DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Italiencele mele Alfa si Fiat

andreist
post 26 Jul 2016, 08:13
Post #31


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




@bucatel la funinginea aia ma refeream si eu, si nu la "particule elementare" din chimie/fizica, uite ceva de care poate ai auzit: "particula de praf". Mare spirit de observatie au romanii cititi...


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Jul 2016, 08:47
Post #32


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ce-i aia dizablare? Incerci sa spui "eliminare", "demontare"?

Din pacate am recurs si eu la ceva similar, a fost eliminata doar o parte din fagurele ceramic al DPF, iar ecu a fost rescris sa se inteleaga cu noile presiuni pe care avea sa le citeasca in catalizator.
Practic a fost modificat astfel incat sa nu mai poata ajunge la "full ash" dar in acelasi timp sa mentina functionalitatea de regenerare si doar partial cea de filtrare.
La fel ca orice chestie temporara a cam ramas permanenta. sad.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 26 Jul 2016, 09:23
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




nu vreau sa fiu inteles gresit, foarta multa lume elimina sisteme functionale pentru ca a face totul numai o tzeava e misto(trage bine), atunci cand vine vorba de bugete reduse, masini mai ostenite aceste modificari/ anulari fac bine dar ele nu trebuiesc promovate pentru ca intra unul gen andrei, care o ia de buna si merge cu ea asa pana in panzele albe transformand dieselul in 2015 intr un cazan din 80, bineinteles cu fala si senzatie de normalitate tampa.


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Jul 2016, 09:35
Post #34


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.222
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




@comanr, iti recomand sa iei un curs extrem de rapid de comunicat civilizat.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Jul 2016, 09:38
Post #35


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




M-am lamentat destul la vremea aia, inclusiv pe forum. Masina mea (focus 1.6 tdci) inca mergea bine, dar stiam ca fullash era ceva ce urma intr-un viitor. Am facut asta preventiv si am ales solutia care sa aduca cel mai mic prejudiciu functionarii sistemului in sine. Un DPF nou costa destul de mult la vremea aia si nu eram dispus sa ii cheltui. Asa e cand ai pe mana o masina pe care de fapt nu ti-o permiti.

Andrei e departe de a fi vreun marlan, cumva uitasem daca a modificat si el EGR si DPF la masina. Totusi, ceva imi spune ca nu se face negru in urma lui cand depaseste.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 26 Jul 2016, 09:50
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




stii si tu ca la diesel daca lasi doar o teava din fata in spate miroase extrem de inecacios, gazele necatalizate, la fel la benzina, din pacate multi fac asta pentru putere desi e ilegal in orice colt al lumii


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Jul 2016, 10:08
Post #37


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Aici e discutia de cand l-am scos efectiv, dar discutasem problema si inainte si s-au vehiculat mai multe optiuni si considerente. Nu am mai gasit si partea aia.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 26 Jul 2016, 22:22
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




ai incercat si tu sa rezolvi cumva, de apreciat ca nu ai pus direct teava desi motorul ala de 1.6(ford) e absolut nasol, toti schimba turbina, motorul nu e rezistent, foarte mult plastic mai ales pe supralimentare care plesneste/coace, pe scurt un mare gunoi care are nevoie de schimburi de ulei dese ca sa reziste, la peste 200k dumnezeu cu mila, poti avea probleme oricand cu orice anexa sau chiar cu motorul.

am vazut multe catalizatoare scoase la m6, la x5 si la alte avioane relativ noi din considerente de putere, exista un trend in romania in a se dizabla sisteme de depoluare, trend care e posibil sa fie alimentat si de recomandarile pe forumuri, asta ziceam, daca un lucru isi face treaba de ce sa il scot, bineinteles daca am un cazan il scot, nu am ce face, trebuie sa ma deplasez cumva dar nu pot sa intru apoi pe forumuri si sa zic, marfa, cool, asa se face.

pur si simplu e vorba de educatie, si in germania sant cazane, insa oamenii pastreaza ceea ce se cheama "low profile" adica nu se lauda cu mare modificare, tzeava, pentru ca nu e ok, polueaza, chiar si eliminarea unui catalizator la diesel se simte, mirosul devine de nesuportat, la cald cand catalizatoarele lucreaza, motoarele polueaza mai putin, e un fapt real.

