DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Axa cu came modificata

Muttley
post 12 May 2009, 23:42
Post #241


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




pai dute si dute tare pe alte forumuri cacolo iti da aia sfaturi mai bune ca decat aicea ca acolo vantelegeti prin semne brail limbaj de maimuti siti da baietii sfaturi bune ca aicea ie limbi si nu te intelegi cu noi la literaturi

'ai pa


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 15 May 2009, 08:06
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(razvan solenza @ 12 May 2009, 21:01)
M-AM SATURAT DE ACEST FORUM FIINDCA VAD CA ESTE UN FORUM DE GRAMATICA LIMBI SI LITERATURI ROMANE

fara suparare dar asa este pe alte forumuri nu este asa

Si noi de agramati. blink.gif blink.gif


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 15 May 2009, 08:51
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




Bine , gata i-mi cer scuze .Eu cred ca ajunge cu off topicul .


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu05
post 15 May 2009, 19:22
Post #244


Membru din Brasov


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 May 05
From: brasov




nu-i destul sa-ti ceri scuze, ia masuri si fa putin efort, nu cred ca este imposibil sa postezi corect! (lingvistic vorbind)


--------------------
DACIA /Citroen 1300/ Xsara 1978(1989)2003 - BV05PAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberiu-Andrei
post 15 May 2009, 19:44
Post #245


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




Ba este Liviu.La unii e mai greu decat ai crede....vezi putin mai sus.


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu05
post 15 May 2009, 19:48
Post #246


Membru din Brasov


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 May 05
From: brasov




mad.gif
Chiar mi-a scapat acel "i-mi"
Treaba de dat cu firma-n cap!

This post has been edited by liviu05: 15 May 2009, 19:51


--------------------
DACIA /Citroen 1300/ Xsara 1978(1989)2003 - BV05PAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 17 May 2009, 02:43
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




am si eu o intrebare, cum as putea diminua fenomenul de "incalecare" al supapelor adica sa mai ascutesc putin axa sau sa ii fac ceva. Am reglat culbutorii la limita 0.35 in asa fel incat supapa de evacuare sa se inchida mai repede iar de admisie sa plece mai tarziu, nimic de zis trage mai bine in felul asta dar.. nu pot tura tare de frica sa nu se rupa cva acolo, lucrz cu el pana in 3000 de ture si trage bine, dar ce e peste mi-e frica, si nu ma lasa constiinta cand stiu ce socuri sunt acolo pe tachetii-tije-culbutor-axa, as vrea sa ii diminuez acasta incalecare din axa sa nu mai fie nevoie sa las jocurile atat de mari biggrin.gif

Ma intereseaza sa optimizez la maxim mersul unui motoras destinat strazii dar cu un + de performanta cum e acum fara dar frica de a tura mai tare, el nu tacane decat insesizabil, m-am chinuit o gramada pana am reglat in felul asta pe fiecare in parte nu toti egali unu are 0.35 altu tacanea cu 0.35 si am pus 0.30, iar altu a tinut si 0.40 fara probleme la rece(pe evauare), iar cand se incalzeste jocurile obligat se maresc peste aceste valori dar nu mai intereseaza atata timp cat nu rapaie, si a meritat intr-un fel am 5.5L/100km consum si fara sa exagerez, masina fiind din 2002 pe injectie, pana sa fac jocurile astea nu scotram consum sub 6.2 niciodata

Oftopic, daca mai dau si catalizatorul jos consumul o sa fie si mai mic biggrin.gif dar nu-l dau deocamdata din motive poluante unsure.gif

