putin.
Acei 10-20 m in plus pe care ai lauda lumea este de fapt o pozitionare a filamentului si o poveste frumoasa .... pe care o puteti obtine si din reglatul farului.
Ce va recomand eu este PUTEREA FARULUI si asta nu ma refer la faruri de 90-100W.
Modelul prezentat de mine mai devreme s-a orientat catre acei 4000K nu spre cool blue. Faptul ca este usor albastrui ... este o iluzie placuta, dar cand am mers pe zapada nu am vazut de cat o culoare de genul "alb-neon" nimic albastrui. Galbene se vedeau proiectoarele, care sint stock.
Asa ca ... mitul cu 50% in plus e darmat de repozitionarea filamentului in bec, sau echivalentul reglajului.
Mai stie cineva becuri care sint mai mari de 4000K si nu sint xenoane ?


--------------------
Dacia LOGAN 1,5 DCI 85CP+ 2008 Ambition - CT 31 ___
Led & sound tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 29 Oct 2007, 19:28
Post #63


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare, dintre becurile Visionplus(cele cu +50% luminozitate) si Power2Night GT 150 (nu GT 130), care ar fi mai bune, care lumineaza mai bine ? E cineva care a incercat ambele tipuri de becuri ?
Multumesc anticipat !


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 30 Oct 2007, 09:16
Post #64


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Pana la urma cum ramane cu Xenoanele?? Ce culoare recomandati pentru o vizibilitate buna in orice conditii meteo? In special pe ploaie/zapada ? Ca am vazut ca exista 3 sau 4 tipuri de becuri xenon... mi-as comanda kitul insa nu stiu ce sa aleg...

Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TIulian
post 30 Oct 2007, 10:22
Post #65


Metode de seducție cu cărămida..


Group: Members
Posts: 197
Joined: 27 March 07




Eu ma gandesc foarte serios la o solutie cu leduri, pentru ca alea se incalzesc muult mai putin, si mai si consuma putin; so, exista pentru logan acele faruri aftermarket cu lentile, in spatele caror lentile se pot monta cate 5 leduri de 300lumeni fiecare - adica astea (150lm pe 80 de grade, sau 300lm pe 6 grade cu lentila aditionala) - deci 1500lumeni per far, 3000lumeni in total, si asta doar pentru faza scurta, in conditiile in care un bec normal produce in jur de 1000lumeni, la un consum de ~60-70W (120-140W ambele faruri), spre deosebire de leduri care consuma 25W (50W ambele faruri); singurul "inconvenient" ar fi ca un singur led costa in jur de 10iuro, deci toata afacerea ajunge la 100 doar pentru faza scurta (plus farurile, bineinteles); merita ? nu stiu, dar pana la urma nu conteaza nici pretul, nici consumul mic, ci doar placerea de a face ceva ce nu gasesti nici pe masini de 20k euro.. (am auzit de leduri in far doar pe la americare, parca pe la noul Camaro..). Si nu vorbesc de ledurile ornamentale gen Audi R8 sau A5, ci de ledurile care inlocuiesc becul de faza scurta / lunga - daca imi merge treaba cu faza scurta, voi face la fel si cu faza lunga smile.gif


--------------------
Dacia 1300 1816 SLR
Cum să îți recucerești prietena, după ce i-ai pronunțat din greșeală numele pe râgâitură..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 31 Oct 2007, 00:25
Post #66


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Alydor, eu am 6000k, e lumina alba... cu cit te apropii de albastru, cu atit lumina e mai slaba

TIulian, ce zici tu acolo cu ledurile sunt vise... Lucrez de 5 ani in domeniul ledurilor, cunosc cam tot ce misca in zona asta. Ca sa faci un far cu leduri, iti trebuie multa tehnologie, iar un far de logan aftermarket, facut pentru leduri, va costa cit jumatate din masina...

Mergi pe calea batuta de altii, ia-ti o pereche de becuri cu halogen bune sau mergi e Xenon...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TIulian
post 31 Oct 2007, 12:00
Post #67


Metode de seducție cu cărămida..


Group: Members
Posts: 197
Joined: 27 March 07




Pai eu am deja 5 asemenea leduri cu tot cu lentile de 6 grade, montate in asa fel incat fasciculele converg la aprox 10m, si daca le suprapun peste farul aprins noaptea, acopera orice urma de lumina produsa de far - sunt foarte puternice; cat despre faruri, daca nu reusesc sa le adaptez in spatele unei lentile de far din ala "cu angeleyes" din targ, cu siguranta vor merge foarte bine in proiectoare. Daca urmeaza sa imi spui ca o sa le arda alternatoru, am deja solutia de alimentare - regulator de tensiune 9V / 5A (e un LM23xx - nu mai stiu exact), iar ledurile vor fi alimentate in grupuri de cate 3, ca sa functioneze si cu motorul oprit - daca se pun cate 4, cu motorul oprit abia licare, ca bateria da 11,8V (cel putin asa e a mea), iar ledurile merg intre 3 si 3,5V. Ramane de rezolvat problema numarului de leduri care nu e multiplu de 3, dar sigur se va gasi solutia, si problema incalzirii lor, pentru ca se incalzesc, si trebuiesc puse pe radiator, dar si asta e rezolvabil. Deci imposibil in nici un caz nu e - eu experimentez pe tema asta de multicel, si am ajuns la concluzia ca este foarte realizabil.


