DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vopseaua se cojeste, doar cu poze/imagini, cazuri concrete!

MAKRON
post 19 Sep 2005, 21:27
Post #61


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




Intrebare pentru initiatorul topicului.
N-am observat eu bine? Nu esti de acord cu revopsirea.. totusi ce te-ar multumi? Ce anume le ceri ferm celor de la dacia? Le-ai cerut negru pe alb sa-ti dea o alta masina? Poate nu am fost eu atent dar nu se intelege exact ce doresti

P.S. Cosmine, take it more easy man...


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2005, 21:30
Post #62


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(DCD_PRI @ 19 Sep 2005, 17:33)
[...]iar ca fapt divers sa stii ca la majoritatea ni s-a spus sa revopsim masinile pe banii nostrii...nu stiu de unde ti-a venit ideea cu schimbatul masinilor...vorbesti doar ca sa dezinformezi...Poti fi si Dumnezeu, dar inainte mai judeca putin...
La remarca de mai sus (ca nu judec inainte de a vorbi, si ca dezinformez) cam ce as putea spune despre enuntiatorul ei daca citesc la...
QUOTE(taangh @ 19 Aug 2005, 10:03)
[...]Problema este ca deja nu ma mai intereseaza revopsirea, ci returnarea banilor sau inlocuirea masinii.
*

Mi-am permis sa las linkul care va trimite direct la mesaj...
Deci de acum o luna era vorba ca lumea nu accepta revopsirea ci ca doreste alta masina.
Nu trebuie sa fiu D-zeu, trebuie doar sa stiu sa citesc. Am prostul obicei de a-mi folosi deprinderile dobandite in scoala (cu cititul in cazul dat).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 19 Sep 2005, 21:37
Post #63


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(taangh @ 19 Sep 2005, 20:20)
Am refuzat si datorita faptului ca aceasta oferta este chipurile un gest de bunavointa din partea lor, nicidecum urmarea logica a unui defect.In plus nu mai am incredere ca va iesi ceva de calitate
*


In afara faptului ca tu ai considerant ca ar fi trebuit sa se inchine astia de la Dacia in fata ta si nu au facut-o(lucru care te-a ofensat rau da tot,motiv pentru care tot tu i-ti prelungesti singur agonia),care au mai fost celelalte motive?
Si nu cred,de fapt nu are cum sa iasa la revopsire tot asa ca acum!


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 19 Sep 2005, 21:48
Post #64


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




Multumesc pentru link Klaus. M-am lamurit.
Dan Talangescu, ai cunostinta de vreun precedent, oriunde in lume, in care la o situatie similara sa fi fost schimbata marfa ori sa fi restituit pretul integral? Personal, pot sa iti spun ca ar fi posibila o restituire a pretului dar nu integrala ci doar valoarea rezultata in urma deducerii uzurilor. Subliniez - POSIBILA.


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 19 Sep 2005, 21:49
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Nu are cum sa iasa. Alti producatori / service-uri cand au de reparat un asemenea defect arunca cu totul piesa afectata si sudeaza una noua pe restul de caroserie. Cei mai cu staif, stiind ca problema se va generaliza,schimba masina cu totul si pe cea veche o trimit direct in topitorie.


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 19 Sep 2005, 21:55
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Hai ca nu mai inteleg nimic.
1. Cel care vrea sa ii dea Dacia alta masina, de ce nu se duce sa-i dea Dacia alta masina ?
2. Daca Dacia nu-i da alta masina sa se duca la OPC, sau sa dea uzina in judecata. Daca el considera ca Dacia trebuie sa-i dea alta masina, e problema lui. Poate o sa-i dea alta masina, dupa care ne cumparam toti Logan pe care il schimbam la cateva luni cu altul nou si uite asa vom avea masini noi tot timpul.
3. Voi daca incercati sa-l mai convingeti mult, o sa fiti acuzati ca tineti cu ursu si ca incercati sa ascundeti problemele pe care le au masinile Dacia.
4. Cei de la Dacia trateaza problema in stilul specific romanesc, incercand sa isi ascunda greseala, fapt care enerveaza si mai tare.

Presimt ca daca o sa se exfolieze vreun Logan si prin alte tari...gen Germania...o sa urle si cainii pe strada ca s-a exfoliat Loganu...asa ca...nu-ti mai face probleme ca nimeni nu scapa fara sa plateasca greseala. Ca tot ei plang dupa aia cand le scad vanzarile...