This post has been edited by panter1: 17 May 2009, 02:54


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 May 2009, 12:27
Post #248


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Facand jocurile mari si diminuand "incalecarea" supapelor, de fapt obtii o micsorare a timpilor de deschidere ai supapelor. Asta inseamna consum mai redus si cuplu mai bun la turatii joase. Dar in detrimentul cuplului si puterii la turatii ridicate. Cu alte cuvinte, ai marit jocul, ai scazut puterea.
Acelasi lucru il obtii muuuuuult mai alegant si cu rezultate infinit mai bune montand o axa cu came de pe un motor renault C3J. Este un motor de 1.4 cu injectie monopunct. Timpii de deschidere ai supapelor la acest motor sunt mult mai mici, acel motor are sub 60 de cai si un consum foarte redus. La tine, aceasta axa vine la marele fix din simplul motiv ca lipseste cama de antrenare a pompei de benzina. Cu axa asta ai sa ai si un relanti extrem de stabil, si la 700 rot/min.
Daca ai fi din Iasi te-as trimite la un centru de dezmembrari unde gasesti piesa.

This post has been edited by Muttley: 17 May 2009, 12:30


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 17 May 2009, 18:35
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




recent am facut rost de o axa cu came de dacie de uzina.

fiind destul de dezamagit de axa de renault 12 TS care se invarte acum prin motorul meu, m-am gandit sa fac anumite investigatii cu privire la axele de dacie mai noi (adica modelul cu camele late).

concluzia a fost urmatoarea:

axa de TS are camele de evacuare mai rotunde decat cele de admisie - explicabil deoarece are 264 grade pe admisie si 270 pe evacuare.

ridicarea la supapa, conform cu cartea tehnica - 7.726 admisie, 7.764 evacuare



axa de dacie, nu am masurat gradele, doar am comparat-o cu una normala de dacie mai veche (cele cu camele inguste) despre care stiam sigur ca au admisie 264 si evacuare 260. Par a fi identice camele.

In schimb am ridicarea la supapa 8.15 mm pe admisie si cam 8.1 pe evacuare.

Nu stiu daca e mai rentabil sa imi pun axa de dacie care are pe admisie timpul exact cu cea de TS, dar are ridicarea ceva mai mare, sau sa o las pe cea de TS care are doar pe evacuare ceva mai multe grade ca cea de dacie, in schimb are ridicarea mai mica pe evacuare.


trebuie luat in calcul ca cea de dacie e noua fata de cea de ts care e un pic folosita (vreo 60.000 de km cred).


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 May 2009, 19:18
Post #250


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(payty @ 4 May 2009, 22:21)
si eu am o axa noua de dacie pe care scrie 270. nu am masurat came sau altceva.

am masurat cu micrometrul distantele date de muttley si la mine sunt asa:

32.62
27

Asta doar la prima cama de admisie, la evacuare nu am incercat.
*


Adica ridicare pe cama de 5.6mm. Acei 0.1mm in plus i-as pune pe seama preciziei dimensionale de executie lipsa, a utilajului uzat, samd.
Axa de TS are 5.5, te asigur. Am masurat eu la mine.

QUOTE
In schimb am ridicarea la supapa 8.15 mm pe admisie si cam 8.1 pe evacuare.


Ok, admisie TS:
QUOTE
conform cu cartea tehnica - 7.726 admisie

7.726 / 5.5 = 1.4. Asta e parghia culbutorului.
Fac operatia inversa la aia de Dacie:
8.15 / 1.4 = 5.8.
Adica diferenta mare pana la ce ai masurat tu, adica acei 5.6.

Concluzie: mai da-o-n ma-sa carte tehnica, cu atat mai mult daca-i aia de Mondiru.
Lasa axa de TS.

PS: primul lucru care-l fac cand ajung la masina, masor deschiderile la axa de pe motor. Am tot uitat pana acum, m-am luat cu altele, da' nu mai scapa.
Si ideal ar fi sa fac comparatie cu fazele de pe un motor cu axa de Dacie.
Spun asta pt ca am oarecare indoieli in ce priveste axa din motorul meu. Nu ma da pe spate smile.gif

This post has been edited by Muttley: 17 May 2009, 19:26


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 17 May 2009, 20:25
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




eu stiam ca multiplicarea la culbutor e 1.6, nu 1.4. ma rog, poate nu mai tin minte.

nici pe mine nu ma impresioneaza axa de TS, dar te asigur ca atunci cand am cumparat-o (cea care e la tine acum), cel de la care am luat-o a venit si cu o axa normala de dacie si se vedea cu ochiul liber ca la admisie camele erau la fel, iar la evacuare erau mai rotunjite.


tot asa e si axa pe care o am eu in motor, doar ca a mea nu era noua.