This post has been edited by comanr: 26 Jul 2016, 22:24


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 Jul 2016, 23:19
Post #39


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




Am stat alaltăieri ceva vreme în spatele unui Opel dizăl care scotea fum negru pe două țăvi "tiuning". Da' scotea serios, și mai gros scotea în accelerare, fapt pentru care, atunci când am prins o porțiune cu vizibilitate l-am depășit, în ciuda liniei continue. Totuși mă întreb și io: oare cazanu' TeDeI din dotare nu fumegă oarece în accelerare? N-am văzut fum în oglindă, da' mi s-a atras atenția c-ar trebui să umblu la EGR, că "cam scoate fum la relanti".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 26 Jul 2016, 23:24
Post #40


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




E indicat. Si eu o sa umblu cat de curand la EGR-ul BMW-ului. Eliminat EGR din soft si chip tuning apoi la 180Cp. 04.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 Jul 2016, 23:41
Post #41


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




Mă bate și pe mine gândul să-i fac un cip-cirip tuning, dar cum sunt posesorul faimosului BXE, ăla care scoate bielele prin bloc, o să mă abțin. Noua performanță: 350 ml de ulei în 4000 km. Se pregătește și al doilea kit volantă+ambreiaj.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 26 Jul 2016, 23:46
Post #42


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Naspa. sad.gif La mine in 5000Km n-a scazut nici un milimetru pe joja. Dar inainte de EGR si chip tuning, trebuiesc schimbate cam toate furtunele de vacuum si supraalimentare, ca probabil sunt coapte sau pentru linistea sufleteasca.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Jul 2016, 08:23
Post #43


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(comanr @ 26 Jul 2016, 10:23)
nu vreau sa fiu inteles gresit, foarta multa lume elimina sisteme functionale pentru ca a face totul numai o tzeava e misto(trage bine), atunci cand vine vorba de bugete reduse, masini mai ostenite aceste modificari/ anulari  fac bine dar ele nu trebuiesc promovate pentru ca intra unul gen andrei, care o ia de buna si merge cu ea asa pana in panzele albe transformand dieselul in 2015 intr un cazan din 80, bineinteles cu fala si senzatie de normalitate tampa.
*



Daca n-ai avea si tu Alfa si daca n-ai fi fost foarte activ candva pe forumul marcii, as intelege vehementa, dar cunosti foarte bine problemele pe care le cauzeaza EGR si DPF la Alfe, mai ales la motoarele de 2.4 smile.gif

Clar ca nu e un motiv de mandrie sa anulezi sistemele de depoluare, dar nu e mai bine sa faci asta cat timp motorul ala e in mintile lui, inainte sa il aduca la stadiul de motor ostenit? Nu de alta, dar dupa mintea mea, un motor sanatos polueaza mai putin decat unul terminat. Si motorul asta de 2.4 e limpede ca n-a fost gandit pentru norme de poluare foarte stricte, acum 20 de ani cand a aparut nu prea se punea problema de norme Euro stricte. Adaugarea elementelor respective nu l-a ajutat deloc. Nu stiu cate motoare de 2.4 mai sunt in stare ok, cu sistemele astea functionale, ceva imi zice ca numarul lor e destul de mic. Chiar reprezentantele Alfa, si de la noi si din afara, anuleaza EGR-ul pentru a mai diminua din probleme....nu de alta, dar sa traga motorul cateva clapete swirl in cilindri nu prea e placut, si e greu sa ii explici omului ca o data la 2 ani (cu putin noroc) trebuie sa munceasca el sau un mecanic independent o zi intreaga sa desfaca si sa curete admisia, operatiune pe care ei evident ca nu o fac. Asta daca nu vrea sa aiba niste surprize foarte costisitoare.