This post has been edited by andu911: 19 Sep 2005, 21:58


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 19 Sep 2005, 23:20
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(ICET @ 19 Sep 2005, 20:12)
Acum sunt curios,exemplarele vandute in Europa,or avea aceeasi problema cu vopseaua?
*


Si eu sint la fel de curios. In caz ca o sa apara asa ceva pe aici cred ca o sa fiu primul care o sa posteze aici, si cu date cit de cit oficiale, adica cel putin un link sau poze din revista in care am gasit chestia respectiva, si nu cu chestii de genul:
QUOTE(klaus @ 13 Sep 2005, 10:00)
Am inteles ca nu stiu ce probleme are...
*


In schimb mai e totusi alta chestie: citi dintre cei care au cumparat LGN intra pe forum? Cred ca nici macar un procent de 2-3% maxim 5% din totalul cumparatorilor de LGN din Romania. Nu pare totusi ciudat ca dintr-un procent asa mic apar citeva cazuri cu aceeasi problema la vopsea? Orice masina are problemele ei, dar cel putin pe la alte marci (din cite stiu eu) problemele sint cunoscute si recunoscute de catre producator, se incearca si se mai si reuseste o rezolvare a problemelor respective. Daca e cineva curios pot sa dau si exemple. Inca ceva: se stie ca majoritatea modelelor (si aici vorbesc de producatorii intr-adevar de masini) in primii ani de fabricatie sufera de "bolile copilariei". Deci atunci cind inca nu poti cumpara o masina care e deja pe stoc, ci tu inca mai ai timp de asteptare la ea dupa ce ai dat un avans, iti cam asumi niste riscuri nu tocmai mici. In germana suna cam asa: "cumperi mîța din sac". Ca si idee pt Dl. Talangescu, ar putea sa scrie la Autobild, ADAC, etc. Cred ca oamenii de aici ar fi interesati de subiect, oricum nemtii s-au cam saturat si ei de produse "ieftine si bune". Nu stiu ce ar aduce bun chestia asta pt Dl. Talangescu, dar poate Dacia o sa fie mai atenta atunci cind pune stampila de CTC (sau cum i-o mai zice acum) pe ceea ce produce, sau o sa fie mai atenta la ce produce.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 20 Sep 2005, 04:58
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




QUOTE(Smudo @ 20 Sep 2005, 01:20)
In schimb mai e totusi alta chestie: citi dintre cei care au cumparat LGN intra pe forum? Cred ca nici macar un procent de 2-3% maxim 5% din totalul cumparatorilor de LGN din Romania. Nu pare totusi ciudat ca dintr-un procent asa mic apar citeva cazuri cu aceeasi problema la vopsea?
*



Intr-adevar, ar fi totusi util sa vedem cam cati dintre forum-isti sunt posesori de Logan si cate Logan-uri au fost vandute. In cazul in care am avea acest cifre s-ar putea incerca o statistica a masinilor cu probleme. In orice caz, o astfel de statistica ar presupune considerarea catorva aspecte:
1) sinceritatea celor care raspund la diferitele chestionare: a se vedea topic-ul impresiilor de utilizator unde "dispar in ceata" toate nemultumirile + posibilitatea votului si a unor neposesori ai ZKR;
2) O parte a utilizatorilor devin nemultumiti numai in urma citirii topic-urilor - pana la citirea subiectelor forumului neavand ce reprosa masinii
3) In general, pe orice forum, procentul celor cu probleme raportat la numarul utilizatorilor este mai mare decat procentul real - si asta din cauza ca multi ajung pe forumuri in urma unor probleme (si este vorba si de celelalte forumuri dedicate masinilor - daca te-ai lua dupa tot ceea ce se scrie nu-ti mai cumperi nici o masina tongue.gif ).
Daca va uitati la statistici, numai 51 dintre noi au votat daca au sau nu probleme cu vopseaua (si asta din 23 august si pana acum); puteau vota toti membrii forumului, indiferent de masina. Puteti trage vreo concluzie? Eu nu! wacko.gif


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 20 Sep 2005, 07:39
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(andu911 @ 19 Sep 2005, 23:55)
Hai ca nu mai inteleg nimic.
...
*



Andu, omul incearca sa demonstreze ca exfolierea s-a produs ca urmare a unui viciu de fabricatie si nu a excrementelor de pasari sau a circulatiei prin medii acide.
De aceea incearca sa demonstreze ca defectul afecteaza un numar mai mare de masini, prezentate in reclame drept "robusta".