In plus, eu am incercat sa masor axa asta de dacie de ziceam mai sus de ea in felul urmator:

am tras la imprimanta un cerc gradat special pt masuratori din astea, poza jpeg luata de pe net. l-am laminat in folie de plastic, i-am dat gaura si l-am montat pe axa cu came.

avand la indemana piesele necesare, am reprodus identic modul de functionare al axei, adica am bagat-o intr-un bloc, am pus un tachet pe o cama de admisie,am pus tija, chiulasa deasupra si am reglat jocul la culbutorul respectiv la 0.15 mm.


am luat un reper si am reglat cercul sa fie cu "0" in dreptul acelui reper exact in momentul in care cama ataca tachetul si se anula jocul de 0.15mm. Se simtea la mana, arcul de la supapa fiind suficient de tare.

ciudat e ca numarul de grade mi-a dat anormal de mare, adica 145, ceea ce inmultit cu 2 ar fi vreo 290 de grade cu un joc de 0.15 mm.

am gresit eu undeva? sau o fi din cauza ca am folosit o chiulasa de alpine in loc de una de dacie?

sau poate trebuia sa consider jocul de 0.2? parca asa zice prin cartile tehnice, ca axa are 260 de grade, dar cu joc de 0.2. nu mai stiu exact.







--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 May 2009, 20:41
Post #252


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Nu cred c-ai procedat gresit...
- chiulasa trebuia stransa cat de cat pe bloc, chiar daca n-aveai garnitura. Doar cat sa nu joace deloc;
- cercul ala gradat trebuia sa aiba un diametru suficient de mare, astfel incat erorile sa fie minimizate;
- asta cu "Se simtea la mana, arcul de la supapa fiind suficient de tare" n-am prea-nteles-o. In mod normal se foloseste un comparator. Dar, in lipsa, eu as folosi lera! Trece - joc neanulat, cama pe cercul de baza. Nu trece - cama pe profil ridicator. Trece greu - inceput respectiv sfarsit de profil ridicator;
- faptul ca ai folosit chiulasa de Alpine n-ar trebui sa induca erori prea mari. Sa presupunem ca-s alte parghii la culbutori acolo (si sigur sunt), dar influenta ar trebui sa fie minima...;
- da, jocul pe admisie chiar si la TS e de 0.15.

Eu cand am avut o tentativa de a masura axa pe strung si folosind comparatorul, la fel... faze extrem de mari. La vremea aia, concluzia mea (confirmata ulterior de Gheorghedracu) a fost ca am ajuns la valorile alea din cauza za n-am luat in calcul jocul de la supape.


Gata, m-am prins, ai facut aceeasi greseala ca mine happy.gif

QUOTE(payty @ 17 May 2009, 21:25)
am reglat cercul sa fie cu "0" ............. exact in momentul in care ................. se anula jocul de 0.15mm.
*



Gresit!

Se pune cercul la zero fix in momentul in care se misca tachetul! Acest moment este anterior miscarii supapei (adica anterior anularii jocului).
La fel, momentul terminal este cand tachetul nu mai misca. Adica la "0.15mm joc distanta" dupa ce supapa nu se mai misca.

Recapitulare: ce am gresit noi a fost sa consideram unghiul profilului ridicator in conditii de joc zero. Trebuie considerat si jocul. smile.gif

In aceeasi idee, tie tot 290*RAC ti-ar fi dat si daca ai fi reglat jocul la zero. Doar ca nu stiu cum ai fi determinat momentul de inceput si de sfarsit de deschidere supapa.


