DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

82 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bacalaureat 2010

kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 21:21
Post #1


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Salutare tuturor. Fiind clasa a 12a si de asemenea stiind ca peste o saptamana urmeaza BAC-ul, am deschis acest topic in speranta ca alti forumisti, de varsta cu mine, vor posta aici.
O prima intrebare ! Care si ce a auzit in legatura cu ce ar pica la proba de limba romana ? Astept raspunsurile voastre ! Haideti sa fim uniti si sa ne ajutam sa trecem acest prag !

Orice informatie este binevenita ! smile.gif

This post has been edited by kitzsteinhorn91: 18 Jun 2010, 21:24


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 18 Jun 2010, 21:37
Post #2


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Si eu tot clasa a12a sunt. Succes!!

Pana acum am luat cele mai mari calificative: experimentat la romana si informatica (cu 97 de puncte) si B2 pe linie la engleza biggrin.gif .

In rest mai am de dat asa: Romana (la care, sincer, nu mi-e frica), matematica (la fel, o scald io de un 7-8), dar la fizica... sunt paralel, total pe afara (orele de fizica la mine se scoala se faceau asa: miercurea, prima ora... nu venea nici un elev, joi ultima ora... nu venea profesoara tongue.gif ).

La romana, din cate stiu eu, o sa fie 3 subiecte. 1 text la prima vedere, apoi 10 cerinte; 1 text argumentativ si ultimul subiect, demostratia biggrin.gif . Eu cred (si sper... Doamne Ajuta) ca va pica nuvela biggrin.gif .

Voi ce ati facut la probele "orale" si "de competente"?

This post has been edited by Iulikk: 18 Jun 2010, 21:38


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 21:39
Post #3


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Si eu am obtinut calificative maxime la probele orale si de competente. Ce sunt eu curios, daca stie cineva, daca a auzit sau s-a discutat, ce pica la partea a 3a la romana ?


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 18 Jun 2010, 21:41
Post #4


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Demonstratie de apartenenta a unei opere studiate la un anumit gen/specie literara, poate caracterizare... exact cum a fost la capacitate.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 18 Jun 2010, 21:55
Post #5


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Cum se mai da bacul acum ?

Care e treaba cu probele din timpul anului ?

Ce s-a dat in timpul anului si ce a mai ramas de dat ?

Cum se noteaza acum cu "calificative" ? Cum se face media la bac dintre "note" si "calificative" ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 18 Jun 2010, 21:58
Post #6


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Vai de voi...bine ca am scapat biggrin.gif Multa bafta!


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 18 Jun 2010, 21:59
Post #7


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Ooofff... cat s-au mai schimbat si regulile astea in invatamant... de la an la an...
Bine c-am scapat! radmasa.gif

Oricum, succes! smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jun 2010, 22:00
Post #8


