DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Macel la Oslo, incredibil...

Markos
post 23 Jul 2011, 12:25
Post #1


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Bilantul e cutremurator, aproape o suta de morti. Greu de crezut ca asemenea grozavii se pot petrece într-o tara precum Norvegia.

QUOTE
O "tragedie nationala" - asa a calificat, sambata, premierul norvegian Jens Stoltenberg dublul atac de vineri dupa-amiaza, in care si-au pierdut viata 91 de oameni, potrivit ultimului bilant dat publicitatii sambata dimineata. "Niciodata pana acum, dupa al doilea razboi mondial, tara noastra nu a fost lovita de o tragedie de asemenea amploare", a afirmat oficialul norvegian, citat de AFP.


QUOTE
Cele două atacuri par să fi vizat Partidul Laburist, întâi biroul premierului Jens Stoltenberg, care nu se afla acolo, și ministerele învecinate, apoi școala de vară a tineretului laburist, la circa 40 de kilometri distanță.
Unii dintre cei 600 de tineri reuniți pe insulă au încercat să scape aruncându-se în apă.
Îmbrăcat cu un pulover inscripționat cu sigla poliției, atacatorul le-a cerut tinerilor să se apropie înainte de a deschide focul, după care a împușcat răniții și persoanele care încercau să scape înotând.
"Veniți la mine, am informații importante, veniți la mine, nu este niciun pericol", spunea acesta, potrivit lui Elise, o fată de 15 ani care s-a refugiat sub o stâncă de pe care suspectul trăgea cu arma.
"Oamenii alergau peste tot ca nebunii. El trăgea", a adăugat tânăra, citată de agenția NTB.
Un martor venit cu barca pentru a-i ajuta pe adolescenți a declarat că a numărat cel puțin 20 de cadavre pe mal sau în apă.
Potrivit presei norvegiene, suspectul avea mai multe arme înregistrate pe numele său, inclusiv o pușcă automată.
Pe profilul său de pe Facebook, bărbatul cu păr blond se descrie drept conservator, creștin, celibatar, interesat de vânătoare și de jocuri ca "World of Warcraft" și "Modern Warfare 2".


This post has been edited by Markos: 23 Jul 2011, 12:36


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 23 Jul 2011, 12:42
Post #2


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




si dupa aia toata lumea urla ca americanii sunt rai... The end.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 24 Jul 2011, 11:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Pacat, intr-un fel e "sfarsitul inocentei" si pentru ei.
O tara linistita cu oameni pasnici, acum se va transforma intr-o "island of Paranoia" la fel ca restul tarilor occidentale.
Devine din ce in ce mai greu sa gasesti un colt linistit pe planeta asta!

This post has been edited by Garett: 24 Jul 2011, 11:21


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 Jul 2011, 11:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Asta e criminalul.

This post has been edited by $$ilvviu: 24 Jul 2011, 11:39


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 24 Jul 2011, 12:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Sunt curios ce pedeapsa or sa-i dea, pedeapsa capitala nu cred ca o mai au, inchisoare pe viata fara eliberare conditionata mi se pare cam putin pentru ce a facut.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Jul 2011, 15:32
Post #6


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Eu l-as lasa liber, în cateva ore e gata.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 26 Jul 2011, 08:57
Post #7


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




n-a reusit sa bata recordul la killing spree. mai avea putin pana la 100. happy.gif
oare la noi in parlament ar functiona unu din asta lasat sa faca recordul?
dar numai cand e ceva lege controversata, ca sa ii adune pe marea majoritate acolo, caci in rest nu sare de 50 nici sa ia si femeile de servici in colimator


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 27 Jul 2011, 05:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(Markos @ 24 Jul 2011, 15:32)
Eu l-as lasa liber, în cateva ore e gata.
*


Sa stii ca nu esti departe de adevar!
Am vorbit cu un norvegian pe skype apropo de chestia asta si l-am intrebat de povestea cu pedeapsa maxima de 21 de ani. Raspunsul a fost destul de ambiguu: "Well, we'll see, 21 years can be a very long time... wink.gif" .
In genere sunt liberali si sociabili dar inca mai au sange de viking in ei.