--------------------
Dacia 1300 1816 SLR
Cum să îți recucerești prietena, după ce i-ai pronunțat din greșeală numele pe râgâitură..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 31 Oct 2007, 12:16
Post #68


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Ce HID, ce halogen... Mie cand mi s-a stricat releul de incarcare si-mi baga ~17.5v, aveam o lumina extraordinara, si asta cu becuri d-alea rotunde vechi. Am sulfatat eu bateria, dar... aveam lumina zuper.
Deci cele mai bune becuri sunt cel subdimensionate (ca voltaj).


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 31 Oct 2007, 12:41
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Depinde cat de repede se ard. wink.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OviDasH
post 1 Nov 2007, 01:44
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 31 October 07
From: Craiova




QUOTE(SYL @ 29 Oct 2007, 19:28)
Am si eu o intrebare, dintre becurile Visionplus(cele cu +50% luminozitate) si Power2Night GT 150 (nu GT 130), care ar fi mai bune, care lumineaza mai bine ? E cineva care a incercat ambele tipuri de becuri ?
Multumesc anticipat !
*




Eu zic sa folosesti Vision Plus !! Au durata de viata mai mare ! Eu am pe Logan asa ceva si sunt foarte multumit de acestea !! PHILIPS VISION PLUS pentru triple sunt cele mai bune din toate modelele existente !


--------------------
Dacia Logan 2006 1.4 MPI - Dj -08- APN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 1 Nov 2007, 02:24
Post #71


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Nu ma intereseaza durata de viata, ci doar care lumineaza mai bine...
Cand zici "triple" te referi la stopurile spate ? Ca daca da, vreau sa iti zic ca si eu am Vision plus pe becurile de pozitie+frana si de mers inapoi.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 1 Nov 2007, 11:01
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(unEL @ 28 Oct 2007, 15:02)
Ce va recomand eu este PUTEREA FARULUI si asta nu ma refer la faruri de 90-100W.
Modelul prezentat de mine mai devreme s-a orientat catre acei 4000K nu spre cool blue.

Asta caut si eu: PUTEREA FARULUI. biggrin.gif
Deci Osram CoolBlue dau o lumina pe asfalt, in fata poiectoarelor, la fel de puternica ca cea a proiectoarelor? (asta e un indiciu pentru mine fata de cele actuale)
Ca Osram NightBraker nu am vazut inca prin magazine.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 1 Nov 2007, 11:06
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




Becurile Vision Plus pentru "partea spate" se aprind mai rapid cu 50%. Nu lumineaza cu 50% in plus ca in cazul farurilor. Daca citesti pe ambalajul produsului sau pe site-ul producatorului ai sa vezi ca am dreptate.

Cu alte cuvinte sunt utile doar pentru becurile de frana si hai sa zic si pentru semnalizatoare ca sunt indulgent. Pentru proiector ceata chiar nu vad de ce sa iti pui asa ceva. Poate imi explici tu smile.gif

In alta ordine de idei... De ce mergeti oameni buni cu farurile de ceata fata si uni chiar si spate ziua sau noapte? Vedeti ceata? Utilizati dezaburirea caci poate de acolo e ceata.

Scopul farurilor de ceata este sa fi vazut pe timp de ceata. Punct. Nimic mai mult nimic mai putin. Daca mergeti afara din gaura asta in care traim si iesiti prin Europa o sa vedeti ca masinile sunt vizibile si fara faruri de ceata aprinse.

Sau vreti sa vada lumea ca nu aveti cel mai ieftin model, cel fara proiectoare? radmasa.gif

Scuze daca ofensez dar fac haz de necaz.


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 1 Nov 2007, 12:06
Post #74


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




@mpretorian imi zici si mie de unde ai scos faza ca becurile visionplus se aprind cu 50% mai repde, nu ca lumineaza cu 50% mai tare ? Poti da un link ceva sa vedem unde scrie asa ceva pe site-ul producatorului ? Daca chiar vrei sa sti, ledurile comparativ cu becurile cu filament se aprind mult mai repede, asta e unul din avantajele stopurilor cu leduri.

Cat despre folosirea proiectoarelor pe ceata, sunt perfect de acord cu tine ca multor soferi de la noi le lipsesc "cei 7 ani de acasa" si merg in alte conditi decat cand este cazul cu proiectoarele aprinse, dar scopul proiectoarelor pe tim de ceata este de a vedea tu ca sofer mai bien, nu de a fi vazut de ceilati mai bine. Daca vrei sa fi vazut de ceilati mai bien pe timp de ceata mergi cu faza lunga, dar asta ar insemna sa nu mai vezi tu nimic.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 1 Nov 2007, 12:37
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




post-336-1110552475.gif

Baieti va rog eu sa nu stricati topicul cu discutii depre folosirea proiectoarelor, pentru ca este unul util.
Exista destule topic-uri dedicate unde va puteti mari numarul de post-uri.