LE: 2 chestii:

1) ataseaza poza cu cadranul (ori pe PM cu www.imageshack.us , cum preferi), o sa-mi trebuiasca si mie, si daca o ai gata facuta, sa nu mai pierd timpul s-o fac eu.
2) daca esti acasa si ai timp, refa masuratoarea la axa aia noua a ta:
- bagi axa, bagi tachetul, bagi o tija, pui chiulasa. Poti baga 2 tacheti si 2 tije, si pe A si pe E. Strangi usor cateva prezoane.
- reglezi jocul la 0.15A si 0.2E.
- invarti usor de axa pana simti ca lera trece greu.
- aduci la zero.
- invarti INVERS pana simti ca lera trece greu.
- citesti valoarea pe cadran.
- valoarea citita este, atentie, unghiul cercului de baza!!! Il masori pe asta din simplul motiv ca nu prea vad cum poti invarti axa la mana cand tachetul e pe profilul ridicator...
- scazi valoarea citita din 360, inmultesti cu doi.
- zici ce ai aflat.

This post has been edited by Muttley: 17 May 2009, 21:14


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 17 May 2009, 21:43
Post #253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




chestia cu 'se simte la mana' e cam asa:

am pus axa in bloc, jocul reglat, etc, etc. daca incerci sa invarti de axa, e foarte greu sa o misti rotind doar de cercul ala gradat si sa mai si invingi rezistenta arcului. concret, reglezi jocul la culbutori, si apoi reglezi '0' de pe cerc in dreptul reperului exact atunci cand nu mai poti inverti de ea. in momentul acela s-a anulat si jocul de la culbutor si tachetul incepe sa urce pe cama.


corect, si eu am facut cum zici tu, adica am invartit axa invers, ca era chinuiala destul de mare sa trec peste cama, si am facut la fel, adica am invartit invers pana cand nu s-a mai putut invarti. am citit diferenta de grade si mi-a dat acel 290.

citirea gradelor am facut-o in sens invers rotatiei, adica nu m-am pacalit citind invers.


cu incercatul din nou, poate maine, ca trebuie sa scot tot "agregatul" din dulap pentru asta smile.gif


nu stiu cum vrei tu sa masori la strung axa, poate imi scapa mie, ca nu am prea multe cunostinte despre strunguri, dar pe mine ma framanta urmatoarea chestie:


sa zicem ca pui un comparator pe cama si invarti de axa pana cand trece cama de comparator si apoi citesti gradele. dar ce faci cu faptul ca tachetul are un oarecare diametru si cama trebuie sa parcurga tot acel diametru pana cand tachetul incepe iar sa coboare? Comparatorul are varful mic (2-3 mm) si atunci distanta e mult mai mica, deci ar trebui sa iti dea grade mult mai putine.

ma gandeam sa imi fac un dispozitiv universal pt masurat axe cu came, dar gandindu-ma la chestia asta, am renuntat, pt ca eu nu vad alta metoda de masurare decat pe motor.

poza cu cercul, uite aici.

This post has been edited by payty: 17 May 2009, 22:07

Attached thumbnail(s)
disc.jpg ( Size: 51.59k ) Number of downloads: 1295


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 May 2009, 22:20
Post #254


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Masurarea pe strung iese din discutie, nu se poate simula jocul culbutor - coada supapa.
Se poate masura doar pe motor, cu jocurile corect reglate si cu cadranul asezat pe delcou si cu un "ac indicator" atasat de lulea. Ori cu cadranul asezat pe rotor si folosind un reper fix. Ori cum ai facut tu, cu motorul desfacut. Si neaparat folosind lera, pentru identificarea momentelor de inceput si sfarsit masuratoare.

