DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Prima revizie (1 An sau 15.000 km), informatii utile, experiente personale

stefan19
post 13 Mar 2005, 19:24
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




Dura Lube se pune cand ai cel putin un 50.000 km, nu se pune intr-un motor nou.
Dacia cred ca te obliga sa faci schimb de ulei ( revizie ) din 15.000 in 15.000 de km , indiferent daca tu mai faci si alte schimburi, garantia ti-o acorda daca ai in carte toate schimburile facute la timp. Nu prea vad rostul sa schimbi uleiul la 12.500 ca apoi sa faci revizia la 15, doar decat daca te hotarasti sa faci toate schimburile din 12.500 in 12.500 si sa "rezolvi" in service sa ai stampilele corect puse in carte. wink.gif
Suna cam aiurea ! blink.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 13 Mar 2005, 19:30
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Intr-un motor nu se pune Dura Lube, mai ales intr-un motor nou.
Sunt acuzati de frauda si reclama mincinoasa si au pierdut ceva procese cu consumatorii inselati.
Nu mai credeti toate minciunile unor comercianti/fabricanti lihniti de foame.

This post has been edited by Lucian123: 13 Mar 2005, 19:30


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 14 Mar 2005, 20:04
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(klaus @ 23 Nov 2004, 10:38)
Elf va fi in viitorul foarte apropiat. Deocamdata este Texaco, produs in Bulgaria

Este PRISTA OIL produs in Bulgaria la RUSE. Firma Texaco detine 20% din actiuni , dar asta nu inseamna ca ala e ulei Texaco. Cunosc pe cineva care a participat la licitatia Dacia pentru uleiuri si pretul oferit a fost asa de mic, incat nu s-a putut apropia nici o firma ca lumea si au castigat cu pretul cel mai mic evident bulgarii cu Prista OIL. Concluzia care se poate trage este ca acest ulei ar trebuie schimbat cat mai repede, ca e pacat de motor...


--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 14 Mar 2005, 21:41
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Am schimbat uleiul la 7500km, am pus Aral 10W40 (sticle albastre de 1L, 270.000Lei/1Litru). Dacia Oil era 350.000Lei/1Litru si nustiu daca este mai bun decat Aral..


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 14 Mar 2005, 21:44
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Odata cu schimbul de ulei, s-a verificat si daca masina trebuia chemata la revizie, pentru ca scrisoare nu am primit... bla, bla, bla... tongue.gif

Acest subiect este tratat in alt topic, deci TOT ce era legat de el a fost sters!


This post has been edited by MoneyTalks: 31 Mar 2005, 16:23


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 15 Mar 2005, 06:56
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




@bassfreak: spune-mi daca ai venit tu cu uleiul tau sau ai luat de la dealer, din gama expusa la el. Ca am auzit ca nu primesc alte uleiuri, pentru ca cica pierzi garantia la motor.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 15 Mar 2005, 09:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




QUOTE(bassfreak @ 14 Mar 2005, 21:41)
Am schimbat uleiul la 7500km, am pus Aral 10W40 (sticle albastre de 1L, 270.000Lei/1Litru). Dacia Oil era 350.000Lei/1Litru si nustiu daca este mai bun decat Aral..
*



Banuiam eu ca servisurile nu vor da ieftin uleiul. Si eu am ochit ARAL pt. primul schimb de ulei. Dar pretul mentionat de tine este foarte avantajos. Unde l-ai gasit, ne spui si noua? La Selgros Brasov am vazut cu 198.000 Lei/litru. Sau poate ai luat un bidon de 4 litri si asa e mai ieftin.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 15 Mar 2005, 09:22
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




QUOTE(collinro2 @ 15 Mar 2005, 06:56)
@bassfreak: spune-mi daca ai venit tu cu uleiul tau sau ai luat de la dealer, din gama expusa la el. Ca am auzit ca nu primesc alte uleiuri, pentru ca cica pierzi garantia la motor.
*



Sunt de parere ca nu te poate obliga sa iei ce-ti impun ei. In carte scrie ca se recomanda folosirea uleiului Dacia. Dar nu scrie ca exclusiv sau numai. Important este sa fie macar 10W40 si clasificare ACEA minim SJ.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 15 Mar 2005, 17:21
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




QUOTE
@bassfreak: spune-mi daca ai venit tu cu uleiul tau sau ai luat de la dealer, din gama expusa la el. Ca am auzit ca nu primesc alte uleiuri, pentru ca cica pierzi garantia la motor.

am cumparat uleiul din alta parte.