Proiectoarele au aparut in discutie doar ca etalon de masurare a puterii de luminare a becurilor din faruri.
Si atat.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 1 Nov 2007, 13:35
Post #76


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(ZOLA1981 @ 13 Oct 2007, 13:40)
Scuze pt delay, nu mai pot sa intru pe forum (until now  cool.gif ca au bagat o linie in plus prin proxy. Am bagat BECELE in functiune  cool.gif , sunt SUPEER adaug cand ajung acasa pozele cat mai URGENT !!!! Acum pot sa alerg si eu noaptea mai linistit  icon_mrgreen.gif , nu mai sunt cu lumanarele  tongue.gif , se observa in bine schimbarea, plus ca sunt in limita legala de putere ... si cand dai un flash ....  laugh.gif cel care e in fata ta se conformeaza si schimba pe scurta rapid  laugh.gif .
Daca are cineva Osram silver am vazut un post mai sus, eventual sa puna si el niste poze. Daca diferenta dintre ele ar fi insesizabila, macar pretul ar face diferenta pt cei care ar avea de ales.
Revin cu pozele in cateva ore.
*




QUOTE(AlinREHAU @ 18 Oct 2007, 21:42)
Trebuia sa faci o poza la cum bate pe strada ... uite cum lumineaza becurile de originale:[attachmentid=1627415875][attachmentid=1627415876]
*



Pai din cele 2 posturi de pe pagina 2 a topicului reiese ca merita. Ma refer mai ales la pozele atasate de AlinREHAU unde daca privim cu atentie in prima poza lumina farurilor nici nu ajunge la garajele din departare iar in poza 2 (aceea cu becuri noi) garajele sunt luminate pana in partea lor superioara. Din ce se vede pe cele 2 poze este o diferenta semnificativa de lungime acoperita si in concluzie merita banii.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 1 Nov 2007, 13:42
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Faci o confuzie Ionut.
In prima poza sunt becurile stock pe faza de intalnire, iar in a doua poza sunt tot becurile stock pe faza de drum.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 1 Nov 2007, 15:17
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(SYL @ 1 Nov 2007, 12:06)
@mpretorian imi zici si mie de unde ai scos faza ca becurile visionplus se aprind cu 50% mai repde, nu ca lumineaza cu 50% mai tare ? Poti da un link ceva sa vedem unde scrie asa ceva pe site-ul producatorului ? Daca chiar vrei sa sti, ledurile comparativ cu becurile cu filament se aprind mult mai repede, asta e unul din avantajele stopurilor cu leduri.
*



Prietene te rog sa mai citesti odata ce am scris. Ti-am dat mura in gura toata informatia si unde poti sa iti confirmi veridicitatea lucrurilor spuse de mine si tie iti este lene sa cauti? Este problema ta. Si nu imi pune cuvinte in gura te rog ca este o mare diferenta si aberatie intre ce spun eu si ce spui tu. Chiar nu inteleg indisciplina mentala a multor dintre oamenii de pe forumuri in general. Nu vreau sa te jignesc dar da-ti o nota la afirmatiile tale, dupa ce le citesti pe ale mele si te documentezi si tu putin pe net. Daca chiar nu te descurci cu google iti dau eu linkuri mura in gura. Intre timp te las o zi sa iti faci temele. Iti mai dau o sansa tongue.gif Glumesc.

1 Nov 2007, 16:04:
QUOTE(SYL @ 1 Nov 2007, 12:06)
@mpretorian Cat despre folosirea proiectoarelor pe ceata,  sunt perfect de acord cu tine ca multor soferi de la noi le lipsesc "cei 7 ani de acasa" si merg in alte conditi decat cand este cazul cu proiectoarele aprinse, dar scopul proiectoarelor pe tim de ceata este de a vedea tu ca sofer mai bien, nu de a fi vazut de ceilati mai bine. Daca vrei sa fi vazut de ceilati mai bien pe timp de ceata mergi cu faza lunga, dar asta ar insemna sa nu mai vezi tu nimic.
*



Amice. Ma amuza ca esti foarte sigur pe tine dar nu prin rationament sau prin documentare ci prin mituri urbane gen "asa stiu de la bunicu". Acelasi mit era si cu becurile galbene ca vezi mai bine pe timp de ceata si iata ca nu le mai foloseste nimeni.

In acest caz la ce foloseste proiectorul ceata spate? Sa vezi mai bine? Nu prietene. Sa fi vazut prin ceata putin mai devreme.

Daca ai cunoaste putina geometrie, putina fizica si ti-ai pune mintea la contributie ai ajunge la aceleasi concluzii. E totusi mai usor sa sari la gatul altuia si sa faci pe desptepul ca noi suntem romani si suntem mai destepti ca toata lumea. Oricum si practica vorbeste de la sine precum si manualul de utilizare si faptul ca pe unele masini nu se monteaza. De ce? Simplu. Becul faza pe fata este de 55W. Cel de pozitie spate are 5W. Cel din proiectorul spate ceata are 21W si este concentrata raza intr-un reflector clar mai mic decat cel fata de faza. De ce se monteaza totusi? Pentru ca faza este orientata spre pamant ca sa nu orbesti partenerii de trafic. Cele de ceata sunt orientate paralel cu solul. De ce sunt montate jos? Ia gandeste-te?

Problema cu ceata este ca sunt particule de apa ce reflecta lumina si de aceea te orbesti cu propriile faruri pe faza lunga. Poti sa iti pui 1000 de reflectoare in toate unghiurile pe masina. Nu o sa vezi prin ceata.

Stiu ca o sa ma contrazici. Ai facut-o mai devreme, asta dupa ce eu te-am trimis pe site-ul producatorului. Eu iti zic ca am citit efectiv pe produsul respectiv ambalajul. Si imi spui ca ma aberez. Inseamna ca minte producatorul.

