DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Certificat de calitate si garantie lucrari Dacoserv

just_dci
post 15 Oct 2007, 14:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




Azi am ajuns la Dacoserv Militari unde am avut programare pt. remedierea catorva probleme. Totodata, am mai vrut sa refac si geometria rotilor utilizand garantia acordata de Dacoserv in urma unei reparatii facuta tot de ei undeva in luna februarie. In urma discutiilor, nu vor sa imi acorde garantia de reparatii, pe motiv ca aceasta este doar de 3(trei) luni, nu de 24 luni asa cum cel putin eu am dedus din certificatul emis de ei. Atasez si continutul acesteia sa va dati si voi cu parerea, eventual si la ce ati face voi in aceasta situatie. Momentan, eu ma gandesc sa reclam prestatia service-ului la VC, desi nu stiu daca e de competenta lor.

"Certificat de calitate si garantie
Unitatea service garanteaza lucrarea service, conform Legii nr. 449/2003 dupa cum urmeaza: 3 luni de la data receptie autovehiculului, daca lucrarea de reparatii nu a necesitat inlocuiri de piese sau daca s-au executat cu piesele clientului; 24 de luni de la data receptiei autovehiculului, pentru lucrari executate cu piese furnizate de unitate, la autovehiculele utilizate de persoanele si asociatiile de persoane fizice in afara activitatii profesionale sau comerciale; 6 luni de la data receptie autovehiculului, dar nu mai mult de 30000 km, pentru piese furnizate de unitate, pentru lucrari efectuate la autovehicule utilizate de pesoane juridice sau in scopuri comerciale (taxi, scoala de soferi, rent-a-car, transport interurban si de marfa, etc.). Garantia se acorda conditionat de respectarea indicatiilor de intretinere si exploatare prevazute de producatorul autovehiculului si nu acorda uzura normala a pieselor."



--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_dci
post 17 Oct 2007, 08:16
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




Sa inteleg ca nimeni nu are nici o opinie legat de perioada de garantie a lucrarilor efectuate de acest service? Macar din experienta voastra, este aceasta perioada de 3 luni sau mai mica/mare?

P.S. am postat un nou mesaj pt. ca anteriorul nu il pot edita

This post has been edited by just_dci: 17 Oct 2007, 08:26


--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Oct 2007, 09:10
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai in ce a constat reparatia si ce piese s-au inlocuit si de unde proveneau piesele?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_dci
post 17 Oct 2007, 13:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




Pai reparatiile s-au facut la roata dreapta, schimbat bascula, amortizor, cuzinet antiruliu, toate cu materialele lor. In urma reparatiei masina trage dreapta, lucru care l-am reclamat insa au zis ca nu mai am garantie. Citind certificatul de garantie, eu am impresia ca garantie este de 24 de luni, nu de 3 luni cat mi-au comunicat ei.

This post has been edited by just_dci: 17 Oct 2007, 14:07


--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Oct 2007, 14:40
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Adevarul e ca si din februarie pana in octombrie sa nu mergi sa faci directia...
Garantia e cum e, dar si ei pot zice: nu e de la evenimentul respectiv, ati mai lovit intre timp ceva. La data cand ati luat masina ati semnat ca e ok si nici nu ati ridicat obiectii intr-un timp rezonabil.
Ar insemna ca dupa fiecare groapa pe care o iei sa te duci la aia sa faci directia pe gratis timp de 2 ani...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 17 Oct 2007, 15:21
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