Klaus, "robusta" nu inseamna si ca vopseaua ar trebui sa stea pe masina macar 2-3 ani? Daca trebuie ferita de factorii de mediu, intr-o utlizare normala, "robusta" seamana a reclama mincinoasa.
Si de unde premiza ca se incearca comiterea unei ilegalitati? Manifestatia, de care se vorbea, poate fi autorizata dar eu cred mai degraba ca se gandeau la ceva de genul umplerii unei parcari cu masinile exfoliate, probabil platind si taxa de parcare aferenta smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Immortal
post 20 Sep 2005, 07:47
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 17 July 04




Erw...

Ma bate gandu' (adica, ma rog, acuma deja sunt convins, mai lipsesc niste... banuti biggrin.gif ) sa-mi iau si eu ZKR.
Cum, bine'nteles, nu am de gand sa'mi arunc agoniseala de cativa ani pe... ceva ce n-ar merita, am purces la cules de informatii.

Ma rog, n'are rost sa'nsir povestea vietii mele si a altor zeci de posibili cumparatori, insa, ca un om "cu scaun la cap" -si destul de cerebral cand vine vorba de investiile/cheltuielile mele- ce ma consider, imi place sa trag concluzii personale din toate threadurile pe care le citesc.

*continuare a divagarii* - astfel, am reusit sa ajung la concluzia ca:
- multe din "problemele tehnice" nu reprezinta nici un fel de problema.
- plastice se stramba, stergatoarele sterg mai nimic, si alte cateva probleme ce dateaza din '90. Neajunsuri mici, insa specifice unei masini <12.000Eu. Neajunsuri care, in marea lor majoritate, sunt dobandite de la faimoasa Berlina.

Ma rog, as putea continua, insa MIE mi-e clar ca vopseaua LGNului ESTE O PROBLEMA majora.
Ca'ti inlocuieste masina sau doar ti'o revopseste sau ca o spoieste...problema ramane.
Acuma, ce facem, e mai rau ca la loterie?
Te rogi sa prinzi una "buna" si care'a adormit prin cuptor? Speri ca 'nea Vasile Carpaci sa n'aibe nevoie in ziua'n care intra masina ta de 8mii si ceva, de niste vopsea pentru... gard?

Sunt destule poze care subliniaza defectul. Gainat, medii acide... astea's aberatii. La Mioveni e liniste totala. Lumea se spala pe cap (eventual cu vopseaua noastra). Haideti ca macar pe forum sa tratam problema fara ironii, fara mistouri si fara doleante exceptionale.

Care vrea sa se judece, poa' sa ia si 30mil $ de la Dacia.
Insa, dupa o scurta lectura in "profilul cumparatorului", ne dam seama ca cei ce si-au luat LGN nu prea au nici bani si nici timp de pierdut prin tribunale.

Cum problema e cat se poate de serioasa (cel putin din punctul meu de vedere si al pagubitilor), haideti sa lasam discutia sa curga, eventual pozele sa apara; feedbackurile service'urilor si misto'urile "inginerilor".
Eventual modalitati de rezolvare in genu "ieftin si bun".

Ziaristu' o sa inteleaga tot "ca'i de scandal pe prima pagina", scepticu' o sa zica ca "dulapu'i tot de la DACIA", iar astia de suntem in majoritate, (posibili) posesori de ZKR, vom trage concluziile noastre...proprii si personale.

This post has been edited by Immortal: 20 Sep 2005, 07:49


--------------------
Chevrolet Kalos 2006, 5dr 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 20 Sep 2005, 07:51
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Immortal @ 20 Sep 2005, 08:47)
Ca'ti inlocuieste masina sau doar ti'o revopseste sau ca o spoieste...problema ramane.

Gainat, medii acide... astea's aberatii.

Care vrea sa se judece, poa' sa ia si 30mil $ de la Dacia.
*


Hai, citeste tot topicul de la cap la coada si apoi revino si fa astfel de afirmatii. Altfel, vezi ca are domnul Talangescu niste categorii acolo . . .