Rezumat: Becurile faza scurta lunga pentru vision plus bat 10-20metri mai departe si au intensitate luminoasa +50% fata de un bec oem.
Becurile vision plus pt stopuri, semnalizare, etc... au +50% "timp de raspuns" Cu alte cuvinte se aprind mai repede din momentul in care ai apasat pedala si pana la aprinderea completa a becului. Astfel cine vine din spate are o zecime de secunda de "notificare" ca franezi. Cand se trage linia tu ai franat de la 100km la ora cu 3 metri mai putin si poate nu ai lovit masina din fata cu aceste minunate becuri si Philips a mai facut un cent profit. Asta fac ledurile intr-o masura mult mai mare cu un cost mult mai mare. Cu alte cuvinte sunt total inutile pentru proiector ceata spate, lumina marshalier sau cum se scrie ca nu le am cu franceza, etc... Sunt utile DOAR pentru becurile de frana. Cititi prospectul. Philips oricum intentionat te "pacaleste" putin cu cei +50%. Daca nu citesti patesti ce am patit si eu.

Mentinez ca am montate pe masina curenta si pe motocicleta aceste becuri atat pe fata si spate. Mai mult, si pe masina predecesoare tot aceste becuri am avut. Mai mentionez ca am citit prospectul, reviewuri si toate informatiile de pe site-ul producatorului. Si vi tu apoi si ma contrazici cu fermitate. Rusinica. O intrebare a carui raspuns de poate disculpa de ignoranta. Vorbesti engleza? Ca toate informatiile de pe ambalaj, review-uri si site sunt in engleza.

Daca sti engleza inseamna ca tie ti-a fost lene sa cauti si vi si contrazici oameni care stiu ce vorbesc. Esti roman si asta te scuza :)Tu ai timp de pierdut dar iti e lene sa te documentezi. Eu nu am timp de pierdut. Multumesc

PS. Sper sa iti fie cu folos informatia si sa nu mi-o iei in nume de rau.

PPS. Nu ma mai bag in acest topic.

This post has been edited by mpretorian: 1 Nov 2007, 16:04


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 1 Nov 2007, 16:07
Post #79


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 1 Nov 2007, 13:42)
Faci o confuzie Ionut.
In prima poza sunt becurile stock pe faza de intalnire, iar in a doua poza sunt tot becurile stock pe faza de drum.
*



Am avut impresia dupa cum a postat AlinREHAU ca in prima imagine ni se arata cum lumineaza cele din fabrica iar in imaginea 2 ni se arata cum lumineaza becurile noi. Gresit asa este.
Atunci ramane sa asteptam ca ZOLA1981 sa ataseze poze in care sa ne lamurim cum lumineaza noile becuri din moment ce era foarte entuziasmat dupa ce le-a montat asa cum reiese din postul respectiv. Il asteptam in continuare cu poze poate poate ne lamurim si noi. Vad ca el e foarte multumit.

This post has been edited by ionutctn: 1 Nov 2007, 16:10


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 1 Nov 2007, 20:40
Post #80


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




@mpretorian chiar cu riscul ca suntem off-topic iti raspund, pt ca nu e bine sa dezinformezi lumea, asa ca te rog frumos, nu mai scrie aberatii de genul ca un bec cu filament se aprinde cu 50% mai repede decat altul, ca mai sunt oameni pe forum care chiar vor sa afle o infromatie corecta si ar putea crede povestile spuse de tine..

Referitor la discutia despre ceata, nu mai fii tu asa de amuzat ca tocmai ca eu am venit cu niste explicatii scrise in carti de specialitate, nu auzite la "coltul blocului"...Dar oricum, vad ca nici macar notiuni elementare nu ai, te contrazici pe tine, intial vorbeai de proiectoarele de ceata(care sunt cele din fata masinii) si apoi ai ajuns sa vorbesti de stopurile de ceata(cele din spatele masinii), pe care tu le numesti proiectoare. Deci s ane lamurim, proiectoare sunt cele din fata masinii...dar probabil tu faci parte din categoria celor care zic parbriz la luneta.
Oricum ma mir ca esti de acord cu mine ca pe ceata cu faza lunga vezi mai putin decat cu faza scurta sau cu proiectoarele...

Cat despre link, lasa mistourile ieftine, mai bine recunoaste ca nu ai gasit un asemenea link de care pomenesti tu pt ca pur si simplu este o mare aberatie !


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 1 Nov 2007, 23:10
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(SYL @ 1 Nov 2007, 20:40)
@mpretorian chiar cu riscul ca suntem off-topic iti raspund, pt ca nu e bine sa dezinformezi lumea, asa ca te rog frumos, nu mai scrie aberatii de genul ca un bec cu filament se aprinde cu 50% mai repede decat altul, ca mai sunt oameni pe forum care chiar vor sa afle o infromatie corecta si ar putea crede povestile spuse de tine..

Referitor la discutia despre ceata, nu mai fii tu asa de amuzat ca tocmai ca eu am venit cu niste explicatii scrise in carti de specialitate, nu auzite la "coltul blocului"...Dar oricum, vad ca nici macar notiuni elementare nu ai, te contrazici pe tine, intial vorbeai de proiectoarele de ceata(care sunt cele din fata masinii) si apoi ai ajuns sa vorbesti de stopurile de ceata(cele din spatele masinii), pe care tu le numesti proiectoare. Deci s ane lamurim, proiectoare sunt cele din fata masinii...dar probabil tu faci parte din categoria celor care zic parbriz la luneta.
Oricum ma mir ca esti de acord cu mine ca pe ceata cu faza lunga vezi mai putin decat cu faza scurta sau cu proiectoarele...