QUOTE
Banuiam eu ca servisurile nu vor da ieftin uleiul. Si eu am ochit ARAL pt. primul schimb de ulei. Dar pretul mentionat de tine este foarte avantajos. Unde l-ai gasit, ne spui si noua? La Selgros Brasov am vazut cu 198.000 Lei/litru. Sau poate ai luat un bidon de 4 litri si asa e mai ieftin.


Eu am dat 270.000Lei/ 1 Litru, deci mai mult decat ai gasit tu 198.000Lei/litru. Am luat 3 bidoane de 1 Litru. Deci 3x270.000 = 810.000Lei (3 Litrii).
Filtrul de ulei l-am luat de la Dacia, pentru ca era mai ieftin decat de unde am luat uleiul.



--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 15 Mar 2005, 20:17
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Cit ulei inghite Logan? nu-s cam putini 3 litri?


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 15 Mar 2005, 23:06
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




3l baia de ulei
0,325 l filtrul de ulei


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 15 Mar 2005, 23:18
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




La 7500km schimb si eu uleiul si oscilez intre Elf 5W40 si Aral 5W40. Poate aveti voi vreo recomandare?? Oricum ulei sintetic sa fie.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 15 Mar 2005, 23:37
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




QUOTE(andreic @ 15 Mar 2005, 23:18)
La 7500km schimb si eu uleiul si oscilez intre Elf 5W40 si Aral 5W40. Poate aveti voi vreo recomandare?? Oricum ulei sintetic sa fie.
*


Mobil 1 5w50 in perioada rece si Castrol RS 10w60 in canicula. Amandoua sunt fully synthetics din gama SL. Schimbul la 5000 km.
Astea sunt optiunile mele dupa multa barcaiala pe site-urile altora despre renault.
Apropos, Stiti ca la Renault in Asia reviziile sunt la 5000.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 15 Mar 2005, 23:58
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




Mai mult ca sigur, au avut in vedere conditiile de exploatare, conditiile climaterice si cine mai stie cate detalii de au stabilit revizii atat de dese.

Ar fi absurd ca acolo sa zica 5.000 si aici sa riste revizii de 3 ori mai rare.


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusstancu
post 16 Mar 2005, 17:17
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(andreic @ 16 Mar 2005, 01:18)
La 7500km schimb si eu uleiul si oscilez intre Elf 5W40 si Aral 5W40. Poate aveti voi vreo recomandare?? Oricum ulei sintetic sa fie.
*



Mai jos ai postul meu de la Diverse Toate Modelele :

"Eu folosesc Aral 5W50 si il schimb la 10 mii . Este excelent. Full syntetic si ambalat in Germania. (SuperNova 38 de miide Km si nu consuma nici macar o picatura de ulei).

Atasez informatii utile. Cititi cu atentie si veti observa ca un ulei este cu atat mai bun cu cat prima cifra (inainte de W) este mai mica(se ingroasa la temperaturi mai mici cu cat cifra tinde spre ''0'' ) si a doua cifra (de dupa W ) este mai mare. Prima cifra ne da punctul de curgere (congelarea, ingrosarea ) a uleiului la temperaturi scazute, iar a doua comportarea la cald. Cu cat a doua cifra este mai mare cu atat el isi pastreaza viscozitatea mai bine cu temperatura( ramane mai mare). Deci un ulei este cu atat mai bun cu cat prima cifra este mai mica iar cea de a doua mai mare. (asta rezulta din comparatia mai multor clase de viscozitate - vezi atasarile)

Si literele conteaza. Cu cat litera de dupa S (clasificarea API SJ ..SL ) este mai spre sfarsitul alfabetului, cu atat gradul de aditivare este mai mare si uleiul are o stabilitate la oxidare mai mare, deci perioade de schimb mai mari. Va sfatuiesc sa tineti cont de conditiile de trafic (praf , stationari la semafoare, care nu se inregistreaza ca nr. de Km dar motorul functioneaza), si sa schimbati uleiul mai repede decat recomanda producatorul uleiului/al masinii, daca tineti la masina.(ei nu au praf ca noi si probabil fac drumuri si mai lungi, nu ca noi)

Sa auzim de bine.

PS: Si eu voi fi proprietar de Logan in februarie."

Deja sun proprietar


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-70-SMM
marius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vishanty
post 17 Mar 2005, 12:54
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 March 05




Salutare ! Sunt nou in clubul Dacia, insa am urmarit activitatea sa de ceva timp. Am sa incep cu o intrebare/nedumerire. Am sunat la DacoServ sa ma programez la un schimb de ulei (am 5000 km, dar vreau sa il schimb) si am aflat (cu stupoare) de la nenea de la service ca in motorul meu de Logan (si la restul) exista ulei Elf SINTETIC 5W40. Din toate discutiile pe aceasta tema de pana acum (si din motive traditionale) nu prea cred ca e Elf si cu atat mai putin sintetic. Voi ce ziceti ?