This post has been edited by Garett: 27 Jul 2011, 05:33


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 27 Jul 2011, 07:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




trebuia sa se intimple ce s-a intimplat in norvegia pentru ca occidentul sa se trezeasca ! multiculturalismul e pe duca - au recunoscut-o si primul ministru al marii britanii, si madam merkel...

declaratiile unor lideri ai musulmanilor britanici nu fac decit sa confirme esecul acestei struto-camile in europa...

pacat de victimele nevinovate ! o intrebare totusi ramine: daca serviciile secrete au inceput urmarirea lui breivik inca din martie ce anume le-a oprit sa il impiedice sa actioneze ? nu cumva a fost doar un pion in jocul altora ?

sint multe necunoscute in acest caz...daca autorul ? nu va fi lichidat probabil ca se va afla ceva...

This post has been edited by george_scala_2004: 27 Jul 2011, 07:43


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 27 Jul 2011, 07:59
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(george_scala_2004 @ 27 Jul 2011, 07:41)
trebuia sa se intimple ce s-a intimplat in norvegia pentru ca occidentul sa se trezeasca ! multiculturalismul e pe duca - au recunoscut-o si primul ministru al marii britanii, si madam merkel...

declaratiile unor lideri ai musulmanilor britanici nu fac decit sa confirme esecul acestei struto-camile in europa...

pacat de victimele nevinovate ! o intrebare totusi ramine: daca serviciile secrete au inceput urmarirea lui breivik inca din martie ce anume le-a oprit sa il impiedice sa actioneze ? nu cumva a fost doar un pion in jocul altora ?

sint multe necunoscute in acest caz...daca autorul ? nu va fi lichidat probabil ca se va afla ceva...
*



Occidentul nu se va trezi pentru ca cei de stanga care promoveaza multiculturalismul vor zice: ia uite terorismul si, extremismul crestin, ia nu va mai luati de musulmani!

Nu cred ca e vreo conspiratie la mijloc - pur si simplu norvegienii nu se asteptau la asa ceva - de aia fortele lor au intervenit atat de patetic si de tarziu. http://news.yahoo.com/norway-police-slamme...-182759704.html


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 27 Jul 2011, 08:08
Post #11


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Modus @ 27 Jul 2011, 08:59)
Occidentul nu se va trezi pentru ca cei de stanga care promoveaza multiculturalismul vor zice: ia uite terorismul si, extremismul crestin, ia nu va mai luati de musulmani!
*


Nu există așa ceva.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Jul 2011, 08:14
Post #12


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Savonarola era moderat crestin.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 27 Jul 2011, 08:22
Post #13


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Cine?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 27 Jul 2011, 08:40
Post #14


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




@DragosP: un fel de Basescu in sutana, predica tot felul de adevaruri stiute de toata lumea, asa ca a pacalit pe evribadi. Cand a fost sa treaca un test practic, a dat-o intoarsa. (rezumat Wiki, varianta in engleza)

on-topic:
Au gresit numaratoarea, se pare ca sunt 68 de morti, nu 86.
Reactie normala a politiei intr-o tara in care nimeni nu scuipa pe jos si nimeni nu ridica vocea la celalalt. Le-a luat foarte mult timp sa realizeze ca nu era vorba de o gluma...
Trebuie sa-si schimbe procedurile si, poate, mentalitatea.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 27 Jul 2011, 18:04
Post #15


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(Modus @ 27 Jul 2011, 07:59)
ia uite terorismul si, extremismul crestin, ia nu va mai luati de musulmani!

*



Credeam ca la tine terorism=orice om de credinta musulmana.

Oricum, mai lasa berica pentru ca distruge celule nervoase si te face sa ii urasti pe altii diferiti de tine.
P1120445.JPG ( Size: 2.24mb ) Number of downloads: 468


QUOTE(DragosP @ 27 Jul 2011, 08:08)
Nu există așa ceva.
*


Orice ideologie poate duce la aparitia unor extremisti/fanatici, iar crestinismul nu e o exceptie.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mi%C8%99carea_Legionar%C4%83


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Jul 2011, 19:41
Post #16


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Marturie de la fata locului.

