DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 12 13 14 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se desfiinteaza SMURD ?

Markos
post 28 Jan 2012, 01:05
Post #391


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE
Subsecretarul de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat, a declarat vineri că toate cazurile urgente au fost rezolvate cu ajutorul elicopterelor MAI și SMURD, care au transportat bolnavii la spitalele din București pentru îngrijiri.

„Am reușit să efectuăm zboruri, am reușit să deblocăm toate cazurile la care nu aveam acces, cu 5 elicoptere MAI, din care unu este SMURD, care au efectuat 10 misiuni în cursul după-amiezii”, a declarat Arafat.

Acesta a precizat că au fost evacuate 28 de persoane, din care 14 trebuiau să ajungă la dializă, restul persoanelor fiind trei femei care au născut, și cazuri grave, din care un caz de un nou-născut sugar în stop cardio respirator de la Argeș, care a fost adus la București. Au mai fost un caz de șoc septic și unul de hemoragie.

Potrivit bilanțului prezentat de Arafat, județele pe raza cărora au acționat sunt Călărași (23 de persoane), Giurgiu (2 persone), Ialomița (o persoană), Buzău (o persoană), Teleorman, (o persoană) și Argeș o persoană.

„Este un caz în județul Constanța, unde o gravidă care a născut la domiciliu, care este în curs de rezolvare, întrucât drumul este blocat”, a mai spus Arafat.


28, un fleac...

E adevarat, a ajutat si Emil cu lopata.

This post has been edited by Markos: 28 Jan 2012, 01:08


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 28 Jan 2012, 17:07
Post #392


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




si nemernicul de basescu (inca) vrea sa-l desfiinteze si sa iniitieze aberatia lui de lege a sanatatii, de fapt de cand plm are el putere executiva?


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jan 2012, 17:11
Post #393


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




@dandee
Imi poti arata concret unde scrie ca SMURD era pregatit a fi desfiintat? A trecut suficient timp ca sa te documentezi.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 28 Jan 2012, 17:16
Post #394


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




nenea vijelie a impartii 1 leu l-a 7 companii in loc de al da uneia singure e echivalent cu disparitia acesteia, de unde materiale, de resurse fizice si mai ales umane, citetste 14 pagini si apoi vorbim


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jan 2012, 17:43
Post #395


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Asta deja se intampla si in zona ne-urgentelor.
Sincer, nu vad ca spitalele private ar duce lipsa de dotari si de personal (doctorii sunt tot aia de la stat in cea mai mare parte).


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Jan 2012, 18:53
Post #396


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Problema e ca si banii sint tot aia de la stat. Platiti de toata lumea ca sa gaseasca o aspirina, cind se interneaza. Si ca sa nu te trimita sa-ti iei temperatura tot la privati, internat fiind, pe care-i platesti si tu si iau si bani de la asigurari.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Jan 2012, 19:25
Post #397


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(dandee @ 28 Jan 2012, 17:07)
de fapt de cand plm are el putere executiva?
*


Păi teoretic n-ar trebui să aibă. Practic, însă, are putere prin faptul că a reușit să impună la conducerea guvernului o marionetă stupidă care-i ascultă ordinele orbește, și care în subordine are miniștri care-i sînt fideli.
Băsescu n-are oficial putere, dar asta nu contează, pentru că cei care au puterea sînt slugile lui. Ăla micu' care are oficial puterea nu se duce nici la closet fără să-i ceară lui voie. Deci practic el face legea în țara asta în toate domeniile, în toate privințele.
Să mai spunem că și judecătorii de la Curtea Constituțională sînt tot oameni de-ai lui? smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 28 Jan 2012, 19:36


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 28 Jan 2012, 21:15
Post #398


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(VladSoare @ 28 Jan 2012, 20:25)
Să mai spunem că și judecătorii de la Curtea Constituțională sînt tot oameni de-ai lui? smile.gif
*


Te referi la aia de au declarat alegerile comasate drept anticonstitutionale? rolleyes.gif
Care o fi faza atunci?