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 20 Sep 2005, 07:52
Post #72


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




QUOTE(dweep @ 19 Sep 2005, 22:48)
Multumesc pentru link Klaus. M-am lamurit.
Dan Talangescu, ai cunostinta de vreun precedent, oriunde in lume, in care la o situatie similara sa fi fost schimbata marfa ori sa fi restituit pretul integral?  Personal, pot sa iti spun ca ar fi posibila o restituire a pretului dar nu integrala ci doar valoarea rezultata in urma deducerii uzurilor. Subliniez - POSIBILA.
*


Nu e chiar asa !Legea protectiei consumatorului spune ceva de genul "VALOAREA ACTUALIZATA A PRODUSULUI" deci nici pomeneala de scazut uzura !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 20 Sep 2005, 07:58
Post #73


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Cireasa pe tort.... dragilor, si eu am o asemenea problema pe care voi o numiti "exfoliere"... nefiind insa vorba de o cojire ci mai mult de o subtiere pana la disparitie a vopselei, eu nu as numi-o exfoliere... dar asta nu prea conteaza... ideea este ca pata alba aparuta in urma disparitiei vopselei este mica si coincide cu locul unde a existat candva un gainat de pasare sau o insecta zdrobita de caroserie in timpul mersului si nespalata imediat.... din pacate asta-i realitatea... atacarea vopselei se produce (cred eu) cu ocazia duratei de timp in care subtanta straina este prezenta si in contact cu stratul de lac si vopsea... se ia lacul, se spala agentul extern, dar prea tarziu, vopseaua fiind afectata deja... restul e desavarsit ulterior de alti agenti externi, inclusiv cei de spalare... cu timpul in acel loc vopseaua subtiata ajunge sa dispara si sa se vada stratul de chit alb/gri... De ce se intampla la Dacia si nu si la alte masini????.... 1. se intampla si la alte masini (marci, tipuri etc.) 2. poate acestea au vopseaua mai groasa sau mai bine protejata la stratul final, la exterior???... dar oare si aceste sunt toate la fel sau depind de categoria masinii (de la low cost... pana la lux)?

Ce masuri am luat?... deocamdata nici una... dar o sa folosesc un creion corector (suprafata de cam de 5 mm x 5 mm si e ca o panza de paianjen) apoi polishare ... la SuperNova am avut cateva asemenea probleme cu vopseaua pe capota si am reusit sa le rezolv cu acesta metoda... cauza a fost si atunci de la insecte...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Sep 2005, 08:05
Post #74


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 20 Sep 2005, 08:18
Post #75


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




[@klaus (tot cu dedicatie)
Chiar , citeste cam ce probleme sunt si ai sa vezi ca cea mai importanta e un zgomot datorat casetei de directie( probabil ) cauzata de presiunea prea mare in cauciucuri ( presiune facuta de dealer).
Restul sunt chestii mai mult decat marunte si in nici un caz gen bielete rupte , directii blocate , vopsea exfoliata sau alte asemenea MARI PROBLEME !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 20 Sep 2005, 08:25
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Imi pare rau pentru cei care au probleme cu vopseaua masinii dar statistic cazurile prezentate sint nesemnificative.


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Sep 2005, 08:26
Post #77


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca de obicei lumea nu citeste inainte... Sau daca citeste nu intelege...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Immortal
post 20 Sep 2005, 08:32
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 17 July 04




QUOTE(gamezcdr @ 20 Sep 2005, 09:25)
Imi pare rau pentru cei care au probleme cu vopseaua masinii dar statistic cazurile prezentate sint nesemnificative.
*



Da' chiar e necesar, inainte de a clasifica vopseaua ca fiind o problema, ca peste 50% din masini sa prezinte... "petele albe"? huh.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 2006, 5dr 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 20 Sep 2005, 08:33
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(AL @ 20 Sep 2005, 09:58)
Cireasa pe tort.... dragilor, si eu am o asemenea problema pe care voi o numiti "exfoliere"... nefiind insa vorba de o cojire ci mai mult de o subtiere pana la disparitie a vopselei, eu nu as numi-o exfoliere...
*



Al, cred ca sunt probleme diferite. In pozele postate de initiatorul topicului se vede clar ca vopseaua se exfoliaza.
Problema cu calitatea slaba a vopselei, care duce la deteriorare din cauza pasarilor, e alta si ar putea intra in categoria "ce vrei dom'le la banii astia".


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 20 Sep 2005, 08:47
Post #80


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




@Klaus - lumea nu intelege 256.gif Mie unul mi-a venit sa ma iau cu mainile de cap cand am citit topicul asta.