Deci a durat o ora si un sfert de la primele focuri si pana cand au ajuns primii politisti. Dupa care înca 45 de minute de schimburi de focuri. Au trimis aia si nave de politie, si trupe antitero, cam tot ce aveau. Dar e limpede (si firesc) ca n-au fost pregatiti pentru asa ceva.


Acuma asteptam documentarul de pe Discovery.

This post has been edited by Markos: 27 Jul 2011, 19:42


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 28 Jul 2011, 07:47
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(DannyY @ 27 Jul 2011, 08:40)
Reactie normala a politiei intr-o tara in care nimeni nu scuipa pe jos si nimeni nu ridica vocea la celalalt. Le-a luat foarte mult timp sa realizeze ca nu era vorba de o gluma...
Trebuie sa-si schimbe procedurile si, poate, mentalitatea.
*




QUOTE(Markos @ 27 Jul 2011, 19:41)
Marturie de la fata locului.

Deci a durat o ora si un sfert de la primele focuri si pana cand au ajuns primii politisti. Dupa care înca 45 de minute de schimburi de focuri. Au trimis aia si nave de politie, si trupe antitero, cam tot ce aveau. Dar e limpede (si firesc) ca n-au fost pregatiti pentru asa ceva.
Acuma asteptam documentarul de pe Discovery.
*



Echipajul elicopterului de interventie era in vacanta, barca trupelor antitero s-a stricat, au fost victime care au ajuns inotand pe continent si niciun politist nu a putut sa inoate pana pe insula....
De toata jena fortele lor speciale: nu conteaza ca era o tara linistita pentru ca fortele speciale au alt tip de pregatire!!!!!
Trecand peste faptul ca aceleasi forte speciale au capturat arme in Oslo de mai multe ori (tara linistita, nu?) deci nu poti spune ca acolo era chiar Raiul pe pamant si nu era nevoie de Delta Force.

Pentru cum a gestionat situatia Norvegia e o rusine a NATO (pana si nenorocitul de criminal a spus ca se astepta ca politia sa intervina mai repede) iar populatia indobitocita il aplauda pe premier pentru cum a gestionat situatia.

<span class='edit'>28 Jul 2011, 07:50:</span>
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 27 Jul 2011, 18:04)
Credeam ca la tine terorism=orice om de credinta musulmana.

Mai gresesc si eu.

Oricum, mai lasa berica pentru ca distruge celule nervoase si te face sa ii urasti pe altii diferiti de tine.
P1120445.JPG ( Size: 2.24mb ) Number of downloads: 468

Orice ideologie poate duce la aparitia unor extremisti/fanatici, iar crestinismul nu e o exceptie.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mi%C8%99carea_Legionar%C4%83
*



De cand imi spui tu mie ce sa fac? Ia spune-mi cine sunt eu in poza aia pusa de tine! Cu ce iti sustii tampenia de afirmatie?
Pentru stiinta ta, biserica la care ma duc eu nu mi-a spus niciodata sa-i urasc pe cei diferiti de mine; daca asa iti spune biserica unde te duci tu nu inseamna ca asa fac toate bisericile.

This post has been edited by Modus: 28 Jul 2011, 07:50


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 28 Jul 2011, 07:50
Post #18


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 27 Jul 2011, 19:04)
Orice ideologie poate duce la aparitia unor extremisti/fanatici, iar crestinismul nu e o exceptie.
*


Și cine zice că ăia pe care mi i-ai servit în link au fost sau (urmașii dezaxați ai lor) sunt creștini? Ei?
Nu e suficient! wink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 28 Jul 2011, 07:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(DannyY @ 27 Jul 2011, 08:40)
Reactie normala a politiei intr-o tara in care nimeni nu scuipa pe jos si nimeni nu ridica vocea la celalalt.
*



Serios? http://www.jihadwatch.org/2011/05/norway-m...-no-rights.html



--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 28 Jul 2011, 08:14
Post #20


