DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ulei in zona distributiei la 1,5dci

trabinatorccc
post 1 Feb 2018, 09:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




Ieri m-am apucat sa-mi si eu distributia originala,dupa 6ani si 4luni si 44250km.Curelele sunt fara crapaturi sau alte semne de imbatrinire,iar rolele au joc foarte mic.La demontare insa am gasit destul de mult praf in zona distributiei chiar daca e oarecum inchisa de acele capace de plastic si urme de ulei in zona axului cu came. Nu pot sa zic ca curge, doar in adincitura aia rotunda in care intra intinzatorul curelei de distributie se vede un pic de ulei,in rest, in spatele pinionului de la axa cu came si mai ales pe capacul de plastic in partea din spate(inspre habitaclu) este un strat subtire de praf imbibat cu ulei.Pe cureaua de distributie si pe rola intinzatoare nu sunt urme de ulei,iar in rest (pinionul de la axa cu came, cel de la pompa de injectie si jos in zona vibrochenului) e absolut uscat.
Totusi, ceva scapari de ulei sunt,dar acestea nu au ajuns pe curea.Banuiesc ca sunt aruncate de rola intinzatoare pina sa ajunga la curea si de aceea e murdar capacul de plastic cu praf uleios in acea zona(numai partea care ramane pe motor).
Ce stiti,sunt si la diesel probleme cu semeringul de la axa cu came ca la motoarele pe benzina?
Si pentru ce sunt cele 3suruburi de pe pinionul axei cu came? Se umbla la ele cind schimbi distributia sau sunt pentru avansul la injectie?


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Feb 2018, 10:06
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Schimba simeringul de la axa cu came pentru ca scurgerea o sa devina curgere si risca sa decaleze distributia=distrugere motor.
Nu se umbla la suruburile de la pinion ele servesc doar la reglajul de prima montare.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trabinatorccc
post 1 Feb 2018, 13:27
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




Stie careva care dintre aceste doua variante e cea corecta? Ma refer la lungimea tijei,in prima varianta e 68mm,iar in a doua 69,5mm.Eu mi-am facut la strung acest dispozitiv in varianta a doua si acum cind am pus la punct motorul ca sa scot cureaua,nu puteam sa bag cala pentru axa cu came deoarece pinionul nu era ajuns exact pe gaura.Mai trebuia invirtit o idee(vreo 0,5mm),dar nu imi mai dadea voie vibrochenul care a ajuns in cala. Cred ca cota de 69,5mm nu e cea corecta.mot_1489.jpg ( Size: 15.1k ) Number of downloads: 81
mot1489a.jpg ( Size: 99.52k ) Number of downloads: 85


1 Feb 2018, 13:38:
Am pus cureaua noua fara sa umblu la acele suruburi.Nu a fost nevoie.Am intrebat doar asa ca sa nu mor prost.Sunt pentru reglat distributia sau avansul la injectie?
Stiu ce riscuri sunt daca va curge ulei pe la axa cu came.Vroiam sa stiu daca au mai fost cazuri la diesel.

This post has been edited by trabinatorccc: 1 Feb 2018, 13:38


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 1 Feb 2018, 14:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.717
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




69,5 este corecta.
Asa o am si eu, la diesel nu am incercat dar la mpi si 16v a lucrat bine.

Si la 16v, cu cala bagata arborii de sus nu erau perfect centrati, unul era in fata si unul in spate. Dar cred ca e in "tolerante". I-am centrat manual.

This post has been edited by YRX: 1 Feb 2018, 14:55


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trabinatorccc
post 1 Feb 2018, 19:10
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




Multumesc.Cred ca ai dreptate,dar eu sunt mai tipicar si am vrut sa intre "la marele fix",impinsa doar cu degetul mic. Cind am pus prima oara motorul la punct,inainte de a scoate cureaua originala,cala a intrat usor.Dar m-a mincat undeva si am dat vreo 20 de ture de vibrochen in speranta ca se vor potrivi semnele originale de pe curea.Nu s-au potrivit si cala n-a mai intrat "la marele fix".
Nu am schimbat simeringul de la axa cu came deoarece e prea mult de munca si imi trebuie masina urgent,iar pierderile de ulei sunt infime.Il voi schimba la urmatoarea distributie,in service.Ce puturos m-am facut in ultima vreme. blush.gif Ce bine era daca faceau capacele de la distributie din plastic transparent,ca sa poti vedea ce e pe acolo fara demontare.


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 15:25
Forum Renault