PS: Bine v-am gasit si sa le stapanim sanatosi !!! valuri.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-39-Z**
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonyX
post 17 Mar 2005, 12:57
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




QUOTE(andreic @ 16 Mar 2005, 03:18)
La 7500km schimb si eu uleiul si oscilez intre Elf 5W40 si Aral 5W40. Poate aveti voi vreo recomandare?? Oricum ulei sintetic sa fie.
*


Eu la Berlina am folosit numai HEXOL ( ceva canadian ). La Logan ma gindesc sa ramin fidel marcii deoarece nu am avut probleme cu uleiul asta ( am facut cu berlina vreo 8000 km si inca nu i-am schimbat uleiul ). smile.gif I-am cedat berlina socrului meu si spune ca , dupa culoarea pe care o are uleiul acum, mai poate circula linistit vreo 500-1000 km.


--------------------
Logan Laureate 1.6 - TM
Mama timpitzilor e tot timpul gravida
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 17 Mar 2005, 13:26
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




QUOTE(Vishanty @ 17 Mar 2005, 12:54)
Salutare ! Sunt nou in clubul Dacia, insa am urmarit activitatea sa de ceva timp. Am sa incep cu o intrebare/nedumerire. Am sunat la DacoServ sa ma programez la un schimb de ulei (am 5000 km, dar vreau sa il schimb) si am aflat (cu stupoare) de la nenea de la service ca in motorul meu de Logan (si la restul) exista ulei Elf SINTETIC 5W40. Din toate discutiile pe aceasta tema de pana acum (si din motive traditionale) nu prea cred ca e Elf si cu atat mai putin sintetic. Voi ce ziceti ?

PS: Bine v-am gasit si sa le stapanim sanatosi !!!  valuri.gif
*



Nu cred ca are ELF. Ei pun ulei Dacia care era candva Texaco, acum se spune pe aici ca este Prista. Va fi ELF daca cumperi de la Selgros sau Metro unde este mult mai ieftin decat la orice servis.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 17 Mar 2005, 14:40
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Vishanty
Salut este Dacia Oil 10w40 Conform spuselor celor de la serviceuri inclusiv Dacoserv, despre care ap o parere fff. proasta apropo de stiinta mecanicilor lor.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 17 Mar 2005, 15:34
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




In perioada de garantie este voie sa pui ce ulei iti trece prin cap in masina? Nu este obligatoriu un anumit tip de ulei agreat de producator?


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vishanty
post 17 Mar 2005, 16:24
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 March 05




QUOTE
In perioada de garantie este voie sa pui ce ulei iti trece prin cap in masina? Nu este obligatoriu un anumit tip de ulei agreat de producator?


In perioada de garantie trebuie sa folosesti tipul de ulei indicat de Dacia, in cazul Logan-ului 10W40. Producatorul uleiului nu poate sa-l impuna (ei recomanda DaciaOil). Daca crapa motorul, o echipa de la Dacia care-l va investiga va testa uleiul si daca nu e tipul indicat (10W40), la revedere garantie motor. Dar cum toti stim ce junghi de ulei are motorul din fabrica este indicat sa fie schimbat cat mai repede cu unul sanatos (ARAL, CASTROL etc.)


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-39-Z**
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 17 Mar 2005, 19:56
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Vishanty
Canform standardului API Elf 5w40 este din categoria SL Aralul tronic 5w40 este din caegoria SJ deci cotat mai slab si unde mai pui ca este mai scump cu 200k. Conform acestui rationament cel mai bun ulei pe care l-am gasit la magazin este Mobil 1 5w50 dupa cum spunea si Rdsign, dar asta se apropie de 2mil lei bidonul de 4l.
Daca Dacia obliga sa folosesti doar ulei Dacia OIL 10w40, atunci de ce in cartea de intretinere la pagina 17 dau graficul cu uleiuri???
Si in ultimul Rand motorul k7m echipa megane 1 si Renault recomanda Elf.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 17 Mar 2005, 20:19
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




Nu insist asupra alegerii facuta de mine. Pana la urma e si o chestie de buget atat sub aspectul clasei si marcii uleiului cat si a intervalelor de schimb.