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




cand am dat eu bacu' wise_guy.gif treaba statea un pic altfel, adica era pe note, ce zice iulikk acolo cu b2, experimentat m-a bagat in ceata...
oricum ideea ca la romana oral mi-a picat probabil cel mai usor subiect posibil, rezumatul unei nuvele radmasa.gif , bineinteles ca am luat 10.
la engleza oral am luat din nou 10, la vremea aceea facusem niste meditatii cu o super profesoara.
la romana scris am dat cu oistea in gard. desi se aflase de seara ca trebuie sa cada nuvela istorica, si eram sigur pe mine cu alexandru lapusneanu, de dimineata s-a aflat ca se stiu subiectele si s-au schimbat. si a picat la ultima cerinta "integrarea personajului intelectual in societate". pe ciorna am scris despre stefan ghiorghidiu, dar nu scrisesem suficient si am zis sa nu pierd puncte pentru asta, asa ca am scris ilie moromete ca stiam mai mult. rezultatul a fost 5.05 sad.gif . si nu am fost singurul in situatia asta. a fost si o petitie descrisa la minister datorita ambiguitatii. vezi doamne moromete era personaj filozof dar nu intelectual, pentru ca nu respecta definitia din dex, si anume persoana intelectuala = persoana care a absolvit o facultate, hai nu ma innebuni rofl1.gif
in sfarsit asta este, m-am ofticat ca pe ciorna era rezolvarea corecta, desi nu scrisem acel numar de randuri cerut, dar oricum luam mai mult.
odata cu aceasta treaba cu aflarea subiectelor, au inceput sa ne amestece. adica eu am dat la mate in aceeasi sala cu seralul la ceva tehnic si cu altii de pe la biologie sau ceva de genul. aici n-au fost probleme, la ora aia mancam mate pe paine, obtinand si cea mai buna nota pe tot liceul la categoria m1, si anume 9.60.
apoi a urmat chimie unde din nou am dat amestecati. oricum la examenul asta m-am dus bou si am iesit vaca, doar ca am luat 7.5.
ultimul examen m-am incapatanat sa-l dau la franceza scris. facusem prima limba straina franceza, si din clasa a 2a pana intr-a 8a faceam cate 4 ore/jumatate de clasa de franceza saptamanal la scoala. era asa numitul program intensiv.
totusi faptul ca in liceu eram cu mult inaintea programei mi-a daunat. lipsa exercitiului m-a facut sa iau tot un 7.5. m-am ofticat din nou pentru ca la istorie, materie care intotdeauna mi-a placut s-au luat note mari, si vazand subiectele date aveam sanse la un 10.
oricum asta a fost, media finala 8.19. eu am fost multumit de medie, nefiind unul care invata zi si noapte. chiar drept sa spun la romana stiam mai mult partea de proza, daca pica ceva de prin poezii Dumnezeu cu mila.
bani pentru profesori am dat de fiecare data. se facea cheta pe hol si ii puneam intr-un ziar. unii au facut scandal, dar ceilalti supraveghetori ii calmau. chiar un supraveghetor "a tinut de sase", cat timp noi ne faceam treaba. singura proba la care am profitat de "lejeritatea" supravegherii a fost chimie, restul am facut totul pe spinarea mea.

This post has been edited by slider2: 18 Jun 2010, 22:03


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 18 Jun 2010, 22:03
Post #9


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Eu inainte de bac am suferit de... "nepasare cronica". Asa ca n-am invatat mai nimic. Dar m-am descurcat eu. Tipic... laugh.gif

Oricum, bacul il ia tot omu`! Nu va ingrijorati copii! radmasa.gif

Eu am dat bani la o singura materie, dar nu i-a primit supraveghetoarea (era una d-aia tanara si cu o atitudine anti coruptie), si dupa bac am alergat dupa ala sa-mi dea banii inapoi, ca uitase de mine, dadusem fro` 50 de mii, si dupa ce i-am recuperat, mi-am luat merdenele pentru ca mi se facuse cam foame de la atata activitate cerebrala intensa! blush.gif










radmasa.gif

This post has been edited by Filip: 18 Jun 2010, 22:08


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 22:13
Post #10


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Si totusi nu a auzit nimeni de ce ar pica la partea a 3a ? Stiu ca e argumentare / comentariu ! Stiu si eu structura examenului la romana !!! Eu intreb daca s-a auzit ceva in legatura cu ce e posibil sa ne dea la partea a 3a !!!


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jun 2010, 22:16
Post #11


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




interesati-va si voi daca anul asta se celebreaza vreun scriitor/poet. cand am dat eu capacitatea se aniversau 100 de ani de la nasterea lui I.L. Caragiale, si surpriza la romana a picat Domnul Goe...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 22:17
Post #12


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Super, este anul Eminescu ! mellow.gif

18 Jun 2010, 22:21:
Sa ne asteptam sa pice o opera de Eminescu ? Luceafarul sau Floare albastra ?

This post has been edited by kitzsteinhorn91: 18 Jun 2010, 22:21


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jun 2010, 22:24
Post #13


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




este o probabilitate ridicata...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 22:24
Post #14


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Ar fi destul de nasol sincer sa fiu ! Mai usor este de comentat o opera epica decat o poezie, cu atat mai mult, una de Eminescu !


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jun 2010, 22:27
Post #15


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




stiu asta, dar daca asa se doreste la conducerea ministerului... mie oricum mi se pare aiurea studierea atatora opere literare, pe care 90% din absolventi nu le vor folosi niciodata si bineinteles ca le vor uita in cateva luni. si toata asta cand la capitolul gramatica, semantica, lexic, etc stam din ce in ce mai prost...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 22:30
Post #16


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Si eu sunt de aceeasi parere ! Eu as fi dat la romana teza compusa din 3 parti: P1: gramatica, P2: text functional, ca unii nu stiu nici macar sa scrie o cerere, si P3: rezumatul unei opere !

