DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trepidații logan 2, Probleme gpl

Thespaceboy
post 24 May 2019, 10:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 May 19




Salutare! Am un Logan 2 MCV cu motor de 1.2 16v din 2016. Acum 30.000 km a fost dotata cu o instalație. GPL tomasetto stag 200-plus. Mașina are în momentul de fata 80.000km. Merg zilnic cam 50-80 km. Totul a fost făcut la timp, schimbat ulei și filtre la 10.000. De vreo 3 săptămâni are trepidații la relanti. De o saptamana insă, a început sa facă foarte urat. Mergea în 3 pistoane, dădea rateuri, atât pe benzina cât și pe GPL. I am schimbat bujiile, a mers vreo 2 zile bine și iar a început sa facă urat. Pe tester arăta probleme la sistemul de aprindere, dar după ce am schimbat bujiile au dispărut și erorile. Am mers pe benzina vreo 150 km mai turat, gândindu-mă ca poate se curăță. Nimic, azi de dimineață, la semafor, a scăzut pana la 400-500 de turații, aproape sa se oprească și s au aprins martorii de Bujii, abs și cel de esp. De tras nu trage mai deloc. Înainte sa segmentez motorul, m am gândit sa va cer o părere. Ce ar mai trebui sa încerc? Chiar e nevoie sa îl segmentez? unsure.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 2016/Laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 24 May 2019, 10:31
Post #2


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Injecția merge prost iar ESP și ABS devin inactive

Pasul 1 diagnoză
Pasul 2 reglaj culbutori*
Pasul 3 diagnoză

*
1,2 16v euro6 reglaj la 120000km
60000km la mers urban
30000km pe GPL urban


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 24 May 2019, 15:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Dar ce te face sa crezi ca segmentarea va rezolva problema? Iti mananca ulei, scoate fum albastrui sau ai gasit bujiile ancrasate? Fa-i un test de compresie eventual, ca sa te convingi ca nu e problema de la segmenti...
Eu sunt de parere, ca si colegul care te-a sfatuit, sa faci un reglaj de culbutori intai. Iar apoi, daca tot merge prost si ai erori pe aprindere, incearca sa schimbi fisele si bobina ( sau bobinele, daca e 16v)


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thespaceboy
post 24 May 2019, 16:48
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 May 19




QUOTE(tynn @ 24 May 2019, 15:38)
Dar ce te face sa crezi ca segmentarea va rezolva problema? Iti mananca ulei, scoate fum albastrui sau ai gasit bujiile ancrasate? Fa-i un test de compresie eventual, ca sa te convingi ca nu e problema de la segmenti...
Eu sunt de parere, ca si colegul care te-a sfatuit, sa faci un reglaj de culbutori intai. Iar apoi, daca tot merge prost si ai erori pe aprindere, incearca sa schimbi fisele si bobina ( sau bobinele, daca e 16v)
*



Mi a spus cineva ca ar trebui schimbate supapele și de asta m am gândit la segmentare. O sa ii fac o reglare la culbutori. Mai am o curiozitate, oare s a stricat de la GPL? Am mers cu GPL destul de sportiv (schimbat pe la 3200) și pe autostrada cu 150-160, adică mergea pe la 4800 de turatij motorul.


--------------------
Dacia Logan MCV 2016/Laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinBa
post 7 Apr 2022, 18:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 April 22




Asa am patit si eu. La recomandarea celor de la reprezentanta am inlocuit fisele. Toate problemele au disparut biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan2 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:42
Forum Renault