Domnu' Talangescu - eu nu inteleg: ati observat ca LEGAL nu aveti ce face. De asemenea, sunteti sigur ca in urma unei revopsiri, s-ar fi exfoliat din nou. Din moment ce ati citit legea, trebuia sa stiti ca in acel moment, LEGAL aveati dreptul sa cereti ceea ce cereti acum! De ce nu ati ales aceasta cale? Fiindca v-a deranjat formularea celor de la Dacia? Permiteti-mi sa cred ca in acest caz, va incadrati in una din cadegoriile descrise de dvs....
A propos - in urma unei scrisori bine tilcuite (dupa modelul Klaus - mersi inca o data!), eu am primit de la Dacia diverse accesorii, cum ar fi trusa medicala, becuri, triunghi etc. Evident, formularea a fost ceva de genul "nu aveti dreptate, dar deoarece Dacia doreste sa aiba clienti multumiti, ne-am decis sa va acordam totusi cele cerute de dvs ca un gest de bunavointa." Pai nu eram bou daca refuzam sa le iau fiindca ei au zis ca nu am dreptate? Ce altceva puteam obtine? O masina noua?

This post has been edited by vv: 20 Sep 2005, 08:48


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 20 Sep 2005, 08:48
Post #81


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Mai oameni buni, ceea ce facem noi aici este doar sa ne dam cu parerea si sa pierdem timpul.
Cei care au probleme cu vopseaua trebuie sa faca urmatoarele lucruri :
1. sa reclame la DACIA, sa vina specialistii lor sa analizeze si sa dea un raspuns. Daca acesta este de genul " este din cauza gainatului de pasare, vecinului invidios, etc.", faceti pasul urmator :
2. mergeti la un institut sau o firma specializata in verificarea calitatii vopselei si vedeti ce spun si aia. Daca spun ca e din cauza producatorului, dati buzna peste DACIA, daca nu....asta e....


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_76
post 20 Sep 2005, 08:51
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 November 04




Salut

Citesc de ceva vreme forumul insa nu am avut o activitate pe forum foarte intensa. Intr-adevar acest topic este foarte interesant si ridica semne mari de intrebare asupra calitatii Dacia, de altfel binecunoscuta, si care am crezut ca s-a imbunatatit odata cu aparitia Logan.
Nimeni nu a spus ca Dacia Logan ar fi o super masina, si la un moment de timp chiar eram hotarat sa-mi cumpar Logan insa citind pe forum depre problemele aparute am renuntat. Totusi foarte multa lume este de acord ca Logan este o masina la un pret corect. Atunci in acel pret corect n-ar trebui cumva sa intre o vopsea care sa fie rezistenta in timp, totusi vorbim de un autoturism care trebuie sa faca fata la orice tip de intemperii. Nu e vorba ca procentul e de 1% sau 2%, ci de faptul ca un astfel de fenomen nu trebuie sa apara la o masina noua. Daca vopseaua ajunge sa se exfolieze la nici un an de utilizare, este foarte interesant cum sta treaba cu garantia anticoroziune de 6 ani. Intr-adevar asta ramane de vazut...
Si sincer sa fiu si eu sa am o masina de pe care sa se exfolieze vopseaua dupa un an m-as duce cu ea in curtea fabricii si as lasa-o acolo... Evident ca persoana care are parte de un asemenea fenomen sa-si doreasca banii inapoi, deoarece pentru nimeni nu pica banii din cer mai ales pentru cei ce au ales sa-si cumpere Logan. In general cei care au cumparat Logan l-au cumparat datorita pretului atractiv, nu datorita performantelor extraordinare ale masinii deci nu sunt oameni pe care ii scot banii afara din casa.
Dacia cu siguranta nu va schimba nici o masina deoarece va crea un precedent, insa se poate incerca recuperarea valorii actualizate a masini, si eventual cumpararea altei marci


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 20 Sep 2005, 08:59
Post #83


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Eu zic ca noi astia de pe forum suntem oameni seriosi si cu capul pe umeri.
Pentru un Logan de 8000 de euroi, luat acum 1 an si care are 10.000 de km, DACIA va da fix 4500-5000 de euroi, ca doar n-or da 8000, ca daca ar fi asa pentru orice kkt care nu-mi convine la masina m-as duce la fiecare 3 luni sa-mi dea banii inapoi.
Ii convine cuiva de aici sa primeasca 5000 de euro? sau e mai bine o revopsire partiala sau integrala? Aaaa....ia ziceti voi.