Mersi pt poza smile.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hexer
post 18 May 2009, 23:45
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 5 December 06




Daca aveti posibilitate sa faceti in felul urmator:
-luati un ceas, manometru cu care poti masura direct deschiderea supapelor
-distanta reglezi la 0mm, astfel mesori direct profilul axei cu came
-ceasul pui direct pe supapa, nu pe colbutor sau altceva

Daca masori asa vezi exact cum arata deschiderea axei si poti vedea diferenta intre cele 2-3 axe. Ar fi foarte bine sa vedem si noi fiindca gradele declarate de constructor nu sunt de incredere fiindca asta sunt masurate dupa o anumita deschidere de suapap.
Asta inseamna ca o axa care e declarat ca este deschis 280 de grade este masurat dupa o deschidere de 0.5mm, iar daca nu masori cu o deschidere, dau distanta de 0.1mm gradele o sa creasca mult, probabil peste 300, iar daca masori cu o deschidere de 1mm, deci asta e punctul de referenta o sa ai o deschidere de 230 de grade.
Asta e un exemplu, dar indea e ca aceasi axa poate fi masurat in zeci de feluri fiindca "upramp" este lunga petnur accelerare relativ mica a supapei. Daca vrei ceva concret si de la care poti deduce orice schimbaretrebue eliminat aceasta problema, deci fara jocuri si masurat direct pe supapa.

Ceva de gen trebue sa primesti:

1.jpg

ca o comparatie de 2 came trebue sa fie astfel:

untitled-1.jpg


--------------------
Dacia 1100 1969 - CJ-04-ZNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vizitatorul
post 19 May 2009, 00:17
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 10 May 09




daca tot e miez de noapte si sunt sub influenta unui bidon de "cola"(scuze de pub),hai sa vorbesc si eu vorbe....sper sa nu spun prostii...
deci-iei cercul minune;il introduci pe axa;il fixezi cat sa nu se roteasca;iei un subler cu falcile ceva mai lungi;il stringi pe cama pe cota libera;incepi sa-l rotesti intr-un sens pana se opreste;aici ai gasit inceput/sfarsit de admisie/evacuare;adica o tangenta la axa;notezi intersectiile acestei tangente cu cercul tau de hartie;intre cele doua semne trasate pe cercul de hartie ,vei avea inceputul/sfarsitul de admisie/evacuare;rotesti sublerul in sens invers;vei afla acum sfarsitul/inceputul de admisie/evacuare-metoda simuleaza joc 0.00 in reglajul culbutorilor,arhitectura reala a camei-metoda iti da posibilitatea sa masori cantitate trigonometrica(scuze exprimarea) de deschidere a supapei,nicidecum momentul de inceput si sfarsit -pentru a afla momentele trebuie montat lantul distributie si cititi timpii pe dintii volantei
ups...cineva sa-mi contabilizeze 'prostiile" spuse


--------------------
Dacia 1310 L 1998 - B453SCU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 19 May 2009, 14:00
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




ok, poate nu am inteles eu bine, dar in cazul de mai sus apare aceeasi problema de care m-am lovit si eu incercand sa masor axa fara restul pieselor de pe motor:

tachetul are un diametru deloc neglijabil. Atunci cand varful camei ajunge pe suprafata de contact cu tachetul, se roteste cu destule grade pana o depaseste, pt ca tachetul sa ajunga din nou sa coboare.

practic, prin metoda de mai sus, indiferent ce diametru are tachetul, axa va avea acelasi timp de deschidere, ceea ce e fals dupa parerea mea.




Tot legat de axe cu came, dar nu de subiectul de mai sus:

Oare ce e mai rentabil pt un motor de folosit pe strada, in cazul in care vreau sa imbunatatesc axa cu came? Sa maresc durata, sau sa maresc ridicarea la supapa?

A doua mi se pare foarte simpla si de asta intreb...



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ment
post 19 May 2009, 15:40
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 June 08
From: Bucuresti, Diham - Morarilor




Ca sa-mi dau cu parerea si eu, desi s-ar putea sa debitez prostii in randurile de mai jos unsure.gif .. Presupun ca a doua optiune, marind ridicarea cred ca ar trebui sa ajute motorul pe toata plaja de turatie, deci si la turatii mici/medii..

Iar de marit 'durata', presupun ca depinde cu cat, cat de agresiva e axa cu came respectiva. De exemplu, am observat ca multi 'tuneri' de dacie isi puneau axele de tip 'raliu' pe 300+ (340 chiar parca?) grade pe masina, si ma intreb daca erau multumiti de cum tragea.. O asa axa din ce am citit si inteles si eu e atat de 'agresiva' si ar muta ingusta banda de putere atat de sus incat ma intreb daca motoarele lor erau modificate sa ajunga macar la turatiile alea biggrin.gif.