Altfel, strict facand referire la masina mea, nu fumega decat la accelerarile foarte aprige, peste 3000 rpm, si nu mai mult decat alte dieseluri din anii respectivi, in niciun caz nu lasa un nor de fum in spate cum vezi pe la masini care chiar sunt la stadiul de cazan. Pot trai cu asta, tinand cont ca fix aceleasi manifestari le-am vazut si la masini mai noi care (proababil) au toate elementele de depoluare active (nu neaparat in mintile lor). Iar modificarea...ei bine, asta a facut-o fostul proprietar. Stiam de ea, nu m-a deranjat cand am cumparat-o, si posibil as fi fost eu nevoit sa o fac la un moment dat. In plus, e complet reversibila, si n-ar fi o problema sa o aduc la stadiul initial, daca as fi sigur ca nu cauzeaza probleme. Pana atunci, prefer sa poluez ceva mai mult cu o masina sanatoasa, decat sa schimb periodic EGR, sa am un DPF care mai traieste doar prin regenerarile fortate pe tester, si sa stau cu frica defectarii ireversibile a admisiei. Nu de alta, dar ceva imi zice ca schimbul atator piese produce o poluare mult mai mare decat ce fac eu acum, chiar daca in alta parte a lumii.

This post has been edited by AndreiMR: 27 Jul 2016, 08:24


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 Jul 2016, 08:39
Post #44


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(comanr @ 26 Jul 2016, 23:22)
motorul ala de 1.6(ford) e absolut nasol, toti schimba turbina, motorul nu e rezistent, foarte mult plastic mai ales pe supralimentare care plesneste/coace, pe scurt un mare gunoi care are nevoie de schimburi de ulei dese ca sa reziste, la peste 200k dumnezeu cu mila, poti avea probleme oricand cu orice anexa sau chiar cu motorul.
*


Are vreo 260k acum. Am spart un furtun dintre turbina si intercooler, cred ca pe la 180k. Turbina am schimbat-o preventiv pe la 240k pentru ca incepuse sa fluiere mai tare decat eram obisnuit. Tragea normal, consuma normal; dupa demontare am gasit ca una dintre pale era usor ciupita. A costat 1600 lei o turbina reconditionata.
Au mai fost garnitura capacului supape care scapa ulei si saibele de la injectoare si senzorul de temperatura de la intrarea in DPF.
In rest, ulei la 10k si cam atat.

QUOTE(marksman @ 27 Jul 2016, 00:19)
Am stat alaltăieri ceva vreme în spatele unui Opel dizăl care scotea fum negru pe două țăvi "tiuning".
*


Mi s-a luat de cate cazane vad in trafic. Diesel, benzina, nici nu mai conteaza, zici ca-s pe carbuni 'șa-m-aș pe tocilele lor.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 27 Jul 2016, 08:42
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




@andrei
imi pare foarte rau ca nu ai inteles nimic, eram precis ca o vei scoate pe aia cu acel cineva care polueaza mai mult ca tine, in alta parte, nu te intereseaza unde, dar stii sigur!

nu e vorba de cazanul meu sau al tau, care poate nici sanatoase nu sant dar nici terminate, cu/fara filtre luate la mana a 3 a, nici macar nu e vorba despre faptul ca aia de la fiat au dat o complet in bara cu primele versiuni de filtre de particule, e vorba de atitudine, de a nu promova o crima, chiar daca pentru tine ca individ poate fi utila.

in momentul in care se vor face verificari serioase in trafic va fi planset, jale, vor sari caii si cipurili ca purecii de la un caine ud.

ps: nu mai activez pe forumul alfa din cauza unor samsarei ieftini, cand vor termina de vandut cazanelele si cocalarismul va avea cote decente, voi reveni, desi pare imposibil la o simpla vizualizare a forumului respectiv, ieftin.