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




razboaiele din evul mediu in numele lui dumnezeu (ah al crestinismului) ce erau? niste extremisti crestini.
in fine, tare fraza asta cu violatorul mulsulman:
"He said that he had the right to do exactly as he wanted to a woman. Why? Because that is how it was in his religion. Women did not have rights or opinions. He was in charge."...
sa se prinda si romanii nostrii sa vezi distractie tongue.gif
1. convertire musulman
2. femei dupa pofta inimii, chiar daca vor sau nu
3. prins de politie si inchisoare
4. dat in judecata pentru tot felul de capitole de la UE pentru libertate de a practica religia
5. castigat daune morale de la statul roman
icon_mrgreen.gif
e inca dimineata si mai "zboara" imaginatia
rolleyes.gif


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 28 Jul 2011, 08:24
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




apropo de populatia norvegiana:

QUOTE
Generozitatea li se transmite generatiilor viitoare in principal prin servicii sociale. Guvernul are excedent bugetar si nu este nevoit sa se imprumute. "Am economisit multi bani. Acum ii putem cheltui", explica Roger Schjerva, secretar de stat la Ministerul de Finante.
La ora actuala, statul asigura gratuit educatie, ingrijiri medicale si protectia copilului, toate la un nivel de cea mai inalta clasa.
Alternativele din sectorul privat sunt putine si aparent inutile.
De exemplu, cand jurnalistul Lars Hellberg a simtit dureri in piept si si-a pierdut cunostinta pe canapeaua din birou, paramedicii au sosit in opt minute. In 45 de minute era in blocul operator si chirurgii ii deblocau arterele congestionate. Dupa trei saptamani, si-a reluat activitatea. Si totul a fost pe gratis. "Serviciile noastre medicale sunt foarte bune. Mi-au salvat viata!", spune el.
Margit Traaen, care lucreaza in cadrul unor programe pentru tineri in Rödberg, un oras situat in zona centrala muntoasa din sudul Norvegiei, sufera de boala Bekhterev, o forma foarte dureroasa de reumatism. Pe langa tratamentul regulat la domiciliu, sistemul medical i-a asigurat terapie la un centru de sanatate din Muntenegru de cinci ori pana acum. Traaen plateste 12 euro pe zi pe durata sejurului. Statul ii plateste facturile de transport si toate celelalte cheltuieli.
"Ma simt ca noua dupa patru saptamani in Muntenegru", spune Traaen. "Tratamentul, soarele si caldura mediteraneana fac minuni pentru sanatatea mea. Ma ajuta sa trec cu bine peste greaua iarna norvegiana."
La fel, si pensia de stat este garantata. Chiar si cuplurile casatorite care nu au lucrat niciodata primesc pana la 30.000 euro pe an.
Peste 400.000 de persoane care sustin ca nu pot lucra primesc alocatii pentru incapacitate de munca. Cu siguranta ca nu toate sunt cuvenite. Dar tara isi permite.
O dovada a succesului de care se bucura norvegienii este afluxul de suedezi, vazuti in mod traditional ca fratii lor mai mari. Acestia vin acum sa se angajeze pe posturi mai putin importante, adesea ca barmani sau lucratori in constructii, obtinand termeni si conditii mai bune de munca decat si-ar permite in tara lor de bastina. Norvegia e a doua tara din lume dupa Suedia ca procent al femeilor angajate.
Toti cei din campul muncii au la dispozitie in comunitatile lor gradinite de stat subventionate, care asigura locuri pentru fiecare copil.