Din ce am mai observat, producatorii / tunerii de axe le claseaza cam 250-260 stock, 270-280 pentru strada, 280-290 "fast road"/deja se poate folosi si pentru race/rally, si orice de la 300 incolo sunt axe pentru curse.

O axa cu deschiderea copiata dupa cea de alpine (280-290 unsure.gif?) ar suna bine, parca vindea cineva pe aici..

Si in legatura cu 'masuratul' unei axe, stiu ca vazusem prin Facultatea de transporturi niste axe cu came cu un cerc gradat pe ele, aia ce fac cu ele daca nu poti sa masori decat pe motor ?

payty, cum maresti efectiv ridicarea la supapa, daca poti sa spui ? Daca iei din baza camei, teoretic s-ar modifica si durata putin - in rau cred - o poza (de pe net):

camgq2.png ( Size: 12.42k ) Number of downloads: 1277


This post has been edited by ment: 19 May 2009, 15:49


--------------------
Dacia 1310 1989
unu.trei dat pe ulei :D..

1984 Golf Mk2 GTi 1.8
2007 Kia C'eed 1.6 CRDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 19 May 2009, 15:56
Post #259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




ma gandesc sa modific raportul culbutorului.

la dacie e 1,4, adica la 1 mm ridicare pe cama, 1,4 mm pe supapa.

daca mut toata rampa cu 0.3 mm mai in spate, avand in vedere ca punctul in care actioneaza tija e fix, atunci punctul in care va apasa culbutorul pe coada supapei se va muta mai in fata si astfel raportul culbutorului devine mai mare de 1,4.

asta se poate face ovalinzand un pic gaurile de la suportii rampei culbutori si strans totul cu grija ca sa nu se miste.


Ideea mi-a venit ieri, s-ar putea sa fie o aberatie, dar avand la indemana o rampa mai uzata, nu cred ca pierd nimic incercand. Trebuie sa imi cumpar si un comparator ca sa vad ce a iesit, desi nu e o problema pt ca targul Vitan e plin.

Daca nu, pot incerca sa construiesc alti suporti dupa cotele pe care le vreau eu.

Trebuie avut grija sa ramana ungere pe cubutori, etc, etc, dar 0.3 mm nu cred ca e o deviatie foarte mare, asa ca poate iese ceva.





--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 May 2009, 16:06
Post #260


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Culbutorul calca (ma rog, teoretic ruleaza si aluneca) pe coada supapei pe o suprafata plana. Deplasand punctul de contact mai intr-o parte, nu rezolvi absolut nimic, raportul ramane acelasi.

A, scuze. Rezolvi ceva: creezi o forta laterala pe coada supapei, ce va conduce la o uzura mai rapida (insesizabila probabil) a cozii si ghidurilor.

19 May 2009, 17:14:
Ai atins un subiect interesant totusi. Iata de ce... In conditiile-n care:
- tija are aceeasi lungime;
- frezezi din chiulasa 1 mm sa zicem.
Culbutorul ce face? Parerea mea-i ca se roteste in sensul apasarii supapei. Cu cat? Daca intereseaza pe cineva - trigonometrie.

Daca pozitia sa este schimbata, eu cred ca apasarea lui va diferi. Probabil va fi mai mica.
De chestia asta mi-a zis chili odata, cum ca TS-ul are tijele o idee mai scurte wink.gif

This post has been edited by Muttley: 19 May 2009, 16:14


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vizitatorul
post 19 May 2009, 17:17
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 10 May 09




QUOTE(payty @ 19 May 2009, 15:56)
ma gandesc sa modific raportul culbutorului.

la dacie e 1,4, adica la 1 mm ridicare pe cama, 1,4 mm pe supapa.