La Motor Service, in Titan, conform aceleiasi legi 449/2003, garantia la lucrari (manopera) este de 3 luni, garantia pieselor achizitionate de la ei este 12 luni, iar cea a pieselor aduse de clienti este data de magazinul de achizitie. Cred ca este putin probabil ca la acelasi lucru - manopera- sa fie odata 3 luni garantie si alta data 24 de luni. Manopera este aceeasi indiferent de unde ai piesele (de origine). Cred ca, mai degraba, cand au facut certificatul de garantie, cineva a luat gresit cu copy&paste frazele din lege, la partea a doua a garantiei. Si apoi, poate trebuia mers imediat inapoi, caci de ex., astia de la Motor Service unde am fost in ultima vreme, te pun sa faci o proba de drum, si daca a fost ceva in neregula, au remediat pe loc.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 19 Oct 2007, 14:05
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Din cate am vazut eu, la Dacoserv scrie ca garantia e 24 de luni pentru lucrarile efectuate cu piesele de la service-ul lor si nu pentru piese 24 de luni si pentru manopera 3 luni.

Ei ar trebui sa dovedeasca cumva ca am dat in groapa si de aia s-a dus directia. Si oricum directia aia nu e chiar de mamaliga sa se duca chiar la prima groapa in care intri. (asta in cazul in care nu faci off-road cu Dacia, cu 100km/h).

Eu cred ca depinde de atitudinea clientului care ar trebui sa stie sa citeasca un certificat de garantie primit de la un furnizor de servicii si sa-si ceara drepturile. La noi in Romania te tapesc toti daca nu esti atent, nu e ca in alte tari unde a doua zi te intorci cu avocatul la ei.

This post has been edited by nh1980ro: 19 Oct 2007, 14:07


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Oct 2007, 18:30
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Poate va uitati totusi si ce semnati cand ridicati masina...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_dci
post 22 Oct 2007, 11:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




klaus, m-am uitat pe certificatul de garantie, stiu ce am semnat si am inteles acelasi lucru pe care l-a inteles si nh1980ro. Stiu ca m-am dus tarziu sa reclam neconformitatea, dar intre timp am fost plecat din tara, am fost plecat in tara cu masina de serviciu, plus ca am incercat schimbarea rotilor intre ele, verificat de n-spe mii de ori presiunea la roti, echilibrat etc. Si prin gropi sigur nu am dat , ca nu prea am mers cu ea. Oricum, demna de remarcat atitudinea angajatilor de a citi certificatul de garantia doar pana la "3 luni"...


--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Oct 2007, 12:03
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




just_dci, treaba e clara cu garantia, ca au formulat ca tampii certificatul prost (trebuiau sa dea 24 luni pentru piese - cat le da furnizorul de piese- si x luni pentru manopera). Pentru tine garantia e de 24 luni. Insa, acolo ai o problema si anume durata mare intre data reparatiei si data informarii service-ului asupra problemei.
Ca ai fost plecat cu alta masina, poate tu ai dreptate, dar la cate au vazut aia din service pot considera ca e o vrajeala. Doar sa ai scris numarul de km la data iesirii din reparatie si sa le arati - "uitati, am doar 100 - 500 km de atunci".
Insa avand in vedere intervalul mare de la reparatie, crede-ma pe cuvant ca scot din ei o lovitura si zic "uitati,aici se vede clar o lovitura, sigur nu o aveati cand ati plecat de la noi"...

Eu nu zic ca nu ai dreptate, eu zic ca in astfel de cazuri conteaza sa te prezinti prompt inapoi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 22 Oct 2007, 12:21
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Eu zic ca mai conteaza si atitudinea cu care te duci peste ei. La mine a inceput sa nu mai existe problema cu garantia dupa ce mi-am schimbat atitudinea .. smile.gif
Ia incearca sa mergi acolo cu certificatul de garantie in mana si cu atitudine sa vezi daca mai zic la fel?

Intr-adevar la directie garantia este de 3luni, dar daca faci DOAR directia, adica nu inlocuiesti piese. In rest acolo scrie clar 24 de luni pentru LUCRARILE efectuate.

Sper ca am fost destul de clar. Daca te iau de fraier normal ca pot sa-ti spuna ce vor ei. Conteaza doar ce scrie pe hartie, vorbele sunt degeaba.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:19
Forum Renault