Cat despre link, lasa mistourile ieftine, mai bine recunoaste ca nu ai gasit un asemenea link de care pomenesti tu pt ca pur si simplu este o mare aberatie !
*



Esti chiar obtuz amice. Cel mai simplu pentru toata lumea este sa citeasca ce scrie pe ambalaj inainte de a cumpara produsul ca sa nu va treziti ca va aruncati banii pe geam. Puteti merge la aspad, importatorul philips si vedeti acolo becuri de stop P21/5W respectiv P21W. Poate am sa fac o poza mare si clara de pe ambalaj ca lumea sa nu creada toti "atotstiutori" care fac pe desteptii.

Cat despre o greseala de care te agati gen proiector si stopuri de ceata ma faci sa rad. Esti incapabil sa intelegi motivul pentru care iti vorbesc de stopurile de ceata caci nu poti urmari un rationament.

Daca te uiti la definita din DEX (Dictionar Explicativ al Limbii Romane - este o carte groasa pe care nu o ai in casa probabil) ai sa fi surprins de definitia proiectorului. Stopurile sunt proiectoare, farurile sunt proiectoare dar si proiectoarele sunt faruri. Pot continua. Te-am zapacit? Iar nu ai inteles nimic. Nici limba romana nu este punctul tau forte. Lasa prietene textele cu parbriz/luneta ca nu ne tragem de sireturi.

Nu are sens sa mai port aceasta discutie cu tine caci suntem la nivele diferite cognitive.

Hai sa ne impacam si facem in felul urmator. Tu faci o poza cu dexul proprietate personala si eu fac poze cu blisterele cu becurile Philips Vision Plus P21/5W (cele pentru becurile de stop) respectiv P21W pt semnalizatoare si proiectoare pe care scrie explicit se aprind mai repede si astfel dau 50% timp de raspuns pentru franare.

Sa finalizam cu un rezumat: dupa mine cea mai buna alegere este Vision Plus pe fata (H4) si Vision Plus pe stopuri (P21/5W). In rest sunt bani aruncati. Vorbesc din experienta caci am avut pe masina si am inca produsele enumerate. Daca va intereseaza va vand ce nu mai folosesc

Vision Plus H4 - un set
NightGuide H4 - un set
XtremePower H7 - doua seturi
MotoVision H4 - o bucata - sunt pentru motocicleta

H4-urile le vand de pe loganul pe care l-am vandut. Sunt noi si la cele mai mici preturi din piata.
H7 le am pe noul Clio caci vreau sa ma intorc la Vision Plus.

Le vand la cele mai bune preturi si accept orice probe imaginabile.

Sper ca puteti distinge o opinie avizata de parerea unui om care imi spune "nu mai scrie aberatii de genul ca un bec cu filament se aprinde cu 50% mai repede decat altul". Cum poate acelasi om intelege ca un bec cu halogen face 50% mai multa lumina sau chiar 80% decat alt bec cu halogen la acelasi consum?


2 Nov 2007, 12:00:
Daca mergeti la http://aspad-shop.ro/list/BEC%2BFAR-.-H4.lst

o sa vedeti preturile la aceste becuri.

Set 2 bucati H4 Vision Plus 44 roni
Set 2 bucati H4 NightGuide 75 roni
Set 2 bucati H4 Xtreme Power 80 roni
2 Seturi 2 bucati H7 Xtreme Power 112 roni

Eu dau toate becurile enumerate la pretul de 75% fata de aspad.

Eu le-am avut pe toate si va zic ca cele mai bune sunt Vision Plus si ironic este ca sunt si cele mai ieftine.

Au 50% mai multa lumina si 10-20 metri lungimea pe faza scurta mai mare. Asta fara sa orbeasca pe cei din sens opus caci lumineaza pronuntat spre dreapta.

Cele Xtreme Power au 80% mai multa lumina dar nu si distanta mai mare la un pret dublu. Personal cred ca nu merita. La gaurile din soseaua pitoreasca orbesti mult mai puternic pe cei din fata caci raza nu este concentrata mai mult spre dreapta ca la Vision Plus.

Va zic dupa ce am dat pe Xtreme Power H7 pentru Clio peste 230 roni doua seturi de 2 bucati.

Daca aveti bani de xenon este alegerea voastra. Personal consider ca un set de becuri amarate de 44 roni sunt "best value for money" precum si "best light for my taste".

Celor care le place "tuning-ul" cu leduri albastre in far si lumini albastre de OZN o sa fie dezamagiti de toate becurile enumerate. Doar xenon-ul este pentru voi si nici macar Blue Vision nu o sa va satsifaca. Cei de la Philips au gusturi mai discrete.

Am atasat o poza cu modul in care lumineaza un Vision Plus.


This post has been edited by mpretorian: 2 Nov 2007, 12:00

Attached thumbnail(s)
visionplusspac.jpg ( Size: 23.38k ) Number of downloads: 2500


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2007, 12:32
Post #82


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(SYL @ 1 Nov 2007, 20:40)
mai bine recunoaste ca nu ai gasit un asemenea link de care pomenesti tu pt ca pur si simplu este o mare aberatie !
*
http://www.powerbulbs.com/product_detail.asp?prod=79 tongue.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 2 Nov 2007, 12:48
Post #83


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Klaus linkul dat de tine nu e de pe siteul Philips, e al unui comerciant de becuri...care ca sa isi vanda marfa poate scrie orice.
Pe siteul Philips nu se pomeneste nimic de faza cu aprinsul mai repede, si hai sa fim seriosi, daca becurile chair ar fi avut aceatsa caracteristica, cu siguranta ar fi scris despre ea. Link:
http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ighting&lang=en


Iar referitor la Philips X-treme Power, am asa ceva pe masina, si bat mai bine decat Bosch Xenon Blue(asta am avut inainte pe masina) si vreau sa zic ca Bosch-urile luminau aproximativ la fel ca Philips Vision Plus(stiu acest lucru pt ca am comparat cu alta DSN care avea VisionPlus), in conditiile in care la ambele masini farurile fusesera reglate in service de putin timp(deci nu se pune pb ca farurile ar fi fost reglate diferit).