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jan 2012, 22:10
Post #399


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Da' mai conteaza?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Jan 2012, 00:15
Post #400


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu stiu despre altii, dar mie chestia asta cu privatii nu mi se pare asa roza. Trecand peste faptul ca de lucruri cu adevarat complexe nu se ocupa, ci te trimit la stat, nu peste tot la privat e lapte si miere. Saptamana trecuta am fost sa fac niste analize la o clinica privata, treaba simpla, recoltat de sange. La receptie totul frumos, o fata draguta mi-a explicat ce si cum si mi-a luat zambareata banii. Apoi a venit distractia. Ignorand faptul ca stateam ca prostul pe hol in fata usii deschise a cabinetului fara sa ma bage cineva in seama si ca asistenta care a binevoit sa vina nu a dat nici macar buna ziua cand am intrat in cabinet, nu am putut sa nu observ ca era o mizerie ingrozitoare acolo. Eprubete cu sange lasate pe masa la intamplare, ambalaje de seringa aruncate pe jos, hartii imprastiate pe langa scaunul pe care stateai cand te intepa. Clinica cu renume si multe reclame TV. Pai daca la un rahat de recoltare de sange au atitudinea asta si vezi ce vezi, cu ce sunt mai presus decat clinica de stat? In afara de pretul exorbitant? Cum sa ai curaj sa te operezi sau sa iti duci nevasta sa nasca la unii d-astia? Sa dai urgentele pe mana unora ca astia inseamna nu prostie, ci rea vointa. Vorba aia, tre sa mai manance clientela politica si din domeniul sanatatii, nu e destul cat se fura acum. Toata manevra asta a lor despre asta e, sa dea din bugetul si asa mic al urgentelor o parte unor baieti care isi vor cumpara niste jeguri de ambulante, si vor scoate banul gros din mimarea activitatii (cam ce ati vazut cu deszapezirea zilele astea, bani platiti dar treaba mai facuta mai subtire). Cand dintr-o placinta mica imparti la 5 in loc de 2, ziceti voi cum pot sa fie toti satui?


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Jan 2012, 12:26
Post #401


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
QUOTE
Să mai spunem că și judecătorii de la Curtea Constituțională sînt tot oameni de-ai lui?

Te referi la aia de au declarat alegerile comasate drept anticonstitutionale?
Care o fi faza atunci?

Nu știu care a fost jocul lui Băsescu în chestiunea respectivă, dar n-ar fi prima oară cînd se preface că pierde o luptă de care nu-i pasă prea mult, doar pentru a cîștiga altceva pe altă parte. S-a mai întîmplat în trecut ca o decizie a Curții Constituționale potrivnică lui Băsescu să depindă tocmai de votul unui judecător fidel lui.
Poate că mai ridică uneori la fileu cîte o chestiune vădit neconstituțională (care în realitate nu-l interesează prea tare), pe care o pierde tocmai pentru a demonstra că n-au dreptate cei care-l suspectează că ar controla Curtea. Poate că nu-l interesa deloc chestiunea alegerilor, dar a aruncat doar o momeală pentru a distrage atenția publicului de la alte probleme.
Nu știu ce-i în mintea lui, și de altfel nici nu cred că vreau să știu.
În orice caz, e clar că în țara asta nu se mai întîmplă nimic fără voia lui, sau împotriva intereselor lui.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 29 Jan 2012, 14:07
Post #402


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




inca nu se intampla nimic, dar cred ca starea asta de lucruri va inceta cat mai repde! el vroia ca privatii sa ia tot de la stat pt a-si satisiface propria clientela politica!


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 11 Feb 2012, 23:57
Post #403


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




NYT

QUOTE
The Mobile Emergency Service for Resuscitation and Extrication now has 170 first-responder teams, 12 training centers and 4 helicopters, with a fifth on the way this spring. It is widely viewed here as one of the only parts of a broken health system functioning at a top-notch level.

“At its best, the system is better than what we have, and at its worst it’s certainly still better than what exists in lots of the United States,” said Peter Gordon, an emergency physician at Bassett Medical Center in Cooperstown, N.Y., who worked over the course of nearly a decade with Dr. Arafat to help build the system.


This post has been edited by Markos: 11 Feb 2012, 23:59


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 12 Feb 2012, 00:08
Post #404


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




mai, nu cred ca a zis nimeni ca serviciul respectiv e naspa! si oricum, comparindu-l cu cel american dam in balarii. hai sa-l comparam cu unul din scandinavia par exampl. ma scuzats, azi am beut un pic cam mult, rog serviciile sa ma duca aks miine la ora 10:00. da??? multsumesc foarte mult, aaa, pita o iau de aci de la coltz, mersi mult.

This post has been edited by kaspersky: 12 Feb 2012, 00:10


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 12 Feb 2012, 00:11
Post #405


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(kaspersky @ 12 Feb 2012, 00:08)
oricum, comparindu-l cu cel american dam in balarii.
*


Corect, comparam cu ce vrea kaspe radmasa.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 12 Feb 2012, 00:27
Post #406


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




pai compara-l cu ce vrei tu, dar ai grija, sa nu-ti vina factura aks smile.gif

This post has been edited by kaspersky: 12 Feb 2012, 00:27


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 12 13 14
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:15
Forum Renault