Intr-o dupa-amiaza tarzie de vineri, in Hvalstad, o suburbie situata la 22 km la vest de Oslo, parintii vin la gradinita locala sa-si ia copiii. 90 dintre acestia, cu varste cuprinse intre un an si cinci ani, s-au jucat, au desenat si au invatat alfabetul de la 8 dimineata si pana acum.
Marius Jorgensen, care lucreaza la o firma de videoconferinte, spune ca plateste in jur de 400 euro pe luna pentru gemenii sai in varsta de patru ani. E doar o mica parte din costul real, caci copiii sunt aici cinci zile pe saptamana. "Acest lucru ne permite atat mie, cat si sotiei sa lucram", explica el.
Else-Marie Stolt-Nielsen, producator de film, are si ea doi copii la aceasta gradinita. In Norvegia, parintii au dreptul la un concediu de maternitate platit cumulat de 12 luni, care poate fi impartit intre mama si tata. Astfel, cand copiii erau mici, ea a stat acasa aproape un an.
Apoi, gradinita i-a salvat. "Nu vroiam sa renunt la cariera. Fara posibilitatea de a-i da la gradinita nu am fi putut avea atatia copii", spune ea. Ceea ce explica de ce rata de natalitate din Norvegia este una din putinele in crestere intr-o Europa imbatranita.
Dar unde sunt bunicii care ar fi putut sa ingrijeasca generatiile care vin? "Lucreaza si ei, joaca golf sau calatoresc in Majorca", explica directoarea gradinitei, Ingrid Wold Olsen.

Trai bun

Sau poate ca bunicii se plimba cu iahtul. In prezent, norvegienii detin 800.000 de ambarcatiuni de agrement. Numai fiordul Oslo are 20 de porturi pline cu ele. Marina Frognerstranda, din Oslo, adapostea de curand o stralucitoare ambarcatiune cu motor de 21 de metri lungime, cu 8 cusete, fabricata cu doi ani inaninte si scoasa la vanzare la pretul de doua milioane de euro. Cuplul care o detinea comandase alta, mai scumpa si personalizata, de 25 de metri lungime. "Anul acesta nu am vandut asa multe ambarcatiuni, dar sunt mult mai mari acum si cifra de afaceri va fi aceeasi", explica Eva Narverud, agent de vanzari. "Aproape toti clientii nostri platesc in numerar."
Alti bunici se relaxeaza in casele lor de vacanta. Detinand peste o jumatate de milion de resedinte secundare, aproape jumatate din populatia Norvegiei isi viziteaza constant casele de vacanta.
Pe vremuri, acestea erau de regula modeste, niste colibe de lemn. Acum sunt bine construite si echipate cu toate facilitatile moderne.
Incepand din februarie 2010, poti lua tramvaiul pana la Holmenkollen, pe dealurile care vegheaza capitala, de unde poti admira panorama orasului. Aici te poti delecta la ceea ce multi considera a fi incununarea prosperitatii nationale: pista de sarituri cu schiurile, cea mai mare atractie nationala, reconstruita recent de la zero cu un cost de 200 milioane de euro. Aici se vor desfasura Campionatele Mondiale Nordice de Schi din 2011.
Ambitia este ca aceasta locatie, luminata noaptea si vizibila din Oslo, sa devina un simbol la fel de puternic pentru oras si pentru Norvegia ca Turnul Eiffel pentru Paris si Franta.


http://www.erd.ro/petrolul-banii-si-norvegienii

Cand nu dai bogatiile tarii colosilor din industria energetica mondiala, poporul o poate duce bine. Cum a fost si in Libia:

QUOTE
LIBIA- Ce nu va fi publicat de masmedia niciodata Citeva <fapte> despre dictatorul insingerat Gadafi, care isi chinuieste poporul.

-Poporul Libian primeste credit fara dobinda

-Elevii primesc salariul mediu al acelei profesii, pe care o invata.

-Daca cineva nu-si gaseste de munca statul ii da salariu plin parca ar lucra.

-Tinerii casatoriti primesc casa gratis de la stat.

-Orice tinar libian daca se inscrie la orice facultate din lume,primeste 2500 euro de la stat plus intretinere + o masina.

-Masinile sint vindute la pret de fabrica.

- Libya nu are datorii fata de nimeni in lume. -Invatamintul si spitalizarea sunt gratis.

-25% din populatie are facultate.

-Pe strazi nu sint cersetori, toata lumea are locuinta.

-15 centi costa o paine.

Deci e rau de tot. Nu e de mirare ca pentru cei ce conduc lumea asta din umbra, Libya e o <problema>. Gaddafi nu a fost de acord cu dobinzile mari aplicate de Banca Mondiala. Deci e dictator. Libya a fost o tara L I B E R A asta-i adevarul despre razboiul din Libya .