LE: Am uitat sa zic ca la stopurile spate(mai exat la pozitie+frana, semnal si mers inapoi) am becuri VisioPlus, in cand le-am pus, le-am schimbat initial doar pe o parte pt a face comparatie si se vedea clar difernta fata de becurile normale, in sensul ca VisioPlus luminau mult mai bine.

This post has been edited by SYL: 2 Nov 2007, 13:02


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 2 Nov 2007, 14:13
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(SYL @ 2 Nov 2007, 12:48)
Klaus linkul dat de tine nu e de pe siteul Philips, e al unui comerciant de becuri...care ca sa isi vanda marfa poate scrie orice.
Pe siteul Philips nu se pomeneste nimic de faza cu aprinsul mai repede, si hai sa fim seriosi, daca becurile chair ar fi avut aceatsa caracteristica, cu siguranta ar fi scris despre ea. Link:
http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ighting&lang=en
Iar referitor la Philips X-treme Power, am asa ceva pe masina, si bat mai bine decat Bosch Xenon Blue(asta am avut inainte pe masina) si vreau sa zic ca Bosch-urile luminau aproximativ la fel ca Philips Vision Plus(stiu acest lucru pt ca am comparat cu alta DSN care avea VisionPlus), in conditiile in care la ambele masini farurile fusesera reglate in service de putin timp(deci nu se pune pb ca farurile ar fi fost reglate diferit).

LE: Am uitat sa zic ca la stopurile spate(mai exat la pozitie+frana, semnal si mers inapoi) am becuri VisioPlus, in cand le-am pus, le-am schimbat initial doar pe o parte pt a face comparatie si se vedea clar difernta fata de becurile normale, in sensul ca VisioPlus luminau mult mai bine.
*



Mai SYL esti chiar ireal. Ca te contrezi cu mine si ca ma faci mincinos direct si indirect inteleg, caci mi-am dat seama ca atat te poate capul. Dar tu ai idee cine e Klauss pe acest site? Crezi ca e un naiv care crede tot ce citeste pe net? Aici iarasi te inseli.

Cat despre fotometria ochiului tau care compara in candele de luminare intensitatea lumini si nu in candela consacrata de prostanacii de fizicieni da-mi voie sa fiu sceptic.

Tu ai idee cum lucreaza un iris dintr-un ochi? Diafraga dintr-un aparat foto ai vazut? Ai vreo idee despre subiectivitatea perceptiei umane? Stereograma iti spune ceva? Ai fi surprins ce parsiv este creierul oamenilor si cat de subiectiv este. Asa ca lasati voi masuratorile facute in spatele blocului intre doua DSN-uri si poze facute cu aparatul foto si mergeti pe reviurile specialistilor care masoara nu cu ochiul ci cu aparate consacrate. In poza pe care am atasat-o legata de Vision Plus, este graficu intensitatii in functia de pozitia relativa fata de far.

Creierul tau este mai primitiv si poate pe tine nu te pacaleste. In acest caz imi cer scuze anticipat. Imi poti face si mie aceleasi grafice pentru toate tipurile de becuri pe care le am ca sa stiu ce pastrez. Te rog frumos. Nu am incredere in ce mint unii si alti pe site-uri ca sa isi vinda produsele sau producatorul pe ambalaj. Vreau sa imi masori tu SYL. Te rog frumos. Te cinstesc cu o tarie.


Attached thumbnail(s)
visionplusspac.jpg ( Size: 23.38k ) Number of downloads: 2309


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 Nov 2007, 18:24
Post #85


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(mpretorian @ 2 Nov 2007, 00:10)

Celor care le place "tuning-ul" cu leduri albastre in far si lumini albastre de OZN o sa fie dezamagiti de toate becurile enumerate. Doar xenon-ul este pentru voi si nici macar Blue Vision nu o sa va satsifaca. Cei de la Philips au gusturi mai discrete.


*




Domnule Pretorian

Inca de la inceput vreau sa va subliniez faptul ca sunt un om pasnic si intelegator. Nu am nimic personal cu dvs., nu va cunosc personal si nici nu cred ca imi doresc lucrul asta.

Modul in care dvs abordati anumite probleme, exprimarea pe care o folositi, chiar si tonul reusesc sa acopere calitatile si spiritul tehnic pe care probabil le detineti.

Ceea ce ati comentat in citatul afisat mai sus este o jignire pe care eu, ca si ceilalti posesori de masini "tuningate" cu xenon nu o acceptam.

Faptul ca eu doresc sa am o vizibilitate foarte buna pe timp de noapte, atunci cind imi place sa sofez in afara localitatilor, nu cred ca se incadreaza la capitolul "modificari de vitan"


V-as fi foarte recunoscator daca ati lua o mica pauza, sa mergeti pina afara, la racoare, sa va relaxati un pic si dupa aceea sa vorbim si sa ne expunem parerile pe acest forum.