Intrebarea ramane: ati aflat careva ce pica la partea a 3a ? biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 18 Jun 2010, 22:45
Post #17


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Nu si nici nu cred ca o sa aflii pana atunci...sunt doar speculatii.

This post has been edited by Neagu Ionut: 18 Jun 2010, 22:46


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 18 Jun 2010, 22:53
Post #18


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Da, chiar n-ajuta cu nimic discutiile astea, pentru ca in clipa in care se aduc subiectele nu va conta decat cat de "apetisant" ati reusit sa faceti pachetul de servetele tixit cu RONI.
PS: cand veneau aia din comisie prin clasa sa ne mai verifice, sau sa ne stampileze lucrarile, aveam senzatia aia de rau pe care o am cand vad controlori de bilete! radmasa.gif

This post has been edited by Filip: 18 Jun 2010, 22:56


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 22:57
Post #19


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Nu e vorba de bani si ale manareli de genul. Dar sincer sa fiu, e mai bine daca s-ar stii macar ultimele 3 variante din care se va extrage biletul ! Stii ca inveti 3 opere nu 20 de opere care nu iti vor mai folosi la nimic apoi...


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 18 Jun 2010, 22:59
Post #20


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Ce vroiam eu sa zic, e ca zvonurile nu tin. Chiar nu am auzit de vreo metoda care sa iti garanteze ce se da. Se speculeaza atat de mult, incat unii sigur vor avea dreptate in ceea ce zic. Insa asta e doar coincidenta. Cel mai bine, citesti cate putin din toate! smile.gif ... desi s-ar putea sa ramai cu o varza la final...

This post has been edited by Filip: 18 Jun 2010, 23:00


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 18 Jun 2010, 23:05
Post #21


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(slider2 @ 18 Jun 2010, 23:00)
ce zice iulikk acolo cu b2, experimentat m-a bagat in ceata...
*



Deci: anul asta BAC-ul se da asa: in timpul anului se sustin "probele orale" + proba de competente digitale (adica folosirea pc-ului: suita microsoft office + html).

La proba de calculator primesti un punctaj: 0-25 -> incepator, 26-50 -> mediu, 51-75 -> avansat, 76-100 -> experimentat.
La proba de limba romana oral ti se da un calificativ in functie de cum de descurci. Calificativele sunt exact ca la proba de calculator.
La engleza... proba este compusa din mai multe subiecte: intelegerea unui text audiat (ti se pune la PC un text, iar pe o foaie sunt 10 intrebari legate despre ce vorbesc aia acolo), apoi producerea de mesaje scrise (adica o compunere). Dupa ce dai astea, urmeaza proba de sustinere orala unde practic vorbesti cu un profesor de limba respectiva. In urma acestei acestor probe se acorda niste calificative: A1, A2, B1, B2 (in oridnea asta, A1 cel mai slab, B2 cel mai bun). In urma acestor probe se va obtine o diploma recunoscuta international (cica... vezi sa nu wink.gif , dupa parerea mea... o porcarie).

Dupa terminarea scolii urmeaza BAC-ul scris (romana, mate, fizica in cazul meu) unde se vor pune note. Practic aceste 3 probe scrise vor face medie cu media de terminare a liceului si vor conta la admiterea la facultate.


In conculzie: o prostie wink.gif .


Eu o sa am si ceva banuti la mine pentru "cheta". La capacitate a functionat, am dat 10 lei de caciula, dar a meritat tongue.gif .

This post has been edited by Iulikk: 18 Jun 2010, 23:16


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 18 Jun 2010, 23:14
Post #22


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




La noi nu s-a auzit inca nimic de "banii de protocol", dar sunt sigur ca o sa se stranga ceva... Oricum zvonuri zvonuri, dar mi-a zis un prieten ca asa a facut si el acum 2 ani si a aflat pana la urma de la unul altul ce a picat la romana...


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 18 Jun 2010, 23:18
Post #23


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




La protocol ar fi misto sa puna lumea valuta de la Monopoly, ca e criza!