De ce nu fac aidoma toate tarile ce au oarece zacaminte? Simplu: nu sunt lasate. Daca nu reusesc sa gaseasca tradatori de neam si tara (cum sunt de exemplu marionetele din Romania ce-si zic presedinti, parlamentari si guvernanti), atunci ELITELE gasesc un motiv de razboi si rezolva chestiunea.

De ce au lasat insa Norvegia in pace? Poate deoarece nordica tara s-a angajat foarte decis in implementarea multor puncte din doctrina NOII ORDINI MONDIALE. Si astfel s-a ajuns intr-o situatie dramatica, in care norvegienii o duc bine, dar atat … N-au nici o treaba cu crestinismul. Bunastarea si politicile abile nu doar ca a cimentat poporul in material, dar din ce in ce mai multi sunt din ce in ce mai deschisi spre tot soiul de forme de satanism …

E greu sa trezesti astfel de indivizi.

Este exact ce a incercat breivik sa faca...dar cu o floare nu se face primavara...

Senatorul PDL Iulian Urban: "Nu Breivik a comis atentatul, ci actualii lideri care conduc în UE"

http://www.mediafax.ro/politic/senatorul-p...-in-ue-8534066/

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ing-breivik.htm

QUOTE(T.rac3Er @ 28 Jul 2011, 09:14)
razboaiele din evul mediu in numele lui dumnezeu (ah al crestinismului) ce erau? niste extremisti crestini.
...
*



catolicismul este o EREZIE. razboaiele duse in numele crestinatatii era de fapt razboaie de imbogatire...duse de niste eretici...iar daca e sa ii numim extremisti ii numim numai pe ei...ortodocsii nu pot fi si nu sint extremisti...

This post has been edited by george_scala_2004: 28 Jul 2011, 10:51


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 28 Jul 2011, 08:52
Post #22


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(Modus @ 28 Jul 2011, 07:47)
Pentru cum a gestionat situatia Norvegia e o rusine a NATO
*



Hai sa ne vedem de bubele noastre... La noi se fura focoase din trenuri pazite de jandarmi, arme din unitati militare, etc., dar ii judecam pe altii. Si la cutremurul din Japonia am vazut un 'specialist' roman care critica guvernul japonez pentru 'neprofesionalism'. Inainte de a-i critica pe altii, poate ca merita sa ne-ntrebam: "la noi cum ar fi fost, daca eram pusi in situatia respectiva?"

Pentru norvegieni era de neconceput ca asa ceva se poate intampla la ei, mai ales cu unul de-al lor. Probabil ca data viitoare vor fi mult mai pregatiti.




This post has been edited by cmandrei: 31 Jul 2011, 09:17


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 28 Jul 2011, 08:54
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




multumesc, la fel...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 28 Jul 2011, 09:00
Post #24


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Breivik ala merita fiert in ulei, pe urma tras in teapa, apoi sa i se scoata ochii, unul cate unul. Transmisiune in direct pe net, color si sonor, ca avertisment pentru alti amatori.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 28 Jul 2011, 10:00
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(DannyY @ 28 Jul 2011, 08:52)
Hai sa ne vedem de bubele noastre... La noi se fura focoase din trenuri pazite de jandarmi, arme din unitati militare, etc., dar ii judecam pe altii.  Inainte de a-i critica pe altii, poate ca merita sa ne-ntrebam: "la noi cum ar fi fost, daca eram pusi in situatia respectiva?"
*



Eu nu ma refeream la noi. Francezii sunt de zeci de mii de ori mai pregatiti, antrenati si au niste servicii secrete care nu dorm.