daca mut toata rampa cu 0.3 mm mai in spate, avand in vedere ca punctul in care actioneaza tija e fix, atunci punctul in care va apasa culbutorul pe coada supapei se va muta mai in fata si astfel raportul culbutorului devine mai mare de 1,4.

asta se poate face ovalinzand un pic gaurile de la suportii rampei culbutori si strans totul cu grija ca sa nu se miste.
Ideea mi-a venit ieri, s-ar putea sa fie o aberatie

...parerea mea ...ai dreptate.. smile.gif .este o aberatie(scuze;nu vreau sa jignesc)...sper sa ma insel;insa raportul 1.4 este dat de arhitectura culbutorului culbutorului(cotele A,B )
....pe de alta parte(scuze de quote).."Ai atins un subiect interesant totusi. Iata de ce... In conditiile-n care:
- tija are aceeasi lungime;
- frezezi din chiulasa 1 mm sa zicem.
Culbutorul ce face..."...pai ce sa faca saracul;daca'ar avea gura ti-ar spune ca tre sa-i reglezi iara "jocul"...deci milimetrul furat din chiulasa tre sa-l returnezi din surubul de reglaj al culbutorului...tija lunga,tija scurta-surubul este o continuare a ei...ups...

This post has been edited by vizitatorul: 19 May 2009, 17:28

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 11.35k ) Number of downloads: 1206


--------------------
Dacia 1310 L 1998 - B453SCU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hexer
post 19 May 2009, 18:57
Post #262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 5 December 06




Se poate masura si daca este scos din bloc axa, si o sa fie corect masurat.
Asta numai daca ei in calcul diametrul de tachet si masori cu pragul tachetului fata de axa de axa de came.... bine ca asa nici eu nu inteleg icon_mrgreen.gif

ideea e in poza dedesubt.

untitled2.jpg

Iar raspunsul la intrebarea daca ce poti face sa cresti deschiderea:
In piza atasata mai sus se vede diretenta intre aceasi axa cu cama numia ca unde digrama e mai ridicata cercul de baza era redus cu 2mm, astfel si durata si deschiderea sa schimbat. un plucru nu poti schimba, asta e gradele intre varfurile evacuarii si admisiei (asta in undeva la 100-120 grade)

daca deschiderea este mai mare, sau durate si deschiderea e mai mare scade puterea la turatii mici si daca durate e mai mare urca consumul.



--------------------
Dacia 1100 1969 - CJ-04-ZNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 19 May 2009, 22:01
Post #263


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(vizitatorul @ 19 May 2009, 17:17)
...parerea mea ...ai dreptate.. smile.gif .este o  aberatie(scuze;nu vreau sa jignesc)...sper sa ma insel;insa raportul 1.4 este dat de arhitectura culbutorului culbutorului(cotele A,B )
....pe de alta parte(scuze de quote).."Ai atins un subiect interesant totusi. Iata de ce... In conditiile-n care:
- tija are aceeasi lungime;
- frezezi din chiulasa 1 mm sa zicem.
Culbutorul ce face..."...pai ce sa faca saracul;daca'ar avea gura ti-ar spune ca tre sa-i reglezi iara "jocul"...deci milimetrul furat din chiulasa tre sa-l returnezi din surubul de reglaj al culbutorului...tija lunga,tija scurta-surubul este o continuare a ei...ups...
*



ok,dar avand in vedere ca partea care ruleaza pe coada supapei nu e punctiforma, atunci inseamna ca daca deplasez supapa mai departe, drumul parcurs de punctul de contact e mai mare decat daca las supapa mai aproape. ma rog, in cazul de fata, nu deplasez coada supapei, ci toata rampa.
oricum, eu am sa incerc sa vad ce iese si postez rezultate.

ba si mai mult, deplansand rampa catre tija, deplasarea in sus a tijei se mareste, deci implicit si ridicarea la supapa. deplasarea in sus depinde de unghiul alfa din figura, care in cazul de fata se micsoreaza si determina o deplasare mai mare.