PS: Nicaieri in lumea asta, n-am auzit ca un producator sa schimbe masina, pentru un viciu de fabricatie. Si au fost cazuri in care problemele erau la sistemul de directie sau amortizoare.


This post has been edited by bomicabomic: 20 Sep 2005, 09:04


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 Sep 2005, 09:13
Post #84


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(bomicabomic @ 20 Sep 2005, 09:59)
PS: Nicaieri in lumea asta, n-am auzit ca un producator sa schimbe masina, pentru un viciu de fabricatie. Si au fost cazuri in care problemele erau la sistemul de directie sau amortizoare.
*



Corect. Stiu caz in care un Peugeot 307 a venit din fabrica avand puntea spate montata stramb. Doua randuri de cauciucuri a prapadit pana cand si-au dat seama de problema.
S-a refacut montarea si centrarea puntii, plus ca s-a oferit (cu scuzele de rigoare) un set de 4 cauciucuri.
In schimb, Dacia are o politica similara cu Microsoft: desi problemele exista, se neaga cu vehementa importanta sau chiar existenta lor, pentru a fi corectate "la urmatorul release" sau prin "patch-uri" atunci cand deja lumea nu mai suporta. Unul dintre motivele pentru care am trecut la Linux tongue.gif

This post has been edited by Illusi0n: 20 Sep 2005, 09:16


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taangh
post 20 Sep 2005, 09:16
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 11 August 05




QUOTE(vv @ 20 Sep 2005, 08:47)
A propos - in urma unei scrisori bine tilcuite (dupa modelul Klaus - mersi inca o data!), eu am primit de la Dacia diverse accesorii, cum ar fi trusa medicala, becuri, triunghi etc.



Tipic romanesc... a cersit de la Dacia citea "pixuri si pliante", in schimb imi reproseaza mie ca nu vreau revopsire...


This post has been edited by taangh: 20 Sep 2005, 09:18


--------------------
Renault Kangoo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 Sep 2005, 09:22
Post #86


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




E regretabil si jenant ce se petrece cu vopseaua Loganului, dar daca fabricantul ofera revopsire pe banii sai, vrea sa corecteze greseala. Inclin sa cred ca ala cu Peugeot-ul cu puntea stramba nu a cerut masina noua, si daduse vreo 17.000 E (diesel, full options)

L.E: personal (daca mi s-ar intampla asa ceva) as accepta revopsirea. Aaa, daca si dupa revopsire tot asa se intampla, as avea pretentii mai mari (a se citi: ori bani ori masina). Dar domnu' Talangescu nici macar n-a pornit cu pasi "legali".

This post has been edited by Illusi0n: 20 Sep 2005, 09:25


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Sep 2005, 09:23
Post #87


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Unul la mana, acele lucruri trebuiau acordate legal (nu am cerut ceva NELEGAL, ca altii...)
Doi la mana, de ce mi se pare mie ca lumea cerseste de la dacia schimbarea masinii? Pai ce, eu nu am voie sa folosesc aceeasi exprimare?

PS: a se observa diferenta intre a cere ceea ce ti se cuvine dpdv legal, si a cersi ceea ce nu ti se cuvine dpdv legal...

PPS: noi ca oameni harsaiti in "luptele" cu Dacia ne-am exprimat parerea privitoare la cerintele nelegale. Cred si sper ca s-a inteles acest lucru. De asemnea ne-am exprimat si parerea referitoare la sansele de a vi se schimba masina in acest stadiu.
In acelasi timp vi s-a sugerat si calea de urmat in vederea schimbarii masinii pe cai legale (acceptarea revopsirii si pomelnice la biserica si rugaciuni ca sa se exfolieze si a doua oara...).
De altfel, v-am expus si partea negativa a inceperii unui proces cu dacia avand la baza cerinte care nu au suport legal (costul suficient de mare si sansele suficient de mici de castig).
V-am sfatuit si in privinta dolenatei voastre (a celor la care se manifesta problema) de a organiza manifestari iesite din cadrul legal, pasibile a fi sanctionate penal.
Noi atata am putut. Decizia desfasurarii actiunilor ulterioare va apartine, acum poatea mai in cunostinta de cauza.
Eu zic sa cantariti argumentele pro si contra si sa va ganditi bine ce vreti sa vfaceti mai departe.
Si sa lasati orgoliu la o parte. Afacerile nu se fac cu orgolii.