This post has been edited by comanr: 27 Jul 2016, 08:43


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Jul 2016, 09:43
Post #46


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Imi pare rau dar nu pot "pune botul" la problema asta cu poluarea cauzata de masini in masura in care se promoveaza pe diverse mijloace. Pana mai ieri, dieselul era ridicat in slavi ca salvatorul planetei. Acum e diavolul. Au urmat motoarele pe benzina cu injectie directa. Acum s-au prins ca de fapt polueaza mai rau decat dieselurile mult hulite, si incearca sa le dreaga cu DPF-uri. Se incearca electrificarea...numai ca ce sa vezi, sa produci si sa gestionezi apoi niste baterii inseamna o catastrofa pentru mediu, autonomia este si va fi o gluma pentru multa vreme de acum incolo, iar costurile sunt uriase. Drept pentru care unii deja au ezitari in a considera viitorul 100% electric (BMW se pare ca reduc masiv cheltuielile cu programul i), altii abia acum incep sa ia in calcul serios electrificarea, dar nu 100% ci in sisteme plug-in.

Toate astea pe spinarea si cheltuiala clientului final, care trebuie sa se lupte cu EGR-uri care mor subit, care trebuie sa stea cu ochii pe regenerarile DPF_ului ca pe butelie, care trebuie sa puna cauciucuri eco cu care franezi ca bunicii cu Victoria...dar chipurile salvam planeta. Asta in timp ce ni se "sugereaza" sa schimbam cat mai des masinile, proces care polueaza mult mai mult decat daca am tine cazanul din dotare mai mult timp.

Deci, din punctul meu de vedere, faptul ca masina mea are sau nu EGR activ e atat de nesemnificativ incat ma lasa sa dorm linistit noaptea. Poate ca gresesc, nu ma consider detinatorul adevarului absolut, dar pana una-alta, intre o crima si o anulare de EGR eu nu pot pune semnul egal.

Daca, prin absurd, vor fi probleme pentru mine la vreun control in trafic sau la un ITP (desi sunt sigur ca n-ar avea de ce sa fie), voi fi foarte sincer in a scrie la mine in jurnal lucrul asta. Cum am facut si pana acum, cand n-am ascuns nimic din problemele pe care le-am avut cu masina, chiar daca asta ar insemna posibile dezavantaje daca as vrea sa o revand, asta in timp ce altii probabil ca n-ar spune nimic. Asta, apropo de atitudinea de pe forumul Alfa pe care ai mentionat-o, comanr smile.gif

This post has been edited by AndreiMR: 27 Jul 2016, 09:47


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 27 Jul 2016, 10:00
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




da, masinile de acolo sant perle, defapt ai un soc daca cumperi vreo una, decat cazane ca sa zic pa limba lor da capitala, dar bine pozate, ude sau pe inserat.
ti am zis, am vazut pe multi ca scot catalizatoare la masini noi, e ca pe vremea lui ceasca, luai o dacie trebuia musai sa aiba carlig, cui, era completa desi nimeni nu tracta nimic cu junghiul.

eu zic macar 200k sa nu se umble la evacuari, cat masina aia isi traieste traiul, oricat ai incerca sa prelungesti viata unui lucru din epoca de plastic e in zadar, e ca si cum ai urina impotriva vantului, fer la fer, halumina la halumina.

This post has been edited by comanr: 27 Jul 2016, 10:01


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 27 Jul 2016, 13:42
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(AndreiMR @ 27 Jul 2016, 10:43)
Drept pentru care unii deja au ezitari in a considera viitorul 100% electric (BMW se pare ca reduc masiv cheltuielile cu programul i), altii abia acum incep sa ia in calcul serios electrificarea, dar nu 100% ci in sisteme plug-in.
*


Oare Tesla stie de asta?

Uite ce zice BMW :
Mar 16, 2016 2:31 PM PT
BMW: Our future is electric and autonomous cars

BMW today announced it is shifting its development strategy toward more all-electric vehicles (EVs) and autonomous technology in order to address a "new era" in the industry.

The luxury automaker's CEO, Harald Krüger, said the company would also focus on premium products and services for "individual mobility."

"The technological focus will therefore be on consistently achieving further advances in the fields of electric mobility and automated driving," Krüger said in a statement.