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jun 2010, 23:26
Post #24


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Iulikk @ 18 Jun 2010, 23:05)
EDIT: Voi ati dat "protocol"? Eu oricum o sa am si ceva banuti la mine pentru "cheta". La capacitate a functionat, am dat 10 lei de caciula, dar a meritat tongue.gif .
*



mersi pentru explicatii. din anumite puncte de vedere este bine organizat, din altele jalnic. in sfarsit cred ca in fiecare an vor fi modificari.

in legatura cu protocolul uneori nu te vei folosi de el (cum am facut eu la mate), dar cum toti din respectiva sala vor da, nu poti sa fii tu mot.

bacul o sa-l luati cu totii, dar pe viitor ce aveti de gand sa faceti, ca tot vorbind de examene si testari, presupunand ca o mare parte din voi veti urma calea unei facultati, abia acum incepe distractia. sa vedeti profi care la cea mai mica miscare va semneaza lucrarea, va dau afara din examen, sau Doamne Fereste va fac proces de exmatriculare. bineinteles ca vor fi si cazuri de genul:
- copii puneti si voi cartile pe banci, ca o sa va doara gatul...
- si ce vreti sa va dau la examen azi??
- deci cine are punctaj maxim in seminar, poate sa dea foaia goala ca primeste punctul din oficiu si promoveaza examenul (nu se aplica tuturor studentilor)
- fiti atenti ca la restanta o sa fie o problema cu asta si asta si va valora 4 puncte. cine face pasii corect (deci nu conteaza neaparat rezultatul exact) va promova examenul
vor fi situatii in care vei fi ajutat de supraveghetori, in care vei putea dialoga cu vecinul lejer.
DAR aceste situatii raportate la cele in care se pica pentru a efectua norma de restantieri, in care nu ai voie sa misti nici macar cat sa te asezi altfel pe scaun, in care vei prefera sa nu scrii nimic pentru a evita exmatricularea; sunt mai reduse. cel putin la mine in facultate asa se intampla.
chiar acum la o anumita materie profesoara a picat nemilos, desi suntem ultimul an si ne indreptam spre licenta. eu din fericire am promovat, dar vor fi destui care vor obligati sa faca an 3 suplimentar pentru o singura materie, si sa cotizeze din greu catre caseria facultatii...
pana la urma invatamantul superior chit ca este de stat, este un agent economic. iar definitia agentului economic spune ca aceasta sintagma defineste o entitate economica al carei obiectiv in desfasurarea activitatii este obtinerea de profit maxim.

eu n-as mai recomanda cuiva ca si mine, facultatea (sectia) pe care eu am absolvit-o, ase - fabbv. am dat bani mai rau ca la o particulara, am fost tratat ca un gunoi, programa este imbecila, se invata materii fara aplicabilitate in romanica si la fel de aprofundat ca la super masterele de pe afara, veti invata pana la urma mai nimic concret, multa teorie care nu te va ajuta la angajare, materia pe 4 ani comprimata in 3, folosirea principiului tocit papagaliceste vreo 2000 de pagini la 3 luni - sters cu buretele si iar alte 2000 de pagini si tot asa, profi care s-ar stradui sa nu ramana corijenti la limba romana, pe nimeni nu intereseaza ca in joc este viitorul unor tineri... sad.gif

This post has been edited by slider2: 18 Jun 2010, 23:31


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 18 Jun 2010, 23:30
Post #25


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(slider2 @ 18 Jun 2010, 22:00)
si a picat la ultima cerinta "integrarea personajului intelectual in societate". pe ciorna am scris despre stefan ghiorghidiu, dar nu scrisesem suficient si am zis sa nu pierd puncte pentru asta, asa ca am scris ilie moromete ca stiam mai mult.
*


Pai de ce n-ai scris de ainjtain? Nu era membru pe forum in vremea aia? unsure.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jun 2010, 23:32
Post #26


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




nu eram eu membru pe forum in vremea aia tongue.gif
bacu' l-am dat in 2006, pe forum mi-am facut aparitia in primavara 2008

hmmm cam multe greseli pe metru patrat... m-au ajuns din urma noptile alea nedormite pentru examenele de ieri si alaltaieri.

copii urmati o facultate care va place si nu neaparat una care se cere!! faza cu combinatul utilului cu placutul va va ajunge din urma. eu nu pot spune ca nu ma atrage segmentul fabbv, dar nu suficient de mult incat sa pot fi capabil sa retin vasta teorie din cei 3 ani. acum la sfarsit mi-am dat seama ce mult am gresit ca nu mi-am urmat "inima" si nu m-am dus la inginerie mecanica.

eu v-am lasat, ma bag la somn ca trag de ochi, plus ca maine am festivitatea de absolvire, si trebuie sa ma trezesc de dimineata si sa fac pe darth vader.
apropos de ce draq se foloseste culoarea negru la o celebrare a unui eveniment extrafericit?? cumva ca sa-ti dea un semn de chinul de viata ce urmeaza dupa inmanarea diplomei??