Va supun atentiei urmatorul linkrenault

@andreic - Mobil 1 5w50 1,5 milioane lei - 4 litri


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vishanty
post 17 Mar 2005, 20:38
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 March 05




rdesign > schimbul de ulei l-ai facut intr-un service autorizat Dacia ? Daca da, nu au comentat ca nu e tipul indicat de producator ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-39-Z**
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seeker
post 17 Mar 2005, 20:56
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 18 February 05
From: Iasi




QUOTE(Vishanty @ 17 Mar 2005, 12:54)
Salutare ! Sunt nou in clubul Dacia, insa am urmarit activitatea sa de ceva timp. Am sa incep cu o intrebare/nedumerire. Am sunat la DacoServ sa ma programez la un schimb de ulei (am 5000 km, dar vreau sa il schimb) si am aflat (cu stupoare) de la nenea de la service ca in motorul meu de Logan (si la restul) exista ulei Elf SINTETIC 5W40. Din toate discutiile pe aceasta tema de pana acum (si din motive traditionale) nu prea cred ca e Elf si cu atat mai putin sintetic. Voi ce ziceti ?

Salutare.
Am vazut si eu acum topicul acesta si vreau sa va spun ca luna trecuta cind mi-a venit masina l- am intrebatpe inginerul care se ocupa de vechea mea berlina daca merita schimbat uleiul la 7500. Raspunsul a fost nu pt. ca are ulei francez special de rodaj , si e mult mai bun decit ce recomanda Dacia oficial.Ca recomandare m-a sfatuit sa pun sintetic la 15.000 (in functie de bani).
Am incredere in el , il cunosc de 4 ani , am respectat indicatiile lui legate de intretinere si revizii si nu nu am avut probleme cu vechea berlina asa ca merg pe mina lui. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2005 - IS-XX-XXX
Ford Focus Ghia 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 17 Mar 2005, 21:00
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




De unde inventati chestiile astea cu uleiuri speciale??


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seeker
post 17 Mar 2005, 21:45
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 18 February 05
From: Iasi





Eu nu ma pricep f. mult la uleiuri dar am in curind 3000 de km la bord , facuti in conditii destul de stresante pt. motor , totusi culoarea(ochiometric) e la fel ca in prima zi iar la viscozitate nu pot baga mina in foc dar pare tot ca la inceput.
Oricum exista 2 posibilitati , ori sint instruiti dealerii sa spuna acest lucru cu uleiul de rodaj ori intradevar e un ulei de alta calitate decit minimul calitativ recomandat de Dacia.
Poate ca asta intelege dealerul prin ulei special , o fi un 5W40 in loc de 10W30 cit e recomandat.
Oricum eu urmaresc uleiul la 500km si la primul semn de schimbare a culorii o sa pun un 5W40.
Numai bine si citi mai multi km fara incidente tehnice tuturor.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2005 - IS-XX-XXX
Ford Focus Ghia 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 17 Mar 2005, 21:47
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




QUOTE(andreic @ 17 Mar 2005, 21:00)
De unde inventati chestiile astea cu uleiuri speciale??
*



In ce sens speciale ?

@Vishanty: Oare de ce nu inteleg oamenii ca normele calitative si intervalele impuse sunt minimale?
Poti schimba uleiul si din mie in mie de km. Nu iti va zice nimeni nimic.
De asemenea un ulei 5w50 e superior ca plaja de temperatura unui 10w40 iar clasa SL e superioara celei SJ. Singurul care va tipa va fi buzunarul tau.

In schimb daca iti impunea fabricantul sa bagi ulei Castrol TWS 10W60 tipai la ei cat te tineau plamanii ca este indecent de scump. In schimb un posesor de M5 nu va zice nimic.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 17 Mar 2005, 21:53
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Nu am vrut sa fiu nepoliticos, dar din cat stiu eu uleiurile de rodaj sun facute sa fie schimbate repede nicidecum dupa 15k. In alta ordine de idei am intrebat si la Vocea clientului si la mai multe serviceuri si toti auspus acelasi lcru LGN are Dacia OIL 10w40. Daca te intereseaza intreaba-l pe rdsign despre uleiuri ca am vazut ca se pricepe bine.

Rdsign am vazut si eu astazi Mobil 1 5w50. Clasa SL foarte bun din ce scrie pe el, scumpisor 1600000 la promotie dar vreau sa te intreb un lucru, daca nu vreau sa schimb ca si tine vara/iarna uleiul Elf 5w40 tot anul nu este bun???


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seeker
post 17 Mar 2005, 22:08
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 18 February 05
From: Iasi




Sorry daca ai crezut ca m-am inflamat , dar eu am pus quote pe mesajul tau doar ca sa fie mai simplu de incadrat in context replayul meu.
biggrin.gif
Si din sursa autorizata(respectiv dealer) , se poate pune orice ulei vrem noi , doar sa fie peste normele minime impuse de dacia. Eu o sa caut personal un 5W40 SL cu norma ACEA A5.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2005 - IS-XX-XXX
Ford Focus Ghia 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:46
Forum Renault