Under the banner of BMW iNEXT, the company will develop a third model in its i-Series of EVs.



Viitorul este electric.
Pentru romani este doar anulare EGR, DFP etc.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Jul 2016, 14:06
Post #49


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Probabil ca viitorul este electric, dar nu in forma actuala...cu o masina cu care mergi 300 de km si apoi astepti cateva ore sa se incarce nu se poate spune ca progresam. Cel putin nu daca vrei sa folosesti o masina asa cum o facem de 100 de ani. Altfel, strict pentru oras, da...electric e o varianta buna, daca banii permit. Pentru restul de folosiri...plug-in hybrid cu un motor pe benzina e o solutie cat se poate de buna.

Dar pana cand vor fi inlocuite complet motoarele clasice va mai trece multa vreme...si utilizatorul e interesat in primul rand sa ii functioneze masina, mai putin de emisii. Dovada ca VW a fost practic neafectat de scandalul emisiilor, dpdv al vanzarilor. Cat timp nu provoaca pagube in buzunar, majoritatea oamenilor nu considera emisiile un criteriu de baza pentru alegerea unei masini.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 27 Jul 2016, 14:13
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




E dulce autodistrugerea.....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 27 Jul 2016, 14:52
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Si mai dulce e atunci cand ne mintim ca e ok sa le anulam, ca asa e normal.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 27 Jul 2016, 22:14
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




din umila mea experienta se pare ca prin anularea egr la motorul de 2.4 de alfa se produc in timp, nu imediat, gen 50k-80k km fisuri in chiulasa, lucru care duce la defectarea si necesitatea imediata a repararii propulsorului, nu exista 2.4 cu egr anulat, alergat si fara probleme la chiulasa, (la 1.9 cica nu ar fi problema insa e posibil sa apara mai tarziu) dar asta nu e singurul motor cu astfel de probleme ( diesel ) in urma anularii egr, win some, lose some, nemaivorbind de poluare de care oricum nimeni nu este interesat la modul real(mai ales in romania).

pe vremuri motoarele de 1.6 diesel de vw, clasice , fara egr dupa 150-200k aveau toate chiulasa fisurata intre supape, meseriasii vremii le teseau adica gaureau si nituaiu acolo un surub din nu stiu ce material(teoretic trebuiau sudate TIG cu AC si refacute pe CNC dar saracia era mare), chiulasa devenea utilizabila pentru inca 100k maxim in functie de cum se mergea, cert e ca dupa ce au introdus egr nu au mai fost asa mari probleme cu chiulasele pentru ca motoarele mergeau mai reci asta e parerea mea, concluzii trase in multi ani de viata, pe diverse propulsoare.

principala problema vine de la faptul ca dieselul merge destul de "lean" adica sarac dezvoltand pe langa economie si temperaturi de lucru interne foarte mari, prin recircularea de gaze sarace in oxigen se micsoreaza temperaturile de combustie, este un fenomen dinamic extrem de greu de inteles pentru multi utilizatori, la foarte multe motoare(de generatie mai veche) atunci cand ecu detecta temperaturi mari se injecta carburant mult pentru a raci motorul, amestec bogat, oxigen mai putin, temperaturi de lucru mai mici, motor salvat, deasemenea multe motoare construite pentru concurs scot foarte mult fum merg cu un AFR (air to fuel ratio) astfel incat sa nu se prajeasca, performanta si nepoluarea nu prea merg mana in mana, din contra as putea spune.

stiu ca pentru anumiti utilizatori(mai ales de pe alfaclub) cuvantul experienta are o conotatie nesemnificativa si rea totodata, urata, anosta insa toata munca mea in automotive, chiar si cele putine reparatii si modificari propuse pentru micul plastik(modus) pe acest forum se bazeaza pe experienta si intr adevar intretinerea si reparatia unui autovehicol este o arta, pentru cine intelege si pentru cine are decenta si know how ul aferent.