This post has been edited by slider2: 18 Jun 2010, 23:38


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 18 Jun 2010, 23:44
Post #27


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




QUOTE
Stii ca inveti 3 opere nu 20 de opere care nu iti vor mai folosi la nimic apoi...


E pacat ca liceenii de azi pe langa faptul ca habar n-au sa scrie corect dpdv gramatical nici macar nu sunt in stare sa numeasca cate o opera apartinand clasicilor.

Nu iti mai folosesc la nimic, e bine sa te sa fii incult si indiferent fata de cultura noastra.

Nici nu mai vorbesc ca pe langa literatura romana exista si literatura universala.

Asa ca parerea mea e alea 20 de opere sunt putine.

Am un vecin care e acum la liceu si NU STIE sa imi spuna un pictor roman, un compozitor roman, un dramaturg, capitalele marilor state europene... Nu a citit in viata lui nimic. Numai internet si tv.
Mi-a spus ca n-are rost sa ai cunostinte de genul pentru ca nu iti folosesc la nimic.


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nalodaniel
post 18 Jun 2010, 23:59
Post #28


a3a oara scriu corect


Group: Members
Posts: 361
Joined: 24 March 08
From: suceava




deci, pentru "batrani" :
examenele au doua parti- competente si bacul in sine
competentele sunt echivalentul probelor orale. Calificativul obtinut la ele (mediu, avansat, experimentat) se trec pe o diploma de comptente(comunicare, ligvistice- limba straina si digitale). Ca sa intri in bac, trebuie sa te prezinti la toate 3 si atat. Ele nu influenteaza nota de bac.
deci au scos oralele la romana , engleza si info si le-au imprastiat in semestul doi.
La limbi straine se precizeaza limba si gradul obtinut: A1(retard) A2(mai putin retard)
B1(bun) B2(foarte bun - maximul pentru clasele care nu studiaza limba intensiv) C1(racheta) C2(zeu). Teoretic... practic toata lumea a luat B2, mai rar B1 respectiv C2 mai rar C1.

Sper ca nu v-am derutat.
romana e pe 28, proba doi (mate la mine) e pe 30 si ultima (info la mine) e pe 2.

subiectele sunt subiectele de anul trecut usor modificate. Anu asta nu s-au mai dat de la minister variante, dar e clara treaba. Ne-au frecat ca nu mai putem copia asa usor, ca deh...habar n-avem ce varianta e si cum e schimbata....dar in principiu tot o sa se frauduleze cu nesimtire (mai ales aici in SV biggrin.gif )

In concluzie, multumim guvernului pentru aia 25% ca numa bine le prinde supraveghetorilor o atentie icon_mrgreen.gif

LE: da, literatura e binevenita in scoli, dar... o carte trebuie s-o citesti din placere, nu din obligatie. Se ajunge intr-un punct in care omului i se face scarba de citit din cauza idiotului/idioatei de dupa catedra care l-a tot terorizat cu enigma nu stiu cui. Eu sincer de-abia astept sa scap de bac sa iau Fratii Karamazov in mana

This post has been edited by nalodaniel: 19 Jun 2010, 00:04


--------------------
dacia 1310 1986 - -- -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Jun 2010, 09:45
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




La engleza A1 A2 B1 B2 C1 C2 este modul european de evaluare a competentelor la limbi straine.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kitzsteinhorn91
post 19 Jun 2010, 11:53
Post #30


KCY Garage


Group: Members
Posts: 919
Joined: 15 October 06
From: Ploiesti




Ce se mai aude de partea a 3a la limba si literatura romana ? biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300/1410 Sport 1975/1991 - PH 75/91 KCY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
82 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 01:39
Forum Renault