28 Jul 2011, 10:27:
QUOTE(DannyY @ 28 Jul 2011, 08:52)
Cu riscul de a lua ban... daca chiar crezi ce scrii, esti tampit.
*



Nu as spune asta. O parte din ideile lui Breivik sunt adevarate.
UE e infundata de politici de stanga care glorifica multiculturalismul si socialismul (politici sustinute ferm de partidele de dreapta si stanga); sa nu uitam ca UE nu a condamnat niciodata comunismul drept un regim totalitar, criminal, etc. Comunitatea musulmana din UE reprezinta o problema teribila. pe termen lung vor fi majoritari iar noi vom trai sub Sharia (abia atunci se va trezi si TracerE din adoratie).
Asta nu inseamna absolut deloc ca ceea ce a a facut Breivik e ceva normal. Absolut deloc! Dimpotriva, faptele sale vor duce la o si mai mare plecaciune facuta de liderii occidentali Islamului si la o stigmatizare a celor de dreapta in numele corectitudinii politice.

This post has been edited by Modus: 28 Jul 2011, 10:27


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 28 Jul 2011, 10:37
Post #26


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Modus @ 28 Jul 2011, 11:00)
O parte din ideile lui Breivik sunt adevarate.
*



Asta-i evident. Daca vrei sa bagi un om in ceata, pleci de la idei universal acceptate pe care le scalzi in jumatati de adevaruri.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 28 Jul 2011, 10:44
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




" Cum e in Franta (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:11)

T. Balaceanu [anonim]
Eu spun doar atat: periferiile Parisului au devenit deja orase musulmane, cu barbati imbracati in acele halate albe pana la pamant si cu femeile in acel costum specific. E socant cand ai primul contact cu acele suburbii ale Parisului. Mi s-a spus ca Marsilia este deja in intregime oras musulman. Iar cetatenii francezi de origine sunt timorati de o lege care condamna sever orice atitudine care ar putea fi considerata rasism.
raspunde trimite

*
+3 (7 voturi)
marseille (Miercuri, 27 iulie 2011, 22:15)

Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui T. Balaceanu
Da asa este, am trecut prin Marsilia anul trecut.
Este ireal ce se intampla acolo. Eu chiar abia asteptam sa vad portul vechi, Chateau d'If...
O mizerie de nedescris iar cand am iesit asa la pas putin din centru m-am cutremurat. Grupuri de indivizi imbracati in cearceafuri albe la colt de strada, iar femei aproape deloc. Numele multor localuri scrise direct in arabeste..
Dimineata m-am trezit in tanguirile Imamului.
Am aflat ulterior ca in 2010 numarul musulmanilor a trecut de 50% in oras. Neoficial fiindca in Franta este ilegal sa se intrebe orientarea religioasa in recensamant.
Nu stiu ce va mai urma in tara aia dar de bine sigur nu este. "

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ing-breivik.htm


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Jul 2011, 10:50
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Georgica, ia un link, tata, ca-ti place
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...rul-finante.htm
Apropo de Libia aia a ta unde merg cainii cu covrigi in coada si de faptul ca n-au datorii fata de nimeni in lume.

This post has been edited by Victoras2001: 28 Jul 2011, 10:51


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 28 Jul 2011, 10:53
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




un fleac...irak avea o datorie mult mai mare...dev'o patruj de ori...la care s-a renuntat foarte usor...licuriciu' stie de ce...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Jul 2011, 10:59
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Fleac sau nu, ai scris : - Libya nu are datorii fata de nimeni in lume.

Tot fleac a considerat o angajata de-a lui taica-miu un "0" omis intr-n sondaj trimis in SUA. Nu intelegea de ce e asa important un "zero", "ca tot e zero". A inteles la salariu, cand i s-a omis un "zero". Un fleac... wink.gif Si sa te tii cand s-or aduna toate fleacurile astea dintr-o gramada de tari care au lucrat prin Libia...
Atata timp cat omisiunea ta e "un fleac", iti cam dai seama cati bani dau pe autenticitatea celorlalte afirmatii.

Iar Eolian Urban e un cretin imbecil. Habar n-are ce vorbeste. Ar trebui sa dea socoteala pentru afirmatiile alea. E senator.
Copilul ala e un scelerat care n-are toate tiglele pe casa si care voia sa-l impuste pe seful partidului curului. Numai ca ala-si terminase discursul si se tirase. Dementul a inceput sa traga la nimereala in cine a apucat.

This post has been edited by Victoras2001: 28 Jul 2011, 11:07


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:25
Forum Renault