Va foarte multumesc



PS: auzi tu, Philips au gusturi "mai" discrete... mai raga colegule co-forumist, Philips este un mega concern care are gustul banului, il doare la basca pe 'nea Philips ca vezi tu mai bine pe sosea sau nu. Iar poza pe care ai afisat-o este doar o diagrama care nu se stie cit de corecta e. Sper sa nu te fi suparat si pe mine, asa cum te-ai suparat pe amicul SYL (nici pe el nu-l cunosc personal asa ca nu-i iau apararea)

This post has been edited by Dsign: 2 Nov 2007, 18:26


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 2 Nov 2007, 20:03
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(Dsign @ 2 Nov 2007, 18:24)
Domnule Pretorian

Inca de la inceput vreau sa va subliniez faptul ca sunt un om pasnic si intelegator. Nu am nimic personal cu dvs., nu va cunosc personal si nici nu cred ca imi doresc lucrul asta.

Modul in care dvs abordati anumite probleme, exprimarea pe care o folositi, chiar si tonul reusesc sa acopere calitatile si spiritul tehnic pe care probabil le detineti.

Ceea ce ati comentat in citatul afisat mai sus este o jignire pe care eu, ca si ceilalti posesori de masini "tuningate" cu xenon nu o acceptam.

Faptul ca eu doresc sa am o vizibilitate foarte buna pe timp de noapte, atunci cind imi place sa sofez in afara localitatilor,  nu cred ca se incadreaza la capitolul "modificari de vitan"
V-as fi foarte recunoscator daca ati lua o mica pauza, sa mergeti pina afara, la racoare, sa va relaxati un pic si dupa aceea sa vorbim si sa ne expunem parerile pe acest forum.
Va foarte multumesc
PS:  auzi tu, Philips au gusturi "mai" discrete...  mai raga colegule co-forumist, Philips este un mega concern care are gustul banului, il doare la basca pe 'nea Philips ca vezi tu mai bine pe sosea sau nu. Iar poza pe care ai afisat-o este doar o diagrama care nu se stie cit de corecta e. Sper sa nu te fi suparat si pe mine, asa cum te-ai suparat pe amicul SYL (nici pe el nu-l cunosc personal asa ca nu-i iau apararea)
*



Domnule Dsign,

Aveti perfecta dreptate si sper sa imi acceptati scuzele tu si cei cu xenon pe care i-am jignit fara sa vreau. Cand am citit ce am scris nu mi-a venit sa cred ca eu am scris ce am scris legat de xenon. Nu asta mi-a fost intentia si nu asta e ce am vrut se scriu. M-am exprimat gresit.

Exista xenoane si xenoane montate in locuri si locuri. Nu am vrut sa generalizez cum reiese din spusele mele. Ma refer la xenon ieftin foarte "colorat"

Cat despre comentariile lui SYL daca ai sa ai bunavointa sa citesti ce scriu eu si cum ma abordeaza dumnealui ai sa recunosti ca am putina dreptate sa ma incing si sa trebuiasca sa ies la racoare. Am singe latin, mai dulce ca un vin smile.gif

Inca o data imi cer scuze si sper sa imi fie iertata greseala.

In alta ordine de idei fara discutie ca ai dreptate ca Philips alearga dupa bani. Am scris-o si eu mai sus cu centul in buzunar. Asta vroiam sa subliniez cu faptul ca multe dintre becurile lor sunt pacaleli. Vezi cel mai bun exemplu NightGuide. Este un bec vision plus sau echivalent cu doua dungi de vopsea si din marketing ii dubleaza pretul. Tot de aceea le-am spus oamenilor nu cumparati pt semnalizatoare, marshalier, stop ceata, becuri vision plus ca va aruncati bani in buzunarul Philips. Becurile stock sunt bune. Eu am facut greseala asta si abia dupa achizitie am citit ambalajul.

Tot legat de Philips care recunosc ca alearga dupa bani ca orice alta companie, incearca sa fie cat mai competitivi intr-o piata unde exista regulamente pe care nu le incalca. Nu pot spune acelasi lucru de chinezi, taiwanezi si ale caror nume nu pot sa le pronunt.

Eu tot ce incerc prin interventia mea e sa va spun din propria experienta dupa ce mi-am irosit in jur de 4 milioane pe becuri philips ca un set de 44 roni e cea mai buna alegere pe fata, sau un xenon bun iar pe spate doar pe stopuri vision plus. Decat un xenon prost, mai bine un halogen bun.

Cat despre xenon bun sau prost este iarasi o poveste lunga dar chiar nu vreau sa intru in ea caci nu am competenta. Ca o nota doar, un bec xenon instalat din fabrica pe masina de producator, are auto-leveling (daca masina e incarcata regleaza farul automat sa fie paralel cu solul), lupa, proiectorul cu design adaptat pt masina respectiva. Cand vine insa un producator chinez si face un proiector angel-eyes + cu lupa lui "Leica" + un xenon la 130euro perechea de pe vapor fara norme standarde si prejudecati + manual de instalare in chineza sau cel mai bine in romana + lipsa auto-leveling-ului + oameni care zic ca cei 10-20 de metri se pot regla din far (prin orbirea celor de pe contrasens) + meseriasul roman care zice "merge si asa" sau "asa sunt toate" iti zic: "este alegerea voastra". Eu sunt prea amarat sa am xenon si raman la halogene. Tema de gandire: Oare de ce nu face Philips xenoane pt Logan? Este o piata mare in xenoane. Cred pentru faptul ca iti trebuie alt far. Ok. De ce nu face Hella faruri cu lupa pt xenon pe Logan ? Exista piata, nu? Raspunsul este ca ar fi totul prea scump si nimeni nu ar mai cumpara. Si noi credem ca trisam sistemul cu un 130euro? Poate gresesc dar sunt sceptic.