This post has been edited by payty: 19 May 2009, 22:01

Attached thumbnail(s)
culb.JPG ( Size: 8.88k ) Number of downloads: 1175


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 May 2009, 22:12
Post #264


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Ai dreptate cu acel unghi alfa smile.gif
Daca masori o tija poti calcula cu exactitate castigul.

Tot pe forum zicea cineva ca la 1mm de deschidere in plus, castigi 4CP.
Ai putea sa-ti faci o idee cred...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hexer
post 19 May 2009, 23:55
Post #265


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 5 December 06




Unchiul alfa scade cu circa 0.4-0.5 grade si nu inseamna nimic, cel putin insesizabil...poate uzura mai mre la tacheti.

Nu prea inteleg cum credeti voi ca o sa schimba deschiderea supepelor atatea timp ce ambele puncte de contact raman la loc pe colburi....asta din cauza c asurubul de reglaj este paralel cu tija si cobutorul o sa ramne la locul lui.

This post has been edited by Hexer: 19 May 2009, 23:58


--------------------
Dacia 1100 1969 - CJ-04-ZNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 May 2009, 23:59
Post #266


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




payty, stai cuminte, pierzi timpul.

Ia o chiulasa din "dulap", pune-o pe motor, cu axa, cu tot si lasa prostiile!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 20 May 2009, 02:21
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




daca ar fi asa de simplu, era de mult pusa pe motor.

pana una, alta, de chiulasa asta ce zici? smile.gif

supape de 36 de mm admisie, 31 evacuare (facute din supape de admisie).

chiulasa e absolut noua (facuta de baietii de la dacia pe vremuri)

This post has been edited by payty: 20 May 2009, 02:24

Attached thumbnail(s)
IMG_4894.jpg ( Size: 669.41k ) Number of downloads: 1318


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 20 May 2009, 10:02
Post #268


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Evacuarile, daca-s facute din admisie, risca sa se topeasca urgent.
Iar de la 30.3 la 31 e... degeaba. Stii si tu foarte bine ca marirea diametrului pe evacuare e inutila.

Camera e de 1.4, deci rc~10 pe 1.6.

Sa te uiti si la intariturile de sus, daca-s la fel ca la standard. Am mai vazut o chiulasa "preparata de uzina" care din turnare avea peretii muuuuult mai grosi.
Canalele de admisie tot asa de aproape stau?

Oricum, e noua, e facuta-n uzina, e scula smile.gif

This post has been edited by Muttley: 20 May 2009, 10:05


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 20 May 2009, 11:27
Post #269


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




pt evacuari, in cel mai rau caz pus supape de evacuare standard. de la 30.3 la 31 nu e mare diferenta de raza si cred ca merg perfect.

camera e de 1.4 dar modificata. probabil ca au facut-o pt pistoane cocosate. uita-te la poza si ai sa vezi ca e frezata intr-un fel ca si camera de alpine. e cercul ala care se vede in jurul camerei originale. oricum trebuie sa masor camera sa vad ce raport imi iese ca poate trebuie un pic micsorat.

nu stiu de ce intarituri vorbesti, ca m-as uita.


Canalele de admisie sunt standard, ca la chiulasa normala.

din cate vad, supapele de admisie nu au unghiul de 45 de grade, ci mai mic (sunt un pic mai plate la buza) ceea ce nu imi place, pt ca nu am freza de rectificat cu unghiul asta. plus ca din cate stiu nu castig mare lucru din cauza unghiului diferit.


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 20 May 2009, 13:38
Post #270


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Intarituri:
kk.JPG ( Size: 352.31k ) Number of downloads: 617


E belea cu supapele alea la 30 de grade blink.gif
Iar castigul, normal ca exista.
Esti culmea, ai zis ca e noua chiulasa. La ce-ti trebuie freza? Iar pentru cand ti-o trebui, daca nu ai tu freza necesara, asta nu inseamna ca nu exista deloc. La motoarele recente se folosesc mai mult (cred) supapele cu talerul la 30*. Iar freze sunt peste tot.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:31
Forum Renault