povesti cu cai, povesti cu soft (cand tu umbli cu kilele de ulei dupa tine smile.gif ) , pe mine intotdeauna m au lasat rece, mai degraba cuvinte ca fiabilitate, performanta(reala nu din pix sau pentru o seara) ma fac sa ma simt bine insa pentru a vorbi de asa ceva trebuie timp, cine isi mai permite timp in ziua de azi cand nu mai e timp, trebuiesc bani, multi? rezultatul se vede, plin de ascutitori si gunoaie cu sigla(de mare marca) pe bot.

din pacate trendul actual (goana dupa cai putere din pix) nu este compatibil cu filozofia mea in materie de masini si nici nu va fi vreodata daca va continua in acest hal.

insa ca in orice povesti cu pesti exista si adepti(multi dintre ei sant clientii de tuning(prost), ai anularilor dispozitivelor de depoluare in favoare performantelor, totul este despre oameni, manipulare, trend impus cu forta, durere in fund si foarte multa prostie , fara ea ce ne am face?

This post has been edited by comanr: 28 Jul 2016, 08:31


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyky
post 28 Jul 2016, 21:28
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 17 March 10
From: Tm




Vad ca sau incins spiritele umpic, de fiecare data cand este vorba de o modificare adusa unei masini si mai ales diesel apar discutii in contradictoriu, dupa parerea mea nu exista castigatori in nici o tabara , nu e vorba de poluare, de putere si de fiabilitate, aici e vorba ca am ajuns sa depindem asa mult de masini incat nu putem sa renuntam la ele chiar daca stim ca ne otravim singuri .
Si eu i.mi doresc sa.mi cumpar o Tesla, sa o incarc la panouri solare si sa fie totul clean dar pana sa.mi permit una o sa incerc sa fac totul sa nu poluez prea mult, iar egr si dpf la masina mea momentan raman, mai ales ca fac max 1000km in oras cu ea, restul pana la o medie de 10k sunt in exterior.
Ce vreau sa va intreb acum, actele sunt la politie pentru inmatriculare, daaar masina e la Targu jiu iar eu trebuie sa o duc in Tm, pot sa merg cu ea cu numerele vechi sau trebuie sa astept pana le primesc pe cele noi, asta cam marti.



--------------------
Fiat/ Alfa Romeo STILO/ 159 2002 . 1.2 16volti , 80 de cai./ 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 28 Jul 2016, 22:48
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




cred ca nu este nici o problema, oricum daca un militian verifica numerele "prin statie" singura baza de date va fi in avantajul tau, adica operarea in dansa se va face cu siguranta cu intarziere biggrin.gif

cat priveste tzeava, fiecare este liber (inca icon_mrgreen.gif ) sa aleaga ce considera mai bun pentru exploatarea masinii sale, cu o singura conditie, sa fie in cunostinta de cauza wink.gif

This post has been edited by comanr: 28 Jul 2016, 22:55


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyky
post 31 Jul 2016, 18:16
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 17 March 10
From: Tm




Azi am adus alfa acasa in Tm si bineinteles ca am dat cu ea intr.o groapa de am capatat un nou zgomot la suspensie, multumesc primarului ca el instaleaza camere de supraveghere dar un drum nu poate sa asfalteze cum trebuie. Saptamana asta trebuie neaparat sa vad ce am stricat, cred ca bratul superior , bucsile faceau zgomot oricum si erau programate sa fie schimbate dar acum cred ca o sa.l schimb cu totul.
In alta ordine de idei, ajutati.ma ca eu nu mai inteleg cum au gandit italieni AC-ul , totul este in parametri, are freon, compresorul functioneaza, daca stau la relanti baga foarte rece pe aeratoare, dar azi am avut de facut 300 de km si masina facea frig doar cand avea ea chef, daca stateam sub 1500 de ture functiona apoi nimic, cand am urcat pe autostrada de la Lugoj la Timisoara si am inceput sa o tin peste 3000 mai mult timp a inceput sa functioneze ca prin minune si sa faca temperatura ce o vroiam eu . Chiar nu.l inteleg, acum vad ca functioneaza cum trebuie, poate din cauza ca masina a stat mult face asa.