Recunosc ca am prejudecati dar sunt formate din experienta nenumaretor masini care m-au orbit in trafic pt ca au xenoane marfa sau becuri cu "plasma" din Vitan sau orice panacee universale pt iluminare stradala. Atunci ma bucur ca am Xtreme-Power pe faza lunga caci sunt un crestin si intorc obrazul. Legea zice sa incetinesc, sa opresc, etc... Glumim in Romania. Inseamna sa stau mai mult pe dreapta smile.gif

De aceea am decis sa ma car din tara ca sa ma racoresc si sa pot sa imi iau si copilul pe motocicleta fara sa imi fie frica de faptul ca ma calca unul pe cap cu testicule mai mari decat cerebelul. E hilar sa vezi vreun pustoi cum are tentative de liniutza cu o masina "tunata" a carui valoare de piata este cat motocicleta mea smile.gif E hilar, crede-ma.

Nu faceti altora ce voua nu va place. Si eu vreau sa vad bine pe sosea dar nu in detrimentul orbirii partenerilor de trafic.

Romani civilizati-va. Utlima parte este pentru Syl si nu pentru tine Dsing. Trebuie sa recunosti ca exista un simbure de adevar in ce spun si ca nu sunt o coprofag care face pe desteptul.

Poate gresesc dar sunt dispus sa imi recunosc greseala. Acesta este si motivul pentru care mi-am cerut scuze.

Cu respect,
Mircea.


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speed_fane
post 2 Nov 2007, 20:24
Post #87


Prefer sa tac daca nu stiu.....


Group: Members
Posts: 344
Joined: 7 January 07
From: Bucuresti




Impresionant lurk0000.gif !

excl.gif Numai bine !


--------------------
VW PASSAT /Ex:Logan 1.9 TDI / 1.5dci HL / Preferance - B 220 FUG /Ex:B51FUG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 2 Nov 2007, 22:06
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(speed_fane @ 2 Nov 2007, 20:24)
Impresionant lurk0000.gif  !

excl.gif Numai bine !
*



Iti spune eu ce e impresionant Fane smile.gif Un set H4 12V/130/100W /PHILIPS/ RALLY sau mai bine 2 seturi H7 in far dublu optic "reglate" sa bata plus 10/20 metri cum recomanda un coleg putin mai sus. Nu e musai Philips dar trebuie musai peste 100W.

Si cum un bec de 100W genereaza mai multa lumina decat doua de 50W (iarasi o dau pe fizica) iese o lumina de or sa creada fizicieni ca au mai detonat rusii un Tsar Bomb . "Veniti si luati lumina". Sa vedeti atunci cum se strange irisul ca sfincterul smile.gif Cu o astfel de configuratie te vezi cu ochiul liber de pe luna cum alergi de la Constanta si luminezi zona de est a Bucurestiului.

Trebuie niste cablaje noi + un releu doua trei + o baterie mai mare + un alternator mai mare dar va garantez ca se merita.

Daca vrei sa fim puristi mai merg puse intre 2 si 8, 10 proiectoare pe bara fata portbagaj o baterie de reflectoare. Vorbim iarasi de becuri tot de peste 100W. Parca sunt lasere cand sunt aprinse niste proiectoare dastea.

Imi e groaza daca pune cineva in aplicare o astfel de fantezie.

[editat de moderator pentru eliminare offtopic]


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speed_fane
post 3 Nov 2007, 20:07
Post #89


Prefer sa tac daca nu stiu.....


Group: Members
Posts: 344
Joined: 7 January 07
From: Bucuresti




in concluzie .............ma multumesc cu ce am,pentru mine sunt arhi-suficiente!



--------------------
VW PASSAT /Ex:Logan 1.9 TDI / 1.5dci HL / Preferance - B 220 FUG /Ex:B51FUG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 5 Nov 2007, 11:18
Post #90


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




@mircea, eu am ridicatoare Bosch la xenoanele mele... nu cumva Bosch si Philips faceau parte cam din acelasi concern? Intreb, ca nu stiu exact...

Ce stiu exact este ca Hella, unul din celebrii producatori de "lumini" pt auto, produce si vinde instalatii HID universale. Fabrica in care face acest lucru se afla...ghici? In china!!! Dar deja vorbim de alte standarde de calitate, chiar daca este o instalatie universala, Hella e Hella tata... Chiar am vrut sa-mi iau asa ceva, dar pretul era deja exagerat


Auto levelling? e doar un moft. Farurile bine reglate cu masina goala si ajustate manual atunci cind incarci, astfel nu incurci si nu deranjezi pe nimeni, garantat. Caci altfel, si cu mama halogenului si tot ii deranjezi pe ceilalti daca cocosezi masina de bagaje si nu ajustezi farurile.


Ceea ce deranjeaza cu adevarat la xenon este mizeria de pe far. Spre deosebire de halogen, aceasta reflecta razele de lumina intr-un mod deranjant pt ceilalti, de asta farurile cu xenon de fabrica au spalator. Si Loganul a fost proiectat cu spalator de faruri, si voi avea si eu curind asa ceva.


Si te rugam frumos, mircea, fa-ti pledoariile un picut mai concentrate, ca sa aibe rabdare si ceilalti sa citeasca (unii mai si muncim)

biggrin.gif

This post has been edited by Dsign: 5 Nov 2007, 11:20


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:53
Forum Renault