Si de fina al dori sa repet un proverb popular care mi se pare f. potrivit: lumanarea lumineaza in intuneric pentru cei ce vad, nu pentru orbi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taangh
post 20 Sep 2005, 09:25
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 11 August 05




QUOTE(bomicabomic @ 20 Sep 2005, 08:59)
Pentru un Logan de 8000 de euroi, luat acum 1 an si care are 10.000 de km, DACIA va da fix 4500-5000 de euroi, ca doar n-or da 8000, ca daca ar fi asa pentru orice kkt care nu-mi convine la masina m-as duce la fiecare 3 luni sa-mi dea banii inapoi.


Vad ca trebuie sa tot repet... e luat din 27 iulie, problema a aparut la cca 2 sapt la vreo 2.000 km Acum are 6.000.


Si ma intreb.... stimabile bomicabomic oare citesti tot ce se scrie sau faci rezumate?De pare ca varianta a doua este valabila... si iar ma intreb, o faci intentionat pentru a baga zizanie? editez ce am scris, nu sterg.... scuze bomica sad.gif si asta in urma unui reply de la vv...

Userii klaus si vv sint unul si acelasi?

Amice klaus te-am invitat la o vizionare a superbului LGN. Se ved foarte clar si pe ploaie.Mai mult decit atit, promit ca iti tin umbrela sa nu te uzi pe umeri.

Cit despre exprimarile tale..... am vazut de ce esti in stare... "luatul in mina" a fost exterm de sugestiv.

This post has been edited by taangh: 20 Sep 2005, 10:15


--------------------
Renault Kangoo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 20 Sep 2005, 09:32
Post #89


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Toate ca toate, inteleg ca te-a suparat klaus, da' nu era nevoie sa treci la tehnici de-astea murdare ca sa-l superi blush.gif

btw, in loc sa te iei de bomica, mai bine reciteste post-ul lui, sintetizeaza toate informatiile utile:
QUOTE(bomicabomic @ 20 Sep 2005, 09:48)
Mai oameni buni, ceea ce facem noi aici este doar sa ne dam cu parerea si sa pierdem timpul.
Cei care au probleme cu vopseaua trebuie sa faca urmatoarele lucruri :
1. sa reclame la DACIA, sa vina specialistii lor sa analizeze si sa dea un raspuns. Daca acesta este de genul " este din cauza gainatului de pasare, vecinului invidios, etc.", faceti pasul urmator :
2. mergeti la un institut sau o firma specializata [de ex http://www.icepalv.ro ]in verificarea calitatii vopselei si vedeti ce spun si aia. Daca spun ca e din cauza producatorului, dati buzna peste DACIA, daca nu....asta e....
*




This post has been edited by vv: 20 Sep 2005, 09:34


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Sep 2005, 09:36
Post #90


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Noi ca oameni harsaiti in "luptele" cu Dacia ne-am exprimat parerea privitoare la cerintele nelegale. Cred si sper ca s-a inteles acest lucru. De asemnea ne-am exprimat si parerea referitoare la sansele de a vi se schimba masina in acest stadiu.
In acelasi timp vi s-a sugerat si calea de urmat in vederea schimbarii masinii pe cai legale (acceptarea revopsirii si pomelnice la biserica si rugaciuni ca sa se exfolieze si a doua oara...).
De altfel, v-am expus si partea negativa a inceperii unui proces cu dacia avand la baza cerinte care nu au suport legal (costul suficient de mare si sansele suficient de mici de castig).
V-am sfatuit si in privinta dolenatei voastre (a celor la care se manifesta problema) de a organiza manifestari iesite din cadrul legal, pasibile a fi sanctionate penal.
Noi atata am putut. Decizia desfasurarii actiunilor ulterioare va apartine, acum poatea mai in cunostinta de cauza.
Eu zic sa cantariti argumentele pro si contra si sa va ganditi bine ce vreti sa faceti mai departe.
Si sa lasati orgoliu la o parte. Afacerile nu se fac cu orgolii.

Si de final as dori sa repet un proverb popular care mi se pare f. potrivit: lumanarea lumineaza in intuneric pentru cei ce vad, nu pentru orbi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 15:37
Forum Renault