--------------------
Fiat/ Alfa Romeo STILO/ 159 2002 . 1.2 16volti , 80 de cai./ 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 31 Jul 2016, 20:56
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




daca merge la relanti iar in turatie nu, este foarte posibil(colaborat cu temperatura de afara foarte mare) sa iti decupleze pe inalta presiune, adica, pe scurt ce trebuie tu sa faci este sa cureti radiatoarele masinii, asfel sistemul va functiona, deasemenea verifica daca pornesc ambele ventilatoare(daca ai doua) cand merge A/C ul.

daca nici dupa treaba asta nu merge corect atunci trebuiesc monitorizate presiunile din instalatie cu motorul turat, in caz ca sant in regula se va inlocui sonda de presiune de pe instalatie iar daca presiunile nu sant in regula exista alte doua variante in functie de valorile presiunilor (ai instalatia infundata sau ai compresorul defect), o seara buna.

This post has been edited by comanr: 31 Jul 2016, 20:57


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyky
post 31 Jul 2016, 21:21
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 17 March 10
From: Tm




ventilatoarele functioneaza, radiatorul este curat de precautie a fost curatat, instalatia curatata complet innainte sa bag freon, ciudat e ca dupa ce am mers vreo 250 de km asa a inceput din senin sa functioneze corect. Se poate sa fie un contact imperfect pe la sonda sau pe la compresor o sa incerc sa verific asta. daca nu , mai caut.... ms de raspuns ...comanr


--------------------
Fiat/ Alfa Romeo STILO/ 159 2002 . 1.2 16volti , 80 de cai./ 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 31 Jul 2016, 21:25
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




posibil sa fi avut o obstructie pe undeva si sa se fi rezolvat de la sine(rare cazuri dar am intalnit), multe particule odata ajunse in filtrele instalatiei raman captive si totul functioneaza bine dupa.

de obicei instalatia nu se curata complet, doar in caz de reparatie, inlocuire elemente, caz in care exista probabilitatea destul de mare sa apara probleme pentru ca unul din lucrurile esentiale este curatenia la sistemele HVAC ceea ce nu se poate atinge in multe cazuri din cauza contaminantilor din compartimentul motor(ex motor imputit, praf, diverse scurgeri, particule).

This post has been edited by comanr: 31 Jul 2016, 21:29


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyky
post 31 Jul 2016, 21:43
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 17 March 10
From: Tm




Se poate sa fie si cazul asta, oricum o sa stea iarasi cred 2 saptamani in parcare, maine incerc sa o duc la mecanic sa vad ce am stricat cand am dat in groapa, iar dupaceea o sa stea parcata. Incerc sa mai dau jos burta asa ca merg pe jos la munca sau prin oras.

This post has been edited by nyky: 31 Jul 2016, 21:48


--------------------
Fiat/ Alfa Romeo STILO/ 159 2002 . 1.2 16volti , 80 de cai./ 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyky
post 20 Aug 2016, 20:57
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 17 March 10
From: Tm




Am reusit intr.un final sa schimb bucsile pe partea stanga superioara si bratul pe dreapta fiindca deja erau prea uzate gaurile unde stateau bucsile si cand a incercat mecanicul sa le puna aveau joc. Bratul este Trw si am scapat de scartaieli in final,
Pe spate aveam o bataie si sa dovedit a fi un stabilizator asa ca azi le.am schimbat pe amadoua si daca tot eram acolo am vazut ca un cablu de frana de mana e cam ruginit asa ca daca am ceva timp saptamana viitoare o sa le schimb, le tin in porbagaj de moment.
Poza cu consumul, a mai scazut umpic radmasa.gif

This post has been edited by nyky: 20 Aug 2016, 21:09

Attached thumbnail(s)
20160820_142156.jpg ( Size: 2.16mb ) Number of downloads: 153


--------------------
Fiat/ Alfa Romeo STILO/ 159 2002 . 1.2 16volti , 80 de cai./ 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:04
Forum Renault